ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erulusoy
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
446
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
23 Şubat 2012 09:30
Son Ziyaret:
1 saat 47 dakika önce
Toplam Mesaj:
645 [0.26 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
9 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ercüment Ulusoy
Doğum Tarihi:
20 Mart 1964
Yaş:
54
İl:
Içel
Meslek:
Öğretim Üyesi,Tıp Doktoru
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

-130*60*60, Karma. F1 Nanacapuru pt. Scalare, Discus türleri, Geophagus Red Head Tapajos, Panda Cory,Cüce vatoz -150*50*60 tuzlu su

SON 10 MESAJI

Yağmur Akvaryum Armatörü Led Çevirme
Merhabalar. Bende yağmur 150 cm akvaryumumda ışıklandırma sorunu yaşamıştım. Ben Bar led kullandım, uygulamasıda çok kolay oluyor.(6500K) 1 metre boyunda zaten isterseniz kırmızı, mavi de ekleyebilirsiniz. Yada T5 çift sığdırabilirsiniz.
Denizden Aldığım Bitkilerin Akvaryuma Adaptasyonu
Üzerinde gelebilecek canlılar(podlar vs) tatlı suda sorun olmaz sanırım. Yemelerinde de sıkıntı olmaz. Yakın takiple deneyin, yaşatabilirseniz tatlı su mosslarına o kadar para vermekten kurtulur hobiciler. O linklerde makroalglerin istediği pH, tuzluluk oranları falan var diye göndermiştim. Başarılar.(not: Bazı türleri sporlu olduklarından su kalitesi bozulduğunda toksik olabilecek maddeler salgılıyorlar balıkları yakın takip edin)[EDIT]erulusoy,2018-11-26 10:08:27[/EDIT]
Denizden Aldığım Bitkilerin Akvaryuma Adaptasyonu
Tekrar merhabalar. http://www.akvaryumportali.com/forums/deniz-bitkileri-ve-macro-alg-ya%C5%9Fam%C4%B1.177/
Yabancı forumlarda reef2reef gibi var. Özellikle mercan tanklarında ve Tang ler gibi birçok balığa yem olmaları nedeniyle tank içinde sıkkullanılamıyorlar. Refugiumlarda Nitrat azaltma konusunda faydalanılıyor. Tatlı suda yetiştiremezsiniz. Yukarıdaki bölümde genel özelliklerinden ve türlerinden bahsediliyor.
Denizden Aldığım Bitkilerin Akvaryuma Adaptasyonu
Merhabalar. Makroalg yazıp aratırsanız daha ziyade tuzlu su forumlarında, istediğiniz bilgileri bulabilirsiniz.
Vernik Hakkında Acil
Merhabalar. Mangrow, Mopanı kokleri veya yattı dalı kullanırsanız vernik gerekmez. İlla vernik kullanacaksanız 100 kat vernik veya su bazlı vernık (hobi marketlerde bulabilirsiniz) kullanabilirsiniz.
Hydor Professional 600 İncelemesi
Merhabalar. Eheim ile 30 yıldır tanışan ve tuzlu su akvaryumu kurduktan sonra 2 adet hydor slim skim 250 kullanan bir hobici olarak. hydor unda da sizi eheim kadar mutlu edeceğinde eminim ,hele fluval ile kıyaslarsanız. Gerçi fiyat konusunda pek hesaplı sayılmaz ama bence kaliteli bir firma.
Mersin (İçel) Akvaristler
[QUOTE=nonstop]
Arkadaşlar konu boyunca genel olarak bölgedeki akvaryumculara yetersizliklerinden dolayı kızgınsınız. Akvaryumcuların çeşit eksikliği veya bilgisizliği konusunda haklı olabilirsiniz. Akvaryumcuları aradım tds metrenin ne olduğunu bilen yok.
Sağolsun biri iletkenlik diye musluk suyunun sıcaklığını ölçtü derece ile :) üstelik büyük çaplı açık alan üretimhanelerinin olduğu bir bölge.
Allah aşkına koca ilçede akuaristler içinde bir kişide tds metre olmaz mı? Ya da orada yaşamış, ölçmüş biri çıkmaz mı? Belediyeyi arayıp öğrendim en sonunda, son ölçümde 426 microsiemens çıkmış. Yani oraya geldiğimde benim Güney Amerika cüceleri musluk suyunda yaşamayacak. Sağlık olsun.[/QUOTE] Tüm Güney Amerikanları layıkıyla beslersiniz emin olun, üretim düşünüyorsanız durum bütün Türkiye için farklı Ali Can beyin de yazdığı gibi RO kullanımı faydalı olacaktır. Endişe etmeyin.

Bir de kaç kez yazmamıza rağmen yönetime ,Türkiye de İçel diye bir il olmadığını anlatabilsek.
F1 Nanacapuru Sp Scalare ve tank arkadaşları
Evet Tunç bey çok teşekkürler. Birkaç kez denedim ama sorun oldu, anlayamadım.[EDIT]erulusoy,2018-10-19 13:29:40[/EDIT]
F1 Nanacapuru Sp Scalare ve tank arkadaşları
Merhabalar.
Uzun sürededir görüntü çekmedim, son bir güncelleme yapayım. aslında tank hemen hemen aynı sadece balıklar biraz daha büyüdü.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/124857/191020181135551.jpg[/IMG][EDIT]bilentungul,2018-10-19 16:07:39[/EDIT]
Yosunun Majör Nedenlerinden Biri Organik Atıktır.
Merhabalar. Aslında alg/yosun sorunu dendiğinde bu hobinin temeli filtrasyon konusununu da tartışıyoruz demektir. Benim fikrime göre bu araştırmada Amonyak seviyesi ölçmek doğru sonuç vermeyecektir. Filtrasyon sistemi ve oturmuş su olan tanklarda Amonyak aerob, Fakültatif anaerob(ki bu bakteriler akvaryumumuzda dekorlarda, suda,kum yüzeyinde vs.. vardır) bakteriler vasıtasıyla Nitrit ----Nitrat dönüşümüne uğrayacaktır. Bu oluşmaz ise zaten ciddi balık kaybı yaşardınız. Bu nedenle Nitrat ölçümü daha iyi olurdu çünkü Amonyak yokken, daha az toksik olan Nitrat seviyeniz yüksek olabilir ve yosun oluşumunda önemli etkendir. Tatlı su tanklarında bitki ve önerdiğiniz gibi su değişimleri ve biyolojik filtrasyon materyallerinizde ki ve kumda derin tabakalardaki an aerob bakteriler .Nitrat seviyesini düşürür. Ancak tuzlu suda bunları yapamayacağınız için oluşumunu engellemek zorundasınızdır. Ancak Nitrat kadar önemli iki faktörde Tunç beyinde belirttiği gibi ışık(gerçekten geniş konu) ve tatlı su konularında fazla bahsi geçmeyen Fosfat ve Silikat dır.Nitratı çok düşük seviyelerde tutsanız bile yosun sorunu yaşayabilirsiniz. Tuzlu su tanklarında çeşme suyu kullanımı içerdiği Fosfat ve Silikat nedeniyle yosun problemi yaratacağı için tercih edilmez. Önerdiğiniz gibi uygun balık yükü ve yemleme, uygun ışıklandırma ,bitki ve düzenli su değişimi yosun problemi ile başa çıkmanın en iyi yolu. Ya da çok daha pahalıya gelecek olan kimyasal filtrasyon malzemelerini filtrasyon sistemininze dahil edersiniz. Sağlıklı hobiler.[EDIT]erulusoy,2018-03-27 22:31:15[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 436 Online Kullanıcı, 237 Üye

Online Kullanıcılar

sinanb85, sevota, krib, bitlihipi, qokhan89, Ciddi, mehmetemindinc, m.güngör, HBora, hanil, kabaktadi, tathadr, fffatih, Kandemir, umutarda, trxsvm, Burak PEKDEMİR, ENFARKLISI, milamber, ardem, mirzamiray, yduman, yavuzsezgin, Kınayu, gecefeneri, derman42, olympos06, taylanpektas, oturhanoglu, rarely, vtuci, alperemrecakir, ouzturk, UfukVural, mehmetokanbalkan, servetonur, babyface, CNYTYLMZ, muratbeyaz, ekmbr, Dr.Fisher, FurkanYnk, zafer67, UraL, deatless22, vendetta99, Selimxxx, Street Parrot, Ibrahimkok, emreemin, armaganda, Anıl Tekin, Germund Zweistg, eyorubulut, Ercan89, ARMONYS, Şakir ERGİN, darkaura, ThanatoZek, ismailhakki, muratchef, Drberk, Hakanfb, UnalCevahir, BlackGoat, GRantMaSTeR, Judqe, salihk1, DiscusFan, Bavarian, muratgurer, atlantis917, Bilal_JK, guppy3636, dınay, _RdnC_, Kemalk41, deepahm, Serdariekrem, ysnynrdg, Carl, MiSoSiKiaN, azizkaraca, Emrahkahyaoglu, mehmetaydin, olcaytu, Eser Rüzgar, ahmetcirali, hamzaHRT, Ekrem Kaan, vedat79, YusufAlperen, ERDİNÇ, anchor, onours, baydogan06, muzaffer03, soldier3, stilaqua, capo di capi, BabySoul, libertas, hepatik, crstr, denizim20, umutsb, Etimesgut06, furkangüner38, Enes canakci, ersin1981, mcmert, ylmaz66, EXAGON, ARTURK1, Kifidis, erdalyalcin, Ömer Y., suleymanblgt, muhengin26, caneruzal44, ggorkem, muratantalya007, tolgor, KadirSpmz, HerkesinBirPopisi, catstevens, ys34, sefercnd, ibolat, erdemcoban, cihan göllü, cief17, EmirhanTuncel, Rain, efsane52, samanpan, AmazonDream, aponogeton, kelaynak33, IceDragon, exfish, OMER006, KEREMERT, İbrahiM SameT, aykome, Leleupii, fedaxdello, Mchdslpc42, borademir, harunefe, loyal28, viper_78, umut78, brokengineer, oguzozt, Koksal Gurkan, Hector1914, abunil, SmallCandyThing, cafermutlu, sagittarius, Bshkk, Mkaplan92, Bedirium, Egemen DEMİREL, sbasoz, Akvaryum8585, platonick, ERTA, Uzay, HobiciBalıkçı, evcilcanliyem, thorr, alparslan26, mehmet karadağ, soner-can, Kenan malawi, Engindmn, Legadema, SinanBulut, Osmann.irm, z.b.s.k, Fatih7979, reco, sarıyerli 1970, Ozden73, sonerslvn, byyilmaz, Cengizek053, Clear, avukathasan06, tolga, mya_34, twnq, Oanur, goztepemre, Furkann66, suslu_78, Nihat, Halis Cem, Emrahzbek, kuduzruh, purelyfe, seco054, Emerse, soliter83, Psiko_manyaq, stormare, Keremkurt34, Akgün Cem, Erdemerol23, TalhaAkif, ademh, Merty, realforever, enversen79, huzur, safak58, aktivist06, Mustafa Uzlu, boilerman, esyusuf, frthakan, borani, Tebery, idiopatik, Mehmet0011, .mono, emrenouma, sinan__, Discege, xsiyahsarap, STİNGER, Fariz, omercldr, evilways, mustafatercan, Bambuselalee,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.