ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
hakanturken108
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
416
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Ocak 2009 23:26
Son Ziyaret:
7 Saat 50 Dakika önce
Toplam Mesaj:
624 [0.15 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
37 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Hakan TÜRKEN
Doğum Tarihi:
26 Mayıs 1991
Yaş:
28
İl:
Rize
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/66071/151020190816031.jpg[/IMG]

SON 10 MESAJI

Uzun Bir Serüven..
Selamlar Mustafa,

Konu çok dağınık. Mizanpaj biraz eksik olmuş. Fotoğraflar ve yazılar karışık olduğundan okuması zor. Sayfaya girenin vakit ayırıp okuması da zor böylelikle.

Isıtıcı ve köklerde oluşanlar gayet normal şeyler. İlk kurulumlarda biraz olabiliyor bu durum. Bildiğim kadarıyla bir çeşit mantar bu. Ancak hiç endişe etme zararsızdır. Yine bildiğim kadarıyla elma salyangozları bunları yiyebiliyor. Aksi halde elinle de toplayabilirsin.

PH'ın bence endişe edilecek bir seviyede değil. İlk kurulumda çok fazla oynama yapmanı tavsiye etmem. Hele hele torf kesinlikle bu saatten sonra ekleme. Torf kullanılacaksa bile taban kumunun altına serilen bir malzeme. Ancak artık aktif topraklar mevcut olduğundan pek de kullanılmayan yaygın olmayan bir yöntem. Yapabilirsen ve bulabilirsen catappa yaprağı, kurumuş ceviz, meşe vb. gibi yapraklar kullanarak suyun PH'ını aşağı çekebilirsin. Kızılağaç kozalağı da olur. Hem karides baktığından bu yapraklar onlar için çok fazla kullanılan doğal su düzenleyiciler.

Benim elimde (hayalimdeki proje iptal olduğu için) bolca fazlalık katappa var. Bulamaman imkansız ama eğer bulamazsan İstanbul'da ben yardımcı olurum.

Eledoalar evet basit bir bitki ve hızlı büyüdükleri için suyu besin anlamında çok tüketir denilmekte. Ancak senin tankında yoğun bir bitkilendirme yok. Şuanda endişelenme kesinlikle.

Ayrıca bitkili tanklarda akıntı olması istenen birşey. İç filtreni kısa yan camdan diğer cama yönlendirmeni tavsiye ederim. sağdan sola doğru akıntı yani.

Benimde hep başıma gelir cevapsız bırakılan konu hususu. Elimden geleni yazdım. Yine adım adım gideriz. Bildirim yollarsın bana ileti yazarken buradan.

Not: Unutmuşum, derecelrden ben cam olana itibar ederdim ve bence şimdilik 26-27 dereceyi kesinlikle geçme. Maden suyu evet kullanılır bitkili için lakin şuanda senin için gereksiz ve erken. Öncelikle 1-2 ay bence beklemelisin. Ayrıca evet aydınlatman yetersiz. 280 litre akvaryuma florasan olarak 120-140 watt kullanman lazım. Genel kabul bu konuda florasan için 1 litreye 0,5watt ve power led için 1 litreye 0,3 watt aydınlatma şeklindedir. Eski usul bu şekilde lakin güncel bilim dünyasında aydınlatma için önemli olanın "par" değeri olduğu dillendirilmekte ama onu bende bilmiyorum.

Florasan yükselteceksen bitkileri de çoğaltmanı tavsiye ederim. Ayrıca aydınlatma süreni ilk zamanlar 8 saati geçirme. Örneğin ben high tech bitkilimde 5 saat aydınlatma kullanıyorum(power led).[EDIT]hakanturken108,2020-01-24 09:35:49[/EDIT]
Kurt Sorunu
Hocam ince gri renk kurtcuklardan bahediyorsan ben bugüne kadar bir zararlarını görmedim.

Genellikle bir çok akvaryumun taban kumunun içinde oluyor bu meretler. Bunlarda sebep ilaç bence kesinlikle kullanma. Bir zararlarını dediğim gibi görmedim. Planaria olmadıktan sonra önemi yok.
Su Düzenleyici
Bildiğim kadarıyla yaygın kullanılan ve sudaki kireçi önleyen bir akvaryum su düzenleyicisi yok. Su düzenleyiciden kasıt klor kırıcılar olabilir. Bunun da amacı sudaki balıklara zararlı olan kloru uzaklaştırmaktır. Vitamin katkıları ile de balıklara iyi gelir su düzenleyicileri. Kireç için osmos cihazı kullanmanız gerekli.
Işık Fazla Mı Açık Kalıyor
Elma salyangozu çare olabilir. Ne bulsalar yiyorlar. Bende ki diatom sorununda oldukça çalışkan şekilde yardımcı olmuşlardı.
Su Pirelerine Yem Olarak Ne Verebilirim
Meç artemia süzgeçiniz varsa elinizdeki spirulina tablet yemleri bu süzgeçten geçirerek verebilirsiniz. Önemli olan çok çok az şekilde yemlemek.

Aşırı yemleme ölümle sonuçlanır.
Yumurtalar
Yavruların gözleri oluşmuşlar lakin kuluçka olur mu canlı doğuranlarda emin değilim.
Sorumsuz Petshop!
Bilgi birikim paylaşılması için var forumlar Emrah bey, evet benimde birçok defa e-ticaret de sorun başıma geliyor. Keşke yaşanmasa. Lakin benim için genellikle fiyat ön planda olduğu için foruma sık mesajlar yazamasamda bu satıcı için yorumda bulunmak istedim.

Ayrıca ilk mesaja cevap için yazdığımda atlamışım; "kod hatalı diyorum" gibi bir iletişim tarzı hiçbir bahane ile kabul edilebilir birşey değildir.

Son olarak kendileri bir esnaf işletmesi gibi bir yer anladığım kadarıyla ve asıl ticaret unvanları da bilişim sektörüne ait. Ben de telefonlarına ulaşmaya çalışırken aradığım telefon numarası şirketin bilişim kısmına düşmüştü bana oradan akvaryum kısmının telefon numarasını iletmişlerdi. Alelade bir beyefendi açarak benimle iletişim kurmuş ve her ne kadar derdimi anlatıp sorunumu çözmüşselerde "kurumsal kimliğe ve iletişim ilkelerine" oldukça uzak bir konuşma olmuştu.

Sanıyorum zaten biz asıl iş kolumuzda ithalatlar gerçekleştiriyoruz, pet piyasasına da girip bunun ithalatını da yapar para kazanırız şeklinde düşünmüş olabilirler.

Sorumsuz Petshop!
Mağdur edilmeniz üzücü. Kargolama için geçen süre makul değil. Maalesef her markada/esnafta olabiliyor. Umarım kayıpsız halledersiniz bu süreci.

Benim ise https://www.netakvaryum.com 'la ilgili görüşlerim çok olumludur. Kendilerinin bazı ürünleri oldukça uygun fiyatlıdır piyasaya göre.

Bugüne dek doğrudan kendi sitelerinden 2 alışverişim oldu sorun yaşamadım. Şöyleki piyasa değeri 95TL olan JBL Artemio 4 markalı 4'lü süzgeç ürününü bu siteden 40TL'ye temin ettim.

Ancak telefon ile iletişim kurmak konusunda sorun ben de yaşamıştım.

Ben ise alışveriş yapılabilir diye tavsiyede bulunabilirim.[EDIT]hakanturken108,2019-12-12 12:34:49[/EDIT]
Ankara Sularında Sıkıntı Var Mı?
[QUOTE=Kınayu]

Selamlar saf suda olmayan oksijendi minerallerdi diğer eklenecek olan % 50 çeşme suyuyla sağlanmış dengelenmiş olacaktır değil mi Hakan kardeşim ?[/QUOTE]

Aynen bu şekilde olacak. Saf suda oksijen vardır diye düşünmekteyim. Satılan şişelerde boşluk kısmı var halihazırda zaten.

Haricen saf su ile karışım yapılıyor olmasının nedeni çeşme sularının iletkenliğinin yüksek olmasından. İletkenliği yükselten ise sudaki çözünmüş halde bulunan katılar(mineral katıları). Doğal olarak mineralsiz olan saf su ile karıştırıldığında çeşme suyu, birbirlerini dengeleyip ortada buluşacaklar siz sağ ben selamet lakin bence oldukça masraflı bir yol olup, ters osmos en mantıklı ve makul çözümdür.

Ayrıca her işte bir hayır vardır diye not düşmek isterim. Çünkü yaşadığım il itibariyle musluktan 35-55 ppm iletkenliğinde su akmaktadır. Maalesef bu kadar saf şebeke suyu da anlamsız olabiliyor çoğu zaman. High tech bitkilimde CO2 yeterince çözmek için 6.00ph'lara düşmem gerekiyor, karidesler için kh-gh plus kullanmam gerekiyor. Yani her şeyin fazlası zarar :)
Ankara Sularında Sıkıntı Var Mı?
Akü suyu, ütü suyu denilen sular, saf su olarak geçmektedir. İnternette büyük litreli olarak alınırsa bir nebze ucuz olabilir.

Ayrıca saf suyun iletkenliği 0 "sıfır"dır. Bu nedenle saf su ve musluk suyu karışımı hazırlanırsa her türlü iletkenlik düşecektir fakat bu ancak küçük litreli akvaryumlarda daha az masraflı olur aksi halde 20-30 litrenin üzerinde bir su değişimi için yarı yarıya karışım su hazırlamak musluk suyu iletkenliği 300 ün üzerinde olan hobiciler için mantıklı değil.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.