Doğal Ortamda Tropheus


Kategorideki Diğer Makaleler
 • Tropheus cinsi 8 türden oluşur.

  1-T. Moorii (T. Kasabae)
  2-T.Annectens (T. Polli)
  3-T.Duboisi
  4-T.Brichardi
  5-T.Sp. Black
  6-T.Sp.Red
  7-T.Sp.�Ikola�
  8-T.Sp.�Mpimbwe�

  Tropheus cinsinin adlandırılması oldukça karmaşıktır. Tanganyika gölünün sığ kayalıklarının herbiri bir tür tropheus türüne yuva olmuştur. Yukarıda sayılan türlerin herbiri de, durumu daha da zorlaştırarak, coğrafi bölgelere göre değişiklik gösterirler. Ancak bilinçli akuaristler bu coğrafi farklılıkları göz önüne alarak istenmeyen melezlemeye karşı aynı türün değişik varyantlarını aynı tank içersinde barındırmazlar.

  Bu komik görünüşlü cichlidler akuaristler arasında oldukça popüledir. Malesef tüm Tropheus türleri akvaryumculukta T.Moorii olarak adlandırılmakta ve pek çok akuaristi yanılgıya düşürmektedir. Aslında T.Moorii gölün güneyindeki kısıtlı bölgelerde bulunmaktadır. Gölün kuzeyinde, aynı davranış özellikleri gösteren T.sp. Black bulunur. Bu iki grubun ayrı tür olduğunun kanıtı Tanzanya kıyılarındaki kayalık bölgede her iki türünde bir arada görülmesidir.

  Tropheus, besinleri ve güvenlikleri açısından sığ kayalıklarda görülmektedir. Bütün Tropheus türleri alg yiyicidir. Dişleri birbirine oldukça yakın olup alg öbeklerinden yardımcı olacak şekildedir.

  Bütün Tropheus türleri bölgecidir. Bazı türlerde(örn. Bichardi) bu bölgenin çapı 2 metreyi bulur. Diğer erkekler ve her zaman olmamakla birlikte bazı dişiler bu bölgeden kovulur. İlginç olarak dişilerinde diğer belirli dişileri kovaladıkları yemlenme bölgeleri vardır. Bu bölgeler ne çok büyüktür ne de agresifce korunur. Bu sebeple aynı kaya üzerinden yemlenen bireyler görmek şaşırtıcı değildir.

  Bütün Tropheus türleri yumurtalarını ağızlarında büyütürl. T.sp.Black türlerinde çifleşilecek dişilerin çiftleşmeden 3 hafta öncesinden erkeğin bölgesine girmesine izin verilir. Ancak çifleşmenin hemen sonrasında dişi erkeğin bölgesini terk eder ve kayaların arasında saklanır. T.Duboisi dişileri çifleşme sonrası kendi bölgelerine dönerler. Ayrıca bazı T.Moorii ve sp.Red türlerinde erkeklerin bazı belirgin erkekleri bölgelerinden kovdukları ancak diğer erkekler ile ilgilenmedikleri görülmüştür. Bu da erkek ve dişinin çiftleşme öncesi bir bağ oluşturduğunu gösterir. Yanagisawa ve Nishida adlı araştırmacıların 1991 yılında yapmış oldukları araştırma raporunda dişilerin yumurtalıklarındaki oluşumların ancak dişi bir erkeğin koruması altında iken geliştiği belirtilmiştir.

  Dişiler ağızlarında yumurta taşıdıkları dönemde hem ağızlarındaki yavruları hem de kendilerini beslemek için dikkatlice yemlenirler. Ama yinede 4 hafta süren gebelik döneminin ardından oldukça zayiflmış görünürler. Yavrular salındıktan sonra T.Duboisi, T.Moorii, T.sp.Red, T.sp.Black türlerinde dişiler yavruları birkaç gün daha korurlar. Akvaryum ortamında en uzun süreli koruma yaklaşık bir hafta, T.Duboisi dişilerinde görülür. T.Duboisi dişileri yavrularını kendi bölgelerinde çıkartırken diğer türler yavrularını kıyıya yakın küçük çakıl taşları arasında çıkartır. Hatta bazı Moorii, Brichardi ve sp Black türlerinin akvaryum ortamında dahi yavrularını en yüksek kayaların civarında çıkardıkları gözlemlenmiştir.

  Kaynak: Ad Konings (Tanganyika Cichlids in Their Natural Habitat), çeviri: S.Kızılkanat

Üye Yorumları