ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
sangarios
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
216
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Ocak 2017 14:40
Son Ziyaret:
06 Ağustos 2019 19:08
Toplam Mesaj:
171 [0.18 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
emre
Doğum Tarihi:
19 Eylül 1982
Yaş:
36
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

emre a.

SON 10 MESAJI

80x45x45 Co2 Destekli Bitkili Akvaryum
Aylar olmuş buraya yazalı. güncelleme ve kapanış yapalım o zaman. tankı yaz başında, evde olmayacağım için dağıtmam gerekti. sonra da taşınma nedeniyle tekrar kurmaya fırsat olmadı.

sadece bir tür bitki bırakmıştım içinde düşük destekli devam etsin diye. bütün yaz ne yosun problemi olmuş ne de başka bi problem. bu nedenle taşınma sonrası bir süre düşük destekli devam etmeye karar verdim. taşınmada tabanın büyük kısmını kurtardım, bakteri popülasyonundan da kurtarmışımdır. şu anda şu şekilde:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192768/151120182148101.jpg[/IMG]

malzemelerim ve bitkilerimin bi kısmı duruyor, üşenmezsem bir gün tekrar yüksek destekliye geçerim diye umuyorum. [:)][EDIT]sangarios,2018-11-15 21:52:52[/EDIT]
80x45x45 Co2 Destekli Bitkili Akvaryum
[QUOTE=Wphiree]Merhaba. Kaldırılmış hali bence daha ferah durmuş. Ama keşke akvaryum arka kısmını daha yüksek olsaymış. Arka plandaki bitkiler kendini gösteremiyor.[/QUOTE]
evet özellikle budama yaptığım dönemlerde görünmüyorlar. tasarımı sonradan, tankı ve tabanı bozmadan yapınca, yükseklik ve yerleşim sınırlı kaldı, müdahale edemedim. sıfırdan kuruyor olsam kökü tabana gömüp arka planı daha görünür hale getirebilirdim. akvaryumu taşımam gerekebilir, öyle olursa değişiklikler yapmaya niyetim var.

[QUOTE=OguzhanYAVUZ]Merhaba cam rodajlımıdır ?[/QUOTE]

evet, üç tarafı extra clear cam olduğu için fabrika rodajlı.
80x45x45 Co2 Destekli Bitkili Akvaryum
Kaç zamandır aklımdaydı, denemek için ön tarafta duran dalı kaldırdım. böyle biraz boş oldu gibi geldi, sanki eski hali daha güzeldi, emin olamıyorum. birkaç gün böyle devam edip karar vereyim diyorum. yorumlara açığım, sizce?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192768/140320180033101.jpg[/IMG] [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192768/070320182103161.jpg[/IMG]
Biri Beni Kahverengi Yosundan Kurtarabilir Mi!
Tankınız yeni sayılır aslında, denge yavaş yavaş oturuyordur, zamanla geçmesi lazım. ama gübre vermeyi kestiğinizi yazmışsınız. 108 watt powerled ve co2 desteğiniz varken gübre vermeyi kesmeniz sadece diatom için değil diğer birçok alg türü için davetiye demek.

bir de acaba diatom değil de başka bir algin başlangıcı olabilir mi diye aklıma geldi.

filtrenin debisi kadar sirkülasyon ve filtredeki substrat da önemli, artı olarak tanktaki canlı yükü.

tankın bir fotosunu koyup detayları yazsanız belki daha iyi yardımcı olunabilir.
80x45x45 Co2 Destekli Bitkili Akvaryum
[QUOTE=Wphiree]Emre bey maşallah çok güzel olmuş. Bende mevcut akvaryuma daha çok bitki eklemek istiyorum ancak ilk olarak güzel bir armatür yapmam gerekiyor. Şu anda sizin kullandığınız kaç adet beyaz ve gün ışığı led var. [/QUOTE]

yine çalışmadığım yerden gelmiş soru! [:)] eve gidince sayıp, rakamları düzeltirim ama hatırladığım kadarıyla: 5 günışığı (6 ydı biri mefta oldu), 3 royal blue (aslında artık gerek olmadığını düşünüyorum ama üşendiğim için çıkaramıyorum,bir de bir tanesinin üstü siyah bantla kapalı, orada duruyor ama ışık vermiyor), 4 deep red ve geri kalan 30 adet beyaz. 21 lik sıra halinde 2 ayrı soğutucuda duruyorlar. java fernlerin üzerindeki 4 tanesi hariç arka sırada 90 derecelik lensler, ön taraftakilerde de 60 derecelik lensler var.

beyazın işlev olarak değil de görüntü olarak tankta ağır basmasını pek sevmiyorum (ilk tamamen beyaz olarak yapınca farkettim bunu). sarı ledler çok hafif göze hoş gelen bir sarılık-sıcaklık veriyor. bitkilerin gelişimi için değil de göz zevki için iyi (gelişime de katkısı oluyor gerçi, sonuçta ışık kaynağı). yeni led alıyor olsam sarılardan daha çok eklerim açıkçası.

yeni armatür yapacaksanız naçizane tavsiyem değiştirilebilir olması yönünde olur. yani lens kullanacaksanız lenssiz de kullanılabilir (mesela lensleri çıkardığınızda gözünüzü almayacak şekilde) bir tasarım, yüksekliğini ayarlayabildiğiniz bir tasarım vb. şeylere dikkat ederseniz, ileride çok daha rahat edersiniz.

deep red, royal blue gibi farklı ledlerin fiyat/performans açısından bakılınca gerekli olmadığını düşünmeye başladım. 1 tane deep red 8 lira, royal blue 9 lira iken 1 adet beyaz 1,6 lira. bitkilerin gelişiminde onlarca diğer faktör etki ederken gerek yok bence bu ledlere bu paraları vermeye. sadece beyaz, görüntü için de sarı beyaz karışımı yeter muhtemelen.
80x45x45 Co2 Destekli Bitkili Akvaryum
[QUOTE=Ekrem Kaan]Maşallah. Merak ettiğim konu zeminde kaçar kilo lav kırığı ve hagen kullandınız bu durumda zemin kalinliginiz ne kadar?[/QUOTE]

güzel soru, ama maalesef cevabı net hatırlamıyorum. yaklaşık olarak 15 lt civarı lav kırığı ve 15-20 kg civarı hagen kullanmış olmam lazım. lav kırıkları ile tepeler yapınca kullanım çok değişti. zaman içerisinde bazı bölgelere takviye yapmam gerekti, artı olarak 5 kg daha eklemişimdir.

toplam zemin kalınlığı da ilk başta önde 5-8 cm ile arkada 10-14 cm civarındaydı ama bugün ne durumdadır bilmiyorum. tepe olan kısımlarda birkaç cm ancak vardır. lav kırığı kullanmak malzemeyi azaltıyor ama bir yandan da bu tür hesaplamaları yapmayı zorlaştırıyor. [EDIT]sangarios,2018-03-08 14:54:13[/EDIT]
80x45x45 Co2 Destekli Bitkili Akvaryum
Son dönemde elimde olmayan nedenlerle su değişimleri ve gübreleme aksayınca, tankta ufaktan bir mavi-yeşil alg (siyonabakteri) salgını oldu. beş-on santimlik bir kaç öbek toplayıp tekrar düzeni oturtunca halloldu neyse ki.

2 balığımı daha iç parazit/enfeksiyon nedeniyle kaybettim. bu sefer erken müdahaleye çalıştım, nifurpirinol ve metronidazole tedavisine rağmen toparlamadılar. uv filtrenin bağlı olduğu ufak dış filtreyi tekrar devreye alarak filtrasyonu arttırdım. bir dahaki sefere doğrudan hayvanlarda kullanılan antihelmintik bi ilaçla girişmeyi düşünüyorum, bakalım artık.

mossları budama zamanında elden geçirmem gerekti. yapıştırdığım kısımlar tutunmaları için yetersiz kalıyordu ve büyük bi kısmı serbest kalmıştı, iplik ile tekrar doladım. akvaryumdaki kadar dışarıya almam gerekti sanırım. meret büyüdü mü iyi büyüyor.

öndeki dalın gölgesi nedeniyle zeminin orta kısmının gelişimi çok yavaş ilerliyor. o ön dalı bi süre çıkarmayı planlıyorum. bakalım nasıl bir görüntü çıkacak ortaya.

fotoğraf olayını halen daha beceremiyorum ama son durum:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192768/070320182103161.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192768/070320182103431.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192768/070320182104221.jpg[/IMG]
120x50x40 Hightech Kurulum
Yeni kurulumunuz hayırlı olsun, takipteyim. çorbada tuzum olsun diye, up aqua'lardan iki tanesini haşat eden biri olarak birkaç yorum yazayım dedim: güzel atomizerler. co2 çözümünde bir problem yaratmıyor. kısa sürelerde performans da kaybetmiyorlar kirlenmeden dolayı. 2-3 ayda bir ancak elliyorum temizlik için.

ancak yapısal bazı sorunları var, onlara dikkat etmek lazım. temel sorunu malzemesi. seramiğin bulunduğu haznede nedense çok kolay bir şekilde kılcal çatlaklar oluşuyor ve zamanla bunlar genişliyor. alt üst boru bağlantılarını takmak için biraz zorlayınca atomizerin komple kırılmışlığı ya da çatlakların genişlemişliği var. çatlaklardan kaçak yaptığı da oldu. kısacası biraz nazik bir gövdesi var. dikkat etmek lazım.

alt üst bağlantılarının contaları bir işe yarıyor mu emin değilim. kaçak yapma ihtimali çok yüksek. fazla sıkınca da gövdede çatlak olabiliyor ya da direkt gövdeyi kırabiliyorsunuz. mümkünse ilk geldiğinde eğer güzelce sıkılmış ise seramiğin olduğu bölümü hiç açmayın. açarsanız da sıkarken dikkatli olmakta fayda var. mümkünse co2 bağlantısını yapıp, kaçak olmadığından emin olana kadar düzenli olarak köpükle kontrol etmenizi tavsiye ederim.

ha bütün bunlara rağmen hala yaklaşık 6 aydır haşat ettiğim ikinci atomizeri kullanıyorum onu da ekleyeyim. [:)] halen daha kullanmamı sağlayan şey de jel halinde olan japon yapıştırıcılar. çatlak gördüğüm her yere ondan boca edince akrilik ile birleşip gayet güzel sızdırmazlık sağlıyorlar. hatta hortum bağlantı aparatlarını da komple yapıştırdım. seramiği temizleme zamanı gelince de üst tarafı kırıp 1. atomizerden kalan hortum bağlantı aparatını yapıştırdım, şu anda sorunsuz çalışıyor. özellikle alt ve üst bölgelerde, bağlantı yerlerinin etrafında ufak kırıklar olabiliyor, onlara dikkat etmek lazım.

artık yedek parçam kalmadı, 2. atomizerin temizlik zamanı geldiği zaman tekrar kırmam gerekecek ve yenisini almam gerekecek (ya da bakarsınız ismini burada dile getirmek istemiyorum ama sayın ityo39 - cem kızılgeç, bir güzellik yapıp jbl kargolar bana, almama gerek kalmaz) [:)][:D][:)))][:lol:]

konuyu toparlayıp bitireyim: evet up aqua inline atomizer'ın performansı güzel, ama söküp takarken çok çok çok dikkatli olmak lazım. [:)][EDIT]sangarios,2018-02-27 17:59:18[/EDIT]
Balık Odam (s:8 Yeni Videolar s:9 Yeni Fotolar)
[QUOTE=bjkalley]Sağolasın. Bence olma ihtimali yüksek, çok güzel akvaryumları ve türleri olup internette hiç paylaşmayan kişileri biliyorum. Böyle bir hobi odası olan da vardır.

Bu arada ev yapımı yem önerin için tekrar teşekkürler, gerçi benim balıkların hepsi etçil olduğundan ben havuç, bezelye vb. kullanmadım sadece karides kullandım, Kilesalar bu sayede yumurtladı, leptoların da yumurtlama sıklığı arttı.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/1/230220181529291.jpg[/IMG]

Balıkçıdan soyulmuş karides alıyoruz Sarıyer'de 1 kilosu 25 tl, soyulunca 400-450 gr kadar kalıyor. Sonra el blenderı ile macun kıvamına gelene kadar kıyıyoruz, ardından sıra en zorlu kısma geliyor. Eşimizin mini kek kalıplarını çalıp onların içine hızlıca doldurup dondurucuya atıyoruz. Her gün ne kadar verecekseniz o kadarlık kaplarda dondurun. Çözerken ateş ve su kullanmayın, ben buhar camı ile floresan arasına koyuyor iyice çözünmesini bekliyorum. Donmuş halde suya bırakırsanız suyu çok kirletir. Karidesin dış kabukları atıldığı için protein olarak çok iyi beslesek de bu şekilde sırf et kısmını vermenin mineral ve vitamin eksikliği oluşturacağını düşünüyorum bu yüzden sadece bu yemle beslemek iyi olmaz, 2 günde bir kaliteli kuru yem, 2 günde 1 karides vermek daha iyi.

Sonuçta bizim yapacağımız yemin ünlü firmaların yemini geçmesini beklemek mantıksız gibi görünebiliyor, zira yem firmalarının birçoğunun balık beslenmesiyle ilgili bilgisi bizden daha iyi ancak gönderdikleri ürünlerin aylarca hatta yıllarca oda sıcaklığında stabil kalması gerekiyor, bu nedenle taze ve/veya dondurulmuş ürünlerle bizim yaptığımız yemler, kuru yemlerden daha besleyici olabiliyor.[/QUOTE]

siz karides ve dondurucu yazınca aklıma şöyle bir yöntem de geldi. sizin dediğiniz şekilde hazırlanıp, bu şekilde paketlense de olur sanırım: [VID]https://youtu.be/6oVW1-m8Aic?t=5m25s[/VID] parça parça kırılıp, suda bekletilip verilebilir. tabii hiç yapmadım, denemedim. görünce aklıma geldi paylaşayım dedim. [:)]
Ph Düşmesine Rağmen Co2 Düşük Olabilir Mi ?
Co2 yetersiz geliyor olabilir ama aydınlatma miktarınıza göre yetersiz geliyor olabilir. çok yüksek aydınlatmada canlıların kaldırabileceği seviyenin üstü co2 gerekebiliyor, yosunsuz bir akvaryum için.

saç yosununu aylardır minik minik yaşayan birisi olarak bir hayli tecrübe kazandım. emin olduğum iki şey var; aydınlatma temel faktör ve sirkulasyon/filtreleme önemli. aydınlatmadaki birkaç günlük karartmalar bile sekteye uğratıyor yosunu. aydınlatma düzeyini ve düzenini de bir gözden geçirin derim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 314 Online Kullanıcı, 171 Üye

Online Kullanıcılar

deepahm, Suat06, ngokkaya, freediscus, punis_her, ityo39, ErtanGulen, Ergün42, hepatik, erensimsek, captain_55, lemur, philip, bunerf, zoradam09, Emerse, mustafakuzu, BoraAquascaping, skyblade, Ejder Günaydın, indianaconz, MiSoSiKiaN, bkaracayir, AmazonDream, Gorkemkgo, intelcorei5, zatonica, çulsuz, ka2n, Fthgkc88, shark26, KILLIFISH, kadirik, karadadas, bettaaşığı, Samet545445, Gtuncay, erimgorgulu, krib, yunusessiz, bzaferucak, Quiamaris, Grkom16, fth0507, Kimim Ben, erkanmazici, hkilic, Furkannn, sirhill, Mikail Erdoğan, kursatufukcoskun, SmallCandyThing, yakaryus, totaku, lalllllaa, tatlisarap, iezgi, hasant, gbolun, ABDULLAH DOĞRU, gcinoglu, wetsiz, ternapi, onenineone, GirayKaan, Gogeta, tayfund, turkcu, Zokoloko, DarkSaqa, KillLaKill, bedirhan5555, sbilgic82, Türkiye1, Tolgahan37, dusumsel, istanbul34, sinanistanbul, leventzl, ankara0606, icelebi, rccol, Noyes, kerim123121, DRARH, akhenatoN, Kandemir, Tebery, vendetta99, AQUAVARYUM, darkfreez, Silostalay, oblomov, Selçuks, tunasoylemis, Bayulker, tanerberkgulec, hasboun, Aspet, zgrcskn, erdo_bg, mutlubaba, leonisleo, Engineer17, hasanertu, mehmetsahin12, Ulvikerem, dekul, nvrkcy, i_gulistan, bodos, musti32, abdullahk, Furkann66, sarı2604, Dogukan363451, HRN1, ezc06, Bizbize, ismail2312, Altispinoza, DenizVurucu, Koksal Gurkan, onur887, darkaura, dmhrt, Berkayçelik, Kfat, Kemalk41, mrah, demirsoy, ogii06, surrealist, TolgahanA, MertA, Mehmet65., Beta balik12759, sarimavi, smyzkrkc, mehmetaydin, Keremkurt34, Oguz77, serhatdemir35, ers1905, Murat. Yalçın., FİXvaryum, ErzurumLu, candas, ibrahim,07, onetanem, Sofuoglu61, BurakAta, kontrast, r.serhat14, Selim1905, CaagriBey, caga71, yormusm, AhmetKosovali, fatihkuzen, mehanix, Sengezer1971, Fatihs, anchor, stinger, aymumcu, Pandaa, fretchord, DTkadir, Naturality00, burakgms35, Yilmaz17950,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,752,611 Mesaj
  • 402,656 Konu
  • 91 Forum
  • 142,377 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,624 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.