ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
hakanturken108
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
224
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Ocak 2009 23:26
Son Ziyaret:
56 dakika önce
Toplam Mesaj:
410 [0.12 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
62 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Hakan TÜRKEN
Doğum Tarihi:
26 Mayıs 1991
Yaş:
27
İl:
Rize
Meslek:
16 Yıldır Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://i.hizliresim.com/2Ekk1q.gif[/img]

SON 10 MESAJI

Marin Kontra Akvaryum
Maşallah hayretle okudum 5 sayfayı da. Ellerinize sağlık. Gerçekten maşallah. Ne desem az kalır şuan!
Yeşilsu (yeşilalg) Üretimi. Çok Basit Yöntem.
[QUOTE=sinanb85]Hüseyin bey merhaba
sizden iki sefer su piresi kültürü aldım ilk aldığım geçen sene acemiliğim diyelim çöktü , yakın zamanda bir daha almıştım onlar şuanda hayli çoğaldı tekrar teşekkürler.
bir sorun olacak kültürlerden birine internetten aldığım doğal spirulina tozu ekledim , su böyle çok koyu yeşil bir renk aldı acayip bir koku oluştu ve kültür çöktü , sebebi nedir.
normal hiç bir madde eklemeden akvaryum temizliğinden sonraki kültüre eklediğim dip çekim suyu gayet iyi sormamın amacı doğal spirulina tozunun su pirelerinde kullanınız diye biliyoruz ama.[/QUOTE]

Sinan bey cokmenin sebebi suyunuzun curumus olmasidir. Fazla spirulina eklemissiniz buda suyu bozmuz.

Spirulinali suyu az az pirelerinize vermeniz gerekiyordu. Su pireleri yesil suyu yiyerek tukettikce yeniden spirulinali su eklemeniz gerekiyor.

Bu arada tedbir olsun diye elinizde en az iki kulturunuz olsun. Biri kazara cokerse digeri kurtarsin diye
Hayal Ettiğim Akvaryuma Doğru (:
Neriteleriniz çok güzel.
Adi Salyangoz İçin Katil Salyangoz :\ Ya Sonra ?
Adi salyangozların akvaryuma belirli bir faydası olduğu yadsınamaz.

Katil salyangoz eklediğinizde olan şey şu: eklediğiniz katil sayısına göre birkaç gün veya birkaç hafta içerisinde gözle görünen miktarlardaki adi salyangozlarınız sıfırlanacaktır. Artık sadece kum içerisinde vb. gibi alanlara saklanmış ve yumurtadan yeni çıkacak olan adi salyangozlar kalacaktır tankınızda. Daha sonra yakaladığı yerde katiller bunlarıda yiyeceklerdir.

Ayırca adi salyangoz sıkıntınız gittikten sonra katilleri bence çıkarmanıza gerek yok, eğer çok minik boyutlu salyangoz türleri bakmayacaksanız. Hiç tecrübe etmedim ama cevizden büyük bir elma salyangozunu küçük bir erişkin katil salyangozun yiyebileceğini hiç düşünmüyorum.

Katiller yalnızca kendi boyutlarına yakın olan salyangoz/yavru balık/karides/ beyaz kurt vb. için katil hükmünü sürdürebilen canlılar.
Cüce Vatoz Üretimi
[QUOTE=erhanerikan]Hocam bu cüce yavrularını boylandırmak için ne önerirsiniz
[/QUOTE]

Günden güne artan hacimlerde bol bol su değişimi en büyük etkendir boylandırmak için.

Ayrıca salatalık ve bulabilirseniz ıspanak vermeniz çok faydalı oluyor yavru balıkların sindirim sistemlerinin sağlıklı kalması için. Ayrıca kimi hobiciler tarafından kabul görmesede protein ağırlıklı beslemenin de boylandırmaya etkisi çok fazla.
Monte Carlo Yukarı Doğru Uzama Sorunu
Merhabalar,

Eski bitki tankım küçük gelmeye başladığı için 15 gün kadar evvel tankımı büyüttüm. Brüt 175 litre iken net olarak 150 litre civarında yeni tankım.

Diy ie metod gübreleme ve tüplü co2 veriyorum(indikatör sarı renk). Tankta balık yok. 36W power led kullanmaktayım. tankımda 6-7 cm hagen kum var ve aydınlatma su yüzeyinden 4-5 cm yukarıda.

Bitkiler adapte oldular. Tümü eski tanktan söktüğüm bitkilerim.
[K]
Sorunum şu ki, yeni tankıma eklediği monte carlolarım adapte olduktan sonra yukarı doğru uzuyorlar, yayılma göstermiyorlar. Bu neden kaynaklı acaba, eski tankımdayken ön kısmı tamamen kaplamışlardı. Işık az mı geliyor acaba. Tank ölçüleri 70-50-50 şeklinde.[/K][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/66071/060520181420571.jpg[/IMG][EDIT]hakanturken108,2018-05-06 14:21:49[/EDIT]
Sump Tankım & Filtreleme Teknikleri
[QUOTE=viscool]

Merhaba, elektrik kesintisi durumunda taşma gibi bir problem olmayacaktır. Çünkü kule sump kullanıyorum. Ancak balıkların ve sumptaki bakterilerin oksijensiz kalması problem olur. su değişimleri esnasında da ana tanka su basan motorunu kapatıyorum. Bu durumda bakterilen oksijensiz kalmaması için sumpın son bölümünden ilk bölüme su basan bir motorum var. O motor çalışmaya devam eder. ana tank içinde pilli bir hava motorum var. Balıklar için Onu kullanıyorum. Aşağıdaki videom kule sumpın anlaşılmasına faydalı olabilir. Selamlar.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=45ogvUq1z1A[/VID][/QUOTE]

Volkan abi inşallah videolar silinmemiştir, iş yerinde youtube yasaklı olduğundan dolayı görünmüyordur konu içerisinde akşam eve vardığımda izleyebilirim inşallah böylece.
70*50*50 Bitkili İçin Dış Sump Acemice Sorular
[K]Biraz monolog gibi olacak konum ancak araştırma yaparken şöyle bir iletiyi, benim gibi arayanlar için buraya alıntılıyorum. İşini(sump'ı) bilimsel olarak yapmak isteyenlere yol gösterici olabilir:[/K]

[QUOTE=viscool]Merhaba arkadaşlar. Sump motorunun debisinin tespiti hakkında gözden kaçmış olabileceğini düşündüğüm bir hususu gündeme getirmek istiyorum. Sump sistemlerinde sadece kafa motoru debisi ve akvaryum hacmiyle uygun motoru seçmek her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Genel Kabul edilen kural olarak akvaryum hacminin 5 – 10 katı arasında bir kafa motoru debisi uygun olarak düşünülmektedir. Genel olarak kabul görmüş olsada bu kural, yanlış sonuçlar doğurabilmektedir. Akvaryum hacmiyle yapılan tercihlerden yola çıkarak uygun sump boyutları da hesaplanmalıdır. Diğer taraftan, Yan sump, alt sump, iç sump veya üst sump uygulamalarında bu hesaplama yanlış yönlendirmelere sebep olmaktadır. Hesaplamalarda eksik kalan faktor sump haznelerinin santimetrekare olarak alanıdır.

Sumpın içindeki suyun akış hızı sadece kafa motoruna bağlı değildir. Aynı zamanda sumpınızın büyüklüğü yani santimetrekare olarak haznenin alanı da suyun akış hızını etkiler. Yani saatte 1.000 litre debisi olan bir motoru 1 santimetre çapı olan bir hortuma bağlarsanız su fışkırarak akar ama 10 santimetre çapında bir hortuma bağlarsanız gayet yavaş akar. Bildiğiniz gibi debi iki nokta arasında geçen su miktarı olarak hesaplanır. Saatte şu kadar litre diye de kafa motorlarının üzerinde debi bilgisi yazar. Bu rakam kafa motorunun çıkış ucundan saatte geçen su miktarıdır. Yani kafa motorunuzun su çıkış borusunun çapı 1 cm ise (yarı çap 0,5 cm), borunun santimetrekare olarak alanı 0.79 santimetre karedir (a=pi x r2 yani, alan= 3,14 x 0.5 * 0.5=0.79) bu durumda kafa motoru saatte 1.000 litre suyu 0.79 cm2 bir alandan geçiriyor demektir. yani 1 saatte 0,79 cm2'lik alandan yaklaşık 1.000 Lt su geçirir. Buna volumetrik debi de denebilir (türkçe tercümesi). bildiğimiz gibi sumpın su geçiş alanı 1 santimetrekareden çok daha fazladır. diyelimki 20 cm x 20 cm'lik bir sump haznesi (tüm sump değil) kullanıyoruz. O zaman sumpımızın su geçiş alanı 400 santimetrekaredir. ve 1.000 Lt/saat’lik bu motor saatte sumpta santimetrekare başına 2,5 satte litre su geçirir (1000/400=2,5). Eğerki sump haznenizin ölçüleri 40 cm x 40 cm ise yüzey alanı 1600 santimetrekaredir. ve aynı motor bu sumptan saatte santimetrekare başına yaklaşık 0,625 litre su geçirir (1000/1600= 0,625). basitçe söyle özetleyebiliriz.

çıkış ağzı 1 santimetrekare olan ve 1.000 litre / saat debisi olan bir kafa motoru:

1cm x 1cm geçiş alanı varsa : saatte santimetrekare başına 1000 Litre su geçirir
20 cm x 20 cm geçiş alanı varsa : saatte santimetrekare başına 2,5 Litre su geçirir
40 cm x 40 cm geçiş alanı varsa : saatte santimetrekare başına 0,625 Litre su geçirir

(Not: suyun motorda ne kadar yükseğe basıldığı verisi hesaba katılmamıştır)

Yani aynı kafa motoru sump boyutlarına gore çok farklı hızlarda su döndürür. Sump boyutları küçülürse su akış hızı artar, sump boyutları büyürse su akış hızı azalır.

Sump içerisinde özellikle biyolojik filtrasyon için ayırdığımız bölmelerdeki suyun akış hızı, malzeme ile suyun temas süresini belirler. Bu sure ise bakterilerin biyolojik filtrasyon için uygun ve yeterli zaman sahip olup olamayacaklarını gösterir. Dolayısıyla doğru bir biyolojik filtrasyon için suyun sump içerisindeki santimetrekare başına akış hızının doğru hesaplanması gerekir.

Şimdi bu noktada tespit etmemiz gereken husus, sump içerisinde santimetrekare başına doğru akış hızının ne olması gerektiğidir. Bu konuda akvaryum dünyasında ne yazıkki matematiksel bir kaynak bulamadım. Ancak büyük markaların dış filtrelerinden yola çıkarak bir tümden gelim yöntemiyle bu rakamı tespit etmeye çalıştım. Fluval, Eheim, JBL ve Tetra dış filtrelerin yüzey alanlarını ve akış hızlarını karşılaştırarak şaşırtıcı bir tespit yaptım. Bu markaların dış filtre boyutları ve kafa motoru akış hızları oranları yaklaşık aynı. Yani tüm bu markaların uzmanları filtrelerinin boyutlarını ve kafa motoru debisini aynı formülle hesaplamışlar. Şöyle izah edeyim;

Marka/Model- Litre/Saat- yarıçap- Yüzey cm2- Litre/saat/cm2
fluval6- 3500- 18- 1017,36- 3,4
eheim 2274- 1500- 11- 379,94- 3,9
jbl e1501- 1400- 11- 379,94- 3,7
tetra ex1200- 1200- 10- 314- 3,8

(forum tablo görünüşüne izin vermediği için biraz karışık oldu)

Örneğin fluval 6.

Dairesel Yüzey alanı=3,14 x 18 x 18=1017,36 santimetrekare
Akış debisi saatte 3.500 litre
Santimetre kare başına saate akış hızı=3,500 / 1017,36=3,44

Yani bu filtre saatte malzemeler üzerinden santimetrekare başına 3,44 litre su akmasını sağlıyor.

Diğer markaların hesaplamaları da tabloda görülebileceği gibi 3,4 litre ile 3,9 litre arasında değişiyor. Buradan yola çıkarak sumptan saatte santimetrekare başına geçmesi gereken uygun su miktarı ortalama 3,7 litre olarak belirlenebilir.

Bunun akvaryum hacmi ve kafa motoru debisiyle alakalı olarak kendi akvaryum hesaplamalarımıza olan uygulaması şu şekilde olacaktır.

Genel Kabul edilmiş kural itibariyle, 500 litrelik bir akvaryumumuz var ise kafa motoru debisi saatte yaklaşık 2.500 ile 5.000 litre arasında olması gerekir. Eğerki saatte 3.000 litrelik bir bir kafa motoru seçmiş iseniz, sump haznelerinin yüzey alanları şöyle olmalıdır.

3.000 / 3,7=810 santimetrekare

Yani sumpın filtreleme yapılan haznelerinin yüzey alanı 810 santimetre kare olmalıdır. Bu da yaklaşık 20 cm x 40 cm bir sump haznesi olması gerektiğini ifade eder.

Eğerki saatte 6.000 litrelik bir bir kafa motoru seçmiş iseniz, sump haznelerinin ölçüleri ise 40cm x 40cm olmalıdır.

Buradan şu sonuca ulaşmak mümkün olur: akvaryum hacmi ve kafa motoru debisi büyüdükçe sump haznelerimizin ölçüleride büyümelidir. Yani sumpa çok sayıda küçük hazne yapmak yerine az sayıda daha büyük hazneler konumlandırmak filtrasyon bakımından daha faydalı olacaktır.

Diğer taraftan yan sump ve iç sump gibi uygulamalarda kafa motoru debisinin, büyük boyutları olan alt sumplara gore çok daha düşük olması gerektiği sonucu çıkartılabilir.

Ancak bu noktada bir filtre malzemesinin bu genelleme dışında kaldığını ifade etmek gerekir. K1 kaldness gibi hareketli (moving bed) filtre malzemeleri suyun içerisinde hareket ederek suyun malzeme ile temas süresini uzatmaktadır. Dolayısıyla daha küçük alanlar içerisinde daha verimli çalışmaktadırlar. Bu malzemeler için aynı kuralı uygulamak mümkün değildir. Sanırım bu malzemenin filtrelemedeki etkinliği de bu sebepten kaynaklanmaktadır.

İfade etmeye çalıştığım tüm kavramlar kendi tecrübe ve analizlerimin sonucudur. Hesaplama veya mantık hataları olmuş olabilir. Görüş ve önerilerinizi iletirseniz çok mutlu olurum. Saygılarımla.[/QUOTE]
70*50*50 Bitkili İçin Dış Sump Acemice Sorular
Bu kadar zor mu sormuşum[:)].

Eheim marka compact 2000 veya 3000 arasında kalmış durumdayım. İkisini de düşük kademede kullanmayı planlıyorum.

Fiyatları arasında 80 TL fark var. 2000= 260TL; 3000=340TL.

Acaba 70*50*50 olan tankıma çok fazla akıntı yaratır mı? c2000 düşük kademe 1000 litre, c3000 düşük kademe 1500 litre çeviriyor diyor kılavuzunda.

Bitkili tanklar için sirkülasyon hep fazla olsun denildiği için yararıma olacaktır ancak aşırı bir akıntı olur mu kestiremiyorum.

[K]Not: 26.04.2018 tarihi itibariyle c3000 fazla geleceği kanaatiyle, eheim compact 2000 sipariş vermiş bulunmaktayım.[/K][EDIT]hakanturken108,2018-04-26 16:07:31[/EDIT]
70*50*50 Bitkili İçin Dış Sump Acemice Sorular
Merhabalar;

90 litre, gübre ve co2 takviyeli bitkili tankımda artık yer sorunu yaşadığım için akvaryumumu 10 gün önce büyüttüm.

Şuanda 70*50*50 ve 175 lt brüt hacimde tankım aktiftir. Tabanında 7 cm hagen kum mevcuttur.

[K]Sorunum şu: [/K]Küçük bitkiliyi kaldırıp büyük olanı kurarken Lifetech 825'i açım temizledim. Pervane ve mıknatıs kısımları iyice yıkadım. Elim değmişken gürültü nedeniyle başkalarının söktüğü plastik bilyeyi de kafa kısmından çıkardım. [B]Ancak artık tüm evden duyulan şekilde motor sesi sorunum var. Sanırım seramik mil ve pervane de sorun var ve yalpaladığı için muazzam ses çıkarıyor.[/B]

1- Co2'yi çok güzel ve neredeyse %100 verim aldığım İsta External Reaktör ile çözüyorum.

2- Hem Lifetech gibi adinin adisi bir filtreden kurtulmak için hemde[K] REAKTÖR pervanesini daha kuvvetli[/K] dönderebilecek bir sump motoru istediğim için sump yapmak istiyorum.

3- Akvaryumum net 150 litre civarında. 50*24*38 Y ölçülerinde bir akvaryumum var bunu kullanarak dolap içine altta bir sump yapmak istiyorum.

4- Sump sistemi hiç kullanmadım ve yapmadım. Su bağlantılarını PVC bağlantı yapamayacağım için bahçe hortumları ile yapmayı düşünüyorum, [K]sorun çıkar mı?[/K]

5- Ayrıca sessiz ve akvaryumuma süper fazla akıntı vermeyecek ama güçlü bir sump motoru almak istiyorum.[K] Tavsiyeleriniz nelerdir.[/K]

6- Sump düşünme nedenim, Fluval 306 veya tetratech 1200'ün fiyatlarının 600-900TL arasında olması. Oysaki ihtiyacımı karşılayan sump motorları (eheim marka dahi) 90-400TL arası.

7- Şuan da araştırma evresindeyim, youtube üzerinden ve diğer sitelerden makaleleri videoları izliyorum. Overflow vb. gibi su girişleri konusunda neler yapabilirim diye planlamalar yapmaktayım.

8- Sump'ın taşmaması konusunda da kesin veriler elde ederek, sump tankının camlarını dizayn ederek bu hafta silikonlamak istiyorum.

Akşam inşallah yeni kurulmuş tankın ve dolabın fotoğrafını ekleyeceğim.


NOT: İnşallah 26 nisana kadar en azından kafa motoru konusunda karar verebilirim bu başlık sayesinde. GG'da 100tl üzerine 20TL indirimi kullanabilirim böylece.
[EDIT]hakanturken108,2018-04-24 13:36:27[/EDIT]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,599,086 Mesaj
  • 381,301 Konu
  • 91 Forum
  • 131,788 Forum Üyesi
  • 1,396 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,868 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.