Hangi Cichlidler bir arada beslenebilir?


Kategorideki Diğer Makaleler
 • Son zamanlarda hobicilerin çoğu balık familyasından "Cichlids" adını duymuştur, ancak tüm cichlid türlerinin aynı olduğu, hatta aynı şartlarda diğer tüm cichlid türleri ile birlikte aynı tank içerisinde yaşayabileceği şeklinde yanlış bir inanış mevcuttur. Gerçek ise cichlid familyasının oldukça geniş ve bunun yanında değişik boyutlarda ve değişik psikolojiye sahip bir çok türü kapsadığıdır.

  Az Bölgeci Olanlar:
  Bu gruba Ramireziler ve diğer Amerikan türlerinden Apistogramma, Asya'dan Chromides, Kribensis ve Pelvicachromis, batı Afrikadan Nannochromis ve daha küçük olan Lamprologus türleri, Julidochromis ve doğu Afrikadan Telmatochronis girmektedir. Diğer türlerden daha az bölgeci olan bu balıklar; daha büyük tetra, barb, danios ve canlıdoğuranlar gibi balıklarla 100 lt ve üzeri tanklarda birlikte yaşayabilirler.

  Orta Derece Bölgeciler:
  Bu gurup Amerikan cichlidleri'nin en güzel ve alımlı balıkları olan melek, Discus, Festivum, ve Doğu Afrika'dan Severum (Aulonocara ve Trematocranus türleri) türlerini içine alır. Bu balıklar daha büyük akvaryumlarda (minimum 100 lt fakat 200 idealdir), ve genellikle genellikle kendi ölçülerine yakın, diğer aktif cichlidler ile karıştırılabilir.

  Geniş Bölgeci Olanlar:
  Amerikadan "Astronot" ve Peacock Bass, Mozambiques, Afrikadan diğer Tilapia türleri, ve Doğu afrikadan Haplochromislerın bir çoğu (Venüstus, polystigma, yaşayankaya, vb...). Büyük bir akvaryumda (300 lt ve üzeri) bu balıklar sıklıkla Dev Bıçak anten balığı, büyük kedi balıkları, Arovana yada diğer büyük balıklarla birarada tutulabilirler.

  Az Agresif olanlar:
  Bu grup batı Afrika türlerinden Mücevher cichlidleri, ve küçük Pseudotropheus türlerinden bazılarını, genelde batı Afrika cichlidleri listesinde yer alan Labidochromis ve Melanochromis'i kapsar. Bu türler birlikte bakılabilecek en uygun türlerdir. 200 litre ve üzeri tanklarda bir düzine olacak şekilde bakılması uygun olacaktır. Bazen daha aktif olan büyük danios ve barbs grubun dışında yanlız kalabilirler.

  Orta Derecede Agresifler:
  Bu grup Amerikan cichlidlerinden Jack Dempsey, Firemouth ve diğer Cichlasoma türletini, ve doğu Africa cichlidlerinden diğer Pseudotropheus ve Melanochromislerden oluşur. Bunlar 200 lt veya üzeri akvaryumlarda en az bir düzine olacak şekilde karıştırılmalıdır.Bu grupdaki Amerikan balıkları yavru alabilmek amacıyla 100 lt lik bir akvaryumda uygun ortam hazırlanmak koşuluyla çift olarak da bakılabilir. Gerçi bu grupdaki Amerikan ve Afrika cichlidleri eş derecede agresif olduklarından genellikle aynı tank içerisinde karıştırılmazlar.

  İleri Derecede Agresif Olanlar:
  Kızıl Şeytan, Kızıl Terör, Black Belts ve bir kaç diğer Amerikan türü bu guruba girer. Bu balıklar genelde yanlız dolaşırlar, ama bazen diğer agresif türlerle aynı akvaryumda birlikte tutulabilirler.

  Çeviren: Hakan Kılıçarslan
  Kaynak: http://www.bestfish.com/tips/111998.html


  Ekleme:
  Malawi Gölü balıkları ile Tanganyika Gölü balıklarını bir arada tutmak iyi bir fikir değildir. Malawi Gölü balıkları hareketli yapıları ile Tanganyika Gölü balıklarının huzurunu kaçırır, yemlemede daha hızlı davranıp Tanganyika Cichlidleri'nin iyi beslenmesini engeller, her şey uygun olsa bile Tanganyika Gölü Malawi Gölü'ne göre daha sert su yapısına sahip olduğundan türlerden en az biri rahat edemez. Bunun yanında Amerikan Cichlidleri olan Papağan, Zebra, Green Terror gibi balıklar ile, Afrika Cichlidleri olan Sarı Prenses, Yunus gibi balıkları bir arada tutmak son derece yanlıştır. Doğada beraber olmadıklarından birbirlerinin hareketlerine anlam veremezler, büyük Amerikan Cichlidleri çok daha serttir ve huzursuzluk çıkarırlar. En garantili seçim balığına göre 1 erkek 1 dişili veya 1 erkek çok dişili türe özgü akvaryumlardır.

  Ekleme: Refet Ali YALÇIN

Üye Yorumları