ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
TahaSelimYILMAZ
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
03 Mayıs 2022 21:31
Son Ziyaret:
02 Şubat 2023 07:08
Toplam Mesaj:
5 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
5 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Taha Selim Yılmaz
Doğum Tarihi:
13 Ekim 2006
Yaş:
16
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Taha Selim Yılmaz

SON 5 MESAJI

Aquaclay Yerine Bahçe İçin Lav Kirigi Kullanilirmi
Sıkıntısı olmaz dimi aquaclay kumlar özel üretiliyor ama bu bahce için olacağından akvaryuma herhangibir salinim yapmaz dimi tek katman kulanicam
Aquaclay Yerine Bahçe İçin Lav Kirigi Kullanilirmi
Botanikçilerde satılan lav kırığı (ball seklinde) akvaryumda aquaclay kum yerine kulanilirmi
Bitkili Akvaryuma Geçiş Hakında Sorularım
Sevgili saygıdeğer, hobici abilerim ablalarım bitkili akvaryuma geçiş sürecinde bazı sorularım olacaktı.

İlk başta bitkili akvaryuma geçerken kendi akvaryumumdaki bazı malzeme ve hayvanları tutmak istiyorum onların alıcağım kum yada canlılara zararı varsa bilgilendirirseniz benim için gayet iyi olur. İlk koymak istediğim canlıları alta yazdım ilk defa bitkili akvaryuma geçicem o yüzden yazıyorum canlıları boşu boşuna harcamak istemiyorum. Alacağımı düşündüğüm canlıları alta yazdım.

Balıklar:

1. Lepistes
1.1 HB white yada Full white lepistesten yavru almayı azda olsa düşünüyorum

2.Corydoras
2.1 Venezuela türleri ile başlamak istiyorum ilerleyen süreçte panda da olur.

3.Cüce Vatoz Lda 16 tül yada L144 tül olabilir
3.1 Vatozlarda yeni yapıcağım akvaryumda yavru almak istiyorum onlar içinde basit bir şekilde hindistan cevizi kabuğu kulanıcam (sert kısmı).

4.Kuhli
4.1 Onu öylesine koymak istiyorum şuanki akvaryuma almak için müsait değil ama yeni akvaryumda güzel duracağını düşünüyorum.

5.SAE
5.1 SAE şuan kendi akvaryumuma yosun yiyici olarak aldım ve bitkili akvaryumda kumda istemeyerek oluşabilicek algea yada dekorların ve bitkilierin üstünde oluşabilicek yosunlarıda yer diye düşünüyorum.
5.2 SAE Corydoraslara, Kuhliye yada Lepisteslere zarar verirmi asıl merak etiğim benim şuan bu.Kum Tabanı ve Dekorlar

1. İlk başta okuduğum bazı makalelerde aquaclay için jbl yada eurostar alabilirsiniz yazmıştı ama ben eurostarın ucuz olan bir versiyonunu buldum ama bazı yazarlar (hobiciler) bitki akvaryumunda 3 4 tabanlı kum tercih ediyorlar ama su değişikliği yaparken bu kumlar karışıp görsel bozukluk yaratır bunun hakındada destek istiyorum sizden.

2. Tasarım olarak ortada bir dağ şeklinde bir yapı ve yanlarından çıkıcak şekilde anubias koymak istiyorum bunun içinde şuan adını bilmediğim bir kaya türü var akvaryumda onu kulanmak istiyorum.Malzemeler

1. Akvaryumda şuan sadece bir tane güçlü sebo marka iç filtre bulunuyor tek başına şuan akvaryuma yetiyor ama görüntü açısında çok kötü gözüküyor.

2.Eheim marka ısıtıcı var.Dış filtre

1. Şuan alınacak dış filtre hakında pek bir fikrim yok çünkü şu aralar maalesef çok pahalı ama biraz para toplayarak yeterli miktara ulaştım (alınacak filtre konusunda ).


2. Sizden 200 litre için dış filtre önerisinde bulunmanızı isteyecektim.

3. Sesiz olması benim için çok önemli.Bitkiler

1. Gel gelelim asıl konumuza ilk başta alacağım bitkiler için CO2 gerekiyormu .
1.1 Alacağım bitkiler tek katmanlı aquaclay kum türüne uyuyormu.

2. Alacağım Bitki Türleri.

2.1 Gül 4-5 kök.

2.2 Limon 4-5 kök.

2.3 Christmas Moss

2.4 Java Moss

2.5 Crypto Türleri gene 4-5 kök.

2.6 Zeytin 4-5 kök.

2.7 Saz (cüce) 8-9.

2.8 Dev saz 10-11 (elimde olduğunda).

3. Su yoncasını nasıl çıkartacağım hakında gerçekten hiç bir fikrim yok hala anlamış değilim belirli bir alana ekip olabilirmi diye düşünüyorum bide yeni alacağım aquaclay kum bunları çıkartmak için yeterlimidir.Biraz fazla soru sormuş olabilirm kusuruma bakmayın bu hobide yeniyim ve güzel bir bitkli akvaryuma geçmek istiyorum lütfen değerli abilerim ablalarım beni bu bitkili akvaryum konusunda desteklerseniz size çok teşekür ederim.

İyi hobiler Taha Selim Yılmaz.

[EDIT]TahaSelimYILMAZ,2023-01-24 19:32:22[/EDIT]
Betta Kapları Çok Kötü Kokuyor
Bazıları cattapa su dengesini düzenler diyorlar o yüzden koyuyorum şuan imkanım yeterli sayılmaz pek akvaryumu zaten şuan boşlatmaya çalışıyorum sadece elimde dişi tutucam erkekleri satıp güzel dişi alıp daha karlı erkek üreticem ama maalesef overhalfmoon gittiğinden dolayı şuan pek bişi yapamıyorum bi tane veiltail kaldı onuda üretmek istemiyorum sadece nemo diye güzel gözüküyor o kadar ama en kısa zamanda güzel bir erkek alıp dişi de alıp yanında üreticem ama dediğinizde doğru pek imkanlar yeterli değil akvaryum yok o kadar.
Betta Kapları Çok Kötü Kokuyor
Betta yavrularını kavanozlar içersine koyup (zorunluluk kusuruma bakmayın bende yapmak istemiyorum ama saldırıyorlar en kısa zamanda sahiplentiricem zaten ) akvaryumun içersine bıraktım içinide kare şeklinde kestiğim cattapa yaprağı atım bir kaç gün sonra kötü kokular gelmeye başladı ve üstü böyle kaygansı bi hale büründü (üreme dönemleri değil) büyük büyük baloncuklar çıkmış ve küf kokusu geliyordu bir gün sonra yanlış hatırlamıyorsam 1 dişi koi ile 1 erkek overhalfmoon erkek öldü suyunu felan değiştirdim ama diğer yavrularda sıkıntı olmadı bişiyi hatalımı yaptım bunun çözümü nedir

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.