Azur Cichlid


Kategorideki Diğer Makaleler
 • Azur Cichlid
  Eğer Malawi gölünün birçok mbuna türünü besleyip biraz deneyim kazandıysanız malawinin diğer geniş veryateli ilginç türlerini keşfetme zamanı gelmiştir,
  12 ayını doldurmuş bir erkek diğer erkeklere kabarır ve baskın olmaya çalışır.Copadichromis azureus yani azur cichlid mbuna değildir,ancak güzel ve parlak rengiyle mbunalardan kalır bir yanı yoktur.Utaka grubunun renkleri ve güzelliğiyle dikkat çeken bir üyesidir.
  Karakteristik özelliklerine bakacak olursak doğduklarında hepsi gridir ve üzerlerin 3 siyah nokta bulunur ama zamanla bu türün güzelliği ortaya çıkar.8-9. ayın sonuna doğru erkekler o muhteşem azur renklerini kazanmaya başlarlar.Erkekler 17,dişiler ise 13 cm'ye kadar ulaşabilirler.1 yılın sonunda ise tam yetişkin olup renkleri oturur.

  8 aylık erkek

  9 aylık erkek

  9,5 aylık erkek

  10,5 aylık erkek

  12 aylık erkek.
  Yaş belirlemede renk etken değildir çünkü bazen fazla hormondan renkleri parlak olabilir.
  Tank dekorunda ise kum kesinlikle ihmal edilmemelidir.Mbunalar gibi kendilerini güvende hissetmek için mağara ve oyuklara ihtiyaç duyarlar.Erkek balık üremek için büyük kayaların altını kazar ve kendi bölgesinde dişileri çekmeye çalışır.Yaptıkları yuvalar krater görünümünde olur.Kum ise çiftleşirken onlar için yumurtaların kaybolmaması için halı görevi görür.150 cm'den küçük tanklarda beslenmesi tavsiye edilmez.

  Erkek yuvasındayken.
  Özetleyecek olursak tabana kum ve iri taşlar koyarsanız onlar kayaların altlarına kendi açtıkları yuvalarda mutlu olacaklardır.

  Örnek bir dekor ve yuvaları.
  Beslenmeleri diğer malawi cichlidlerine göre oldukça kolaydır.Habitatlarında derin sularda plankton avlarlar.Akvaryumda ise palet ve flake yemler besin ihtiyaçlarını karşılar.Azurlardan en güzel renkleri almak için artemia,krill ve karides ağırlıklı yemler verebilirsiniz.
  Kolonide tek erkek bırakılırsa akvaryumdaki daha huzurlu bir ortam yakalanır.Su değerleri oturduğunda üremeleri düzene girer.İlginçtir ki dişi tüpçük çıkardıktan sonra hiçbir erkeğin yuvasına girmez.İlk yumurtlamada 6 yumurta birden bırakır sonra birer birer devam eder.Yumurtaları ağzına aldıktan 21 gün kuluçkaya yatar.Yaşlı dişi ve erkekler gençlere göre daha fazla sperm ve yumurta üretir.Dominant bir erkeğin aynı anda diğer dişiler ile çiftleşdiği de görülmüştür.

  Yumurta tutmuş dişi.

  Normal dişi

  Erkek.
  Kaynak;malawicichlidhomepage.com.
  Fotoğraflar; Frank Panis
  Çeviren; Yağız Köylü

Üye Yorumları