Protomelas sp. 'steveni taiwan'


Kategorideki Diğer Makaleler


 • Güzel bir erkek

  Protomelas sp. "Steveni taiwan" tanımlanmamış bir Malawi Gölü türüdür. Adı ilk keşfedildiği bölge olan Taiwan Reef’ten gelmektedir.


  Habitat:
  Ad Konings’e göre türün yaşam alanı 3 izole bölgeyle sınırlıdır: sırasıyla Taiwan Reef, Higga Reef (Tanzaya’da) ve Mbamba Bay Island, bu bölgelerde hemen hemen aynı "Chimoto Red" (kırmızı anal yüzgeç) ve "Chimoto Yellow" (sarı anal yüzgeç) gibi popülasyonlara rastlamak mümkündür.

  Açık su balığıdır, hacim olarak 300 litre ve üzeri akvaryumlara gereksinim duyarlar. 1 erkeğe en az 3 dişi düşecek şekilde beslenmesi uygun olacaktır.


  Morfoloji (Biçim):
  Taiwan Reef ve Higga Reef erkekleri metalik-mavi kafa ve sırt, altın sarısı karın, kırmızı anal yüzgeç ve kafa eğimindeki beyazımsı-mavimsi parıltıyla karakterize edilir. Dişiler gümüş rengi vücutlarının üstündeki geniş ve dikey bantlarla karakterize edilir. Türün boyu 12-15 cm arasında değişiklik gösterir.


  Dişi ve Erkek Higga Reef (chimoto red)

  Elimdeki "chimoto red" üçlüsünü Aralık 2002’de, yerel balık toptancısı arkadaşım aracılığıyla Alman bir firmadan temin ettim. Balıklar, 7 cm civarındaydı (1 erkek; 2 dişi).

  370 litrelik akvaryumda aşağıdaki türlerle birlikte besliyorum:
  Aulonocara maylandi (sülfür kafa); Aulonocara stuartgranti (maleri chipoka Chidunga rocks); Copadichromis mloto (midnight mara rock); Cyrtocara moorii; Otopharynx lithobates (Zimbabwe Rock); Placidochromis electra; Protomelas taeniolatus (namalenje) ve Sciaenochromis ahli.

  Su kimyası ve Sıcaklık:
  PH: 8,2
  KH: 8
  GH: 10
  Nitrat: 0
  Nitrit: 0
  Sıcaklık: 25.5ºC


  Akvaryum ölçüsü ve Ekipman:
  Ölçüler: 130x60x50
  Filtre: Eheim 2229 kuru ve ıslak;
  Kafa motoru: BOYU 1900 L/h
  Isıtıcı: 300 Watt Jager Termostatlı ısıtıcı
  Işıklandırma: resif akvaryumları için 32 watt güneş ışığı florasan (50% aktinik; 50% beyaz)


  Dekorasyon:
  Yaşadığım bölgenin yakınındaki Amadora, Serra da Mira’dan kireçtaşı topladım. Arka fonu boyalı ve kıvrımlı bir kartondan oluşturdum. Temizlemesi daha kolay olduğu için sadece tankın dibini dolduracak kadar mercan kırığı kum kullandım (0,5 cm kadar).


  Bakım ve hastalıktan korunma tavsiyeleri:
  -Su düzenleyicisi kullanarak haftalık 50% su değişimi yapıyorum. 100 lt suya ekstra olarak eklediklerim:
  -Sert su sağlamak 1 yemek kaşığı magnezyum sülfat + 1 yemek kaşığı sodyum bikarbonat + 1 çay kaşığı kalsiyum karbonat.
  -Balıkların bağışıklığını arttırmak ve dış parazitleri önlemek için 1 yemek kaşığı deniz tuzu
  -Yılda 2 kez dış paraziti önlemek için Fluvermal kullanıyorum.


  Yem:
  Haftada 5 kere Nutrafin Discus Pellets - Cichlid Pellets, JBL Novo RifT, Sera Granumeat ve Granugreen karışımı yemlerle besliyorum.


  Yumurtlama:
  7 cm olduklarında yumurtlamaya başlarlar. Yumurtalar erkek tarafından döllendikten sonra, dişi tarafından 20-34 gün civarı ağızda kuluçkaya yatırılır (süre dişiye göre değişir). Yavrular (yaklaşık 20-40) kuluçka süresinden sonra kendi kendilerine beslenecek durumda olurlar.

  Yumurtlama sayısını ve başarısını arttırmak için 24. günden sonra dişileri kusturup, yavruları 20 lt’ye ayırıyorum.

  Yavru Bakımı:
  Yavruları yetiştirmek çok zor değildir, büyütme tankındaki sıcaklık ve su kimyası ile 375 ltlik tankımdaki aynı. Başlangıçta yavruları 20 ltde bırakıp daha sonra 75 ltlik akvaryuma aktarıyorum. Yavruları günde iki kez Sera micropan plus, ezilmiş Nutrafin Discus Pellets ve JBL Novo RifT karışımı yemlerle besliyorum. 3 günde bir 50% su değişimi yapıyorum.

  Yavruyken birçok cichlid meraklısına hitap etmeyebilir ama yetişkin olup, renklerini almaya başladıklarında çok istenen ve göz alıcı bir Malawi türüne dönüşür.


  Yavru büyütme tankı


  Yazan: Ivo Fernandes
  Çeviren: Sergen Tuncer
  Kaynak

Üye Yorumları