Dimidiochromis compressiceps (Yaprak Cichlid)


Kategorideki Diğer Makaleler
 • Dimidiochromis compressiceps (Yaprak Cichlid) ler bakmak istediğim türler listesinin uzun zaman içinde oldular. Bu balığın vahşi golden varyetesini Chizulumu Adasında, Malawi ve Cobwe, Mozambik'de inceleme şansım oldu. Golden varyetesini (erkek de dişi de goldendır) cichlid bağımlıları akvaryumlarında beslemekten zevk alır, ancak golden rengini akvaryum ortamında çok iyi belli etmez ve erkekler olgunlaştıktan bir süre sonra mavi renk alır.

  Erkekler son derece güzel parlak mavi renkte olup, sırt yüzgeçlerine kırmızı renkte lekeler bulunur. Alt yüzgeçleri ise kırmızıdır. Dişiler gri renktedir. Balığın yüksekliği 7,5 cm civarındadır. Hem erkek hem de dişilerde olgunluğa erişene kadar uzun burunlarından başlayıp kuykuklarına kadar devam eden çizgiler bulunur. Bu çizgiler balıkların küçükken sazlar arasında kolayca kamufle olmalarını sağlar.

  Sonuç olarak bir gün Malavi Cichlidlerini işe götürmek için hazırladım. Tankta 3 tane yaprak cichlid kaldı, bunları da eve götürmek için aldım. Önce dişileri bir tankta erkeği başka bir tankta 2 hafta karantina amaçlı tuttum. Bu karantina periyodundan sonra balıkların üçünüde 510 litrelik akvaryumuma aldım ışıkları kapalı olarak. Bu 3'lü aslında çok kavgacı değil ancak yemlenme zamanında oldukça agresifleşiyor. 1 ay kadar sonra dişiler yumurtladı. Yumurtlama gününü işretledim, bu dişilerin hangi gün daha uygun olduğunu anlamak için yardımcı olur. (21 günde) Dişiler beklemede olduğu dönemlerde erkekten hiç agresif hareketler görmedim, bir yüzgeç dahi yırtılmadı.

  21.gün ilk dişiyi taşıdım ve kusturdum. Yavruları görünce şaşırdım çünkü bunlar diğer küçük boylu balıkların yavruları kadardı. 40-50 kadar yavru vardı. Öncelikle yavruları 10 litrelik bir akvaryuma aldım bu sürde artemia ile besledim. Büyüme hızları oldukça iyi olan bu yavruları yakın zamanda 95 litrelik bir tanka taşıdım.

  Larry Johnson

  Hamilton akvaryum aylık bültenindeki bir makalesinden.

  Çeviren: Fatih Taştan

Üye Yorumları