ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
fma3280
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
466
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Eylül 2016 23:17
Son Ziyaret:
5 Saat 12 Dakika önce
Toplam Mesaj:
466 [0.49 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
445 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fatih Akyol
Doğum Tarihi:
22 Ocak 1973
Yaş:
46
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fatih Akyol 120X50X60h Tropheus Duboisi

SON 10 MESAJI

Dış Filtre İçi
Merhaba;

Yeni aldığınız malzemeleri ( siporax,elyaf ) kullanmadan önce yıkayın. Suyun filtreye girdiği yerden itibaren elinizden varsa seramik halka, siporax ve elyaf olarak sıralayın ve filtre içini muhakkak akvaryum suyu ile doldurun, eksilen akvaryum suyunu da ısısı akvaryum suyu ile aynı olacak şekilde dinlenmiş su ile tamamlayın. Filtre bu şekilde en az 2 gün çalıştıktan sonra ( eklediğiniz bakteri kültürü filtre malzemelerine yerleşsin ) balıkları akvaryuma ekleyin.

Filtreyi de akvaryum suyu ile ya da dinlenmiş su ile temizleyin.

İyi Hobiler...
[EDIT]fma3280,2019-04-18 11:55:48[/EDIT]
Tropheus Beyaz Dışkı
Merhaba

Su değişimlerinde akvaryum suyu ile yeni koyacağınız suyun ısısı aynı olsun.
Akvaryum suyunun ısısını derece ile kontrol ederek sabit olduğuna emin olun.
Bende de maswa yavrusu var. Ilk aldıktan 1 hafta sonra 2-3 tanesinde beyaz dışkı oldu. Pul yemlerine 3 öğün çok az sarımsak suyuna batırarak verdim, düzeldiler.
Belki sizde de vardır eğer yoksa NLS thera A+ pul yem kullanmanizi tavsiye ederim.

Birde arada beyaz dışkı oluyorsa problem yok. Diski beyaz, şeffaf,ince ise gözlemleyip tedbir almak lazım.

Iyi Hobiler...
Tropheus Black Kriza Tankı (yeni Video Eklendi)
Selçuk kardeşim marhaba

Işık değişimi sonucu hafif bir stres olduğunu düşünüyorum. Daha önce hareketsiz ve çekingen malawi akvaryumum da beyaz ve renkli ışıkları çıkartıp gün ışığı kullandığımda 2-3 hafta sonra balıklara olumlu etki yapmıştı. Tabii bende ki seninkinin tam tersi bir durum.

Bir çok evcil dostlarımız da ( balık, kedi, kuş, köpek ) özellikle olumlu olan alışkanlıkları yada düzeni değiştiğinde onlarda negatif bir durum oluşabiliyor.

Işığı daha da az açman, ışığı açtıktan çok sonra yem vermen belki etkili olur. Biraz daha zamana bırak, düzelmez ise eski düzene geçmeni tavsiye ederim.

Iyi Hobiler...
Duboisi Maswa Kum Seçimi
Merhaba;

Tabii bütçe önemli ama size kullandığım ReeFlowers Pearl White Sand (1-1.5mm) kumu kesinlikle tavsiye ederim. Kalsiyum karbonatlı içeriği suya ilk konulduğunda bir kısmı çözülür ve maswaların istediği yüksek pH değerine yükseltir ve sabitler. Ayrıca hiç yıkamadan bile kullanabilirsiniz. İyi bir filtrasyon ile 3-5 saat içinde su berraklaşır.
120X50X60 akvaryumum için 25 kg aldım. Akvaryum mobilyalı. Cam bölümü, alt ünite içine oturuyor. Bana anca yetti. Hatta dip çekim kayıpları derken 5 kg takviye yapmayı düşünüyorum.
Hava Kabarcıkları Ve Köpük
[QUOTE=zukijan]Teşekkür ediyorum öncelikle. Diğer malzemeleri kullanmama gerek varmı o zaman. ( zeolit ve kömür. Kömür dediğimde siyah hagen kum gibi birşey. Petshopcu vermişti) Birde o biyolojik süngerlerden 3 adet var filtrenin içinde. Sarı siyah mavi. Hangilerini kullanayım acaba?

Bakteri kültürü kullanacağım evet. Ama aşılama yöntemi hakkında hiçbir bilgim yok. [/QUOTE]


Rica ederim.
seramik halka,mavi sünger, pro substrat ve elyaf olabilir. Zeolit, kömür v.s çıkarın.
Bakteri kültürünü kullandıktan ( kutuda ki tarife göre uygulayın ) 15 gün su değişimi yapmayın.
Aşılama yöntemi, yeni balıkları akvaryuma eklemeden önce akvaryum suyuna ve ısısına alıştırmak için yapılan bir yöntemdir. youtube den v.b mecralardan örnek videolar bulabilirsiniz.
Hava Kabarcıkları Ve Köpük
[QUOTE=zukijan]Çok teşekkür ederim. Zeolitten veya elyaftan (slikonlu ve slikonsuz diye değişiyormuş) olma olasılığı varmıdır acaba. Onları çıkarsam içinden veya çok iyi bir şekilde yıkayıp tekrar koysam nasıl olur ? Ve bir yardıma daah ihtiyacım var. Elimde bakteri kültürü ve sıvı bitki gübresi var. Hangisini ilk atayım suya. İlk bakteri kültürü 1 saat sonra sıvı bitki gübresi gibi. Yada bakteri kültürü hemen sonra bitki gübresi gibi. Bir zaman aralığı varmı acaba. Ve de bir sakıncası. Şimdiden çok sağolun.

O zaman şimdilik filtre malzemeleri çıkarayım. Sadece elyaf ve diğer renkli süngerleri kalsın. Ve bu sırada iyice yıkarım onları. Bakteri kültürü yeni geldi elime. Onuda kullanacağım. Ama şuan kullanmayayım mı anlamadım. Bakteri kültürünü 2-3 hafta sonra kullanın demişsiniz.

O zaman o aparatı komple suyun dışınamı almam gerekiyor. [:)][/QUOTE]

Benim filtre diziliş tavsiyem; suyun filtreye girdiği yere sırasıyla Seramik halka,Biyolojik mavi sünger,Pro substrat ya da siporax, Elyaf olarak düzenlemeniz.
Şöyle ki;
1 - Eğer bakteri kültürü kullanacaksanız balıkları 2-3 gün sonra ekleyebilirsiniz ( Tabii aşılama yöntemini unutmayın )
2 -Bakteri kültürü kullanmayacaksanız bakteri döngüsünün oluşması için en az 2-3 hafta bekleyin ve balıkları sonra ekleyin demek istedim.

Sizin için 1 numaralı yöntem geçerli olacak. Hemen bakteri kültürünü kullanın

Bakteri kültürü kullandıktan sonra bakterilere alan oluşturmak onların yaşaması için alan yaratmak gerekir. Bunu için ehıem pro substrat yada sera siporax kullanmanızı tavsiye ederim. Akvaryum için üretilen elyaflar suyun berraklığına olumlu etki sağlar. Kullanın ve sık sık değiştirin.

[EDIT]fma3280,2019-04-16 14:52:22[/EDIT]
Su Berraklığım Neden Düzelmiyor
Merhaba;

Sizin durum için en önemlisi dış filtre malzemeleri gibi gözüküyor. Filtre kutusundan karbon ( siyah küçük malzeme ya da siyah sünger olabilir ), elyaf, seramik ve sünger içinden çıkması muhtemel malzemeler. Tavsiyem Dış filtre malzemesi olarak suyun filtreye girdiği yere sırasıyla Seramik halka,Biyolojik mavi sünger,Pro substrat ya da siporax, Elyaf olarak düzenlemeniz. İç filtreye de sadece elyaf ( suyun berrak olmasına olumlu katkı sağlar ) koymanız. Bu süreçte yemlemeyi çok az yapın ve elyafı her hafta değiştirin.

İyi Hobiler...
Hava Kabarcıkları Ve Köpük
Merhaba;

Malzemeleri yıkamamak haricinde, yeni kurulumlar da baloncuk,kabarcık suda sis v.b durumlar oluşabilir. Özellikle kullandığınız zeolit, karbon, kömür, gibi malzemeleri iyice yıkamak lazım. Balık yok ve az bitki var. Bana göre 3 ürünü de aynı anda kullanmaya da gerek yok.
Şu aşama da akvaryumun da iyi bir filtrasyon ile su değerlerinin oturması, bakteri döngüsünün oluşması gerekir. Bu süreci hızlandırmak için Sera nitrivec bakteri kültürü kullanabilirsiniz. Akabinde balıkları eklersiniz. Bakteri kültürü kullanmadan en az 2-3 hafta bekledikten sonra balık ekleyin.
Filtre malzemesi olarak ehıem pro substrat yada sera siporax kullanmanızı tavsiye ederim.

İyi Hobiler...
Kovalama
Merhaba;

7-8 cm babalığın diğerlerini kovalaması normal. Hem boyut olarak büyük hem de akvaryumun eski sahibi, baskınlık kurma isteği olacaktır. Bu kovalama da dişi-erkek oranı da önemlidir. 1 erkek 4 dişi oranını oluşturmak ve boyut olarak birbirine yakın ölçülerde balık beslemek daha doğru olacaktır.
Tropheus İçin Sıkça Sorulan Sorular
[QUOTE=sergen38]Arkadaşlar kuluçka makinesinde 21e yakın yumurta var bazılarının gözleri felan belli oldu 2 tanesi de mantarlasmis. Mantarlasan yumurtaları almak gerekir mi diğerlerine zarari olur mu[/QUOTE]

Mantarlaşan yumurtayı kurtarmak imkansız, en azından ben böyle yaşadım. Bu doğrultuda mantarlaşan yumurtaları çıkarmanız mantıklı.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.