ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
hakanturken108
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
393
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Ocak 2009 23:26
Son Ziyaret:
18 Ekim 2019 13:33
Toplam Mesaj:
605 [0.15 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
27 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Hakan TÜRKEN
Doğum Tarihi:
26 Mayıs 1991
Yaş:
28
İl:
Rize
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/66071/151020190816031.jpg[/IMG]

SON 10 MESAJI

Co2 Reaktör Önerisi
Bırakın yaptığınız yağmurlama şeklini tek başına su yüzeyinin dahi çok fazla hareketli olması CO2 kaybına neden olur büyük şekilde.
Difüzör için mayalı sistemde yeterli basıncı etkili ve uzun süre sağlayabilir misiniz ki, bunu düşünmek lazım.
Lifetech 835 Hava Alıyor
Mustafa bey, conta problemlidir yüksek ihtimalle.

Gözle test edilebilir birşey değil bu konu. Bizzat yaşadığım için söylüyorum.

Yeni conta aldığınızda göreceksiniz çok fark var eskisi ile.

Sorun şundan kaynaklanıyor ki; eski conta sürekli kullanımda olmaktan ve suyla temas etmekten elastikiyetini kaybediyor ve sertleşiyor böylece olması gereken formunu kaybediyor ve contalık görevi olan tamponlamayı ve kaçağı engelleyemiyor hale geliyor. Alacağınız yeni conta ise gıcır gıcır geliyor elastikiyeti maksimumda oluyor ve oldukça iyi tamponlama yapıyor sepet ile kafa kısmı arasında.

Gittigidiyordan almıştım ben zamanında internette en bol parçası bulunan dış filtre sizdeki zaten. Dediğim gibi conta büyük ihtimalle tek suçlu yenisini aldığınızda farkı sizde göreceksiniz.
Yeni Kurulum Yosun Problemi
Aydınlatma 4 saatte kalsın. CO2 yi 24 saat kesintisiz verin. Eğer yoksa CO2 indikatör satın alıp bir an önce CO2 seviyesini bununla takip edin. İndikatörün sarı veya sarıya çok yakın açık yeşil olmasına dikkat edin. Gübrelemeye düzenli olarak başlayın veya devam edin. Excell in büyük yararı olacaktır. Bu şekilde 1 ay sonra oldukça toparlar akvaryumunuz. Haftada 1 defa en az %60-70 su değişimi yapın.

Oto ve nerite mutlaka işe yarayacaktır. Ama bu canlılar sebebi değil sonucu ortadan kaldırırlar. Siz yosunun sebebini ortadan kaldırmalısınız.
Betta Yem Tavsiyesi
[QUOTE=lazarusv20]Betta için Tropical Soft Line America değil de, "Tropical Soft Line Betta" isimli yem çok güzel ve gayet sevilerek tüketiliyor, parmaklarımın ucundan tek hamlede alınıyor ve afiyetle yutuluyor. [:iyi:][/QUOTE]

Olabilir Onur bey lakin ben de sizin dediğiniz betta olan yemi kullanıyorum ama severek tüketmedi HMPK ler
Betta Yem Tavsiyesi
[QUOTE=Orkun Krc]Bende tropical softline america yı tek geçerim. [:iyi:][/QUOTE]

Bu yemi benim bettalarım çok sevmediler. Yiyorlar ama büyük taneli olduğundan tükürüyorlar.

Oysa Tetra marka betta yemini ise tek lokmada yutuyorlar. Ayrıca Tetra nın yemi hemen batmıyorken, Tropical marka yem hemen batıyor.

Tetra markanın yeminin yenmediği hiç olmadı ama tropical markanın yemi sık sık yenmemesi oldu.
Camallanus Worms Hastalığı Ve Nilverm Mucizesi
Evet nilverm kesin çözümdür bu hastalığa karşı. Belki karşılaştığınız mesaj benim de olabilir.

Nilverm isimli ilaçın içinde hiçbir yardımcı madde yoktur. Yalnızca Levamizol HCL vardır. Bu etken maddedir zaten. Sitraks ise insan sağlığı için olan bir ilaçtır ve bir çok yardımcı madde ile birlikte sukroloz vb. gibi şeker de vardır ilaçta.

Levamizol HCL'nin toksisitesi çok düşüktür.

Yabancı forumları hatmettim. Ölçü olarak akvaryumlarda genellikle 2,36 mg Levamizol HCL 1 litre suya eklenmeli denilmiş ancak 5 mg/1Litre yapanlarda kayıpsız netice almış.
Sitraks Kullanımı
İlaç 15 gr'lık tek bir paket şeklindedir. Tuz gibi kriztal toz halindedir. Suda çözünüyor ve hayvanlar için kullanılıyor.

15 gr'lık toz ilaç 2250 mg levamizol HCL etken maddeyi barındırıyor.

Yerli ve yabancı tüm forum yazılarını neredeyse okuyup inceledim. Hatta şu anda da bir akvaryumumda planarya için bu ilacı kullanmaya başladım bugün 2. gündeyim.

Kendi tecrübelerim ile sabit olarak, karideslere, balıklara ve salyangozlara bir zararı kesinlikle yok. Yabancı forumlarda da levamizole ün bir zararı olmadığı ifade edilmiş. [U]Yalnızca 1-2 kişinin yazısında salyangozlara zarar verdiği ifade edilmişti.
[/U]
İnternetten yaptığım taramalarda [K]1 litreye 2,36mg levamizole[/K] olması gerektiği bilgisini edindim. Fakat [K]1 litreye 4-5 mg levamizole[/K] eklenmesi gerektiğini yazan forumlar da mevcuttu.

Ben şu anda 1 litreye 5 mg levamizole deneyeceğim, su değişiminden sonra. Şu an akvaryumum bitkili bir snakeskin endler akvaryumu, bloody marry karideslerim de var. Hatta şuan 1 hafta 10 günlük karides yavrularım var ve levamizole ün hiçbir olumsuz etkisi olmadı karideslere.

İlk aşamada paylaşabileceklerim bunlar.

Özetle sitraks ile zaten levamizole kullanmayı amaçlıyordunuz, bir çok yardımcı barındıran bir ilaç olmasına rağmen. Nilverm alarak katkısız sadece bu etken maddeyi kullanmış olacaksınız.
Sitraks Kullanımı
Eğer sitraks kullanacaksanız, etken maddesi bu ilacın levamizol olduğundan, veterinerden nilverm isimli ilacı kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Sitraks içerisinde levamizol den başka şeker vb. gibi maddeler içerir ve akvaryuma eklemek istediğimiz şeyler değil. Lakin "Nilverm" isimli ilaç içinde sadece levamizol ihtiva ediyor. Kullanımı daha güvenli ve yarayışlı. Balıklara bitkilere ise bir zararı yok.
Tiger Endler
Hele şükür Serkan abi. İşyerinde videolar açılmıyordu. Fotoğraf ekledin görebildim bende en sonunda.
Hobiyi Bıraktıran Yosun. (bba)
Oğuzhan hocam,

Bu yosun türünden kurtulmak çok zordur. Hidrojen peroksiti sıktığınızda yosunların üzerine yosunlar ölüyorlar ve bembeyaz bir renk alıyorlar öldüklerinde. Ama tutundukları bitki veya akvaryum malzemesinden kopup ayrılmıyorlar bilin isterim. Ben anubiasımı saran bu yosun nedeniyle çamaşır suyunda banyo yaptırdım bitkiye tüm yosunlar saniyeler içinde ölüyor ve bembeyaz oluyorlar ama diş fırçası ile KAZIYARAK dahi çıkaramadım bitkiden bunları.

Bu yosun türünün en temel nedenlerinden biri yetersiz akıntı/sirkülasyondur. Dikkat ederseniz hep en durgun kıyılarda köşelerde ve dipde ürer. Benim akıntının az olan akvaryum tabanımın bir köşesini full kaplamıştı. Şu an akvaryumumda hiç yok bu yosun. Nasıl kurtulduğuma gelirsem ışık süresini 4-5 saat gibi minimal süreye çekip düzenli gübreleme ve yüksek CO2 vererek akvaryum bitkilerimin daha hızlı gelişimini tetiklemeye çalıştım. Böylece gelişecek fırsatı olmadı yosunun.

Bence yosun problemlerinde en önemli etken aydınlatma haddinden uzun aydınlatma doğrudan yosun sebebi. Sİz de benim gibi power led kullanıyorsunuz. Tankınızda yoğun bir bitkilendirme görmüyorum bence aydınlatmanız uzun süreli ise 4-5 saate çekerek önleme çalışmalarına bir yerden başlayabilirsiniz.

[K]Eklemeyi unutmuşum, mesajınıza tekrar baktım. BENCE yapmanız gerekenler;
1- Co2 indikatörünüz yoksa almanız ve açık yeşil-sarı renk seviyesinde Co2 vermeniz akvaryuma.
2- Co2 yi kesinlikle kapatmayınız. En büyük yosun savar ekipmanı CO2 dir. CO2 dalgalanması var ise düzenli CO2 vermeniz gerekmekte.
3- Aydınlatma süreniz ilk aylar mutlaka(bence) 4-5 saat olmalı.
4- Tankınızın yüksekliğine göre 90 derece lens kullanmanız gerekmez velev ki taban bitkiniz de yok görünüyor. İhtiyaç dışı.
5- Gübrelemeye hemen düzenli şekilde başlamalısınız.
6- Haftada bir en az %50, eğer kullandığınız suya güveniyorsanız %75 su değişimi yapmalısınız.
7- 3-5 ay içinde farkı çok net anlarsınız. [/K]

En büyük hatalarınız, CO2 ve gübre vermemenize rağmen Power led gibi güçlü bir aydınlatma kullanıyor olmanız. [EDIT]hakanturken108,2019-09-30 11:08:56[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 366 Online Kullanıcı, 199 Üye

Online Kullanıcılar

fgerdan, KEREMERT, capo di capi, barus, Malawi_54, Picky, BlackGoat, MiSoSiKiaN, Neontetra, soliter83, minixir, MetinK, nomercy, bcirav, Coşkun61, furkantenekeci, a.gumrah, Onexxi, Enisikizler, ka2n, Unal54, meka130, mareq, Madeagle, gunata2003, MURATKARAGOZ, MoVeMent, oscar., Alikevicius43, reano, Tropicall34, Kınayu, Umit-G, hakancez, icelebi, erayra, suleymansane, tosbag, cashercash, gokberkgonenc, brsyc, MD.mehmet, erkanmazici, CagriSindirac, CHAMPIOSN1, atakan1, Eseyemidi, Volkan1925, Yasarozen, nur13, Speedy, timucin78, Ulvi Özuğur, vitestv, agha, Noyes, Murat chn, Serkan060606, Ugur79, aybas, MustafaCingil, Arifhb, boragurcay, MertGun, Aqua malawi, gecesiz, younnes52, Berkbsbg, Goksen, alecozan, hounsoi, Morpho, SonOfWolf, Therbosstat, enginm2000, dınay, Mubetta, Kuti147, chaitikan, sedat s, emre191235, Aeran, berkbolk, sedatyagli2004, Aporetti, shiroii, vlkncm, Seko. 61.41.78, apistoapisto, Bonzi, zekigonlum, guppy3636, mrtgrgn, LostSoulFB, zatonica, zafer kaplan, tanjutas, ternapi, vendetta99, cankocaman, DenimPHANTOM, cenkistan, HalimBozkurt, OceanSplenter, Emre39, mrsell, Barış yalvaç, kadirberk98, mertozbudak, HobiKaan, CaagriBey, abunil, Sozriko, vtuci, esmerr, noobhodja, BKAYA, Repoer, çulsuz, Oktay87, Engkesk, rikifat, buranil80, dialog, FurkanYnk, HugoSanchez, Mikail Erdoğan, Yns_bsk, UmitYilmaz, emregkts, erguneo, Tayfun59, mlh_mrv, enescikkk, onuribrahim, Shaggi, idiopatik, Aquarist101, Tanercv, Erhanx, Aşk-ı semek, omerhan, Cüneyt sönmez, erhanyeni, yenercenk, ozan_1903, umutsb, balıkhastası, Cihanturk, Orkun Krc, eisenfus, Süleymannn., MuhammedKurt, Fondip, Turgay 34, krib, Serkan4504, SAFRAN, LepistesDüşkünü, Melez, fronlepisus, Humph70, efe_mehmet, Tyanali, Bursayaldiz, Ejder Günaydın, Serg3n, musatürk, Erti0607, Kemalk41, gyunda, Supervenenis, Maske06, olympos06, Kry38, bumega, Stokeley, fatihkuzen, altan16500, alperibis, OKIRATLI, ylmz, gozturk, biray334, Ahmetaras, Ersah147, ertangulercan, Zulkarneyn, MelihSezer, Mustafa8100, ilkerrryndmr94, FurkanKöse59, serhatdemir35, pilot32, Mustifree, kursad, Blackpearl34, nicdesouza, samet, bekir61,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,771,559 Mesaj
  • 405,343 Konu
  • 91 Forum
  • 143,615 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,722 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.