ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
hakanturken108
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
269
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Ocak 2009 23:26
Son Ziyaret:
30 Kasım 2018 15:36
Toplam Mesaj:
468 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
44 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Hakan TÜRKEN
Doğum Tarihi:
26 Mayıs 1991
Yaş:
27
İl:
Rize
Meslek:
16 Yıldır Öğrenci (artık "ortadirek")
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://i.hizliresim.com/2Ekk1q.gif[/img]

SON 10 MESAJI

Tiger Endler
[QUOTE=serkancilek].[/QUOTE]

Nispet yapmaya giriyor artık Serkan abi.[:)] Maşallah, maşallah. Çok ama çok güzeller.[EDIT]hakanturken108,2018-11-29 15:51:14[/EDIT]
Montecarlo Akvaryum Kurulumu (setup)
Benim tavsiyem aralıksız olarak 4 saat yakman yönünde olur. koyu veya açık yeşil arası ise sorun olmaz pek böyle kalabilir. Tankında bitki miktarı gelişip arttıkça ışık süresini kademeli artırırsın.
Montecarlo Akvaryum Kurulumu (setup)
Tarık ışıklandırman 4 saat olsun, co2 yi eğer balık yoksa açık yeşil veya sarı renke getir ve tam oranda gübrelemeye devam et. 4 saat gibi bir aydınlatma ile agresif şekilde rahatsız edici bir yosun sorunun olmaz.
Montecarlo Akvaryum Kurulumu (setup)
Tarık ışıklandırma süren çok fazla şuan ben high tech bitkili tankımda bile 5-6 saat veriyorum.

İlk 3-5 ay günde 4 saat ışıklandırma yapmıştım. Bu şekilde az ışık verdiğimde daha az camlarda yeşil nokta yosunu yaşadım ve hiç bitkiler üzerinde yosunum olmadı. İlk kurulumda 4 saat ile başlayıp bakteri ve azot döngüsünün oturmasına göre kademeli olarak bence artırmalısın ışığı. Bu şekilde minimum yosun sorunu yaşarsın. Hem tankında hızlı gelişen bitkilerin olmayışı hemde uzun süre ışık yosun sorununu tetiklemiş durumda.

Bende monte carlo bakıyorum dediğim gibi 5 aylık sürede az bir monte carlo ile 60x60 cm alanı 6 cm kalınlığında monte carlo ile kaplamıştım(4 saat aydınlatma ile ve tank 160 litre net hacimde)

Ayrıca eğer tankında canlı yoksa balık veya karides, indikatör ün sarı renk olması bitkiler için iyi birşey. Ben akvaryumumda balık bulundurmuyorum ve indikatörü sarı renke ayarladığımda fotosentez ve bitki gelişimi nerden baksan 2 katı fark yaratıyor. Açık yeşil olması gereken ancak sarı renge ayarlarsan da böyle olur. İlk kurulumda tavsiye ederim. Ancak bitkiler aşırı fotosentez yaptıkları için de günlük olarak döngülerini tamamlayıp erkenden yorulabiliyorlar. Bunun içinde aydınlatmayı çok uzun süre açmamak gerekiyor.

Geceleri yapraklarını kapatan bitkiler, indikatörümün sarı renkte olduğu zamanlarda aydınlatma yanmaya devam etsede bir süre sonra yapraklarını kapatarak gece moduna geçiyorlardı.
L144 Lf Hatamı?
Hocam kabızlık olabilir. Ben bu şekilde olan durumlarda salatalık veriyordum vatozlarıma ve sorun yaşamıyordum. Haftada en az 2 gün salatalık veriniz. Çok ama çok severler.
Kh Ve Ph Ve Co2 Hakkında (aşırı Kh Düşüklüğü)
[QUOTE=leonisleo] .[/QUOTE]
Karbonat ekleme hususunda da değerli katkılarınızı bekliyorum.[[EDIT]hakanturken108,2018-11-19 15:28:09[/EDIT]
Kh Ve Ph Ve Co2 Hakkında (aşırı Kh Düşüklüğü)
[QUOTE=mrah].[/QUOTE]

Emrah hocam iyi akşamlar. Kullandığım cihaz, Göktürk Seyhan Bey'in yapıp sattığı. Ph elektrodotu olarak Adwa markasını kullanıyormuş.

Daha önce belirttiğim gibi tankım brüt 175 litre olup net olarak yaklaşık 160 litre civarı.

Rize şebeke suyunun Kh'ının çok düşük olduğunu belirtmiştim 2-3 dKh gibi. Bu nedenle Ph kontrol cihazını 6.20-6.28 Ph' a ayarlasam da Co2 indikatörüm açık mavi-koyu yeşil arası bir yerlerdeydi.

Kh testine bütçe ayırma konusunda da bu başlığı açmıştım bildiğiniz üzere.

[B]Bugün gerçekleştirdiğim deneyimi anlatmam gerek ki: %60 gibi bir su değişimi yaptım. Co2 indikatör mavi renkteydi su değişimi bittiğinde.

Sonrasında 250 ml su bardağında çözdürdüğüm 3 çay kaşığı karbonatı yavaş yavaş su değişim sırasında tanka eklemiştim.

Şu anda Ph yine 6.20-6.28 Ph' a ayarlı olmasına rağmen Co2 indikatör koyu yeşile daha yakın bir renkte. Yani henüz [K]açık renk yeşil değil[/K].[/B]

Sonuç olarak şunu çıkarıyorum ki CO2 indikatörde açık yeşili yakalayabilmem için 1,5 veya 2 çay kaşığı kadar daha karbonat eklemesi yapmalıyım, yani toplam olarak 4,5 - 5 çay kaşığı kadar karbonat olmalı her daim "brüt 175 litre, yüksek destekli, Rize şebeke suyu ile doldurulan bitkili tankımda " diye düşünüyorum.

Tüme varım şeklinde ilerleyen bugünkü tecrübemde eksiklik veya sapma yapmış mıyım sizlerden yardım bekliyorum.

Sizlerden gelen yönlendirme ile eklemeyi düşündüğüm karbonat kısmını ekleyeceğim.

Not: Akvaryum.com ve Google gibi kaynaklardan karbonat ve Kh yükseltme hakkında okuduklarımdan anladığım kadarıyla eklemiş olduğum 3 çay kaşığı karbonat yaklaşık 3,5 - 4 derece kadar KH artışına neden oldu sanırım. Mutfak tartım olmadığından çay kaşığı ölçüsü kullanmak durumunda kaldım.

[K]Rize suyunun günlük ölçüm değeri(2 hafta öncesine ait)[/K]
[url=https://hizliresim.com/MVY7ma][img]https://i.hizliresim.com/MVY7ma.png[/img][/url]

[K]Rize suyunun haftalık değerleri[/K]
[url=https://hizliresim.com/QLXqmV][img]https://i.hizliresim.com/QLXqmV.png[/img][/url]

Not 2: Maalesef musluktan aldığım suyun PH'ı ölçümdeki gibi olmayıp 6,9-7 ph arası çıkmıştı, sanırım tesisat kaynaklı.
[EDIT]hakanturken108,2018-11-17 21:39:56[/EDIT]
Detaylı Destek Almam Lazım ( - Bitkili Akvaryum )
Özellikli olan kumlardan almak zorunda değilsiniz.

Low tech kuracaksanız zaten size bu yosun tetikleyicisi olarak döner.

Bence, lav kırığı, hagen kum veya aquaclay almanız yeterli. Tek cins kum kullanarak yani tek katman ile ortalama 5-8 cm kalınlıkta bir taban ile bitkili tank kurarsınız. Low tech yapıp birde özel bitki kumu almanıza gerek yoktur.

Ben kendimi örnek vereyim. Kumlar pahalı geldiği için ben High tech tankımda hagen kum kullanıyorum tek katman 8 cm kalınlıkta monte carlo bakıyorum tabanda ve tüm akvaryumu kaplatmış durumdayım. 175 litre akvaryumum var. Bitkiler sadece köklerinden besin almazlar gövde ve yapraktan da besin aldıkları için yukarıda saydığım kumlar tek başına yeterli olur hayli hayli.
Nasil Sivi Gubre Hazirlanir?
[QUOTE=mrah]

Zararin neresinden donsek kardir. [:P]

Ikisi yeterli ve uygun. Farkli kaynaklar bulabilirseniz bi arastirin belki daha ucuza temin edersiniz ZAG kimya ile bi iletisime gecin KNO3 var mi bi sorun isterseniz KH2PO4 vardir mutlaka. Satici fiyatlari abartti talep artinca o yuzden kendisine birini yonlendirmeye icim el vermiyor. Simarmanin luzumu yok. [:)]

Bir de mikro element icin herhangi guvenebileceginiz bi markanin urununu temin edin hepsi bu kadar. Tropica olur, dennerle olur, reeflowers olur, aquaforest olur vs. vs.


Dipnot:

Ustad beni paronayak yaptin. Bildirimlere bakiyorum Scherzo16, konuya giriyorum cankocaman. Meger ikiside senmissin :))) ben de senin yorumu arayip duruyorum. [:D][/QUOTE]

Yuh yani ki ne yuhh!

Geçen yıl, Madrasol'dan KNO3'ü 13TL'ye. MKP'yi 15TL'ye almışım. Nasıl'da fikslemişler 25 TL'ye. Bu denli zam gelmesi normal mi yani. Hadi ithal ediliyor diyelim, %100 zam nasıl açıklanabilir.

Tam da KNO3'üm bitmeye yakındı.

Muadil site aradım ama bulamadım bilen varsa paylaşsın.
Kh Ve Ph Ve Co2 Hakkında (aşırı Kh Düşüklüğü)
[QUOTE=cafermutlu]Ph controller kalibrasyonunu her ay yapın. Bu cihazlarin sorunudur. Renk indikayorleri her zaman yanıltıcıdır.
Kh değerinin düşük olması hobide avantaj sağlar. Bir çok zor bitki Düşük Kh de daha iyi büyür. Ayrıca canlılar ve bitkiler kh dalgalanmasına çok duyarlıdır. Bu yüzden kh değerinizi değiştirmeyin. Kh düşük tanklarda kh-ph tablosu önerilmez. pH değerinin 1 puan düşmesi bitkiler için yeterli CO2 sağladığı varsayılır. Ph 1 puan düştüğünde CO2 değeriniz 20-30 ppm arasındadır. [/QUOTE]

Maalesef indikatördeki her renk Co2 seviyesini deneyimledim. Sarı veya sarıya yakın renklerdeki fotosentez seviyesini hiçbir değer vermiyor maalesef. Ancak canlıların değişken Kh seviyeleri için söyledikleriniz doğru sanırım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 362 Online Kullanıcı, 197 Üye

Online Kullanıcılar

FurkanYnk, osman-01, MurathanM, Unreal55, mehmetemindinc, TeRRaMaD, oturhanoglu, Serdariekrem, kanmet, SGY, busravkk, mikolanj24, ysnynrdg, tanerberkgulec, _glaviator__, cortezz, Soner10, vendetta99, KadirSpmz, soliter83, olcaytu, ka2n, Dr-Muhammet, Noyes, muratantalya007, enginm2000, chnkc, doadoa, salihk1, Kınayu, teksel, Tatar26, by.catamak, catstevens, Mehmet Balık, erdremix, onours, kabaktadi, yduman, mrah, Arapaima, sbilgic82, tdenizs, Tevfik Türkmen, Hakanfb, vheksgursoy, eorkuno, muratchef, fma3280, byyilmaz, tugberk_g, icelebi, ESTAR, hopdedik16, erulusoy, mperk, hoca0666, ahmetcirali, z.b.s.k, samatron, beyazgul, Burak Dişli, Kuduoglu, FerhatKaya, derman42, krib, muzaffer03, redfox69, tosbag, Mete Duru, bygoodman3458, trxsvm, fth0507, IceDragon, exfish, banned, Orhan457, jaws_06, Devrim18, HardScape, Parliament, AtlasPoyraz, AzmiKibar, AliKenter, İbrahim Usta, HobiciBalıkçı, baydogan06, albadrosso, Omer_MG, hercan, _RdnC_, Kemalk41, ibrahim3444, Apistotales, sulox, mosskolik, ysquare, brigantes, CNYTYLMZ, ilkerr34, Elgalad, F_a_H_o, reano, bugra_81, loyal28, Scary, Doğann51, aXarayli, AGR6349, SinanBulut, edizpasha, Mavisimsek, Dogukankln, sarıyerli 1970, Kemal KİREZCİ, AMFİBİ, Quntino, tatlisarap, ERTA, sagittarius, omercldr, Xgencx, Fondip, tolga, Ahmtkr, devko, Adnanyum, sherloock, Mkaplan92, oktay ak, erman212, tanuska, CenK, smtdrsn, Defender130, ilker aydın, TolgahanA, Rahmi Bey, brokengineer, Ercan89, Tayfuntayfun, Formicasmind, malebolgiyas, Chosen, akdum, aldemirim, haydarkal, İlkerAyyıldız, Brsk, Vatci42, mehmetdgds, legionnaire1, ferbay, guray1989, HerkesinBirPopisi, ezer, zahitciftci, ProsecutoR, Tmr.d, Merty, Fatihs, Altispinoza, AEfe, Alpdemirel, Muhendis, Oscar23, cashercash, omerylc, emrer, recep3410, JangoFettus, DiscusFan, Aerdem, Yiğit Tekşen, vetogrenci, UnalCevahir, emree06, Metin2525, Skopos, erayra, Keremkurt34, Ekrem Kaan, ArdaCmr, taha06, erten, Clear, zapataciya, GRSL, adrete, ree91, Alper07, -İbrahim-, alatan, mehmetaydin, braweheart, brkenginol, Black37, ustason,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.