Metriaclima – Maylandia Çelişkisi


Kategorideki Diğer Makaleler
 • Akvaryum hobisinin cichlid bölümünde en kafa karıştıran şey balıklarımızı karşılayan bütün bu Latince adları öğrenmek olabilir.Tam öğrendik derken değişen isimlerde olabiliyor,eğer bilimsel kurul bunları onaylamazsa canlının tür adı bunlardan eskisi mi yenisi mi olacak?

  Çoğumuz internet,dergiler ve başka kaynaklar aracılığıyla bu gibi durumlarla karşılaşmışızdır; çoğu Malawi cichlidi besleyen akvarist gibi Metriaclima-Maylandia örneği…

  İnsanların kafasını karıştıran neden aynı olan türleri tanımlamak için farklı isimler kullanılıyor?Bu olay nasıl oldu?Hangi ismi kullanmak daha doğru?

  Bu yazıda amaç herhangi birinin doğru olduğunu kabul ettirmek değil sadece bazı kaynak ve belgelerle olayı basitçe açıklamaktır.


  M. greshakei

  Meyer ve Foerster elde ettikleri bilgiler,gözlemler ile eksiklikler olmasına karşın Maylandia türlerini isimlendirmeye devam ettiler.Bu dönemde bazı araştırmacılar Maylandiaları ikincil olarak gördüler,kabul etmeyenlerde oldu.

  Uluslararası Terminoloji Kuruluşu (ICZN) kuralları gereği verilen isimleri aldı.Ancak diğer araştırmacılara göre bu durum bir tartışma yaratabilirdi.Başka iki isim ileri sürüldü,ancak ikisi de kabul edilmedi.ICZN’de bu durum tam anlamıyla tartışılıp bir sonuca bağlanamadı.Maylandia destekçileride bu durumu bir sonuca bağlamalıydılar.


  M. phaeos

  Başka bir isim için karşı çıkan diğer gruplar Maylandia’nın hiçbir anlamı olmadığını savundu.(tam betimleyici olmayışı,bir kişinin onuruna verilişi,cins adı için uygun ancak tür adı için uygun olmayışı)

  1997’de Stuaffer ve grubu,Bowers,Kellogg ve McKaye durumu bir sonuca bağlamak için toplandılar.Maylandia’nın Latince hiçbir anlamı olmadığına ve yanlış bir kelime olduğuna karar verdiler.Pseudotropheuslar içindeki zebra türleri için Metriaclima ismini önerdiler.Tüm tür için kullanılıp,yeniden düzenleneceği haline Maylandia’da gruplanırken yapılan hataların giderileceği de düşünüldü.

  Sonuç olarak;

  Maylandia ilk olarak önerildi,başta ICNZ tarafından kabul edildi ancak çıkan sorunlar mantıklı bir nedene bağlanamadı.Diğer bir grup Metriaclima’nın daha doğru olduğunu savundu,ancak bu davranış sözden öteye gidemedi ve türün adı Maylandia olarak yazıldı.İki isimde kullanılmakta,şimdilik ikiside doğru.

  Yazan=Brett Harrington

  Çeviren=Yağız Köylü

  Aslında bu tür Pseudotropheuslardan gelmekte olup bunun bir yan kolu gibidir.Pseudotropheusların içinde “zebra” cinsinden olanlar ,Maylandia adıyla ünlü bir balık bilimci olan Hans Mayland onuruna düzenlendi.(Meyer,Foerster-1984) .Bu değişiklik ilk başta kabul gördü ve zebra cinsleri artık Maylandia adıyla bir tür olarak yer aldı.

Üye Yorumları