ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lizuferum
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
725
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
22 Ekim 2013 15:21
Son Ziyaret:
14 Saat 1 Dakika önce
Toplam Mesaj:
556 [0.18 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
8 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Orçun Demir
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1987
Yaş:
35
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/153111/101120172053301.jpg[/IMG] Orçun

SON 10 MESAJI

Zemin Btikisi Önerisi
[QUOTE=cevatyildiz]JBL Manado, JBL Aqua Basis Plus ve 4-6mm ye kadar lav kırığı olarak güncelliyorum bu durumda.
Ne dersiniz?[/QUOTE]

Lav kırığı eğer yükseklik yaratmak içinse olabilir, aksi halde Manado ve aqua basis plus gayet yeterlidir. Cengizhan Bey'in dediği gibi zemin bitkisi kök salıp tutunana kadar zeminden çıkabilir, ben de aynı sorunları ilk başta yaşamıştım, manado benzeri kum olan aquaclay kullanıyorum. İlk 1 hafta 10 gün geçtikten sonra bu problem ortadan kalkıyor. Bu tarz gevşek zeminler bitkilerin kök gelişimi için müthiş bir ortam sağlıyor.
Zemin Btikisi Önerisi
Dere kumunun monte carlo yada diğer zemin bitkileri için uygun olmadığını düşünüyorum. Zemin ve sıvı gübre konusunda biraz daha düşünün başlamadan bence.
Zemin Btikisi Önerisi
Monte carlo düşük destekli akvaryumlarda çürür, sizin bu kuracağınız sistemin yanına sıvı gübre desteği yapıldığı takdirde ve ışık-co2-gübrede denge sağlandığı takdirde çürümeyecektir. Her ne kadar kapsül gübre kullanacak olsanız da sıvı gübre desteğine ihtiyacınız da olacak, ayrıca aktif toprak konusunu da yolun başından araştırmanızı ve kullanmanızı öneririm. En azından jbl aquabasis plus gibi bir toprak düşünülebilir.
Bitkili akvaryum ile çok uğraştım ama hala neredeyse hiçbir şey bilmiyorum, uzman yardımı konusunda mutlaka başkaları yardımcı olacaktır.
Benim bu konuda tek bildiğim, ne kadar çok ışık, o kadar co2 ihtiyacı, o kadar gübre ihtiyacı. Sizin bitkiyi gelişmeye itecek her adımınızda ihtiyaçları da aynı oranda artacak ve neye ihtiyacı olduğunu gözlemleyip eksik/fazla olan faktörü dengelemeniz gerekecek. Dengeleyemediğiniz takdirde 2 sonuç doğacak, ya yosun yada sağlıksız bitkiler.
Söylemesi kolay elbet, 8 yıldır başaramadım bu dengeyi sağlamayı [:O][EDIT]lizuferum,2021-12-01 18:16:36[/EDIT]
Zemin Btikisi Önerisi
Öncelikle gönlünüze göre bir kurulum ve akvaryum olması dileğiyle.
Güzel bir Co2 ve ışık sisteminiz var, 3. faktör olan gübreleme ile ilgili bilgi vermemişsiniz. İşin içine gübreleme de dahil olmalı ve bu durumda aylık su değişimi periyodunu kısaltmanız gerekebilir.
Monte carlo cubaya nazaran daha az nazlıdır, görüntüleri de benzerdir. 1. sırada onu tavsiye ederim.
Kovada Balık Bakabilir Miyim?
Kova yerine büyük gıda saklama kapları var, sağlığa zararlı madde içermeyen ve ölçüleri akvaryum ölçülerine yakın olan. Ancak cam akvaryum yaptırmaktan daha pahalıya gelebilir.
Discus Yavruları
50 litrelik geçici olan bitkili akvaryumda dana yüreği faydadan çok zarar getirir. Büyüğe aldığınızda değerlendirin. Sağlıklarını korumayı başarsanız bile boylanmada sıkıntı yaşanabilir, 50 litrede kalacakları süre uzadıkça yanık kalma ihtimali artacak. Kaybettikleri boylanmayı sonradan kazandıramayabilirsiniz, 15 santim olacak balık gelişimini belki 10 santimde tamamlayacak. Boylandırmadan kastım hızlı boylanması değil, gelişimini tamamladığında ulaşabileceği maksimum boy.
Discus Yavruları
Merhaba,

Yerli üretim olduğu için işiniz bir nebze kolay ama tahminen 3-4 aylık 10 adet discus yavrusuna 50 litre bitkili bir akvaryumda 6 neon ve cüce vatozlarla beraber 1 ay bakmak, tam boylanma aşamasında olan balıkların gelişimlerini ciddi derecede olumsuz etkileyecek. Bir an önce 240 litrelik olan akvaryuma alıp mümkünse birkaç ay boylanana kadar cama cam yapıp artemiaya ilave dana yüreği, dondurulmuş kan kurdu gibi proteini yüksek yemlerle beslemeye başlayın ve dipte kalan yenmeyen yemleri günlük olarak temizleyin.[EDIT]lizuferum,2021-08-10 12:32:19[/EDIT]
Beta Akvaryumum ?/10 Verirsiniz
Güzel olmuş, ben olsam toprak kabı çıkarır balığa yüzeceği daha rahat bir ortam sunardım.
8/10 (1 puan plastik bitkiden, 1 puan toprak kaptan)
230x65x50 2 Adet Tank
Balık seçimi sürecinde değerlendirin o akvaryumları boş durmasın, adres neresi mayoları alıp gelelim.
Akvaryem Adlı Firma Güvenilir Mi?
Az önce ulaşabildim Ceylan Bey'e, size geri dönüş yapmayı unuttum, biraz rahatsızım kusura bakmayın, kargonuzu bugün çıkartıyorum dedi. Yeter ki ulaşabilelim, bilgi alabilelim. Kargo gecikince ve firmaya ulaşılamayınca insan ister istemez rahatsız oluyor ama işin içinde sağlık problemi olunca makul görmek gerek.[EDIT]lizuferum,2021-05-28 12:58:14[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.