ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ad hominem
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
241
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
04 Nisan 2011 23:42
Son Ziyaret:
08 Nisan 2020 15:34
Toplam Mesaj:
390 [0.12 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Barbaros Varkan
Doğum Tarihi:
25 Temmuz 1991
Yaş:
29
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[b]Barbaros Varkan[/b] 60*50*50 Blackwater

SON 10 MESAJI

Apistogramma'nın Ağzında Ve Solungaçlarındaki Zar
[QUOTE=brigantes]Mantara benziyor mikofish tedavisi mi uyguluyorsunuz? Yanlız bulunduğu kaba bol hava vermeniz gerekir bu şekilde iyice formdan düşer. 10 litrelik bir kovaya da alabilirsiniz. Yem yemiyorsa canlı yem deneyin, su piresi kan kurdu gibi. [/QUOTE]

Balık halihazırda 10 litrelik karantina akvaryumunda, su bolca havalanıyor. Fotoğrafta mycopur banyosu yaptırmak için küçük bir kabın içinde. Mikofish değil, sera baktopur ve mycopur'a ek olarak metilen mavisi kullanıyorum.
Apistogramma'nın Ağzında Ve Solungaçlarındaki Zar
6 gün önce Apistogramma cacatuoides (Kakadu) erkeğinin vücudunda mantar olduğunu gördüm. Balığı 8-10 litrelik bir karantina akvaryumuna alıp sera baktopur tedavisi uyguladım. Baktopur tabletini dörde böldüm ve 4 gün boyunca 10 litreye çeyrek tablet ve 10-15 damla metilen mavisi ekledim. Her gün %50 su değişimi yaptım. 4. günün sonunda vücudundaki mantardan kurtuldum ama balığın ağzında, solungaçlarında ve alt yüzgeçlerinde zar benzeri beyaz, ne olduğundan tam emin olamadığım şeyler çıktı. Bunu görünce önce 400 ml suya 5 ml sera mycopur ekledim ve yarım saat bu suyun içinde durdu. Karantina akvaryumuna da 10 ml mycopur, çeyrek tablet baktopur, 10-15 damla metilen mavisi ve biraz kaya tuzu ekledim. Bugün de mycopur banyosu yaptırıp karantine akvaryumuna geri koydum. Mümkün olduğunca düzgün fotoğraf çekmeye çalıştım, umarım belli oluyordur. Suyun sarı olma sebebi mycopur'dan.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/109726/130720182127571.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/109726/130720182128101.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/109726/130720182128241.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/109726/130720182128351.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/109726/130720182128461.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/109726/130720182128571.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/109726/130720182129091.jpg[/IMG]

Endişelenmeli miyim? Yanlış yaptığım bir şey mı var? Balık 6 gündür karantinada ve yem aldığını görmedim. Her türlü tavsiyeye açığım.
Dişi Apisto Kayboldu, Hiçbir Yerde Bulamıyorum
[QUOTE=BDEDE]Resim Var mı Hocam Belki yardımcı olabiliriz.
[/QUOTE]

Video var. 1 ay kadar önce çektim ama bir aydır pek bir değişiklik olmadı. Videoda görünen dişi kaybolan dişi değil. O hala akvaryumda, erkeğin peşinden koşturuyor [:D]

Şu linke tıklayarak izleyebilirsiniz: [URL]https://streamable.com/ohjfu[/URL]
Dış Filitre Karşılaştırması
Life Tech'ten uzak durun. Quick nasıl bir filtre bilmiyorum ama yeni seri tetralar gayet iyi, bu üçünden tetra'yı tercih edin.
Dişi Apisto Kayboldu, Hiçbir Yerde Bulamıyorum
[QUOTE=tdenizs]Barbaros Bey,yerlere bakının biraz.Atlamış olmasın.Bir iki kere başıma gelmişti Apistolarda.[/QUOTE]
[QUOTE=Kromatit]Tabanda kılçık yoksa akvaryum mobilyasının altına ve arkasına bakın.
Benzer bir durum benim başıma da gelmişti. Akvaryumdan 1,5-2 metre uzakta halıya yapışıp kurumuş bir betam vardı. Halının rengi ile kamufle olmuştu.[/QUOTE]

Akvaryum salonda. Bugün salonu baştan aşağı temizledim. Akvaryum mobilyasının altını üstünü temizledim. Hala kendisi ile karşılaşamadım. O yüzden zaten zaten bu kadar sinir stres yaptım. Yer yarıldı içine girdi balık.
Dişi Apisto Kayboldu, Hiçbir Yerde Bulamıyorum
Akvaryumum 60*50*50 ebatlarında. 2 dişi 1 erkek apistogramma cacatuoides, 5 rainbow shiner, 4 werneri, 8 galaxy rasbora besliyorum. Akvaryumda 2 adet büyük kütük var. Baskın olan dişi apisto 3 gündür piyasada yok. Normalde kütüklerin birinin altında takılır, yem vakti gelince çıkar, ara sırada diğer dişiyi kovalar, mutlu mesut yaşardı.

Kütükleri biraz yukarı kaldırdım, altında yok. Filtrenin içinde ya da filtre hortumlarına sıkışmış da değil. Kütüklerin içindeki oyuklarda da yok. En sevdiği yemleri atıyorum, yine yok. Mümkün olabilecek bütün açılardan, elimde fenerle akvaryumu her gün tarıyorum ama balık yok. Kaybolduğu günden beri arıyorum, ne canlısına ne ölüsüne rastladım.

3 gündür su değerlerini kontrol ediyorum. Nitratta ve nitritte bir yükselme yok. Suda kötü koku yok. Bu yüzden ölmüş olduğunu sanmıyorum ama daha önce hiç böyle yapmazdı. Atlamış da olamaz çünkü akvaryumun çevresini günde 4-5 defa kontrol ediyorum.

Başına hiç böyle bir şey gelen var mı? En son çare olarak akvaryumdaki her şeyi çıkartacağım ama bunu yapmak da istemiyorum. Balıklar boşa strese gireceği gibi kaybolan apisto haricinde her şey istediğim gibi yolunda ilerliyor.

Her türlü fikre açığım.
Teşekkür ederim.
Adım Adım Blackwater
Aradan 4.5 ay geçmiş, ben hiç güncelleme yapmamışım [:D]

Akvaryumda bazı değişiklikler oldu. Akvaryumun suyu bir süre sonra aşırı sararınca dalları ve yaprakları çıkarttım. Suyun rengi ve PH'ı artık sabit bir hale geldi. Su değişimi yapsam da büyük oynamalar olmuyor. Bazı balıklar ve bitkiler ekledim. Şu anda elimde 13 tane galaxy rasbora, 4 werneri, 3 apisto, 6 rainbow shiner, 2 oto ve 1 tane kelebek vatoz mevcut. Kavga gürültü yok, herkes kendi halinde eğleniyor [:D]

Tek şikayetçi olduğum nokta akvaryumun içindeki tortu. Çürüyen yaprakları ve dalları hiç çıkarmadım, kendi kendilerine yok olsun dedim ama büyük hata yaptım. Çürüyen organik maddelerin tortuları akvaryumun her köşesinde mevcut. Her ne kadar sifonlama yapsam da hepsini çekmem mümkün değil. Çoğunlukla dibe çökmüş biçimde dursalar da en ufak bir harekette hepsi havalanıyor. Ayrıca bu yüzden de sürekli küçük tortu parçaları suyun içinde oradan buraya dolanıyor. Keşke o kadar yaprak eklemeseydim. Lakin görüntü kirliliği haricinde bir zararları yok. Bunun haricinde kütüklerin üstünde oluşan yosun ve algler de var. Siyanobakteri olmadığı sürece yosunlara ve alglere müdahale etmiyorum. Otoları yosunların ve alglerin arasında çılgın atarken izlemek çok eğlenceli. Kütüklerde siyanobakteri görürsem %3'lük hidrojen peroksit çözeltisini suyla seyreltip üstlerine fıs fıslıyorum. 5 dakikada sorun çözülüyor.

Rainbow shiner'lar yumurta saçtı. Kurtulan yavru olduğunu sanmıyorum. 2 dişi apistoda tüpçük gördüm ama yumurta ya da yavru piyasada hiç çıkmadı. Yumurta döküp dökmediklerinden bile emin değilim henüz. Belki de benim erkek tırttır, bilemiyorum [:D] Yavrular için yerim olmadığı için yumurta dökmemeleri benim için daha iyi şimdilik.

Suyun PH'ı 6.0'a kadar indi bir ara ama 6.0'da tutmak çok zor olduğu için 6.5'ta bıraktım. Balıklar da durumdan memnun gözüküyor.

Bitki olarak sadece zenkeri ekledim. Ne yazık ki zenkeriyi biraz küstürdüm. 1 aydır ölmese de çok yavaş büyüyor, ara ara yaprakları çürüyor. Akvaryumu neredeyse ele geçirecek kadar büyüyünce budamaya kadar verdim ama biraz fazla budadım sanırım [:D] Birkaç aya toparlayacağına inanıyorum. Arada sıvı karbon, mikro element, demir, fosfat takviyesi yapıyorum.

Balıkların fotoğrafını çekmeye çalıştım ama olmadı. O yüzden iki video ekliyorum. Youtube hesabım olmadığı için streamable'a yükledim, tek tıkla videoları izleyebilirsiniz. Her zamanki gibi her türlü tavsiyelerine ve görüşlerinize açığım [:iyi:]

[URL]https://streamable.com/ohjfu[/URL]

[URL]https://streamable.com/xgi8m[/URL]
1450 Litre Akvaryum Hangi Filtre
[QUOTE=muratyelol]Fluval fx6 1500 litrelik akvaryumlar için yeterli olduğunu yazıyor kendi tanıtımlarında. Saatte 3500 lt su pompalıyormuş, bunu da 3 e bölsek yaklaşık 1200 lt yapar. Akvaryum hacmi 1450, üst camdan kalan su boşluğu, kum, dekorlar derken zaten 1200 lt ye inecek. Yani ille de sump mı? Ya da neden iki tane fx6, bi tane yetmez mi? Sump bana çok yer kaplıyor ve de üstü açık diye koku yapar gibi geliyor hep, akvaryum kokusu istemez kimse. Pek bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim. [/QUOTE]

Filtrelerin üzerinde yakan litre/saat değeri hortumlar bağlı olmadan, filtrenin içi boşken ölçülen maksimum değeri gösterir. Mesela bende Atman 3338S marka modelli filtre var. Üzerinde 1500l/s yazıyor ama hortumlar bağlanıp filtreyi doldurunca 750l/s oluyor. Debiyi daha geçen hafta ölçtüm. Şayet bu boyuttaki bir akvaryuma dış filtre alacaksanız en az iki tane almanız gerekecek. Bu durumda sizin için en iyi seçenek sump olacaktır. Sumplar su hacmini arttırdığı gibi dış filtrelerden çok daha iyi biyolojik filtrasyon sağlar.

Ayrıca diğer arkadaşların dediği gibi 70 cm yükseklikte ancak fazla ışık istemeyen, basit bitkiler ekleyebilirsiniz. Akvaryum ne kadar yüksek olursa tabana ulaşan ışık da bir o kadar azalır. Akvaryuju bitki ile donatacaksanız yüksekliğin 50 cm'i geçmemesini tavsiye ederim.
Tuzlu Su İçin Arka Fon
Cam kumlama folyosu yapıştırabilirsiniz. Reklamcılarda ya da bauhaus, tekzen gibi yapı marketlerde bulmak mümkün. Pastel bir renk olmadığı için akvaryumu daha derin gösteriyor. Onun haricinde klasik arka fonlardan mat mavi rengi tercih edebilirsiniz. Siyah fon da güzel ama güçlü bir aydınlatmanız yoksa akvaryum biraz karanlık durabilir.
Asidik Su Ve Salyangozlar
[QUOTE=Müptela]
Anubias için büyük konuştunuz hadi bakalım hayırlısı...
10 cm üstünde bügüne kadar hiç görmedim açıkçası resim paylaşmaniz mümkün mü[/QUOTE]

Anubias sorun olmayacak çünkü salyangozları aldığım yere geri götürmeyi planlıyorum birkaç saat içinde. Bir de salyangozları şimdi ölçtüm, biri 8 cm diğeri de 6.5-7 cm. Dışarıdan bakınca çok daha büyük gözüküyorlar, o yüzden 10 cm dedim herhalde [:D]

[QUOTE=Tunc Berk]Tanka poşet poşet meşe yaprakları kilo kilo kütükler koyuyorum benim ph inmiyor :). Ekstra bir medya mı kullanıyorsunuz diye sormuştum. [/QUOTE]

Özel bir malzeme kullanmıyorum. Dış filtrede eheim substrat pro, sera siporax, bioball, elyaf, biyolojik süngerden başka bir şey yok. Akvaryum tabanında fondovivo ve vitasand siyah kum mevcut. Çeşme suyu kullanıyorum ama çeşme suyunu 10 mikronluk sedimentten ve biri toz diğer blok iki karbondan geçiriyorum. Klorun tamamı ve kirecin büyük bölümü sudan arınınca çeşme suyunun PH'ı 7.5 civarında oluyor. Kaliteli catappa yaprakları PH düşürmekte çok etkili. Meşe ve çınar yaprakları pek fayda sağlamadı bana ama yine de arada atıyorum. Yeni dünya, catappa yaprakları ve kızılağaç kozalakları kullanmayı deneyin. Kütükleri de kaynatmayın. Hatta yaprakları bile kaynatmanıza gerek yok. Dediğim gibi bu şekilde PH'ı 6.0'a kadar çektim ama 6'da sabit tutamadım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.