ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
mkocak
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
46
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Nisan 2021 14:55
Son Ziyaret:
09 Eylül 2021 11:26
Toplam Mesaj:
46 [0.27 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
45 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Muhammed Mehmet
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Manisa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

M.Koçak

SON 10 MESAJI

5 Aylık Bitkili Tankım Nasıl Olmuş Sizce
Merhaba, ölçüleri bayağı büyük bir akvaryum. Büyük akvaryum güzeldir tabiki ama bitkilerle doldurmak zor tabi. Ya da çok para harcamak gerekebiliyor doldurmak için. Pipo filtre hala duruyorsa çıkarmanızı tavsiye ederim. Üretimcilerin kullandığı pipo filtreler evdeki akvaryumlarda güzel durmuyor bence.
Ne Olucak Bu Fiyatlar ?
Mayıs ayında eskiden kalma 80*28*45 ölçülerindeki tankımı tekrar aktif hale getirdim. Kum, bitki, ısıtıcı tetra (160), eheim askı filtre (270 lira), yem, ucuzundan sıvı gübre, biraz filtre biyolojik malzeme, balık, led aydınlatma derken 2.000 lira harcadım. Akvaryuma baksanız nereye harcadınız bu parayı dersiniz belki. Ha mutlu muyum evet mutluyum evde beni rahatlatıyor akvaryum stresimi atıyorum. Ama başladığımdan beri her ay taksit ödüyorum ve hala bitmedi tabi. Bu iş böyle. Hobiye harcanan para da mantık aranmaz kafasıyla harcadığım paraya kafa yormuyorum. Eğer yorarsam keyfim kaçacak çünkü. [:)][EDIT]mkocak,2021-08-04 14:47:53[/EDIT]
Akvaryumum 40 ° Sorun Nerede Bilmiyorum
Ben de Manisada oturuyorum hava çok sıcak. Ben de yakın zamanda 80 litrelik tankımını klimalı olan odaya koydum. 32 dereceyi görmüştü çünkü.
Yeni Tank Bakteri Kültürü, Balık Seçimi, Yem
Öncelikle forumda bol bol gezip, okumanızı tavsiye ederim. Kısaca aklıma gelenler. Japonlarla , canlı doğuranlar bakılmaz. Ya canlı doğuran türlerinden bir karma yapın. Ya tetra türlerinden bakın ya da sadece japon balığı bakabilirsiniz. En sağlıklısı bu şekilde olur. Benzer hacimde benim de canlı doğuran akvaryumum var kimisi 20 balık koy der 4 litre başına 1 balık gibi ama bence fazla. Zaten moli balıklarım doğurdu 1 ay sonra ve 10 tane yavrum var. Tavsiyem az balıkla başlayın zaten çoğalacak bitkili akvaryum kurarsanız.
100l Akvaryumda Beraber Bakılabilecek Türler?
[QUOTE=Parzival]4 tane yavruluğum var, 100 litre akvaryumda 3 cüce vatoz, 2 elma salyangozu, 1 erkek 3 dişi lepistes, 8 tetra yaşar mı? Ya da tetra olmazsa yerine ne koyabilirim? Lepisteslerle hangi türler yaşar?[/QUOTE]

Biz arkadaşıma tetra aldık. Ama tetra türlerini canlı doğuran ile tavsiye etmem. Bazı tetra türleri daha agresif saldırgan veya daha korkak oluyorlar. Ben salyangoz koymadım. 3 cüce vatoz çok bile olabilir. Adı cüce ama onlar da fena büyümüyorlar. Hem vatozların da besleneceği kadar yosun olması lazım. Benim molilerden biri dün intihar etti :( Akvaryumun üstü kapalı olsun. 7 tane moli yavrum var benim şimdi çok da güzeller. Ben plati ve moli tavsiye ederim. Ama lepisterler de çok cana yakın ve çok hareketli renkli balıklar tavsiye ederim. Ya tetra akvaryumu kurun ya da canlı doğuran. Benim tavsiyem canlı doğuran olur.
100l Akvaryumda Beraber Bakılabilecek Türler?
Aynı hacimde canlı doğuran türlerinden bakıyorum. Lepistes. moli, plati ve cüce vatoz balıklarım var. Vatoz dahil 13 balığım var. Elimden geldiğince bitki ile doldurdum ama hala az geliyor yine bitki alacağım. Dış filtre ben de alacaktım fakat bütçeye bayağı dayanınca vazgeçtim. Eheim Liberty 200 askı filtre aldım. Debisi oldukça iyi. İçini de biyolojik filtre malzemeleri ile doldurdum. Haftalık yüzde 25 su değişimi ile gayet berrak ve sorunsuz bir şekilde ilerletiyorum. Birkaç ay sonra 200 litre akvaryum kurma düşüncem var o zaman dış filtre kesinlikle ihtiyaç olacak. Kullandığım bu filtreyi tavsiye ederim. 100 litrede gayet memnunum. Zaten kum ve bitki derken net su hacmim 80 litre şu anda.
Bitkili Akvaryum
Kolay bitkilerle bakmak zor değil. Neredeyse hiç bakım gerektirmeyen bitkiler var. Benim de 100 litre bitkili akvaryumum var. Yeşil olan bir çok bitkiyi karbondioksit kurmadan uygun fiyatlı led ışıklarla bakabilirsiniz. Sıvı gübre alırsınız arada bir damlatırsınız üzerinde yazan ölçülerde. Bitkili akvaryuma alışınca diğerleri gözüme çok boş geliyor benim.
İlk Deneyim Low Tech Macerası
Zeminde 2 çeşit zamanla karışırsa kötü bir görüntüye sebep oluyor. Akvaryumun suyunu olabildiğince doldurun. Suyun olmadığı yerlerde kireç veya leke oluyor. Doldurmanızı tavsiye ederim. Matrix ben de kullanıyorum çok memnunum. Gübre olarak da başta çok gübre kullanmayın. Bakteri kültürü oturana kadar bitkilerin kullanamadığı gübreler yosuna sebep oluyor.
80*28*45 Low Tech Bitkili
[QUOTE=tanerkazancı]Elinize sağlık güzel kurulum olmuş. [:iyi:] Ph ölçer hakkında bilgi verebilir misiniz? Nerden tehmin ettiniz, doğru sonuç veriyor mu? [:?][/QUOTE]

Teşekkürler. Ph ölçer ve amonyak ölçer ikili set olarak atakanpetshop'tan temin ettim. Ph ölçer ile ilgili elimde aynı zamanda bir tanıdığımın verdiği Alman malı ph indikatör kağıdı var elimde. Onunla da ölçtüğümde aynı değerleri veriyor. Ayrıca Seachem çok iyi bir marka anladığım kadarıyla tecrübeli hobicilerden ve diğer hobicilerden ürünleriyle ilgili hiçbir şikayet görmedim. Genelde çok iyi arge yaptıklarından bahsediyorlar. Yine aynı zamanda okuduklarıma göre low tech tankların karbondioksit kullanılmadığı için ph değerlerinin genelde 7.4 olduğunu gördüm. Bence doğru ölçüm yapıyor fakat ömrü 6 aymış. [EDIT]mkocak,2021-05-30 21:24:45[/EDIT]
80*28*45 Low Tech Bitkili
Bu arada ısıtıcım Tetra HT 100w ve derecem de Sera precision onları eklemeyi unutmuşum. Yem olarak da sera flora ve tetra pro energy kullanıyorum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.