ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
fgulcicek
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
24 Temmuz 2018 00:06
Son Ziyaret:
1 dakika önce
Toplam Mesaj:
11 [0.41 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
10 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fatih Gülçiçek
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Kirsehir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fatih Gülçiçek

SON 10 MESAJI

Neon Tetra İçin Ters Ozmos?
Akvaryum suyu şu an 177 ppm.

Sabah yürüyüşe çıkmadan önce yemleme yaptım. Farkettiğim bir şey var; neonlar birbirlerinin karınlarının altına vuruyor. Deneyimim olmadığı için çiftleşme hareketleri mi bilmiyorum. Bir de danio zebralar agresifleşmeye başladı. Özellikle dişi. Akvaryumun köşesinde java moss var, oraya tutmuş kimseyi yaklaştırmıyor. Anlam veremedim. Neonları rahatsız ettiği için akvaryumdan çıkarmayı düşünüyorum.
Neon Tetra İçin Ters Ozmos?
[QUOTE=bjkalley]Karıştırma fikri gayet güzel bir fikir. Alkali ünitede taş vs vardır, içme için iyi olsa da yumuşak su isteyen türlere iyi değil, osmosun çıkış iletkenliği nedir? [/QUOTE]

Membran çıkışı 15 ppm, alkalin üniteyi taktığımda ise 27 ppm oluyor. (alkalin ünite pentek marka, aynı zamanda minerallendiriyor. İkisi bir arada gibi bir şey) Ya da T vana ekleyip doğrudan membrandan da alabilirim.
Neon Tetra İçin Ters Ozmos?
Aslında bunu bir de Refet Bey'e sormak lazım. Umarım bildirimimden sonra boş vaktinde cevaplar.

7.5 PH'a sahip 285ppm iletkenlik değeri olan suyu (kireçli olduğu için KH değerinin de epey yüksek olduğunu düşünüyorum) ters ozmoslu arıtmadan çıkan suyla 1/2 karıştırmak neon tetralar için kötü bir fikir mi? (ters ozmosta alkalin filtrede var, sonradan ekledim. üreticinin değerleri doğruysa PH 7 civarında su çıkarması gerekiyor)[EDIT]fgulcicek,2018-08-16 22:33:05[/EDIT]
Eheim Jager Kalibrasyon Resimli, Detaylı Anlatımlı
Brüt 92 net 72 litre akvaryumum için tetra ht100 ve eheim jager 100w arasında kaldım. (bütçe bunlara müsait) Tetranın daha iyi ölçtüğünü bilmeme rağmen uzun vadede eheim'ın daha stabil olacağını düşündüğümden eheim jager siparişini bugün itibarıyla verdim. (kalibrasyon derdini bilerek aldım)

Kalibrasyon zor bir şey gibi görünmüyor. Asıl olay ilk denemede (henüz kalibrasyon yapmıyor, ölçüm alıyoruz) kırmızı okun arkasındaki çentik ile mavi ayar halkasındaki beyaz noktayı eşleştirmek herhalde. Sonrasında fark çıkarsa okun arkasındaki kırmızı çentiği mavi halka oynamayacak şekilde mavi halkadaki doğru sıcaklık bölgesine getireceğiz. Eğer fark (+)(-)4 derece ise bu şekilde tabi. Daha fazla fark varsa siyah kapağı açıp pistonu kaldırarak kırmızı oklu halkayı serbest bırakmamız gerekecek.

Ürün gelince test edip kalibrasyon sonuçlarını burada bildireceğim. Bakalım söylenildiği gibi sorunlu muymuş?
Neon Tetra İçin Ters Ozmos?
Ters ozmos sistemim geldi. 2 gün önce ilk karışık suyu koydum. Tankı ilk çeşme suyuyla kurduğumda 285 ppm idi. Şu an 205 ppm. Yarin yine 10 litre ( 5 litresi arıtma suyu) değişim yapıp 195 civarlarına düşüreceğim. 150 -160 a kadar bu rejimi tekrarlayacağım.

Balıklarda herhangi bir huzursuzluk yok. Neonlarin ani ve huzursuz hareketleri bitti. Süzülerek yüzüyorlar.
Neon Tetra İçin Ters Ozmos?
[QUOTE=AmazonDream]Bunu bende denedim ama ph tuttu diyelim. Bu sefer dH yani (ppm üzerinden konuşacak olursak) 20 ppm'lik bir değer kaybı ya da artması sonucu balık az da olsa çarpılıyor. Bunu hafta bazında yaptığınızı düşünecek olursak uzun vade de canlılar için yine soruna yol açıyor. Aslında demek istediğim çeşme suyu değerleriniz her zaman aynı çıkmayacaktır. Bende durum en azından böyle sizin çeşme suyunuzun stabil olup olmadığını bilemiyorum. Bazen 200e düşüyor bazen 300e çıkıyor. Genelde belediyenin içme sularına yapmış olduğu insan sağlığı için gerekli katkılardan kaynaklanıyor. Yok ben her hafta her damacanayı ölçer 150 ppm'e denkler bu şekilde su değişimi yaparım diyorsanız bu tamamen sizin psikolojik dayanıklılığınıza bağlı[:)]

Şahsen ben uğraşmıyorum bu kadar artık[/QUOTE]

RO suyun PH tamponlama işlevi olmadığından dolayı (özellikle sizin hatırlatmanızla) PH düşürme işinden vazgeçtim. Sadece su sertliğini belli oranlara düşürmek ile ilgileniyorum şimdi. Aynı sizin muhitteki gibi bizim belediyenin su raporlarında da mevsimsel olarak su iletkenlik değerleri değişiyor. Yani çeşme suyu kullansam da dalgalanmalar halihazırda olacak. Bu bakımdan bir sorun yok gibi geldi bana.

Ben de sıkılana kadar deneyeceğim bakalım. 7-8 senedir uğraşmıyordum bu hobiyle. Yine başımıza iş aldık... :)

Neon Tetra İçin Ters Ozmos?
[QUOTE=EmirA]Neon tetralar için neden ozmos sistem kullanma ihtiyacı duydunuz ?[/QUOTE]

Aslında genel kullanım için zaten ihtiyaç duyuyordum. Akvaryum için işe yarayabileceğini de düşününce hemen aldım. Asıl amacım suyu biraz yumuşatmak.
Neon Tetra İçin Ters Ozmos?
[QUOTE=AmazonDream]Ph düşük veya yüksekten ziyade stabil olması önemlidir. Siz her su değişiminde bunun oranını tutturmak zorunda kalacaksınız. Sebebi ise kullandığınız suya etki etmeyen kum.

Bununla uğraşmak yerine ya tabana aktif toprak sereceksiniz ya da çeşme suyu dinlendirip su değişimini onunla yapacaksınız. Bu şekilde gerçekleştirmeyi planladığıniz serüveniniz mutlaka size bir geri dönüş sağlayacaktır söylemiş olduğum sebeplerden ötürü.

Keyifli hobiler

Bir düzeltmeye not ekleyeyim. Ph 8.0 değerinden 7.0 değerine inmesi demek balıklar için büyük bir değişikliktir. Bu yüzden stabil tutmak zordur bilginiz olsun.

[/QUOTE]

Evet düşük PH'ı stabil tutmanın zor olduğunu duymuştum. İyi sindirememişim demek ki.

Peki sertliği çeşme suyu ile karıştırarak yarı yarıya düşürmemin (150 ppm) bir sakıncası olur mu?


Neon Tetra İçin Ters Ozmos?
Tank Büyüklüğü: Net: 75 Litre
Tank Yaşı: 10 Gün.
Canlı yükü: 7 adet neon tetra ve 2 adet danio zebra.
Bitki: Monte Carlo, Java moss
Kum: Lav kırığı (3cm), Hagen (5 cm)
Co2: mayalı co2 sistem.
Filtre: Sunsun hw-602b
Işıklandırma: 23w X 2 3200 Lümen 6500K tasarruflu ampul.
Kurulumda kullanılan diğer materyaller: Misket gübre, Reeflowers Bacteria Feeder
Akvaryum ısısı: 26C

İlk kurulumda çeşme suyu doldurmuştum. 2 gün bekleyip 2 adet zebra danio attım, sonraki günler azar azar neon tetraları ekledim. Bu süre içerisinde oldukça az yem attım. Geldiğinde zaten küçük ve hasta olan bir adet tetra dışında kaybım olmadı şimdiye kadar. 3' er gün arayla 10-15 litre su değişimi yaptım (bu suları damacana kullandım)

Su sertlik değerini kabaca merak ettiğim için TDS metre satın aldım. Çeşme suyu 285 ppm, akvaryum ise 220 ppm civarı çıktı. (damacana suyun etkisi olsa gerek) Değerlerin neon tetra için uygun olmadığını düşündüm ve mutfağa 5 aşamalı ters ozmos filtre aldım. Çıkışından 6-6.5 ph civarı asidik su verebiliyor. (alkali ve mineral filtresi yok) Suyu da neredeyse sıfır noktasına kadar yumuşatacak. (mineralsiz bırakmamak adına çok az çeşme suyu ile karıştırabilirim)

Şimdi bu şekilde neon tetra için uygun bir su üretmiş olur muyum? Yoksa yanlış mı yaptım?

90 Lt Bitkili Akvaryum İçin Işıklandırma Tavsiyesi
Merhaba,

80x30x40(h) ölçülerinde akvaryumum için halihazırda 18w X 2 toplam 2100 lm floresan aydınlatmam var. Reflektör filan hak getire. Zemine monte carlo ekmeyi düşünüyorum. Sanırım bu ışık monte carlo için zayıf kalacak.

Gittigidiyorda şöyle bir şey buldum. Bu işimi görür mü acaba?
[URL]https://www.gittigidiyor.com/balik-akvaryum/aydinlatma?k=gun+isigi[/URL]

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. [EDIT]fgulcicek,2018-08-02 12:27:34[/EDIT]

Satıcıdan aldığım bilgiye göre led şeritlerden;

beyaz 80 cm 2640 lümen.
gün ısıgı 80 cm 2200 lümen
grolux 80 cm 1800 lümen imiş.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.