Melanochromis auratus (Auratus)


Kategorideki Diğer Makaleler


 • Bilimsel adı Melanochromis Auratus olan Auratus malawi gölünde 1897 yılında keşfedilmiş ve gölden ihrac edilen ilk cichlidlerdendir.

  Genel olarak;
  Auratuslar,küçük gruplar halinde yaşayan Mbuna’lardır.Fiziksel özelliklerine bakacak olursak erkekler siyah kahverengi gibi ana renkler ile birlikte vücutlarının ortasından beyaz veya bej renkli bir şerit geçer.Dişilerde ise sarı ve beyaz ana renkler üstüne 2 siyah şerit bulunur.Anal ve sırt yüzgeçlerinin ucunda tıpkı diğer bir mbuna cinsi olan Sarı Prenses gibi siyah şeritleri vardır.


  Resimde erkek ve dişi yanyana.

  Yaşam kapasiteleri maksimum 5 yıl olan Auratuslar bölgeci ve sert balıklardır.Bölgesindeki diğer erkek balıklar üzerinde üstünlük kurmak için harika bir dövüş tekniği ile kavga eder.Bu dövüş tekniği hızı sayesinde daha etkili olur.

  Beslenme;
  Auratuslar doğada otçul olarak beslenir .Akvaryum ortamında her çeşit yemi yiyebilirler ancak dikkat edilmelidir çünkü sağlıksız ve düzensiz yemleme obeziteye yol açabilir.Kaya ve taşların üzerinde oluşan alg ve yosunlarıda yerler.Vejeteryan pul yemler,seranın granügreen ihtiyacı karşılar.Protein ihtiyacı için kurutulmuş tubifex,canlı yemler vb. yeterlidir ,otçul oldukları için protein olarak aşırıya kaçılmamalıdır.Günde azar azar çok öğünle besleme en sağlıklıdır.

  Akvaryum;
  Auratuslar bir mbuna türü olduğu için akvaryum sık kayalıklarla dekore edilmelidir.Habitatlarında bitki bulunmamasına rağmen anubiaslardan kayaların arasına sıkıştırılabilir.Akvaryumda kayalardan mağara ve delikler yapılarak kendilerini güvende hissetmeleri sağlanabilir.Balıklar agresif olduğu için minimum hacim 150 lt. olmalıdır.

  Örnek bir dekor

  Su Değerleri;
  Auratuslar için uygun su sıcaklığı 24 derece ve 28 derece arasında olmalıdır.Ancak en sağlıklı ısı 26 derecedir.
  Suyun pH'ı=7.8-8.6
  Üreme için pH=7.5-8.2


  Üreme;
  Auratuslar mutlaka erkek başına en az 3 veya 5 dişi şeklinde beslenmelidir.Çünkü auratus erkekleri fazlası ile sert olur.Akvaryumda düz bir kaya veya yüzey olursa üreme daha rahat gerçekleşir.Eşleşmeden sonra dişi ağzına yumurtaları alır ve 3 hafta kuluçkaya yatar.Yumurtadan çıktıktıklarında yavrular 1cm. civarı olurlar.Büyürken ilk başta hepsinin renkleri dişiye benzer ancak zamanla içlerinde rengi kararanlar olur bunlar erkektir.Yavrularını ağızlarında iyi saklarlar.Yumurtadan çıkan yavrulara artemia ve bitkisel yemler ufalanarak verilebilir.

  Yumurta tutmuş bir dişi.

  NOT: Bir akvaryumda birden fazla erkek olursa üstünlük kurmak için ölesiye dövüşeceklerdir.O yüzden olabildiğince akvaryumda tek erkek bulunmalıdır. Baskın erkek yüzünden diğer erkekler hırpalanmamak için kendilerini dişi gibi gösterebilirler.Tatsız bir sonuç olmaması için mutlaka anüs-vent kontrolü yapılarak balıklar seçilmelidir.


  Çeviren:Yağız Köylü
  http://www.aquabase.org/fish/view.php3?id=80&desc=melanochromis-auratus

Üye Yorumları