ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
FurkanOzkan
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
6
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
22 Ocak 2020 22:12
Toplam Mesaj:
111 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
M. Furkan OZKAN
Doğum Tarihi:
11 Ağustos 1980
İl:
Istanbul
Meslek:
Serbest
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

M. FURKAN OZKAN

SON 10 MESAJI

Lepisteslerde Denge Kaybi Ve Ölüm
Tesekkurler,

Isitici yok ama ev sicak ve bu sekilde uzun zamandir yasiyorlar,

Gozlemlerime gore genel bir etkilenme yok. Mesela 5 lepistesin 1i bu sekilde sendeliyor, ters donuyor vs ve 2-3 gunde ölüyor. sonra bir olay yok. Dikkatimi ceken baska birseyde hastalanan baliklar istahsiz ve diskilama yapmiyor. Bagirsak problemi olabilir mi??? Tikanma vs.

Zebralarda bu kurtlari yakaladimi yiyor ancak bir etkilenme gormedim hic. Baliklarin turlerinin nematodlardan etkilenme farkliliklari varmi? Yani acaba lepistesler etkilenir ama tetralar etkilenmez diye bir ayrim olabilir mi, tamamen sindirim sistemi farkliliklarindan???
Isitici yok, ev sicakliginda, filtre selaleye benzer kendin yap tarzi bir filtre. Diger baliklarda bir problem gorunmuyor. canliliklari vs bir gozlem yok
Ikinci balikta bu aksam öldü bu daha hizli öldü. Fiziki hicbir degisiklik gozlemlemedim[:(]
Selamlar
Elimde 30 lltre az bitkili, 6 zebra 4 yetiskin lepistes (1e 3d), 1 katil salyangoz, 10-15 minik yauvru lepistes ve bir yığın lanet nematod var[:)] baliklar zaman zaman bu kurtlari yemekteler.

2 gun once disilerden birinde bir dengesizlik, durup dururken suda devrilme, bas assagi dibe batma gibi bazi siradisi hareketler oldu. Fiziki gorunumunde hicbir degisiklik olmadan bu dengesizlikler artti ve bu sabah öldü. Ogleden sonra bir baska diside de hafif hafif dengesizlikler bas gostermeye basladi.

1. Bunlar nematodlari yerken bu nematodlar daha sonra baligi ölduruyor olabilir mi? Yalniz ayni nematodlari zebralarda yemekte ama hicbiri etkilenmemektedir.

2. Tamamen baska hir hastalik olabilir mi????

Yardimlar icin simdiden tesekkurler
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=darkaura]

Full spectrum karasal bitkilerle tarım yapmak için tasarlanmış bir led. Basitce domates yetiştirmek için. Bu yüzden çok fazla kırmızı özelliklede 630 kırmızı içeriyor. Sucul bitkilerse daha fazla mavi istiyor, özelliklede kırmızı türler. Soğuk beyaz full spectrum karışımı ile bitki olur olmaz değil, hatta bu ledleri kullanarak markalaşıp isim yapmış aydınlatmalarda var ama özellikle bitkileri kızartmada zayıf kalır. Sizin bitkiler zor türler değil, bu karışım yeter. Hatta kaliteli soğuk beyaz led bile yeter. Ama en kaliteli ledide koysanız oksijen çıkısı görmeniz zor. En azından sürekli çıkış olmaz. Sürekli oksijen çıkışı için yüksek destekli kurulum gerekir, co2 olacak, sıvı nitrat fosfat ve 2 kat kuvvetli ışık olacak. O zaman sürekli oksijen çıkışı olur. Tabi oksijen baloncuğunun olmayışı fotosentez olmadığı anlamına gelmez. Fotosentez her zaman olur. Bitki sağlı sürgün verip gelişiyorsa sorun yoktur. [/QUOTE]

Bilgiler icin tesekkur ederim,

Bende bunun uzerine yine sizin recetelerden:

5X10.000k soguk beyaz
2X derin kirmizi

Ledler alip bir aydinlatma yapmayi dusundum. Maliyet olarak 50-60tl tutuyor. Denemeye deger diye dusunuyorum.

Bunu ek olarak 10.000k tasarruflu ampul kullan derseniz kabula ama biturlu bulamadim. Kutularda sadece lumen degeri yaziyor.

Bitek şunu buldum 6500k 23w 1600lumen osram
https://urun.n11.com/tasarruflu-ampul/23-watt-osram-tasarruflu-ampul-6500k-beyaz-isik-1600lm-P331419220?gclid=EAIaIQobChMI2fTS2fjv5gIVyxsYCh3StQCQEAQYASABEgJ2tvD_BwE&gclsrc=aw.ds[EDIT]FurkanOzkan,2020-01-07 00:46:44[/EDIT]
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Selamlar

Oncelikle degerli bilgi ve tecrubelerini paylasan basta Mustafa Kalın beye ve diger katilimcilara desteklerinden dolayi kendi adima tesekkur ederim.

Konuyu imkan dahilinde inceledim. Malum 324 sayfa olmus[:)]. Bir konuda sormak istedigim bir sey var, bazi baska site ve youtube'da led dizilimi icin 2 yada 3 soguk beyaz (sanirim 6500k yada 10.000k) ardindan 1 adet fullspectrum led kullanilmis. Ve bundizimle devam etmisler. Bu fullspectrumlar hakkinda yorum alabilir miyim???

Soyleki elimde biri 15 digeri 30 litre 40 cm uzunluklu iki akvaryum var (biri karides digeri normal) ikisinde de basit bitkiler var (anubians ve moss gibi ve co2 yok) ancak bunlari zamanla lede cevireyim diyorum. Gerci Mustafa bey ve baska bazi uyeler bu boyutlu tanklar icin tasarruflu ampul kullan demisler ama ben cok verim alamadim. Yani mesela hic fotosentezden oksijen cikisi gormedim ve yogun sakal yosunu problemim var. Ayrica gelisimide yavas bitkilerin. Ayrica ileride taban bitkiside ekleyip bitki cesidini arttirmak istiyorum

Bu konuda degerli yorumlarinizi bekliyorum

[EDIT]FurkanOzkan,2020-01-05 22:47:01[/EDIT]
Dondurulmus Karides Yemi
Teeekkur ederim
Evde yemekte kullaniyoruz, bir problemi yok ama cozunen urunlerde biliyorsunuz hemen bakteri uruyor. Hatta bu sebepten yillar once gida zehirlenmesi bile yasadim. Ama acikcasi aklima gelmedi akvaryumda boyle bir sonuc olacagi
Dondurulmus Karides Yemi
Selamlar

Basima gelen uzucu bir olayi paylasmak istedim. Olurda baskasi benim yaptigim hataya dusmesin. Karides akvaryumuma (15litrelik) dun iki ufak parca dondurulmus kirmizi biber parcasi verdim. Karidesler buyuk bir istahla yemege basladilar. (25-30 adet karides) Bu sabah ise 3'u haric tum karideslerim ve yavrularim ölmüştü. ve hatta kumda bulunan neomatod kurtlar dahi yuzeye cikmis ve onlarda ölmüştü. Bunun sebebi buyuk ihtimal dondurulmus biber bakteri yapti ve tum canlilari öldürdü.

Siz siz olun dondurulmus urun verirseniz dikkatli olun kontrol edin.
Akvaryumda Niçin Reeflowers Siyah Kum Kullanmamalı
Selamlar
Bilgilendirme icin tesekkurler.

Bende sizin mesajdan sonra kumu koyup akvaryumu kurdum. Deneme icin bir iki karides attim. 2 gunde hicbir etki olusmadi. Bende digerlerini koydum.
simdilik mutlu mesut yadiyorlar gibi[:)]
Akvaryumda Niçin Reeflowers Siyah Kum Kullanmamalı
Selamlar

Siyah kum ile ilgili bu postu okuyunca yeni karacağım akvaryum ile ilgili şu sorular aklıma geldi.
2 sene önce yeni akvaryum kurarken siyah kum satın almıştım. (resimler aşağıda) Ancak kısa bir süre sonra bir tanıdığım daha büyük ve kurulu bir akvaryumu bana verince o kumu kovasına kaldırıp yeni gelen beyaz kumu kullandım. O kum o günden bu güne balkonda duruyordu.

Şimdi kendime 40 litrelik bir karides akvaryumu kurmak istiyorum. Sorularım şunlar:

1. Aşağıdaki resimlerde görülen Vitasand marka kum bahsedilen zehirli kum grubuna girermi, kullanan var mı?
2. Eğer öyleyse alternatif ne önerirsiniz karides için???

Not: Kum mıknatısa yapışıyor

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/8106/251220192305311.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/8106/251220192306141.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/8106/251220192307131.jpg[/IMG]
Beyaz Kurt Ve Beyaz Nokta Problemi
Selamlar akvaryum dostlari

Bir konuda yardima ihtiyacim var

Yaklasik 20 litrelik, tabaninda siyah bitki kumu olan, sadece lepistes (6adet), karides (8 adet) ve bir adet nerite salyangoz besledigim, icinde iki adet anubians bitki bulunan mini akvaryum sahibiyim. Yemleme otomatik yemleme makinesi ile gunde iki kez geceye hic tabanda yem kalmayacak sekilde ayarli. Isiklandirma 6-7 saat sarfiyatsiz lamba. Filtre sump sistemi. Haftada bir %40 su degisimi.

Hersey yokunda giderken bir akvaryumcuda begendigim tasa bagli anubians ile akvaryumda acaip canlilar belirdi. Ilk once kumun icinde yasiyan beyaz kurt problemi basladi. Simdide ne oldugunu bulamadigim beyaz, hareket etmeyen ama surekli cogalan cama yapisik kabuklumtrak bir canli akvaryumda yayiliyor-hizla cogaliyor. (Bknz resimler)

Sorularim sunlar:

1. Daha once andazol ile ilgili cozum onerilerini yine bu forumdan okudum. Yukarida bahsettigim canli grubunda eger akvaryumda andazol kullanirsam ölum yasar miyim?
2. Andazol %100 beyaz kurdu giderir mi? Ne kadar-kac ml kullanmaliyim?
3. Tanimlayamadigim beyaz canli nedir ve nasil bertaraf ederim??

Yardimlariniz icin tesekkur ederim
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/8106/270220192242231.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/8106/270220192242531.jpg[/IMG][EDIT]FurkanOzkan,2019-02-27 22:46:00[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.