ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
AmazonDream
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3064
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
10 Ocak 2018 00:15
Son Ziyaret:
20 dakika önce
Toplam Mesaj:
1703 [2.76 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
223 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ahmet Başar
Doğum Tarihi:
04 Şubat 1990
Yaş:
29
İl:
Sivas
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Küçük Nadir Türler Balıkçısı Ahmet Başar

SON 10 MESAJI

Walstad Metodu Co2 Ve Gübresiz Bitkili Akvaryum
Emre bey merhaba kurulumunuz hayırlı olsun.

Bir şeyi öğrenebilmek adına soruyorum. Walstad yöntemi ile kurulan tanklarda bildiğim kadarıyla filtre sistemine gerek yok. Tabanda kullanılan 2 katman toprak, kum ikilisi ve suyun yüzeyinde de gelişebilen (emerse veya karasal) bitkilerle suyun filtre edilmesi amaçlanıyor siz neden filtreye ihtiyaç duydunuz[:?]
Hadi Biraz Tartışalım
Konuyu aslında getirmek istediğim nokta arz talep dengesi.

Ülkemizdeki kafalı yunuslardan örnek geldiği için bunun üzerinden konuşalım.

Bu canlının doğadaki hayatta kalma becerisi olarak geliştirdiği bir özellik olan kafa yapısı, ülkemizde cazibe ve canlının kalitesi ile eş değer tutulmuştur. Canlı hayatta kalma şansını artırabilmek adına besin bulamayacağı günleri düşünerek kafasında yağ depolamıştır. Eğer bunun yanlış olduğunu insanlar anlayabilse ve küçük beyinleri idrak edebilse, ülkemizde bu canlılara 18 20 derece arasındaki sıcaklıkta alabalık yemini verip kafaları yağ bezesine dönüştürülmezdi diye tahmin ediyorum.

Videodaki balığı ele alalım

Bunu dünyada bir kitle istiyorki bu adamda bunu yapıyor, betam dünyanın en iyi kuyruğuna ve nizami formuna sahip olsun! nasıl olduğu onu ilgilendirmiyor. Ülkemizde buu düşünceye sahip bir kitle olmaması için uyarı niteliğinde bir tehlikeye dikkat çekmemiz gerekiyor.

Uzakdoğunun bu pazarda çok geniş bir etkisi var. Ürün yelpazesi geniş ve hayal et yapayım diyor adamlar resmen. Bu yüzden güvenilir kişilerden alışveriş yapılması ve mümkünse balığın yerli olmasına dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum . Yani illa diretmeyin kuyruğu şöyle olsun böyle rengi patlasın diyerek. İşin sonu buralara kadar geliyor

[EDIT]AmazonDream,2019-09-18 14:07:23[/EDIT]
Hadi Biraz Tartışalım
Geçenlerde denk geldiğim bu videoyu sizlerle paylaşmak istedim.

Canlılara saygı ve vicdani yaklaşımın hobimizdeki önemini biraz sorgulayalım.

Uzakdoğulu cinfikir arkadaşların sizce ülkemizdeki cinfikir replikalara yansıması ne olur biraz oturup düşünelim.

[K][B](Bu duruma tepki çekmek amacıyla paylaşılmıştır. Küçük yaşlardaki çocukların izlemesi tavsiye edilmez.)[/B][/K]

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=GfSGXy5GfXY&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1HhZesUKZ7hmFNDUaahQtOfSx1EJAWwFCm14jVOaokrSa47qhxH0C6wPI[/VID]Beyaz Benek Ve Kırmızı Kuyruk
Metilen mavisi gereksiz siz dediğimi yapın boş yere masraf etmeyin. O ufak tüp ürünlerden almanız gereken sadece sera bio nitrivec veya aquaforest bio s (bu iki ürün bakteri kültürüdür) kaliteli ürünlerdir. Suyu düzenlemede yardımcı olur. Canlı yaşamı için uygun hale getirir.
Beyaz Benek Ve Kırmızı Kuyruk
Yandaki klasiğin boyutundan yola çıkarak takriben 30 40 litre desek Japon için yeterli bir hacim ama tek balık için.

Tabandaki kum Japon için uygun değil bej renk ince silis kum (plaj kumu diye geçer) alıp kumu değiştirmelisiniz. Renkli kumlar hiç bir akvaryum için uygun değildir zamanla boyayı bırakır ve canlı yaşamı için uygun değildir.

Balığın durumuna gelelim. Beyaz benek hastalığı sadece stresten olmaz ani ısı değişikliği sebebiyle balığın mukozası zayıflar ve beyaz benek dediğimiz parazit balığa yapışarak yavaş yavaş öldürür.

Eğer akvaryumun olduğu odada ani ısı değişikliği oluyorsa (özellikle geceleri) bu hastalık yakanızı bırakmaz, size tavsiyem 50w gücünde bir Isıtıcı almanız olacaktır. Balıklar soğuk kanlı canlılar olduğu için vücut sıcaklıkları doğaya değil bize emanettir. Bu konuda hassas davranın ve yarın acilinden bir Isıtıcı alıp sıcaklığı 25 derecede sabitleyin.

Hastalığın tedavisi; beyaz benekten balığı kurtarmanın yolu beyaz beneği hızlı bir şekilde olgunlaştırmaktır. Bu da sıcaklığı artırarak yaparız. Sıcaklığı 26 27 dereceye sabitleyip 1 hafta boyunca hergün bir hortum vasıtasıyla dipten 5 - 10 litre su çekip yerine aynı sıcaklıkta en az 3 gün dinlenmiş su eklemelisiniz. Eğer dinlenmiş suyunuz yoksa hazır damacana su alarak bunu yapmalısınız. 1 hafta sonunda beyaz benekler yok olmaya başlayacaktır. Isıtıcıyı kademeli olarak 23 dereceye düşürerek normal sürece girebilirsiniz.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/yeni_tank_sendromu_ve_azot_dongusu_k877167.asp[/URL]

Bu eklediğim linkteki konuyu baştan sona kadar okuyun muhakkak. Bir akvaryumun kurulumu nasıl yapılır ve su hangi aşamalardan geçer size öğretecektir. [EDIT]AmazonDream,2019-09-17 01:22:17[/EDIT]
Beyaz Benek Ve Kırmızı Kuyruk
Şevval hanım canlılara baktığınız akvaryumu biraz tanıtırmısınız?

Mesela
Kaç litre?
Su değişim aralığı ve akvaryum litresine göre oranı?
Akvaryumun genel görünümüne ait fotoğrafı?

Şuan panik yapmadan ve herhangi bir müdahalede bulunmadan sorduğum bilgileri paylaşın yönlendireyim.


[EDIT]AmazonDream,2019-09-17 01:04:29[/EDIT]
Nannostomus Türleri-apistogramma Macmasteri Dünyam
Güzel bir hal almış, tasarım hoşuma gitti ama tabanda sanki biraz daha bitki eklemesi yapılabilir. Echinodoruslar bol bol gölge alan yapacağı için az ışıkla idare edebilecek subulatalar zeminde güzel durur bence. [:)] tabi zeminde bitki olarak çeşit çok, taban toprağı da müsait bence denenebilir.
Balığım Suyun Yüzeyinde Duruyor
Fotoğraf:
Hastalık Belirtileri:
Akvaryum Kapasitesi (litre):
Akvaryumdaki Diğer Canlılar:
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat):
Filitrasyon:
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.):

Hastalıklar ve ilaçlar forumu içerisinde konu açarken sitenin hazır şablonu bu yüzden karşınıza çıkar. Eğer bu şablonu es geçmeyip doldurursanız yardım alabilirsiniz. Aksi taktirde her hangi bir bilgi vermeden sağlıklı bilgi almanız oldukça zor.
Ceyhun's
[QUOTE=ternapi]

Metoda sadık kalmak için evet, normal toprak ve mümkünse dişli dere kumu ile iki katmanlı bir zemin gerekiyor.

Canlı kumun üstüne de bolca kuru yaprak kullanabilirsiniz, nispeten sertliği azaltacaktır ama bu durumda yeterli gelmeyebilir.

Pirinç bitkisi işe yarayabilir, bir de kum katmanının kalınlığını azaltıp toprak katmanını kalınlaştırmak düşünülebilir.

Beslemeyi planladığınız tür eğer f-0 ise (türü tanımıyorum) biyotop kurmak ve hatta -küçük de olsa- bir 'yağmur suyu' deposu kullanmak daha uygun olabilir.

Sistemin oturması için ne kadar beklemeyi düşünüyorsunuz?[/QUOTE]

2 haftalık sürem var balıklar gelmiş olacak. Amaç bir biyotop değil sadece metodu uygulamaktı ama sanırım olmayacak gibi. Tür biraz ekstrem ve zor şartlar istiyor. Tabanda metoda sadık kalırsam bu sefer balık için iyi olmayacak. Önceliğim canlı. Yine pipo filtreye talim[:D]
Ceyhun's
[QUOTE=ternapi]

Şöyle iki şey önereyim:
1)Elinizdeki kullanılmış toprağı standart 2,5 cm zemin yapın ama üstüne 'canlı' dere kumu kullanın.

2)Araziden toprak alıp işleyin, yine standart 2,5 cm zemin yapın ama kum tabakasına geçmeden önce, toprak ile kum arasını elinizde ufaladığınız kuru meşe, ceviz, malta eriği, çınar, catappa yapraklarıyla kaplayın. Üstüne kumunuzu yine standart 2,5 cm serip iyice bastırın.

Sivas sert bir memleket evet, sıcağa hasret insanların diyarı [:)))]
[/QUOTE]

Anladığım kadarıyla katman olayı şart fakat canlı dere kumu suyu sertleştiriyor sağlamasını dün yaptım. Bu da canlının ihtiyaç duyduğu ph ve iletkenlik seviyesine uymuyor. Aklıma bu dediğinizden sonra 2 katmanlı aktif toprak kullanmak geldi. Ama sanırım bu method için normal toprak şart gibi duruyor [:(]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 329 Online Kullanıcı, 183 Üye

Online Kullanıcılar

aliekinci, arapaima, enginm2000, Tugra12, CHieF54, AnKaRa, medikus, egemenege, kalsedon, jaws78, aslansenol, Picky, titan006, Kınayu, ternapi, Erman535, bhrmksk, smckr, Onbaşı, NoOne42, 06bora34, guppy3636, YAYDIN, Kerimtnçy, FurkanKöse59, redfox69, ankara0606, zaferrrr, Salihk117, qpars, krib, MiSoSiKiaN, alecozan, Yasin Oktem, punis_her, istanbul34, yakupardahanli, Molyfun, aldemirgen, rexxter, Emerse, swordfishhhh, doganay82, ersin1981, MURATKARAGOZ, Quersian, capo di capi, idiopatik, PüskütünAnnesi, dusumsel, Cüneyt sönmez, Eseyemidi, psykhe, OzanEge, Kenan ateş, nikon_, ibrahimturkoz, murataslan, Ortaamerika, lazarusv20, bymurat06, burundi, mollyfish, kptma, rizasirman, icelebi, gknbdyn, Geyikomet, aktasg, tanerberkgulec, cameroon06, diaslayt, anyhow, Mete Duru, Oguztastan, Ozcandemirr, ugur77, erensimsek, ilturk, hc77, bcirav, Gtuncay, KILLIFISH, a.gumrah, Humanist34, ercan_acar, image, soliter83, rifai, Humph70, akcay082, borabgln, arconim, indianaconz, Sirri42, zekigonlum, UmutAltn, DenizFB, Ahmtkr, czafer58, Adnanyum, Zen Betta, cyhn84, Clear, bunerf, ErtanGulen, Bora1978, makkaveli, emretez, 10uruc, engin045, UfukVural, Ercan4lp, smhakgl, viper_78, Ali Tayfun, pihiton58, ys34, ffeytt, Fatih tll, kontrast, Sedolar, Nejdi Nadar, Hasanahshsjh, BoraAquascaping, idik, Balikcionur, SahinTaskin, zatonica, ardaarda, Akvrst27, solaytekin, aybas, Emre39, Aqua1001, Bursayaldiz, gattar5050, huzur, Horace, ysf06, UĞUR KARA, erkankucukgungor, Cyber_Scout, onenineone, mrah, brkygt, Seçkin, Mannugor, Zenar, noobhodja, Cem Altay, Fondip, ezrun, egedin, kursatufukcoskun, ufukdemirturk, Hamza Özel, cetin77, emreemin, mobileyakuza, AKSOY35, Hasan112, Frknnergiz, vitestv, Cylones, sinan1166, mahmut1905, shark, mt_baba03, pengasusboi, AmazonDream, burakkulek, YusufAlperen, erdo_bg, ManowaR, Aşk-ı semek, osmnunlu, littlefish, ozan_ismail, Muratrasim, ybasarkan, Hakan G., HybridFish, ozkurtozgur,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,761,556 Mesaj
  • 403,874 Konu
  • 91 Forum
  • 142,964 Forum Üyesi
  • 1,450 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,717 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.