ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
fatihto
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Mart 2012 16:59
Son Ziyaret:
18 Saat 1 Dakika önce
Toplam Mesaj:
10 [0.00 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
8 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fatih T.
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fatih T.

SON 9 MESAJI

Sunsun Hw-603b Kullananlar İçeri
[QUOTE=rizasirman]Filtre içinde gelen süngerlerden bir tanesini tutun, diğerlerinin yerine ince gözenekli sünger, elyaf ve bakteri yatağı olabilecek bir malzeme ekleyin (eheim ehfi substrat, porselen halka vs)
Ben akvaryumun 60-70cmcm altında kullanıyorum. Ne kadar tanka yakın olursa debisi o kadar kuvvetli olur.
Filtre zar zor su basacak kadar tanktan uzak değilse kesintilerde sıkıntı yaşamazsınız. Elektrik kesintisinin ardından yeniden çalışır.
Japonlar hızlı büyür, haftalık %30-%50 su değişimi öneririm. 5-6 haftada bir de filtre temizliği. Tabi siz bu belirttiğim süreleri gözlemlerinize göre kendiniz belirlemeniz daha doğru olur.

Bu arada Çağrı bey, bana ÖM'den filtrenin gürültü yaptığı ile ilgili mesaj yazmış. Diğer üyeler de faydalansın diye burdan cevaplamak istedim. Filtrenizin neden gürültü yaptığını net olarak bilemem ama ben şöyle kullanıyorum.
Filtre temizliğinin ardından filtre malzemelerini yerleştirip, içine %80-%90 oranında su dolduruyorum. Sonra dolabın köşesine yakın bir yere koyuyorum filtreyi ancak köşelere temas ettirmiyorum. Temas ederse gürültü yapıyor. Ayrıca filtrenin altına bir tane sarı cam bezi koyuyorum, zemine temas ederek oluşturduğu uğultuyu azaltması için. Ardından filtreyi fişe takıp 10-15 saniye sonra fişten çıkartıyorum. İçindeki hava emiş borusundan çıkıyor. Bu işlemi 2-3 defa tekrar edip havayı mümkün mertebe boşaltıyorum.[/QUOTE]

Cevabınız için teşekkür ederim. Filtrenin içinden gelen mavi, sarı ve siyah tan herhangi birini mi tutatım sadece elimde? Bunların bir farkı yok mu kendi içlerinde ?

Suyun filtreye girişi - Boşluk1 - X - Y - Z - Boşluk2 - Suyun Filtreden Çıkıp akvaryuma gidişi

sıralamasında Boşluk 1 ve 2, X,Y ve Z yerlerine doğru sıra ile neler koymalıyım bahsettiğiniz bakış açısında,

dophin'in seramik halkaların ve Sera'nın Elyaf'ını sipariş edeceğim ama substrat konusunda yönlendirilmeye ihtiyacım var fiyatı yüksekmiş, kısmi alabileceğim ya da daha uyguna alabileceğim bir örnek var mı bildiğiniz?

[EDIT]fatihto,2019-03-12 12:10:30[/EDIT]
Yeni Gelenler Buradan Merhaba Desin
Herkese merhabalar.. 60 lt japon akvaryumu için filtresidir, yemidir, bakımıdır olayı anlamaya çalışıyorum :) akvaryum imalatta, filtre, ısıtıcı hazır, yemleme makinesi kargoda, balıklar daha alınmadı herşeyi hazır edip sistemi kurmayı bekliyorum :)
Sunsun Hw-603b Kullananlar İçeri
Filtrem bugün geldi kargodan, Akvaryumum imalat aşamasında ve ilk akvaryumum olacak.. üstadlara birkaç sorum var

Tüm sorularım 60 Lt akvaryumda 3-4 yavru Japon besleme niyetimle ilgili;

1) filltreye içindeki standartların dışında bir şey eklemem gerekir mi ?
2) akvaryuma göre altta mı, aynı seviyede mi nerede durması makbuldür?
3) Elektrik kesilmelerinde bir sorun yaşanır mı ? Tekrar kendi devreye girer mi elektrik geldiğinde, yine filtrenin konumunun bununla bir ilgisi var mı ?
4) Bu filtre ile haftada bir %15*20 su değişimi ile ne kadarda bir filtre temizliği yapmam gerekir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.[EDIT]fatihto,2019-03-11 18:04:51[/EDIT]
Akvaryum Şaşkınlığım Ve Sorularım
[QUOTE=suleymana]

Filtre çalışırken 3-5 adet yem atabilirsiniz balıkları koyana kadar.
Balıkları aldığınız yerin suyunda hastalık olmadığını(beyaz benek,mantar) düşüyorsanız kesinlikle o suyu da akvaryumunuza boşaltın.
3-4 cm balık için 10 lt. yeterlidir.
Japonlar 23-25 arasını severler.Bazen 25 derecede su yüzeyine yakın yüzebilirler.
Evet Japon için anubias en idaeli onun gibi başka kalın yapraklı kalın gövdeli bitki bulabilirsiniz.İlginçtir ki bazı bitkiler ince olduğu halde japonlar yemiyor.Adını unuttum ama öyle.
İlanlar kısmından bitkiler için büyük ilanlar açılabiliyor.
Strafor 200-300 gr dan fazla taş koyacaksanız gerekli.Ama taş koymayacaksanız kumun altına gereksiz.Zaten silis kum bir süre sonra taş gibi dibe oturuyor.
Havalandırmayı göremedim.Japonlar en çok bol havalandırılmış suyu severler.İyi bir havalandırma onları mutlu edecektir.


[/QUOTE]

Cevaplariniz icin tesekkurler.. bircok yerde oksijen icin filtrenin olusturdugu dalga ile olusanin yeterli olacagi, ayrica oksijen icin baloncuk olusturmak gerekmedigi yazilmis.. bunun disinda havalandirmanin bir onemi yanda cihazi var ise bildiginiz yonlendirebilirseniz beni arastirayim..
Akvaryum Şaşkınlığım Ve Sorularım
İşin içine girdikçe sorular soruları doğuruyor.. Daha Akvaryumun kendisi gelmedi ama, gelse bile sanırım birkaç haftadan önce içine balık koymak için hazır olamayacağım.. Her sorumun cevabı, başka sorular doğuruyor.. müsadenizle yine sorularımı sıralıyorum.. Ama pilavdan dönenin kaşığı kırılsın :) En ideal ortamı kurabilecek seviyeye gelmeden de balıkları almayacağım.. Akvaryum gelene ve sorularım bitene kadar okumaya, sormaya devam :)

1- Bakteri konusunda Yeni Tank Sendromu ve Azot Döngüsü başlığında gördüğüm en kestirme yol;
4561 FB1 Substrate Start (120 L için) Toz Formda Zemin Bakterileri almak diyor. Bu üründen ne kadar dökmeli, sonrasında ne kadar beklemeliyim ?

2-Bu ürünün dışında temiz su koyup birkaç gün filtreyi de aktif ederek akvaryumu çalıştırmanın dışında suyu hazır etmek için yapmam gereken birşey var mı ?
(balıkları koyarken uygulanması gereken yöntemi okudum, önce poşedi ile koy, sonra poşeti del sular karışsın....)

3- 60x33x30 bir akvaryum ve 3-4 Japon balığı için Sunsun hw-603b dış filtre, Eheim 100 watt ayarlı ısıtıcı, derece dışında bir ekipmana ihtiyacım var mı ? (Pipo filtre, ek iç filtresi vb). Yoksa Sunsun'ın içindeki filtre elyaf vb. şeylere eklenmesi gereken birşey var mı ?

4- Akvaryumun içerisine Silis kumu koymayı düşünüyorum, yıkanmış temizlenmiş alacağım bu kumun altına stafor vs birşey sermek gerekli mi akvaryumun içerisinde, direk birkaç cm (kaç cm? :) kum koymam yeterli mi ?

5-Otomatik yemleme makinesi içerisinde (dophin af012 düşünüyorum) sorun yaşamayacağım ve yavru japonlar için uygun yem öneriniz var mı?

6-Forumda akvaryum bitkisini makul rakamlara temin edebileceğim arkadaşlarım var ise yönlendirebilir misiniz? Sadece kum değil de biraz bitki de olmasını istiyorum görsel açıdan ama Japon için Anubias'den başka çok çok bir seçenek yok sanırım ?

Cevaplar için şimdiden çok teşekkürler..
[EDIT]fatihto,2019-03-11 15:02:37[/EDIT]
Sunsun Hw-603 Ve Yeni Hw-503
Bu filtre ile ilgili iki sorum var;

1. Elektrikler gidip geldiğinde tekrar devreye girmediği ve hava oluştuğu yazılmış, bu doğru mu, doğruysa bu markaya özel bir durum mu.. Misal Eheim'lerde de var mı bu durum?
2. 602 ile 603 arasında sayfalarca baktım herkes fiyat farklı az 603 al demiş ama aradaki hacim farkı neyi değiştiriyor?

cevaplar için şimdiden teşekkürler,
Akvaryum Almak Ve Bakımı Hakkında Genel Sorularım.
[QUOTE=TheHobi]4-dedıgınız ıc fıltrede olur ama bana gore ufagından bır dıs fıltrede alırsanız ıyı olur sunsun yada askı dıs fıltre olarak eheım 2213 de olur o zaman ıc fıltreye gerek kalmaz canlı yukunuzde ıdeal aslında dıs fıltreye pek gerek kalmaya bılır ıyı bır bakım yaparsanız [/QUOTE]

@TheHobi

eheım 2213 modeli gördüğüm kadarı ile en düşüğü bile 80-250 lt akvaryumlar için denilmiş, benim akvaryumum muhtemelen 50lt civarında olacak yanlış anlaşılma oldu sanırım modelde ya da benim bilmediğim bir durum var dış filtreler ile ilgili..

bu arada belirttiğiniz @emreeeuslu arkadaşım ile iletişime geçtim, akvaryum yaptırıyorum kendisine 60*33*30 olarak, ön cam cristal clear ve 6mm kalınlığında [:iyi:]

@Ceyh

Cevaplarınız için teşekkür ederim, cevaplarınız sonucu sorularım çok azaldı :)

(Akvaryum nihai ölçülerime karar verdiğim hali ile 50 lt olacak, 3 Japon'a karar verdim, vatoz'u belirttiğiniz riskler nedeniyle eledim.)

1.Yemleme makinesine takılma yapmayan kuru yemler varmış, bunları kullanmamda bir sakınca olmaz sanırım..
2.Silis kumu 1 mm, 0,5 mm vs şeklinde çeşitleri var hangisi makul olur Japon balığı için farketmez mi ?
3.Beyaz led ışıklı bir akvaryumum olacak kumu da beyaz alsam çok mu parlar herşey..
[EDIT]fatihto,2019-03-09 00:29:18[/EDIT]
Akvaryum Almak Ve Bakımı Hakkında Genel Sorularım.
70*40(yükseklik)*30 ölçülerinde bir akvaryum için çok temel sorularım var.. birkaç kelime ile de olsa bildiklerinizi yanıtlayabilirseniz çok sevinirim..

1-Rodaj şart mı ? Evde çocuklar var ve sanırım rodaj olmazsa keskin kenarlar sorun oluşturabiliyormuş.
2-İstanbul Anadolu yakasında bu ebatlarda bir akvaryumu makul bir fiyata alabileceğim neresi vardır ? Bu ebatın ön cam ekstra clear ve rodajlı ortalama fiyatı ne olmalı aşağı yukarı ?
3-Yaklaşık 70 lt akvaryum içerisinde 3 Japon ve 1 Vantuz ideal midir?
4-Eheim'in 100 watt ayarlı ısıtıcısını aldım hiç kullanılmamış ikinci el bu yeterli midir?
4-Eheim Pickup 2008 iç akvaryum filtresi almayı düşünüyorum yeterli midir?
5-Evde olmayacağım günler için (bazen haftasonları, yılda bir kere de 2 hafta) otomatik yemleme makinesini Resun 2009d almayı düşünüyorum, daha uygun yollu bir öneriniz var mıdır?
6-Bu japon balıkları ve vantuz için camı düzenli siler, sırtımı da eheim'in filtresine yaslarsam, belirli periyodlar ile %20-30 su değişimi genel bakım için yeterli midir?
7-Alt kısma 2-3 cm toprak ile birkaç bitki koyarsam, süpürge şeklinde dip temizlik yapan ürünlerin dışında extra bir bakım işi çıkar mı karşıma?

Değerli yorumlarınız ve yönlendirmeleriniz benim için çok önemli.. çok teşekkürler şimdiden..

Balık türü seçimi
Merhaba,

Kızımın canlıları tanıması için bir akvaryum kurmayı planlıyorum (kedi,köpek gibi diğer evcil hayvanları tüy mevzu yüzünden tercih etmedim), 

Sanırım akvaryum seçiminden önce balığın türüne karar vermem gerekiyor.. Japon Hariç :) bir balık türü önerebilecek var mıdır? Uzun süre yaşayan, bakımı çok zor olmayan.. sonrasında o balığın yaşamına uygun bir akvaryum araştırmaya başlayacağım..

Toplamda, balık, akvaryum ve içerisine koymam gerekenler için 150-200 liralık bir bütçe ayırabilirim..

Konuyu umarım yanlış yere açmamış ve doğru adımdan araştırmaya başlamışımdır.. Araştırma konusunda bakış açımla ilgili eleştirilere açığım..

Sevgiler..

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 371 Online Kullanıcı, 202 Üye

Online Kullanıcılar

Oasis, armaqan, fzkdevil, muratcem55, emretez, BadWolf, mcetindas, Akvarist Görkem, zekigonlum, renoibo, ityo39, MKA1923, ergulk, Ches, SaRCoPhiLiuS, murat1903, fikret43, frknsyl, OFUU, okan169, lifeless, octo73, iaksoy80, MiSoSiKiaN, sinan m.d, muratdeg, mcmert, alias46, Murat Gün, thercan, hacivat, muhengin26, genckanat, sede, hasanusta06, unface123, yns325, egehamit, hopdedik16, knnynr, okan_sertkaya, orimohito, wallece, engince, soliter83, semih_81, oguzburcin, Kenanakar, agatam, serdar131977, barasha, ProoF2834, hepatik, SCORPION_79, ProScotch, ÖZGÜR İNCE, genom84, blackwqlf, Ladres, Arkun, Kemal17, cyhntskn, ilterisdoğukan, Engin BOZKURT, sempathyc, MennanKaraali, iskhakko, ONURUS84, volkan81, indianaconz, exfish, BoraBerkol, ufukdemirturk, yagızalp, DiscusFan, P.a.r.s., stormare, ozan_1903, enversen79, BabySoul, blackstonep, icelebi, hermiş, fikri.kaya13, Fatih ÇE, muzaffer22, Andrew, saltun, anima_08, ozguryildirim, YavuzTut, ertcavdar, edizpasha, melihguven87, Jumbokılıç, cankutozdemir, Alikorkmaz13, NevaPet, tetradiscusyem, Mehmet1212, kaangurlen, Onurredd, utoku, Dhek, subukucu, mperk, mustafatercan, BadgeR, devito, hasan_ali05, hakanturken108, ÖzcanÖzkan, Kınayu, Koksal Gurkan, Omer_MG, byyilmaz, Arapaima, MeisteR, Splendor, capo di capi, Aspet, darkaura, yasar74, atlantis917, volkanizma06, GOKHANKAYHAN, Selimbicer, KaanKarakas, KadirSpmz, Emrsnmz, stroma, dınay, beneraksar, whitefish, Akhd, SoSriKuA, bitocika, vheksgursoy, vetogrenci, BerHatS, Ulker, bettaaşığı, Darkcorner, EMRAH DİSCUS, Nitalis, wetsiz, haylaz15, ExeLans, yigityilmaazz, oguzhan06077, noobhodja, sakal34, denizyamak, anilyildiz, ay79, StormLight, omak, Bilgekarga, bocco, enisfaki, mustafaikay, Kerimgenc, ibrahimfatih, akuvarist, ozgurnez, mya_34, Cengizek053, beyazgul, Pesimist07, Mr_worldvvide, kanmet, derwishim, serkantezel, asanc, DeviLLe, HatayLimete, FurkanYnk, ree91, hasant, AmazonSever, TabirimCaiz, Yasar23, Carl, ilhan3535, extuin, keremmina11, DenizVurucu, subalik, ersel, egedin, fahri-, gyunda, TimKo, Gtuncay, Selim802, Bayulker, Shaggi, teaa, cobankartal, StenkaRazin, Mali491, MRTMRT, gokkurt,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.