Severum Hakkında Herşey


Kategorideki Diğer Makaleler

 • Severum balıkları akvaryum hobisinde gerekli ilgiyi göremeyen balıkların başında gelir. Nedeni ise bu asil balıkların yanlış akvaryum hacimlerinde bakılma,yanlış yemleme ve yanlış su sertliğidir. Birçok kişi severumu diğer amerikan türleri gibi sert suda yaşadığını zanneder. Halbuki severum amazonun brezilya kesimlerinde yaşar. Yani yumuşak ve ph olarak yüksek suda yaşar. Doğal şartlarda amazon nehrinin ısısı gündüz 27 ila 32 derece,geceleri ise 21-22 derece civarındadır. Severumlar gösterişli balıklardır. Kafa yapıları alt ve üst yüzgeçlerinin uzantıları harikadır. Baskın erkekler kırmızı gözlüdür.

  Akvaryum: Severum balıklarının beslenmesi için uygun akvaryum bir çift için 200-250 litre olmalıdır. Akvaryum kayalarla dekor edilmedilir.

  Severumlarda en çok merak edilen konulardan biri erkek dişi ayırımıdır.

  Erkek: Erkek severumlar yapı olarak daha gösterişli olurlar. En belirgin özellikleri yanak ve ağız çevresindeki benekler daha çok ve belirgindir. Diğer belirgin özelliği alt ve üst yüzgeçlerinin uzun ve ve kuyruk sonuna kadar daha dik olmasıdır.

  Dişi: Dişi severumlar genelde yapı olarak daha küçüktür. Yanak ağız çevresindeki benekler daha azdır. Üst ve alt yüzgeçleri kuyruk sonuna kadar uzanır fakat küt biter.

  Severumlar bölgeci balıklardır. Eş seçme döneminde ağız ağıza kavga ettikleri görülür. Bu kavgalar genelde erkeğin baskınlığıyla ve dişinin bir kenara saklanmasıyla son bulur. Severumların eş seçmeleri için grup halinde alınması ve zamanla eşini seçmesi gerekmektedir. Eşini seçen erkek diğer balıklardan eşini ve bölgesini korur.


  Üreme: Severumlarda üreme zor bir olaydır. Öncelikle erkek üreme zamanında dişiyi durmadan kovalar. Dişide bu kovalamaya vücudunu titreterek yanıt verir. Düz zemine yumurtlarlar. Akvaryumda bol havalandırma şarttır. Diğer amerikanların aksine,yavrularını belli bir süre ağızda taşırlar. Dikkat etmek gereken bir diğer konuda yumurta döktüğü zaman hafif bir ışık açmaktır. Yoksa yumurtalar diğer türler ve özellikle vatoz tarafından yenebilir. Üreme zamanında akvaryum ısısı 28-32 derece arası olmalıdır. Su kesinlikle yumşak olmalıdır. Ph 7 ye çıkarılırsa daha uygun olur ve üremeleri hızlanır. Bu bakımdan discuslara benzerler.

  Severumlar etçil ve otçul beslenen balıklardır. Üreme zamanı özellikle protein ağırlıklı yemleme yapmak balığın üremesini hızlandırır. Dana yüreği ve ciğer yemlemede mutlaka kullanılmalıdır. Su değişimleri geciktirilmemelidir. Severumlar su şartlarını çabuk tolere ederler. Bulundukları akvaryumdan başka bir akvaryuma bilinçsizce alındığı zaman balıklarda mukoza tarzı birşey akvaryumun dibinde görebilirsiniz.Severumların akvaryumlarını değiştirirken veya ilk kez alıp alıştırmadan akvaryuma koyarsanız,balık yan dönüp suyu tolere edene kadar haraketsiz olarak durur.Bu durumda balığınıza birşey olmaz,endişe etmenize gerek yoktur.

  Yukarıda anlattığım herşey tecrübe ile sabittir. Beslemekte olduğum bir çift eş severumda gördüklerim ve üretim zamanında gözlemlediklerimdir.

  Yazan: Muammer YOLGİDEN

Üye Yorumları