Pseudotropheus polit


Kategorideki Diğer Makaleler

 • Polit,Malawi gölünün küçük,dayanıklı mbunalarından biridir.
  Boyunun küçük olması onun sert olmadığı anlamına gelmez çünkü yakın akrabası demasoni gibi birçok mbunadan daha agresif davranışlar gösterir.


  Erkek polit

  Polit Malawi gölünün sık kayalık alanlarında yaşar.

  Tank arkadaşları ve hacime geçecek olursak;
  Polit erkekleri fazlasıyla agresif olurlar ve mümkün olduğunca tek erkek bırakılmaya özen gösterilmelidir.Erkek başına en az 2 dişi bırakılmalı ve dişi sayısı ne kadar arttırılırsa diğer dişilerin erkeğin baskısından kurtulmak için o kadar şansı olur.

  1 erkek 3-4 dişilik bir polit kolonisi için, içerisinde yeterince saklanma alanları ile birlikte 160 lt. tank uygun olacaktır.Erkekler fazlasıyla bölgecidirler.Ancak daha büyük tanklarda birden fazla erkek ve 6-8 dişi şeklindeki koloniler ile hem daha verimli hem de sosyal davranışları gözlemlemeniz açısından daha uygun olur.

  İki erkek kavga ederken

  Sağlıklı bir bakım için her polit başına en az 15 lt. düşecek şekilde hacim hesabı yapmalıyız.


  Periyodik bakım konusunda;
  Aylık su değerleri testi ve haftalık %25 su değişimi onları fazlasıyla mutlu yapacaktır.

  Su değerleri ve sıcaklık;
  Polit için pH 7,8-8,5 olmalıdır,bundan daha düşük değerlerde balıklar kolayca hastalanabilir.Sıcaklık ise 24-28 derece arasında olmalıdır.Sert suyu severler.

  Beslenme;
  Politler birçok mbuna gibi vejeteryandır.Doğada kayalar üzerinden algleri kemirirler.Akvaryumlarda ise renklerini korumak için yüksek Spirulina içeren yemler verilebilir.Ayrıca bağırsak faaliyetleri için haşlanmış ıspanak,ezilmiş kabak da verilebilir.Protein ihtiyacı için etçil ağırlıklı yemler fazla abartmamak koşuluyla verilebilir.

  Karakteristik özellikler ve üreme;
  Politler özellikle güzel renkleri ile dikkat çekerler.Erkeler beyaza kaçan açık mavi renklerinin yanında vücutlarında koyu mavi çizgiler ile yüzlerinde siyah maskeleri vardır.Dişiler ise erkekler ile benzer vücut formuna sahiptir ancak renkleri genelde malawi cichlidlerinde olduğu gibi erkeklere göre daha soluktur.Baskın erkeğin rengi daha çok beyazlar.

  Dişi polit.

  Erkekler yaklaşık 10 cm.,dişiler ise 8 cm. olurlar.

  Doğadaki politler ise rahatlıkla 12 cm. ve üzeri boylara ulaşabilirler.

  Politler yumurtalarına sadık mbunlardır.Diğer malawi cichlidleri gibi yine ağızda kuluçka yaparlar.

  Bir seferde yaklaşık 18-20 yumurta alırlar.Yumurta tutmuş dişi koloninin baskın erkeği tarafından dışlanır.
  Bunun için kuluçkadaki dişiyi ayırmak en sağlıklı çözümdür.
  Ancak ayırmak istenilmiyorsa mutlaka daha çok saklanma alanları oluşturulmalıdır.Dişi yumurtaları ortalama 30 gün taşır.
  Yavruların hepsi ilk zamanlarında kahverengi renktedirler.Zamanla renklerini kazanırlar.Yumurtadan yeni çıkmış balıklara artemia ihmal edilmemelidir.Ve kullanılan yemden küçük parçalar halinde verilmesi uygun olur.

  Kaynaklar: cichlid-forum.com,gcca.net,canleyvale.hs.education.nsw.gov.au
  Çeviren: Yağız Köylü

Üye Yorumları