Snow Prenses


Kategorideki Diğer Makaleler
 • Latince Adı: Pseudotropheus socolofi Albino
  Adından da anlaşılabileceği gibi
  Pseudotropheus socolofi (Mavi Prenses) 'in albinosudur. Snow prenses alırken onun ismi ile satılan benzer türlerin snow prenses ile alakaları olmadığını bilmek gerekir.
  Beyaz ya da snow prenses adı ile satılan türlerden biri
  Metriaclima greshakei (Albino) 'dur.

  Snow prenses ile en çok karıştırılan türdür. Yanlış anlaşılmasını istemem, her balık güzeldir fakat bu tür snow prenseslerden daha agresiftir ve daha kolay ürer.
  Bu makaleye konu olan balık yani snow prenses ise aşağıdaki resimdedir.


  Beslenme : Otçul oldukları söylense de 1.5 yıllık deneyimimle söyleyebilirim ki hem etçil hem otçul sınıfına dahil edilebilirler.
  Özellikle yavruların yüksek oranda proteinle beslenmesinin sakıncası yok, faydaları vardır.

  Önemli bir husus ise yavru vermeye başlayan yetişkinlerde (12 aydan itibaren oturmuş, genç damızlık kabul edilirler) canlı yem kullanılmaması gerekliliğidir.
  Canlı yem ve yüksek oranda proteinli yemleme azaltılmalı otçul beslenmeye ağırlık verilmelidir. Aksi durumda (Aşırı canlı yem verme, aşırı besleme v.b.) yavru(yumurta) yutma, tükürme, erkekte kısırlık sonucu döllenmemiş yumurtalar. Dişide üreme isteği azalması gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu yazdıklarım sadece snow prensesler için değil çoğu malawi türü için geçerlidir.

  Davranış Biçimi:
  Mükemmel balıklardır, görünüşleri ve hareketlilikleri ile akvaryuma renk katarlar, aç bırakılmadıklarında kovalama haricinde diğer balıklara zarar vermezler.
  Orta derecede agresiftirler yani 'terör estirir' yorumları biraz abartılıdır. Bu yorumların başlıca nedenleri ise ; Diğer türlerle karıştırılmaları, küçük akvaryumlarda ve fazla sayıda balıkla birlikte beslenmeleridir.

  Erkekleri sarı prensesler veya ahliler gibi bölge edinir ve bölgelerini korurlar. Diğer türlerden farklı olarak dişileri de baskın durumda olduklarında bölge belirleyebilirler. Titreme davranışını sergileyebilirler.

  Erkekler erkeklerle, dişiler dişilerle, erkekler dişilerle ağız ağıza kavga edebilirler, bu baskınlık mücadelesidir ve tüm türler için cinsiyet ayrımı olmaksızın geçerlidir.

  Eğer beyaz prenseslerin agresifliğinden şikayetçi iseniz diğer türlerden daha küçük boylarda alabilirsiniz.(En az 3-4 cm'lik fark)


  Üreme: Erkek dişi oranının en az 1 erkek/3 dişi şeklinde olması gerekir. 1 erkek 8 dişiye kadar varabilen sayılarda harem kurabilir. Bu şartın sağlanması agresifliklerinide önemli oranda azaltacaktır.

  Üremeleri için kaya dekoru, kum v.s. gereklidir, olmazsa olmaz dense, sürekli tavsiye edilse de genel olarak tüm malawiler için dekorun üremede önemli olmadığı kanıtlanmıştır. Bu konuda Dekorsuz yavru başlığını incelemenizi öneririm.

  Snow prensesler bakılmalarına ve şartlara bağlı olarak 6 ila 8 ay arasında cinsel olgunluğa ulaşabilirler. Diğer türlerde olduğu gibi üreme durumları boyları ile değil yaşları ile alakalıdır. Yavru almak için ihtiyacınız olan yegane şart sağlıklı 1 erkek ve 1 dişidir. İdeal olan ise 1 erkek 5 dişidir.

  Eğer yeni bir akvaryum kuruyor ve yavru almak istiyorsanız sizlere tavsiyem 10 ila 20 adet arası yavru snow prenses alarak cinsiyetleri belirlendikçe fazla erkekleri elemenizdir. En sağlıklı yol budur.

  Dişi yumurta aldığında yem yemeyi bırakır ve ağzı farkedilir derecede şişer.
  Ağzı dolu dişi


  Ağzına yumurta alan bir snow prensesi daha fazla yavru alabilmek ve daha fazla aç bırakmamak için 10'uncu günden itibaren sağabilirsiniz (Kusturma yöntemi) veyahut yavrularını kendiliğinden bırakması için ayrı bir akvaryuma alabilirsiniz. 20-25 gün arasında kendiliğinden yavrularını bırakacaktır.
  8 günlük kusturduğum yavrular


  Yavruların bakımı ile ilgili pratik bir yöntem için tıklayınız.

  Cinsiyet ayrımı: Cinsiyet ayrımı oldukça basittir.
  Anal yüzgeçlerindeki yumurta beneklerine bakılır.
  Dişiler
  Dişilerin yavrularında (3-7 ay arası) 1 veya yok(0)
  Yetişkinlerinde (8-x ay arası) 2,nadiren 3 benek olur.
  Erkekler
  Erkeklerin yavrularında
  (3-7 ay arası) 2 veya 3.
  Yetişkinlerinde
  (8-x ay arası) 3 ve daha fazla yumurta beneği olur.
  Yumurta beneği nedir?

  Resimde görüldüğü gibi anal yüzgeçte bulunan sarımsı noktalardır(benekler). Dişiler bunları yumurta zannederek ağızlarına almak için yaklaşırlar ve dölleme işlemi gerçekleşir. Bazı türlerde cinsiyet konusunda belirleyici olmasa da snow prensesler için belirleyicidir.

  İdeal sıcaklık: 26 derece.

  Göze çarpan özellikleri:
  Aşırı haraketli ve canlıdırlar.
  Dişileri yumurtalarına çok sadıktır.
  Hastalıklara karşı dayanıklıdırlar, kolay hastalanmazlar.
  Olumsuz su koşulları v.b. daha iyi tolere edebilirler.
  Direk çeşmeden yüksek oranda su değişimlerini tolere edebilirler. Aqutan, nitrivec gibi su düzenleyiciler kullanılması fuzuli masraftır.

  Resimler.
  Dişi


  Dişi-Erkek-Dişi-Dişi

  Akvaryuma kattıkları renk ve güzellik


  Anne ve oğlu Baba ve oğul.

  Saygılarımla...
  Ulvi ÖZGENÇ

Üye Yorumları