Callochromis macrops Red Ndole


Kategorideki Diğer Makaleler

 • Bu sevimli balığı gelin hep beraber tanıyalım.

  Akvaryumun hazırlanışı;
  Ortalama 5-6 üyeli bir koloni için 150-200lt arası bir tank ideal olacaktır.Hacim ne kadar büyük olursa daha güzel ve daha verimli balıklar demektir. Callochromis akvaryumu hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı şeylerden biri de kum seçimi.Kumunuz ince taneli kum olmalıdır.Çünkü bu balıklar kumla oynamayı günün her saatinde çok seviyorlar.Kumdan sonra yumurta almış dişileri erkekten ve diğer dişilerin sataşmalarından kurtarmak için kayalarla saklanacak yerler oluşturmanız gerekecektir.Ayrıca erkeğin o muhteşem renklerini sergileyeceği kraterini açması için akvaryumda yer yer kumluk alanlar bırakmalısınız.Akvaryuma bitki ekleyebilirsiniz bitkilere hiçbir şekilde zararlarını görmedim. Akvaryumun sıcaklığı 24 - 27°C arası ideal sıcaklık değerleridir.

  Davranış;
  Callochromisler kendi türleri içinde biraz agresif balıklar.Bir koloniye yalnızca bir erkek öneririm.Erkek sayısı iki olursa elbet biri birini öldürecektir ve bu kaçınılmazdır.Dişiler de kendi aralarında oldukça agresif davranışlar gösterirler.Erkek her seferinde dişiler arasındaki bu sürtüşmeleri araya girerek önler.Sanırım erkek olmasa dişiler de birbirlerini öldürürler.Diğer türlere karşı ise agresifliklerini görmedim.Tank arkadaşlarını yazacak olursam gözlemlerime göre leptosoma,brevis,calvus,lelupi türleri ile uyumlular.

  Beslenme;
  Callochromisler için öyle çok ayrıntılı bir diyet listesi oluşturmak mümkün değil.Bir kaç kalitesiz yemlerin dışında piyasada bulunan kuru ve diğer canlı yemleri iştahla yiyeceklerdir.Yavruların beslenmesinde ise artemia ve diğer kuru yemler(ezilmiş şekilde) yararlı olacaktır.

  Cinsiyet;
  Balıklar ortalama 4-5cm e geldiklerinde cinsiyet ayrımları yapılabilir.Dişiler gri erkekler ise bakır kırmızısı ve siyah tonları renk alırlar.Erkelerin ventralleri dişilere göre daha uzundur ve alt kuyruğunda bir tane yumurta beneği vardır.

  Erkek  Dişi  Üreme;
  Üreme hareketleri yaklaşık bir yaşına geldiklerinde görülmeye başlar.Üreme erkeğin açtığı kraterde gerçekleşir.Üreme dönemi erkeğin dişilere karşı kur dansları ve açtığı kraterler görülmeye değerdir gerçekten de.Dişiler yumurtaları ağızda kuluçka yaparlar.İki hafta sonunda ise yavrular keselerinden kurtulurlar.Yavrular 2-3cm i geçince ebeveynlerin yanına koyabilirsiniz.

  Erkeğin açtığı krater;  Ve son olarak da bu işin en büyük zevki yavru almak ve yavrular;  Bilgiler ve fotoğraflar şahsıma aittir izinsiz kullanılmaması rica olunur.

  M. MERT ÇETİN

Üye Yorumları