Maylandia (Metriaclima) Msobo Magunga


Kategorideki Diğer Makaleler


 • Diğer İsimleri: Pseudotopheus sp. "Deep Tanzania", Pseudotophus sp. "Deep Orange", Pseudotropheus sp. "Magunga Red"

  Coğrafik Kökeni: Malawi Gölünün kuzeyi, Tanzanya

  Yaşam Alanı: 5-10 metre derinlerde, kayalık bölgelerde yaşar. Erkek bölgecidir. Genelde kayalar arasında bir oyuğu sahiplenir ve bölgesini korur. Dişiler ve gençler yalnız ya da küçük gruplar halinde yaşarlar.

  Beslenme Biçimi: Kayaların üzerinden kazıdıkları aufwuch ile beslenirler. Akvaryumda zengin bir menü sunulmalıdır (ıspanak, midye, karides, pul ve granül yemler...)

  En fazla büyüdüğü boy: 13 cm

  Cinsiyet Ayrımı: Erkekler kadifemsi bir siyahın üzerine gece mavisi renginde pigmentlidirler. Magunga'dan Manda'ya doğru çıkıldıkça, yani Malawi Gölünün kuzeyine doğru çıkıldıkça vucuttaki mavi pigmentler artar. Erkeklerde 3-4 cm'lik yumurta benekleri olur. Baskın erkek tarafından rahatsız edilmememek için yıllarca renk değiştirmeden sarı kalabilirler. Dişiler sarıdan, parlak turuncuya renk geçişleri gösterirler. Dorsal yüzgeçlerinde henüz birkaç haftalıktan itibaren mavi akisler olabilir.

  Sıcaklık: 24-28 C

  pH: 7,5-8,5

  Üreme: Ağızda kuluçka yaparlar.

  Davranış Biçimi: Tek bir çift de bakılabilir ama ideal olan birden fazla dişinin birlikte bakılmasıdır. Erkek genelde bir tanesinin peşinde olacaktır. 150 litre ve üzeri tanklarda bakılabilir. Akvaryumda kayalık bölgeler hazırlanmalıdır. Erkek devamlı hareket halindedir. Bölgesine giren diğer balıkları kovar. Dişi daha sakindir. Eş tuttuklarında renkleri daha da canlanır ve parlaklaşır.

  Yazarın Notu: Uzun zamandır maylandia Msobo Magunga besliyorum. Bakımı çok keyifli bir tür. Dişinin canlı sarı ve turuncu renkleri gölün özellikle dişi cichlidlerinde nadir rastlanan güzellikte. Erkeğin üzerindeki siyah lekeler her bireyde farklı ve akvaryumumdaki her erkeği ayırt etmemi sağlıyor. Bu renk cümbüşüylr tek tür beslerken bile karma akvaryum keyfi veriyor.
  Yıllarca yavru almakta zorlandım. Daha sonra su sıcaklığını 28C'ye yükseltmek geldi aklıma ve bir hafta sonra dişilerden biri yumurta aldı. Suyun sıcaklığının bu türün üremesine etkisini o zaman fark ettim.
  Bu türü ilk edindiğimde 3 balık almıştım. İki dişi, bir erkek olduğuna emindim ama baskın erkeğimi kabettiğimde geride kalan iki balıktan birisi, bir hafta içinde inanılmaz bir hızla renk değiştirdi ve onun da erkek olduğunu o zaman anladım.


  Çeviren: İzzet Tanju

  Kaynak: http://cichlid1.free.fr/fiches/fiches.poissons/ps.msobo.magunga1.html

Üye Yorumları