ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
japoncusever
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
12 Mayıs 2022 10:54
Son Ziyaret:
2 dakika önce
Toplam Mesaj:
15 [1.88 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
11 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
isa özkan
Doğum Tarihi:
07 Temmuz 2000
Yaş:
21
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

8 Tane japon 1 çöpçü 80 lt akvaryum GAP Pipo filtre Atman HP 6000 6 Çıkışlı hava motoru Aquawing AQ601F İç Filtre 15W 880L/H Japonları çok severim

SON 10 MESAJI

Japon Balığı İçin Kum Tavsiyesi
[QUOTE=BeyzPl]Lav kırığı köşeli yapıya sahip, iri bir kum. Ağzı ile kumu karıştıran türlere uymaz. [/QUOTE]

Biraz konuyla alakasız ama iç filtrem biraz ses yapıyor su sesi nasıl çözebilirim ?
Japon Balığı İçin Kum Tavsiyesi
[QUOTE=BeyzPl]Silis ya da ince taneli dere kumu en sık kullanılan kumlardan. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz.[/QUOTE]

Onun üstüne lav kırığı kumu nasıl gider peki?
Japon Balığı İçin Kum Tavsiyesi
[QUOTE=nocomment]

Ben size doğru bir bilgi vereyim, japonlar için akvaryumunuz biraz ufak. Sayıları çok fazla.[/QUOTE]

Aaa doğru ben azaltmıştım imzayı unutmuşum yavruları arkadaşa verdim. 4 yavru vardı verdim onları
Japon Balığı İçin Kum Tavsiyesi
[QUOTE=Cem Altay]

Verdiğiniz bilgiler yanlış,lütfen bilmediğiniz konularda yorum yapmayınız.[/QUOTE]

Ustam siz doğru bilgiyi verirmisiniz size zahmet?
Japon Balığı İçin Kum Tavsiyesi
Merhaba, Japon balıklarım için Kum tavsiyesi alabilirmiyim ağızlarına alıp atabileceği ve iç filtrenin kaldırmayacağı şekilde?
Japon Balıkları Üst Yüzgecini Neden İndirir?
[QUOTE=AquaPuella]Merhaba,

Akvaryum balıklarında -hangi tür olursa olsun - bir sıkıntı gözlemliyorsanız ilk yapmanız gereken şey su değişimi. Tankınızda amonyak birikimi olmuş olabilir. Balıklarda uyuşukluk fazla ise su değişimini birkaç gün arka arkaya yapın, ta ki balıklar canlanıncaya kadar. Balıklar gün içinde hareketli olurlarsa bu iyiye işaret. Su değişimini %20-30 arası yapabilirsiniz. Eğer uyuşukluk fazla ise %40-50 ye kadar çıkartabilirsiniz. Gün geçtikçe su değişim oranını azaltabilirsiniz.

Balık sayısı ortalama bir balığa 10 litre su düşecek şekilde bir hesap yapılıyor. Ancak japonlarin organik atığı fazla olduğu için iki japon tankı sahibi olarak ben bir balığa ortalama 20 litre düşecek şekilde bir hesap yapıyorum. Balıkların boyutu da bu miktarı etkiliyor. Balığa düşen litre ne kadar fazla ise o kadar iyi olacaktır.

Filtrasyon sisteminiz nasıl?

Akvaryumda [B]mutlaka hava taşı[/B] olsun. Hava motoru için [B]HAILEA Aco 6604[/B] tavsiye ederim. 4 W gücünde. Motoru gayet sessiz. 6603 serisi de var ancak 3 W.

Boyalı çakılları kesinlikle çıkarın. Onları içinde canlı olmayan bir vazoda dekor niyetine kullanabilirsiniz. Iyi bir marka kum arıyorsanız tavsiyem [B]ReeFlowers Iceland Black Sand Akvaryum Kumu[/B] olacaktır. Sipariş ettiğim yerden ekran görüntülerini ekledim. Bu kum hem doğal hem filtrasyona uygun. Akvaryuma bu kumu eklediğimden beri teleskopum da çöpçülerim de daha mutlu. Dakikalarca bıkmadan eşeleyebiliyorlar. Bir önemli nokta da kumların boyutu. Japonlara [B]en az[/B] 3-5 mm arası tavsiye ederim. Daha büyük boyutta kum da sıkıntı olmaz. Benim bir tankımda bu kumdan var. Ötekinde ise ortalama 5-6 mm boyutlarında çakıl taşları var. (Bitki aldıktan sonra bu tankın kumunu da sözü geçen markanın kumuyla değiştireceğim.) Kumların boyutunun 3mm'den küçük olması eşelemeyi seven japonlar için sıkıntı olabilir.
20 litrelik tankıma 3 kilo anca yetti. 4 kilo alsaymışım onu da kaldırırmış. Yakın gelecekte üzerine ekleme yapmayı düşünüyorum çünkü bitki koyacağım. Bu kumun bir özelliği de bitki dikimine uygun. Ama o zaman kum miktarı artmak zorunda aklınızda bulunsun. Bir de satın aldıktan sonra ortalama 24 saat bir başka kapta suda bekletin derim. Akvaryuma eklerken de yine akvaryumdan aldığınız suyla (ya da bekletilmiş suyla) bir kez yıkayın ve ekleyin.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235135/130520222110481.jpg[/IMG]


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235135/130520222112111.jpg[/IMG]


ReeFlowers'ın su düzenleyici ilaçlarını edinmenizi tavsiye ederim. Özellikle [B]Remammonia[/B] mutlaka elinizde bulunsun derim. En az 85 ML şeklinde satılıyor. Daha fazla olanları da var. Kullanım bilgisi ürünün üzerinde mevcut.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235135/130520222140001.jpg[/IMG]

Benim en büyük japonumda uyuşukluk olmuştu yakın bir geçmişte, su değişimi ve bu ürün sayesinde kendisine geldi, canlandı. En dikkatli akvaristin tankında bile amonyak ve nitrat birikimi olabiliyor. Bir de beslerken mümkün mertebe yemi az az verin balıklarınıza. Kalan yemler nitrat ve amonyak birikimine sebep olabiliyor. Aslında balıkları haftada 1 gün oruca sokmanız onlara faydalı olacaktır. En kötü, bazı günler yemi günde 1 defa vererek onların bağışıklığını güçlendirirsiniz. Bir de yemleri en az 2 -3 çeşit olacak şekilde farklı yemler alın, gün içinde dönüşümlü verirsiniz. Arada [B]haşlanmış bezelyenin içini[/B] ve salatalığın içini verebilirsiniz, ancak fazla vermemeye çalışın yoksa yenmeyen kalıntılar suyu bulandırır:)

Akvaryum ışığını yüksek tutmak genelde alg oluşumuna sebep oluyor. Bu da suyu buğulu gösteriyor. Ayrıca gözlemim japonların loş ışıkta daha mutlu olduğu:)

Japon tankında su ısısı 18°- 25° arası tutulması tavsiye edilir. Bu arada, suyun ısısı ne kadar düşükse o kadar oksijen tutar;) Bahar ve yaz aylarında ısıtıcı kullanmanıza gerek yok.

Son olarak, akvaryumunuza balıkların saklanabilecekleri salınım yapmayan doğal bir küp almanız. Akvaryum ve balık boyutuna uygun küpler mevcut. Aklınızda bulunsun, küplerin deliklerinin etrafı genelde pütürtülü olabiliyor. Onları hafifçe törpülerseniz en ufak bir yaralanmanın bile önüne geçmiş olursunuz. Akvaryuma koymadan önce ayrı bir kapta yine akvaryumdan aldığınız suyun içinde birkaç saat, gerekirse bir gün tutmanız.

[B]Önemli: [/B]Su değişimi yaparken suyu mutlaka akvaryumun dibinden çekin, çünkü amonyak ağırdır ve dibe çöker.


Kolay gelsin.

[/QUOTE]

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Filtrasyon sistemim iyi, balıklarım çok hiperaktif sadece gece 11 den sonra hepsi bir köşeye toplanıp uyuyorlar. En kısa sürede iç filtre alacağım, pipomu sonuna kadar açamıyorum bile. Motorum Atman HP-6000 600 lt/saatte temizliği 6w gücündedir 6 çıkışlıdır çok güçlü bir motordur. Motorun Ayarını sonuna kadar açınca su çok fazla dalgalanıyor balıklarda bundan rahatsız oluyorlar. Kum işini Halledeceğim Suyum bulanık değil Japonlarım çok dışkı üretmiyor 24 saatimden 5-6 saatimi balıklarımı gözlemeye, herhangi bir sıkıntıları varmı diye kontrol ediyorum. Balıklarım mutlu ve sağlıklılar sadece kum alacağım ve iç filtre zaten biliyorsunuzdur japonlar kumu ağzına alıp atmaya bayılıyorlar! Hiperaktiflikten dolayı yorgun düşüp 1-2 dk duruyorlar.

Ustalarım Bu iç filtre nasıldır?
https://www.trendyol.com/atlantik/akv-1200f-akvaryum-ic-filtre-8w-800l-h-p-33474479
[EDIT]japoncusever,2022-05-16 22:20:16[/EDIT]
Japon Balıkları Üst Yüzgecini Neden İndirir?
[QUOTE=Kınayu]

Selamlar ,
Japon,cu sever kardeşim balık hareketsiz dururken kendini güvende hissettiğinde efor sarf etmemek için olabilir bu dediğiniz.
Ayrıca benim size tavsiyem öncelikle Merutay kardeşim dediği gibi akvaryumun uza balık sayınız çok fazla akvaryum tabanındaki o boyalı taşları çıkarıp doğal bir akvaryum taban kumu edinirseniz balıklarınız canlılarınız çok sevinecektir .
Birde konu başlığındaki Süzgeç yerine yüzgeç yapılırsa tam şahane olur [:iyi:][/QUOTE]

Otomatik Klavye işte [^_^] balık sayısını azaltacağım. İç Filtre yada şelale filtre kullanacağım taşları değiştireceğim. Zaten Değiştirecektim çünkü japonlar kumu ağzına alıp atmaya bayılıyorlar.[:3]

[QUOTE=merutay]
Madem japoncusever diye bir nick aldınız o halde araştırın ve adamakıllı bir kurulum yapın. ON İKİ japon nasıl 80 litreye konabilir? Kusura bakmayın üslup için.[/QUOTE]

Dediğim gibi japonları azaltacağım. İnternette öyle bir veri bulamadım.

[QUOTE=Kınayu]

Selamlar ,
Japon,cu sever kardeşim balık hareketsiz dururken kendini güvende hissettiğinde efor sarf etmemek için olabilir bu dediğiniz.
Ayrıca benim size tavsiyem öncelikle Merutay kardeşim dediği gibi imzanızda yazan gibi 12 adet adet Japon varise akvaryumun uza balık sayınız çok fazla akvaryum tabanındaki o boyalı taşları çıkarıp doğal bir akvaryum taban kumu edinirseniz balıklarınız canlılarınız çok sevinecektir .
Birde konu başlığındaki Süzgeç yerine yüzgeç yapılırsa tam şahane olur [:iyi:][/QUOTE]


Ustam kilosu 10 tl kaç kg alayım kaç kg yeter akvaryuma[:?]
Japon Balıkları Üst Yüzgecini Neden İndirir?
[:?]Merhaba, Japon balığım sadece uyurken yüzgecini indiriyordu ama şimdiyüzerkn indiriyor? Bunu habercisi nedir?[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235199/130520221537551.jpg[/IMG]
Yaklaştığım zamanda kaldırıyor?[zzz][EDIT]ErtanGulen,2022-05-13 17:10:04[/EDIT]
Akvaryumu Full Doldulursam Patlarmı?
[QUOTE=Kınayu]Ahmet kardeşime katılıyorum bu şekilde kötü bir görüntü oluşuyor .
Akvaryumlarda olağanüstü bir durum yaşanmadıktan sonra daha sonrasında bir sorun sıkıntı çıkacağını sanmıyorum . Akvaryumun Silikonları gayet iyi durumda görünüyor .
Ama başka gözlemlediğiniz dikkatinizi çeken bu aşırı esneme olabilir taş kaya koyarken camlara hafiften vurma çarpma ile mim nokta oluşması ve daha sonrasında yürüme olması dışarıdan akvaryum dış camlarına bir çarpma vurma olması olası bu gibi sorunlar yaşanmadıysa ve akvaryum yapılırken güvenlik faktörleri ve ona göre cam kalınlığı seçilmiş ise hiç bir şey olmaz durduk yerde .
İsa kardeşim birde senin daha önce patlamış dediğin akvaryum çok özel ölçü boyutlardaymış Boy 200 Cm ne demek En desen 98 Cm yükseklik 79 Cm çok büyük hacim camlarının boş ağırlığı 300 Kg üzerinde oluyor yapımında kullanılacak cam kalınlığı hiç abartısız en az 1.6 mm olması ve çok iyi kayıt kuşaklar atılması lazım .
Bu otomobille sanki devasa Tırı karşılaştırmaya benzemiş biraz yapılması olması gerekeni en doğru şekilde yaptıktan sonra gerisi tevekküle dikkate özenle davranma kullanmaya kalıyor .
Bu yüzden patlayan akvaryumla bunun uzaktan yakından ilgisi yok ama biz tüm Aile olarak daha önceden yaşadığımız acı bir tecrübe yüzünden böyle huzurlu oluyoruz rahat hissediyoruz kullanmak istiyoruz dersen de bize saygı duymaktan başka çare kalmaz .
Akvaryuma tamamen doldurma da dediğiniz bana göre olsa olsa bombeli ön camdan yaşaya bilirsiniz patlamayı oda bombeli olduğundan kayıt kuşak biraz daha zor ve zahmetli iyi bir planlama ile yapılır uğraşılarak kafam rahat etsin korkulu rüya görmeyeyim derseniz yapılır .

Akvaryuma şu şekilde yapılacak üsten kayıt kuşaklarla gayet sağlam mazbut olacaktır .
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/81103/120520221506461.jpg[/IMG][/QUOTE]

Anladım ustam. Doldurucağım. İç filtre olarak ne tercih edersiniz?
Akvaryumu Full Doldulursam Patlarmı?
Çok teşşekür ederim en kısa zamanda iç filtre alacağımjaponlar şu an takılıyorlar kalsınlar evlatlarımı azaltamam parça kopar içimden. Yapacağız bir şeyler artık.

[QUOTE=Kınayu]

Selamlar ,
Camların birleşme yerlerindeki Akvaryum Silikonların da bir beyazlama söz konusu değilse neden patlayacak sizi böyle bir düşünceye iten ne ? [/QUOTE]

Ustam Ailem sonuna kadar doldurma diyor. Eskiden 200x98x79 akvaryum vardı patlamıştı ondan[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235199/120520221325521.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.