ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Mevyasin
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
6
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
12 Aralık 2017 20:40
Son Ziyaret:
28 Mart 2020 17:28
Toplam Mesaj:
19 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
13 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Yasin
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Kocaeli
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Yasin

SON 10 MESAJI

Melek Balığı Yavruları Ve Mutlu Son
[QUOTE=DeviLLe]

O zaman Melek balığı yavruları için kısaca kendi uyguladığım yol ve yöntemleri elimden geldiği kadarıyla yazayım, belki faydalanmak isteyen birileri olabilir.

[B]Doğum : [/B]Öncelikle ilk yumurta bıraktıkları süreçten başlıyayım, ben yumurtaları anne ve babayla birlikte ufak bir akvaryuma taşıyorum. Mesela melekler yumurta dizecekleri zaman sağa sola öpücük atarlar bunu gözlemlediğim anda yumurta yapacakları düz bir yumurtlama konisi benzeri bir şey ile birlikte ayrı akvaryuma geçiriyorum. Güzel bir şekilde sürekli yumurtalarını sırayla havalandırıyorlar. Kesinlikle metilen mavisi vs. benzeri bir ilaç [U]kullanmıyorum[/U]. Anne ve baba işlerini itinayla yapıyorlar zaten.

[B]İlk Yüzme : [/B]Zaman geçti ve yumurtalar hareketlenmeye başladı, yine anne ve baba asla yavrularını bırakmıyor yere düşenleri tutar yukarı yapıştırır tekrar böylelikle de mantarlaşma durumunun önüne geçmiş olurlar. Yavruların hepsi kuyruk sallama işleminden geçti yavaş yavaş yapışık durdukları yumurtlama konisinden minik denemelerle uzaklaşıp tekrar konmaya çalışırlar. Farkındaysanız halen yemden vs. bahsetmedim. Yavrularınızdan dirençleri kuvvetli olanlar yavaş yavaş anne babasının tepesinde gezinmeye başladığı andan itibaren (en önemli nokta burası) haşladığımız yumurtadan çay kaşığının yarısından ufak kısmını alıyoruz. Çay bardağı içerisine 3 parmak kalınlığında akvaryum suyu yada içme suyu koyuyoruz. Yumurta sarısını içerisine atıp çay kaşığı ile bir güzel karıştırıyoruz. Toz tanecikleri gibi suyun içerisinde dönmeye başlıyorlar. Büyük parçaların dibe çökmesini bekliyoruz ve şırınga yardımıyla [U]toz taneciklerini[/U] çekiyoruz. Dipten değil suyun en üst katmanından yüzeye yakın yerden.

[B]Yemleme :[/B] Küçük boy şırınganın yarısı kadar çektiğimi yumurta sarısı tozuyla karışmış suyumuzu yavrularımızın yoğun olduğu bölüme doğru yavaşça sıkıyoruz, ilk etapta şırınganın yarısının da yarısı kadar tozu veriyoruz. Aradan 30dk geçtikten sonra kalan yarısını da veriyoruz. Çok fazla yemlersek suyu bozacağından başka yem vermiyoruz. Tabi ki anne ve babaya normal şekilde pul yemimizi vermeye devam ediyoruz. Pul yemi de az az veriyoruz ve dibe çökmesini engellemiş oluyoruz. Attığımızı yiyip bitiriyorlar. Bu aşama da çok aşırı yemlemeye gerek yok. Ben genel olarak ilk yüzmeye başladıklarından 2 hafta itibariyle sadece sabahları yumurta sarısı tozu veriyorum.

[B]Temizlik : [/B]Yumurtalar ve anne babayı başka akvaryuma ayırdıktan sonra 15 gün boyunca suya dokunmuyorum. Pipo filtremi hiç kapatmıyorum. Sonrasında dibe yapışmış olan yumurta sarısı tozlarını dip çekerken kazıyıp su çekiyorum. Suyun dibi çok pis oluyor o yüzden kazımak gerekli çünkü sağlıklı yaşamaları için su ve suyun dibi temiz olması gerekiyor. Su değişikliği yapmadan min. 3 gün önce ağzı açık kapta suyu dinlendirmeye başlıyorum. Suyun ısısını ıstıcıyı içine salarak akvaryumdaki suya yakın konuma getiriyorum. Hava hortumunun ucuna da ufak bir vana takıyorum, değişim yapacağım sudan damlama şeklinde yeni taze suyu yavruların akvaryumuna eklemeye başlıyorum.

[B]Yapmadıklarım :[/B] Artemia kullanmıyorum. Metilen mavisi kullanmıyorum. Anne ve babayı yavruların yanından ayırmıyorum.

Umarım Melek balığı besleyen ve yavru almak isteyen arkadaşlara yazdıklarımın bir faydası dokunur.

[B]Not:[/B] Bu satırları yazarken Melek balıklarım yumurta dizmeye başladı, yerim olmadığı için cüce vatozlarıma ziyafet olacaklar maalesef bunun için üzgünüm :(

Yeni videoyu da şimdi yüklüyorum youtube a yükleme bitince konuya linki de ekleyeceğim. Yeni melek yumurtaları, yavrudan yeni çıkıp erişken olmaya çalışan melek yavruları ve ilk defa küp tutan cüce vatozumun yavrularını da çekmiş olacağım :)

Melek Balığı Yavruları 28.03.2020
[VID]https://youtu.be/PYHFyvcS96c[/VID][/QUOTE]

teşekkür ederim ben yemelemede acele ettim sanırım. dün verdiğim artemialar yerde beyaz tüysü bi yapıya bürünmüş ver neredeyse tüm yavrularım ölmüş. 4 taNE canlı sayabildim. Ben anne ve bayayı yanlarına koymamıştım. Buna rağmen tüm yavrular yumurtadan çıktılar. Dipte serbestçe geziniyorlardı. yumurtalarından kaldığını düşündüğüm siyah birikintilerin içinde takılıyorlardı. ara ara bazıları yukarı kadar yüzüp tekrar iniyorlardı. keşke hiç yemleme yapmasaydım hepsi yüzmeye başlayana kadar :( bu bilgilerin ışığında tekrar yumurta döktüklerinde daha dikkatli olacağım.
Melek Balığı Yavruları Ve Mutlu Son
Teşekkür ederim. İlk kez bu kadar yavru almıştım yani nerdeyse kayıpsız tüm yumurtalar canlanmıştı. Sadece yem verme zamanını net bir şekilde hiçbiryerde bulamadım. yüzmeye başlayınca keseyi yeyince vs. bu tarz bilgiler var ama hayatımda hiç kese görmediğim için kese nedir ne zaman biter yüzme havada normal yüzme mi yoksa dipte ki hareketler mi hep muallak. Lepisterler hemen yüzer mesela bu melek yavruları dipte kalıyor arada havaya zıplıyorlar.
Melek Balığı Yavruları Ve Mutlu Son
İki üç yavru haricinde tüm yavrularım öldü :( taze artemia vermiştim akşam sabah heryer felaketti. Benim anlamadığım konu şu ki; balıkları gerçekten yüzmeye başladıkları zaman mı besliyoruz yoksa dipte böyle sağa sola yaptıkları hareketlerini arada hava zıplamalarını yüzme olarak kabul ediyormuyuz? Kendilerinden kalan siyah yosunsu ama içinde kümelendikleri bişeyler vardı bunlar o kese dediğiniz yapılar mı? Yani onların mı tamamen bitmesi gerekiyordu dipte? Bunları bir daha ki yavru alımımda da aynı hatalara düşmeyim diye soruyorum. Kalan üç dört yavruya yem vermeyeceğim şuan kendi hallerine bıraktım bakalım ne olacak.[EDIT]Mevyasin,2020-03-28 12:53:50[/EDIT]
Melek Balığı İlk Yavrular Yumurtadan Çıktı
1 dakikalık video çekimi için bişey olmaz heralde hocam :)
Melek Balığı İlk Yavrular Yumurtadan Çıktı
Haklısınız yavru tankımda aydınlatmam yok henüz telefonun ışığıyla da ancak bu kadar oluyor :) biraz daha büyüsünler bakalım daha net girerler kadraja.
Melek Balığı İlk Yavrular Yumurtadan Çıktı
Yavruların serbest yüzüş anları :) Bu aşamaları video çekip benim gibi amatör arkadaşlara faydası olması için paylaşıyorum.
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=Y6HU3rdQkWI[/VID]
Melek Balığı Yavruları Ve Mutlu Son
Selam. Evet dün bir iki tanesi bugün ise 10 15 tanesi yüzme denemeleri yapmaya başladılar. büyük çoğunluğu dipte gezinti halinde hala kalan artıkları yemekle meşguller. Onlar için biraz önce taze artemia çıkarma sistemi kurdum. Yarın ilk yemleme denemesini yapmayı düşünüyorum. Bu arada başlık açtım forumda oraya videoda atıyorum :)
Melek Balığı İlk Yavrular Yumurtadan Çıktı
Melek yavrularım yumurtadan çıktılar ve bugün ilk kez bazı serbest yüzüşler göründü :) aşama aşama videolarını paylaşacağım. Tavsiye ve fikirlerinizi bekliyorum. (akvaryum yüzeyi kirli biraz kusura bakmayın)
[VID]https://youtu.be/xsHYM1JpebE[/VID]
Lepistes Makat Bölgesinde Beyaz Oluşum
Evet meleklerle aynı tankta yaklaşık 2 yıldır bu şekilde bakıyorum. Aralarında herhangi bir problem gözlemlemedim ama tavsiyenizi dikkate alacağım. Bu arada akşam filtresiz bir şekilde metilen koydum tanka ve sabah baktığımda hasar tamamen kaybolmuştu. bugün gözlemlediğimde yemini yiyor ve gayet sağlıklı görünüyor. Şu anlık bir sorun kalmadı gibi.
Lepistes Makat Bölgesinde Beyaz Oluşum
Fotoğraf: Genç lepistesimin karnında bugün farkettiğim beyaz bir yapı mevcut. Beyaz beneğe benzemiyor mantar gibide durmuyor tecrübeli arkadaşlarımdan tavsiye istiyorum.
Hastalık Belirtileri: Karın makat bölgesinde beyaz oluşum
Akvaryum Kapasitesi (litre): 180
Akvaryumdaki Diğer Canlılar: Melek 2 adet, vatoz
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): 25 Derece
Filitrasyon: Dış Filtre
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: Kullanılmadı
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.): haftada 1 kez yeni su ilavesi [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202093/210320200020091.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202093/210320200020101.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202093/210320200020111.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 433 Online Kullanıcı, 233 Üye

Online Kullanıcılar

BerkayB, hamittsurmelii, hakant22, sinan3805, icelebi, enistein, Ugur79, ceyh, nejalt, wmelontr, yucesoy83, koz26, morisbr75, esesserhat, AkvaristMustafa, scouttoygun, nzm06, 06serkan06, Aspet, AmazonDream, Attila ☆, muhammetkul, mibis, MaviBaLina, ersin ün, Yusacicek, lprnsmsk, TanselCanan, YASİN BAYRAK, OmerF, KadirSpmz, MiSoSiKiaN, Melih,., metehan123, avukathasan06, HaydarGul, Balikcidede, Kınayu, lebowskia, serhat480, rccol, yemo, emreee89, Mikail Erdoğan, Alpay74, IlkerSalmanoglu, sinor, ternapi, Bonzi, sawaskoca, Erdemerol23, ozgurrrrr, zuvaymerek, Emre İster, Hamzayersaloglu, armagan0606, enginD., atiryaki, imkiusemaki, ahmet1661, tore0001, drersayan, canozcan, trophhor, baksut, Leventayyildiz, Ademsefa66, Supervenenis, eray80, sherloock, eternalsam, joker1907, svg1000, AsyBkr, whitefish, TugayKrmn, peace, legendht, egehamit, biacar, sencer, exfish, sede, nolimetangere, Furkann66, BoraBerkol, sagamore, lapseee, Onur372, Alcynone, goktan, DEVLETİ ALLİYE, migros13, furrion, arapaima, Speedy, ozgur80, Zedar, zamankedisi, gdegerli, İnsect, Merend, MŞEN, sorceres, FerKan, bugra_81, Akvarmen, DeviLLe, RRecepppp, dream7, Fatih ÇE, vendetta99, kasırga10, SCORPION_79, captain_55, Dimidiochromis, Kayalar, BaWaiShi, k0nratt, Voldimore, AHMETALGAN, erdmbzkrt, By_KadircaN, orimohito, Ykal, sinozi79, Leontheprof., Nadirmbuna, Noyes, Torres13, anilagokay, aliosmanasman, Akvarist Görkem, DADM, mahmut1106, bayindir@msn.com, m3rt, ONRAYDN, koagulant, esensml, Ofsedef, Apoca1ypse, aykutekici, Duzgurkan, berkbolk, JKEmre7, Tropicall34, Kuzey Onur Üstoğ, envercakar, mahmutkx, sduru35, diaslayt, AhmetSertac, emrepablo11, Eskihobici123, i_gulistan, Subasi.recep, metsi, sgu, zatonica, İskender61, ozkann, saricamyigit, sarıyerli 1970, cankuto, gozturk, reano, Asaylan, Premiumfish, deore79, Redmi, mehmetguel, Xxxxx, makvaryum, Terracota, muhammedatmaca, Cagdaas, frknsyl, Ümit Koro, Orhunekm, EkremTzc, Yagiz55, AhmetZngn, Ankaragucu, Bekir12, comolokko01, Mikail06, apistoapisto, gunata2003, bilge_kral, Victoria44, egedin, OrhuN Sarı, metamorfiksist, hilall, aquay, Efdal Ürkmez, Serdariekrem, ssakar, Paimei, alonesmaug, Erbyeee, oguzcanoguzer, ahmetvw, edis, Apistotales, Rafayella, mesagac, ProScotch, Cagdasekmekci, istanbul34, morfimorfi, Piyanist., wallenste1n, Serkanuzerr, Arapaima, cashercash, TurX, Arda berkay, ffeytt, BuRAK, ozan_1903, Hasan Acar, Aslanalp1453, sefailgaz, Cansel 3552, Bora22, saitc, kursadnart, mustafa86, CrazyRipper, Akvaryumbilgisi, pacosinan, TheHobi,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.