ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Eypcn
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
70
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Mayıs 2022 00:45
Son Ziyaret:
1 saat 6 dakika önce
Toplam Mesaj:
97 [2.31 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
95 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Eyyüpcan Yatmaz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Çanakkale
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Seveni Kırıp Kalbini Verme Güzele

SON 10 MESAJI

Akvaryum Su Sesi
Senelerce hep dış filtre kullandım ancak hiçbir zaman temiz su çıkışını sudan az seviyeye koymadım. Akvaryum suyunuzu 2/3parmak kalasıya kadar full doldurun zaten ister istemez filtre hortumu su içine girecek ve ses kesilecektir.
Vatoz Balığım Öldü
Akvaryum hacmi küçük
Yapay ürünler kullanılmış
Üstüne yetişkin melekler genelde kendinden küçük balıklara rahat vermezler
Vatozun ölmesi ise birçok farklı nedenden olabilir,ama balıkların öldürdüğünü sanmıyorum ,vatoz ölmüştür ya çürümüştür yada balıklar vatoz öldükten sonra didiklemişlerdir
Dış Filtredeki Sızıntı
Canlı yükü çok yoksa sızdıran filtre tamir edilene kadar dış ve iç filtre hayli hayli iş görecektir hatta bunlar bile canlı yükü çok yoksa ve filtre malzemeleri kaliteli ve yeterliyse aslında uzun vadede bile yeterli gelecektir dert etmeyin. İç filtre mekanik temizlik yapar dış filtreye fazla yük binmez dış filtrede biyolojik temizliği üstlenir.
Bende geçenlerde bir tane dış filtre almıştım sizinki gibi sızdırma yapıyordu nerden kaçırdığını çözemedim contayı çıkardım sıcak suda beklettim taktım olmadı,muslukları ve kafa motorundaki contaları tekrar söküp altına teflon sardım birde garanti olsun diye bol kepçeden sıvı conta çektim yok hiçbirşekilde sızıntıyı engelleyemedim,3/4 gün boyunca sürekli bununla uğraştığımdan sinirlendiğimden gittim öylece içindeki filtre malzemelerini bile çıkarmadan çöp konteynırına attım.
Sonrasında birkaç konuya denk geldim eğerki filtre malzemeleri ve elyaflar çok dolu ise de kaçırma yapabiliyormuş diye , ben deneyemedim siz isterseniz deneyin. Bu arada bazen bir iki saate kaçırmasa bile 1 gün sonra kaçırmaya başlayabiliyor. Filtre malzemelerini eksiltip banyoda içi kuru bir kovanın içinde(kaçırıyorsa farkedelim)1 gün boyunca çalıştırın belki düzelir.
Kum
[QUOTE=Cigulidinlemeyis]
Zemin için monte carlo ya da sp japan düşünüyorum.Monte carlo biraz zor diyorlar.Bu yüzden işi garantilemek istiyorum.Bu kapsül gübreleri yerleştirdikten sonra belli aralıklarla tekrar koymak gerekiyor mu? Crystal pro minerals ve ismini unuttuğum bir markanın daha mineral gübresini aldım.Co2 desteği vermeli miyim 40 litrelik ve 90litrelik akvaryum için ne kadar gerekli co2 takviyesiz olduğuna dair yazılar okudum.Mayalı sistem yaparsam ne kadar gerekli?[/QUOTE]
Zemin bitkileri için bitkilere özel üretilmiş/ayarlanmış aydınlatma(lowtech şartları karşılayan zemin bitkisi yok bildiğim kadarıyla) ve co2 şart gibi , öyle rastgele aydınlatma,kum ve co2siz zor biraz. Size tavsiyem ilk başlarda basit bitkilerle başlamanız sonrasında deneyim kazandıkça yavaş yavaş işi büyütmeniz direk zemin bitkileriyle başlar ve umduğunuzu elde edemezseniz hobiden de akvaryumdan da soğursunuz.
Kapsül gübreler birkaç ay yeterli gelecektir ,4/5ay sonra yenilerini eklersiniz. Mayalı sistem ben denedim yapılabilir ancak difüzör şart,dıy şırınga yada izmaritli difüzörler 2/3gün çalışıyor sonrasında pamuğun suda kendini iyice salması ve yumuşamasıyla tanecikler iyici büyük büyük çıkmaya başlıyor.
Kum
Ph olarak evet nötr. Ancak içeriğinfeki demşr elementi sayesinde birkilerin gelişiminde ve kök tutunmasında yararı oluyor.
Basit bitkiler yapacaksanız tabana lav kırığı üstünede aldığınız kumu kullanın, mümkünse birkaç tane de kapsül yada misket gübre alıp iki katman arasına 8/10cm aralıklarla yerleştirirsen yeterli gelir.
Masa Üstü Hayat
Ölçüler: 40*40*30(h) Ölçülerinde 48 Litre
Canlı Türleri: 8 Tane Mavi Melek, 1 Tane Elma Salyangozu
Bitki Türleri: Limon, Sessiflora, Bacopa Monniere, 3 Çeşit Moss
Tankın Yaşı: Birkaç günlük
Filtrasyon ve Işıklandırma: 15watt Power Led, Aquawing AQF380 Slim Model Şelale Filtre
Tasarım ve Dekorasyon: Makarna Kaya ve Mango Kökü

Hayırlı akşamlar diğer tankımda bulunan karidesleri hem ayırmak hemde böyle masa üstü ufak birşey yapmak adına geçenlerde bu akvaryumu edindim.
Tabanda 5/6 kilo kadar Reeflowers Siyah Bitki Kumu, kum aralarına ise aralıklı şekilde 10adet kapsül gübre ile 1 adet tetra planta start eklendi. Sonrasında diğer tankımda duran mossları budayarak kayanın deliklerine güzel gözükecek yerlerine moss sardım yeri geldi deliğe sıkıştırdım,umarım tutarlar.
Bitki olarak sadece 3 çeşit bulunmakta limon, bacopa monniere ve sessiflora ancak bitkileri diğer tankımdan budayarak ektim bu yüzden heniz tam adapte olabilmiş değiller ayrıca diier tankta klasik beyaz led kullanımına bağladığım geçmek bilmeyen bir yosun problemimden kaynaklı bu tanka budayıp ekdiğim bitkilerde de yer yer yosun var zamanla düzelir diye umuyorum.
Aydınlatma olarak sitemizde powerled yapan bir abimizden alınan (ki ben almadım akvaryumu alan arkadaş yaptırmış) 15watt değerinde power led armatür bulunmakta.
Sıvı gübre olarak reeflowers potasyum ve all inclusive sıvı gübrelerini kullanmaktayım.
CO2 sistemi yok açıkcası akvaryumda yada sağda solda fazla kablo hortym kalabalığı sevmiyorum ama bitkilerin durumuna göre eklenebilir.
Canlı olarak 2 yumurta taşıyan olmak üzere toplamda 8 tane mavi melek karides ve 1adet günden güne büyüyüp hantallaşan elma salyangozum var.Bayram sonuna kadar bu şekilde devam edilcek sonrasında güzel bir beta belki birkaç neon tetra ekleme planım var, önerilerinizede açığım bu arada.
Akvaryum tanıtımıyla beraber yeri gelmişken sorumuda sorayım, bu karideslerde kırma olma mevzusu her türde geçerli mi? Mesela mavi meleklerin yanına hangi türü atarsam atayım kırma çıkacakmı yoksa belli başlı türler belli başlı türlerlemi çiftleşip kırma oluşturuyor?


Olumlu olumsuz yorum ve önerilerinizi bekliyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235217/240620220344061.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235217/240620220344221.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235217/240620220344401.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235217/240620220344581.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235217/240620220345091.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235217/240620220345171.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235217/240620220345271.jpg[/IMG]

Pek ışık sevmiyorlar sürekli kaya veya kütük altındalar.
Buda yumurta taşıyan karideslerden biri.

https://youtu.be/qri_CypXQL4[EDIT]Eypcn,2022-06-24 03:50:06[/EDIT]
0 Dan Deniz Akvaryumu
O kadar küçük akvaryumda japon pek sağlıklı olmaz ama yinede karar sizin tabikide
Filtre Mazemesi
Kullanılacak akvaryuma ve balıklara göre değişmekle beraber en temel malzemeler ;
-Sünger
-Aktif karbon/karbon kömür
-Elyaf
-Zeolit
-Lav Kayası
-Seramik halka
Gibi ürünler ucuz, temel ve ulaşılabilir ürünler, maddi duruma göre markaların üretmiş olduğu daha yüksek fiyatlarda ürünlerde bulunmakta ama temel bir tankta yukarıdakiler çok rahat iş görecektir
Reeflowers Z-stones Hakkında
Zeolit taşını ben malawilerde dış filtrede kullanıyordum bazende iç filtreyi modifiye ederek iç filtre içinde ancak bitkili akvaryumlarda aynı aktif karbon gibi gerekmedikçe kullanılmasını ben önermem. Aşşağıya da bir siteden alıntıladığım yazıyı bırakıyorum.

"Zeolit çok kuvvetli bir NH3/NH4/NO2/NO3 emicisi malzemedir ve bu özelliği itibariyle akvaryumlardaki nitrifikasyon bakteri çevrimini olumsuz olarak etkilemektedir. Söz konusu bakterilerin besin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bitkilerden sonra bir de zeolit ile yarış içine girmesi bu çevrimin ilk başlarda son derece yavaş ilerlemesine neden olacaktır."
Akvaryum
Yasal olarak bakarsan tabikide yasal değil ama denetleyen yada yaptırım yapan varmı desen, yok tabikide. Zaten kimsede gelip evinde hobi amaçlı beslediğin balıktan 3/5tane satıyorsun diye hesap sormaz. Letgoda sahibinden de ilan birşekilde verirsin çok defa canlı sattım. Ayrıca bu siteyede ilan olarak koyabilirsin. Yada en kötü ihtimalle bir petshopla konuşup parayla alıp almayacağını sorarsın, ölü parayada olsa biri almazsa öteki alır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.