Altolamprologus calvus


Kategorideki Diğer Makaleler
 • Al-tow-lamp-row-lo-gus olarak telaffuz edilen Altolamprologus Calvus, Afrika'nın Tanganyika Gölü'nün faklı bölgelerinde bulunmaktadır. ‘Calvus’ adı Latinceden gelmiş olup ‘dazlak-kel’ anlamına gelmektedir. Altolamprologus ismi bu balıkların başında pul olmaması sebebiyle verilmiştir.Siyah,beyaz,sarı,vs. gibi bir cok renklerde görülür.

  İnce bir vücut ve sivri bir kafa yapısına sahiptir. Şeritleri,vücudundakilere göre kafasında ve boyun bölgesinde daha belirgindir .Uzmanlar tarafından incelenen Calvuslar'da yetişkin erkeğin en fazla 15 cm, yetişkin dişinin en fazla 10 cm olduğu görülmüştür.

  Altolamprologus Calvus genellikle Altolampropogus Compressiceps ile karıştırılır. Bu iki tür birbirine benzese de aralarında farklılıklar vardır. İkisinin de kafa yapılarnda küçük bir fark olmasına rağmen, birbirinden en iyi bu özellik sayesinde ayrılırlar. Altolamprologus Calvus’un ağız yapısı yatay, Altolampropogus Compressiceps’in ağız yapısı ise dikeydir.

  Altolamprologus Calvus düz yumurta döken cichlidlerdendir. Dişi,yumurtalarını dökmek için, erkeğin giremeyecegi kadar dar bir alan bulur ve oraya yumurtalarını döker.Genellikle bu bir kabuk,çatlak veya bazı kayalarda oluşan küçük mağaralardır. Dişi yumurtalarını bıraktıktan sonra erkek yuvanın girişine spermlerini bırakır yüzgeç hareketleriyle spermler yumurtalara ulaşır ve yumurtalar döllenmiş olur.

  Yavruların yumuradan çıkması bir haftayla, 10 günü bulur.Bir defada yüz veya daha fazla yumurta dökebilir.Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra çok yavaş büyürler. Bir yavrunun yumurtadan çıktıktan sonra 1-1,5 cm ulaşması 6 aydan fazla zaman gerekir.Bu yüzden yavruları yetişkinlerle birlikte ana tankta tutmamanız şiddetle önerilir.

  Altolamprologus Calvus, doğal ortamında yağmacı olarak bilinen bir balıktır. Kayalıklar arasında saklanan küçük yavrular, tür ayırmaksızın en doğal besinidir. İnce vücutları sayesinde dar alanlara girmek onlar icin cok kolay bir iştir. Akvaryumunuzda cesitli hazır yemler kullanabilirsiniz.

  Kendi Tecrübem:
  Calvuslarımı aldığımda 80 litrelik bir akvaryuma koydum, haftada % 30 su değişimi uyguladım. Sıcaklığı 27-28 derecede sabitledim. ph 8-8,2 arasındaydı. Günde 2 defa sabah ve aksam olmak üzere yem verdim. Işığı günlük olarak sabah 5'den akşam 9'a kadar açık bıraktım. Bir süre sonra 80 litrelik akvaryumun küçük geldiğini sandım ve daha büyük bir akvaryuma aldım. Aylar geçti fakat hala yavru alamadım. Sonra araştırma yaptım ve sorunun ebeveynlerin yumurta bırakmaları ve erkeğin dölleme işlemini gerçekleştirmesi için doğal ortamı sağlayamadığımı gördüm.Hemen eski 80 litrelik akvaryumuma geri koydum balıkları ve yumurta dökebilecekleri yerleri hazırlayarak.Bir süre sonra bir baktım ki erkek ve dişi yer tutmuşlar ve erkek yumurtaları döllüyor. En sonunda 30-50 arası yavrum oldu.

  Çirkin balıklar ama onları çok seviyorum

  Yazan: Mike McCartney
  Çeviren: Hasan YILDIZ
  http://www.aquarticles.com/articles/breeding/McCartney_Altolamprologus_calvus%20.html

Üye Yorumları