Herotilapia Multispinosa "Rainbow Çiklit"


Kategorideki Diğer Makaleler
 • Kaynak
  Yazan: Zeb Ernest
  Çeviren: Umut GÜLENGÜMÜŞ
  Zaman zaman rainbow adıyla takdim edilen Herotilapia multispinosa dayanıklı ve renkli bir Orta Amerika çiklitidir. Karma tanklara güzel bir renk katar, fakat tek-tür tank yapmaya da değer bir türdür. Canlıdoğuranlar, tetralar gibi çiklit akvaryumlarına eklenmesinde iki kez düşünülen çoğu balıkla birlikte beslenebilir.

  En küçük Orta Amerika çikliti olması tartışmalı da olsa, H. multispinosa, tricuspid (üç çatallı) diş taşıması ile benzersizdir. Bu dişler doğal diyetinin büyük kısmını oluşturan ipliksi yosunlarla beslenmesine büyük kolaylık sağlar. Bu üç özelleşmiş diş multispinosaya Herotilapia olan kendi cinsini kazandırdı.Turuncu gözleriyle birlikte karakteristik altın rengi, siyah desenleri ve hafif mavileri onu harikulade bir akvaryum sakini yapar. 7.5 cm civarında erginliğe ulaşır, ve genelde bundan çok da büyük boyutlara ulaşmaz. Cinsiyet ayrımı oldukça kolaydır: dişiler daha küçüktür ve renk olarak erkeklere göre daha gösterişsizdir.  Benim çiftim şu ana kadar düz zeminler, mağaramsı yapılar ve asılı yapraklar üzerinde yumurtladı. Hatta, ilk yumurtlamaları tanka gelişlerinden bir haftadan az süre içinde gerçekleşti! Üremelerini tetiklemek için, onları bitkisel içeriği fazla kaliteli bir yem diyetine sokun. Çoğu zaman üreme renk değişimlerinden tahmin edilebilir. Vücudun alt kısmı boyunca daha koyu bir turuncu ve siyah genelde üreme için kesin bir göstergedir.

  Menzili Atlantik ve Pasifik yayları boyunca ilerleyen rainbow çiklit Honduras'tan Kosta Rika'ya kadar bulunabilir. Buralarda onu batık kütükler, budaklanmış kökler, çamur yüzeyli göl kıyıları ve bataklıklarda sığınak ararken görebilirsiniz. Çoğu zaman çamurlu zemin üstünde işe yarar bir şey ararken görülür.

  Akvaryumda en az 75 litrelik ince zemin malzemesi olan ve sağlam kapaklı bir tank sağlayın. Diyetleri doğada temel olarak algden oluşsa da, tankta yetişen bireyler hazır yemler, böcekler ve küçük karides parçalarını da yer. Diyetlerinde dişedokunur bir bitki oranı sağlamak şarttır. Bezelyeler ve spirulina çeşitli bir diyete iyi bir temeldirler, ve genelde iştahla tüketilirler. 7.0-8.0 arası bir pH ideal sayılır, fakat H.multispinosa birçok su değerini tölere edebilir. En az %20 lik bir haftalık su değişimiyle kötü su koşullarının oluşmasını engelleyin.  H.multispinosa fazla agresiflik göstermeden bir bölgeyi koruyabilir ve diğer yakın boyda çiklitler ile büyükçe canlıdoğuranlarla beslenebilir. Bazı akvaryumcular rekabetçi olmayan doğaları nedeniyle daha büyük ve daha agresif çiklitlerle birlikte beslenebildiklerini gözlemlemiştir. Birçok balıkta olduğu gibi, akvaryum sakinlerini dikkatlice gözleyin ve gerekirse çıkarın.

  Rainbow çiklit yeni başlayanlar için üretmek ve beslemek açısından ideal bir balıkır, ve akvaristlerin gönlünü kazanmak için gerekli özellikleri kesinlikle taşımaktadır. Bakım kolaylığı, harika davranışları ve renkleriyle eminim ki kim H. multispinosa yı beslemeye karar verirse buna pişman olmayacaktır.


Üye Yorumları