ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
a.kemal
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
41
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
04 Mayıs 2009 21:12
Son Ziyaret:
3 dakika önce
Toplam Mesaj:
102 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
66 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
kemal sever
Doğum Tarihi:
20 Haziran 1976
Yaş:
44
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

kemal sever

SON 10 MESAJI

150 50 60 Bitkili Akvaryum Kurulumu
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/74362/251120201422151.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/74362/251120201423571.jpg[/IMG] 4 cup cuba
2 cup palusturis cuba in vitro bitki aldım ve akvaryuma ekledim [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/74362/251120201429271.jpg[/IMG][EDIT]a.kemal,2020-11-25 14:29:36[/EDIT]
Hagen(siyah Parlak Kum) Nedir
[QUOTE=otorun]Dediğiniz gibi siyah kuvars nadir bulunuyor. Ancak kumu tamamen kuvarstan oluşan bir bloktan üretmiyorlardır. Bende aquadeco marka olanı var. Kumu ilk aldığımda biraz incelemiştim, içinde kuvars dışında feldspat ve mika mineralleri de bulunuyor. Hatırlarsınız granitte en bol bulunan mineraller bu üçü. Muhtemelen bu kumu granit mostrasından üretiyorlar ve içerisindeki kuvarslar siyahlaşmış durumda. Bunun dışında bana pek doğal yollardan oluşmuş dere ya da plaj kumu gibi gelmedi, bunlarda aşınmadan dolayı tanelerde yuvarlanma olması gerekir, bendeki kum oldukça köşeli ve kırıklı. Kendi kullandığım kumdan yola çıkarak yaptığım varsayımlar bu şekilde. Piyasada komple hagen olarak adlandırılıyor ama farklı markaların kumları mutlaka birbirinden faklı bileşime ve oluşuma sahiptir.
Forumda salyangoz ve karidesler üzerinde olumsuz etkisi olduğuna dair yazılar var ancak bu demir içeriğinden mi kaynaklanır, manyetik özellikten dolayı mı ya da faklı bir sebebi var mıdır o konuda bir fikrim yok maalesef. Bende elma, ramshorn ve adi salyangozlar var 1,5 senedir olumsuz etkisini görmedim.
[/QUOTE] çok teşekkür ederim

Magnetit e takılmamın sebebi ; bu kumu mıknatıs çekiyor içinde demir var. Demir paslanır suyu bozar fikriyle alakalıdır. Fakat araştırdığımda bunun böyle olmadığı canlılara kötü bir etkisinin olmadığını gördüm. Bu benim şahsi fikrimdir. bir süredir bunu araştırıyorum muknatısın çektiği şey % 99 magnetitdir ve canlıların sağlığına olumsus bir etkisi yoktur. Magnetit dere kumundada vardır. Bu siyah kum tamamen magnetitden oluşmamaktadır. Birçok kayaç kıtıntısı mevcuttur. İncelendiğinde farklı renklerde içerir. Ankara Üniversitesinin bu makalesinde detaylı anlatılmıştır https://dspace.ankara.edu.tr/xmlui/bitstream/handle/20.500.12575/66497/ZTO%20203_Toprak_bilimi.pdf?sequence=1
Hagen(siyah Parlak Kum) Nedir
[QUOTE=cilbay06]
Konuyla ilgili forumda yıllarca paylaşılmış deneyimler var, hagen kum diye aranılsa onlarca başlık altında açılmış bilgi birikimi mevcut. [/QUOTE] evet fakat vatoz ve omurgasısların ölümü bu kuma bağlanıyor aslında araştırmak istediğim konu bu çünkü birçok yazıda mıknatıs yapışıyor yapışmıyor ayrımı var.

[QUOTE=otorun]Merhaba, konuya jeoloji mühendisi olarak katkıda bulunabilirim.
Kuvarsı tanımlamak gerekirse %99 dan fazla SiO2 bileşeni içeren bir mineraldir, bunun dışında eser miktarda özellikle demir ve alüminyum gibi elementleri içerebilir. Aslında kuvars siyah olmaz demekte haklısınız, normalde kuvarsın rengi beyaz-kısmen bejimsi/grimsi ve yarı şeffaftır. Ancak içerisinde bulunan eser elementlere ve güneşten aldığı radyasyona göre rengi siyahtan mora, yeşilden pembeye kadar farklılık gösterebilir. Bu farklı renklerin her biri de ayrı mineraller olarak isimlendirilir. Örneğin takı yapımında falan kullanılan ametist, yaygın olduğu için muhtemelen duymuşsunuzdur. Rengi mordur fakat temelde kuvarstır, SiO2 den oluşur.
Hagen kum olarak geçen (benim akvaryumumda da var) siyah kum da kuvars olup, güneşten aldığı rasyasyondan dolayı bu renge kavuşuyor. Hatta bu kumun aralarında grimsi-beyazımsı renkli kuvars taneleri de görürsünüz çünkü kırılıp kum haline dönüştürüldüğü yerdeki mostrası muhtemelen tamamen siyahlaşmış halde değildir. Fotoğrafta görüleceği gibi.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/219222/241120201601161.jpg[/IMG]
Dolayısıyla bizim akvaryumlarda kullandığımız hagen, kuvars, silis olarak adlandırılan kumların hepsi aslında aynı kimyasal bileşime sahip. Kuvarsın hem fiziksel hem de kimyasal dayanımı çok yüksek olduğu için bu kumlar akvaryuma salınım yapmazlar ancak bazı durumlarda kum, kırıp alınmadan önce bulunduğu yerde hidrotermal sularla etkileşimde bulunduysa içerisinde demir içerebilen bileşiklerle karışma durumu olabilir. Kimi tanelerin mıknatısa yapışması bu demir içeriğinden dolayı oluyor.
Obsidyen ise tamamen farklı bir kayaç türü, volkanik lavın hızlı soğuması sonucu kristalleşemeden cam formunda soğumasıyla oluşuyor. Aslında temel olarak cam. Kenarları, kırılma yüzeyleri çok keskin olduğu için tarih boyunca kesici alet ve silah olarak kullanılmış. Bunun da kimyasal bileşimi yüksek oranda SiO2 den oluşur ve salınım yapması gibi bir durum olmaz ancak kırıldığında çok keskin ve sivri olduğu için akvaryumda kullanılamaz balıkları kesinlikle yaralar.
Magnetit ise içinde bol miktarda demir içeren bir mineral. Demir cevheri olarak kullanılır ve manyetik özellik gösterir. Endüstride demir üretiminde kullanıldığı için magnetitin kum halinde piyasada satıldığını pek düşünmüyorum.[/QUOTE] merhaba ben de jeoloji mühendisiyim laboratuvar dışında siyah kuvarts görmedim. Nadir bulunan bir mineral. Opsidiyen konusunda haklısınız belki tanburlama ile keskinlik giderilebilir. Ama magnetit olduğunu düşünüyorum. Biliyorsunuz karadeniz sahillerinde var. Hatta biz çocukken mıknatısla toplardık. Hatta dere kumu içerisinde de olduğu konusunda makalelerde okudum. Bu bahsettiğim geçmişte kullanılan hagen marka kum değil ama. Ben mezun olalı 20 sene oldu ve mesleği yapmadım malum jeoloji mühendislerinin kaderidir. Merak ettiği konu şu oldu ya magnetiti ben hagen diye akvaryumuma koydum canlılara etkisi ne olur.
Hagen(siyah Parlak Kum) Nedir
[QUOTE=M. Emir Güneş]Abi böyle şeylerden pek anlamasamda akvaryumda manyetiklik oranı yüksek ise hassas türlere zarar verebiliyor mesela l144, lda, pleco türleri ve discuslara zararı olduğunu biliyorum yanlış bi bilgim varsa kusura bakmayın [/QUOTE] bütün fikirle deneyimler önemli. Birçok deneyimi burada toplarsak birçok bilgi sahibi oluruz. Çok teşekkür ederim. Fakat manyetik değil magnetit. magnetit parlak demir içeren bir kaya muknatısa yapışıyor.
Hagen(siyah Parlak Kum) Nedir
Hagen siyah parlak kum .Benim bildiğim iki farklı kayaç var. Bunlar obsidiyen ve magnetit. Hagen denilen kum uzaydan akvaryum için gelmedi doğal bir kayaç Eğer mıknatıs cekiyorsa (FeO.Fe₂O₃) magnetit çekmiyorsa (sio2 bol demir) obsidiyen. kuarts olamaz simsiyah bir kuarts yok bildiğim kadarıyla eğer magnetit ise suyla etkileşimi nedir. Aramızda jeoloji veya kimya mühendisi var mı.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/74362/241120201344161.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/74362/241120201341481.jpg[/IMG][EDIT]a.kemal,2020-11-24 13:47:22[/EDIT]
150 50 60 Bitkili Akvaryum Kurulumu
[QUOTE=Acz]Su sıcaklığı için o bidonlarda ısıtıcı kullanıyor musunuz? Yoksa çok yavaş -ip gibi su şeklinde- verirsem bir şey olmaz tarzında mi yapıyorsunuz değişimleri?[/QUOTE] su ısıtıcı rezidansım var 1500 Watt 10 15 dakikada ısıtıyor suyu bazen unutuyorum baya banyo suyu kıvamına getiriyor 😃
150 50 60 Bitkili Akvaryum Kurulumu
[QUOTE=Acz]Gübre kısmında yüksek hacim-maliyet konusuna güzel çözüm bulmuşsunuz. En mantıklısı da o gözüküyor. Gübrelerden anlamıyorum ama iyi araştırıp ilerlemişsiniz öyle görünüyor.

%60 su değişimlerinde suyu dinlendirmek için ne kullanıyorsunuz hazne olarak? Su deposu veya dev çöp kutusu falan mı? Ve su değişimlerinde suyu tanka direkt seri şekilde basmak için kafa motoru ve ısıtıcı kullanıyor musunuz?

Bu ikisi su değişimlerini çok kolaylaştıran şeyler. Hoibdeki bakımların zahmetini en aza düşürüyor nerdeyse. [/QUOTE]. Evet uzun süredir iki adet bidonum ve kafa motorum var. Su değişimi çok kolay 200lt ye yakın su değiştirebiliyorum
150 50 60 Bitkili Akvaryum Kurulumu
Merhaba arkadaşlar
Bitkilerimi ekleyeli, yaklaşık on gün oldu ve gelişim başladı.
Kullandığım gübrelerden bahsetmek istiyorum;
MAKRO ELEMENT
Potasyum için potasyum sülfat (K2SO4)
Nitrat için potasyum nitrat (KNO3)
Fosfat için mono potasyum fosfat(KH2PO4)

MİKRO ELEMENT
Reeflowers aquaplants all inclusive
ReeFlowers AquaPlants Ferrous (demir)

Sıvı karbon , excel hiç kullanmadım acaba kullanmalı mıyım bilmiyorum
Hacmimin fazla olması sıvı gübrelerin pahalı sebebiyle diy gübre tercih ettim . Bununla
alakalı bir çok makale var. Okumanızı tavsiye ederim. (Mikro elementlerin
hazırlanması zahmetli olduğundan hazır ürünleri tercih ettim)
Makro elementleri günlük suda eriterek kullanıyorum.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/74362/171120201334171.jpg[/IMG]
Bunun için bir ölçek kaşığı aldım üzerinde 1 ml yazıyor. Hassas terazide(mutfaklarda kullanılan )
gramaj hesabıyaptım ve şu sonuçlara ulaştım;

10 ml mono potasyum fosfat 11gr (1 silme kaşık 1.1gr)
10 ml potasyum nitrat 11 gr (1 silme kaşık 1.1gr)
10 ml potasyum sülfat 13 gr (1 silme kaşık 1.3gr)
Potasyum bitki gelişimde çok önemli bir element ve suda potasyum yok. Fosfat
Suda bir miktar var. Yemlerle de bir miktar geliyor keza nitrat da öyle . Akvaryumunda
4 adet lepistesim var. canlı yüküm az olduğundan nitrat ve fosfat eklemesi yapmam gerektiğini
Düşündüm ve haftalık bir plan oluşturdum.

Pazartesi
1 ölçek potasyum nitrat (nitrat)
3ml demir (ReeFlowers AquaPlants Ferrous)

Salı
1 ölçek potasyum sülfat (potasyum)
3ml mikro element(Reeflowers aquaplants all inclusive)

Çarşamba
1 ölçek potasyum sülfat (potasyum)
3ml demir (ReeFlowers AquaPlants Ferrous

Perşembe
1 ölçek potasyum nitrat (nitrat)
3ml mikro element(Reeflowers aquaplants all inclusive)

Cuma
1ml mikro element(Reeflowers aquaplants all inclusive)
1ml demir (ReeFlowers AquaPlants Ferrous)

Cumartesi
%60 su değişimden sonra
Fosfat(mono potasyum fosfat) çok az kullanılmalı haftada 0.16 gr ölçek kaşığının ucuyla
1 ölçek potasyum sülfat (potasyum)

Pazar
Hiçbir şey eklemiyorum
%60 su değişimi çok önemli fazla kullanılan gübrelerin uzaklaştırılması lazım. Suyu 1 hafta havalandırarak
bekletiyorum yüksek hacimli su değişiminde bu da önemli bir kriter.
bu uygulamada hatalarım yanlışlarım var mı? Yorumlarınız ne olur?

150 50 60 Bitkili Akvaryum Kurulumu
Aydınlatmayı bu hafta da 4 saat yakmayı planlıyorum bitkilerimde gözle görülür bir büyüme var. Dolayısıyla bu düzen oturdu gibi. Fotoğraf eklemedim çünkü çok belli olmuyor.
150 50 60 Bitkili Akvaryum Kurulumu
[QUOTE=Acz]@a.kemal Tilki kuyruğu basit ve dayanıklı bitkilerden sayılıyor. Dağılması suya dair kötü şeyler söyleyebilir. Ama kötü sonuca ulaşmamız için diğer bitkilerin de dağılması gerekirdi. Sadece tilkiler dağıldıysa o zaman sorun tilkilerdedir bence.[/QUOTE]yane şok oldum bende kovaya koysan büyür. Aldığım arkadaşda hobici efendi biri

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 263 Online Kullanıcı, 143 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.