Pseudotropheus Red Top Ndumbi


Kategorideki Diğer Makaleler

 • Erkek
  Dişi

  Yaşadığı Yer : Malawi gölünün "Ndumbi" adası

  Beslenme Şekli : Omnivor (Hem Etçil hem otçul) Doğada kayalar üzerindeki yosunlar ve ufak parazitlerle beslenirler.

  En Fazla Büyüdüğü Boy : Erkekleri 10cm Dişileri 8cm

  Olgunluk Boyutu : 3,5cm' e geldiğinde olgunlaşmış duruma gelmektedir.

  Yaşadığı Yer Hakkında Genel Bilgi : Pseudotropheus Red Top Ndumbi, Malawi Gölünün kuzeyinde yer alan Tanzanya bölgesinde yaşamaktadır."Ndumbi" kıyısı çevresinde bulunan bu türün üç farklı varvasyonuna rastlanmıştır."Ndumbi" kıyısının kayalıklarında yaşayan bu türle benzerlik taşıyan "Ps. sp. Perspicax orange-cap" ve "Ps. sp. Perspicax yellow breast" tür Ndumbi'nin Güneyindeki "Pombo Reef"de bulunmaktadır.

  Doğal Yaşam Alanı : Ndumbi ve Pombo Rocks kıyılarının zaman zaman akıntılı olduğu bilinmekte ve 3 metre derinlikte olduğu görülmektedir.Omurgasız canlılar ve yosunlarla beslenmektedirler.

  Akvaryumdaki Bakımı : Karma akvaryumlara kolayca uyum sağlarlar.Yetişkin erkeklerin vücutları açık kobalt mavisi ve yüzgeçleri ise kızıl,turuncu renklere hakimdir.Kızıl renkler dudak çevresinden başlayıp sırt yüzgecinin sonuna kadar devam eder.Dişiler daha sade,gri kahve tonlarında olup yine sırt yüzgeçleri turuncumsudur.Akvaryum genişliği en az 100lt olmalıdır.Bu boyut diğer tüm popüler küçük mbunalar için geçerlidir.Agresif türlerle dahi bir arada yaşamaya elverişlidir.Bu sınıftaki tüm erkek balıklar kendi bölgelerini kesinlikle korurlar.Ayrıca bu ailenin bazı üyeleri geniş sularda yaşamayı severler.
  Dişiler agresif erkekleri değil daha çok sakin ve bölgesini koruyan erkekleri tercih ederler.Üreme davranışı diğer tüm akrabaları gibi ağızda kuluçkalamadır.Yeni doğan yavrular tıpkı anneleri gibi kahverengi renktedirler.Yavru erkekler kendi renklerini ise 4,5cm de iken gösterirler.Haftada bir dondurulmuş artemia ya da spirulina ile beslenmelidirler.Ayrıca yine dondurulmuş tuzlu su karidesi verilebilir.Bu yemleme biçimiyle mükemmel renklere sahip bir erkek yetiştirilebilir.
  Şaşırtıcı olarak bu tür benzerlik taşıdığı diğer türler gibi etrafındaki başka cinslere karşı hakimiyet kurma gereği duymaz.Mesela Ps.Politlerdeki hakimiyet isteği,bu türde yoktur.Bu türler akvaryum hayatının vazgeçilmezleri arasında yerini almaya başlamıştır.

  Saygılarımla,

  Çeviren : Murat Can Gökyokuş

Üye Yorumları