ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
fgulcicek
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
9
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
24 Temmuz 2018 00:06
Son Ziyaret:
22 Ekim 2018 00:29
Toplam Mesaj:
18 [0.20 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
15 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fatih Gülçiçek
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Kirsehir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fatih Gülçiçek

SON 10 MESAJI

Co2 Çözünme Hakkında
Bendeki ışıklandırma basit bir 6500k osram 23w 1600 lümen 2 adet lambadan oluşuyor. Floresanlar hakkında herhangi bir bilgim ve deneyimim yok. Sadece akvaryumu ilk kurduğumda 18w x 2 osram 1050 lümen aydınlatma kurmuştum. Ortada bitki filan yok tabiki. Konu hakkında hiç bir bilgim olmadığı halde parlaklığını göz kararı yeterli bulmadığım için iptal etmiştim. Bu deneyimimden çıkardığım; floresan kullanıyorsanız ciddi bir reflektör ihtiyacı kesinlikle oluyor. Aksi durumda yarı yarıya lümen kaybınız oluyor. Floresanlar hakkında bilgi sahibi birinden yardım almanız en doğrusu olur diye düşünüyorum.[EDIT]fgulcicek,2018-09-20 02:26:47[/EDIT]
Co2 Çözünme Hakkında
Enjektörden yapılan difüzöre göre daha iyi çözünür. Bu tip kendin yap difüzörler ilk başta iyi performans veriyor ama kısa sürede pamuk gözeneklerinin genleşmesinden sonra baloncuklar epey büyüyor. Bu şekilde hava taşından pek farkı kalmıyor. Mayalı sistem için bende yapmıştım. Sonra söküp attım. Yerine düşük performansından ötürü hiç te önerilmeyen ista çan tipi difüzörden 2 adet alıp seri bağladım. Buna rağmen daha iyi sonuç verdi. Kaldı ki co2 çıkışını motora ya da filtreye bağlamaya göre daha verimsiz bir çözümdür bu. Akvaryumumda ufak bir iç filtre var. Hava girişine neden co2 bağlamıyorum? Hızlı gelişmesini istemiyorum. Tabi ışığı ve gübre oranını da ona göre ayarladım. (75 litre net hacimli akvaryum) Litre başı 0.65 watt 6500K tasarruflu ampul kullanılan basit bir ışıklandırma sistemi. Aldığım sıvı gübrenin de önerilen oranların 3 te birini kullanıyorum. Buna rağmen gelişim aşağıdaki gibi...

Elime geçen telefonla çektim. Fotoğraf kalitesi için kusura bakmayın.

29 ağustos 2018 tarihli. (bitkiler temmuz ortası gibi dikilmişti)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208148/190920181711231.jpg[/IMG]

30 ağustosta çan tipi 2 adet difüzör bağladım. (yine mayalı sistem) 18 eylül 2018'deki görünümü bu;

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208148/190920181715161.jpg[/IMG][EDIT]fgulcicek,2018-09-19 17:51:40[/EDIT]
Eheim Jager Kalibrasyon Resimli, Detaylı Anlatımlı
[QUOTE=fkarakaser]

Cihaz hem güzel, hem stabil. Büyük akvaryumlar için çok ideal bir ısıtıcı. Bizim insanımızın tek kabahati kılavuz okumamak, zaten bu ısıtıcıda kalibrasyonu bozmak tamamen bununla alakalı.

Kısaca siz burayı ve kılavuzu okumasaydınız, direk mavi bölümü çevirseydiniz ayarlar allak bullak olacaktı ve uğraşacaktınız. Buradaki bir çok kişinin sorunu da bu zaten.
[/QUOTE]

Evet haklısınız.

Bu arada siz söyleyince kalibrasyonu deneme amacı ile bozdum. Karmakarışık oldu. Öyle ki çentikle beyaz noktayı tekrar eşleştirdiğim zaman ok 24 dereceyi gösterdi ve piston kapağının ortasından çıkıp sola çekti. Tekrar kalibrasyona hazır pozisyona getirmek yaklaşık 3 dakikamı aldı. Allak bullak edenler aslında mekanizmasına iyi dikkat verirse kolaylıkla ilk pozisyona getirebilirler.

Yeni kalibrasyonu derece skalalarına daha çok dikkat ederek yaptım. Şu an 25 dereceye ayarlı iken 24.9'da termostat açıp tam 25 olduğunda devreden çıkıyor. Oldukça hassas oldu şimdi.
Eheim Jager Kalibrasyon Resimli, Detaylı Anlatımlı
[QUOTE=fgulcicek]Brüt 92 net 72 litre akvaryumum için tetra ht100 ve eheim jager 100w arasında kaldım. (bütçe bunlara müsait) Tetranın daha iyi ölçtüğünü bilmeme rağmen uzun vadede eheim'ın daha stabil olacağını düşündüğümden eheim jager siparişini bugün itibarıyla verdim. (kalibrasyon derdini bilerek aldım)

Kalibrasyon zor bir şey gibi görünmüyor. Asıl olay ilk denemede (henüz kalibrasyon yapmıyor, ölçüm alıyoruz) kırmızı okun arkasındaki çentik ile mavi ayar halkasındaki beyaz noktayı eşleştirmek herhalde. Sonrasında fark çıkarsa okun arkasındaki kırmızı çentiği mavi halka oynamayacak şekilde mavi halkadaki doğru sıcaklık bölgesine getireceğiz. Eğer fark (+)(-)4 derece ise bu şekilde tabi. Daha fazla fark varsa siyah kapağı açıp pistonu kaldırarak kırmızı oklu halkayı serbest bırakmamız gerekecek.

Ürün gelince test edip kalibrasyon sonuçlarını burada bildireceğim. Bakalım söylenildiği gibi sorunlu muymuş?
[/QUOTE]

Evet yukarıda kalibrasyon sonuçlarını paylaşacağımı söylemiştim. İlk aldığımda havalar sıcak olduğu için kalibrasyon olayına girmemiştim. Kutudan çıktığı gibi default 26 derecede ellemeden kurmuştum. Havalar soğuduğu için bir kaç gün önce çalışmaya başladı. 26 derece default ayarda iken suyu 27.5 dereceye kadar ısıttı. Bende anlatıldığı gibi detaylara dikkat ederek eksi 1.5 derecelik kalibrasyonunu yaptım. Yani mavi halkayı oynatmadan 26 gösteren oku arkasındaki çentiği kaydırarak 27.5'u göstermesini sağladım. Kalibrasyon işi tamam.

Isının 25 derece olmasını istediğim için 25'e getirip bıraktım. 2 gündür hem daldırma tip dijital termometre hem de akvaryumdaki cam termometre ile kontrol ediyorum. Aldığım değerler 24.8 ile 25 derece arası. Değerler güzel. Oda ısısı 24 derece olduğu için bir kaç saatte bir kısa süreli devreye girip çıkıyor. Çalışma düzeninde de bir sorun yok. Bu ısıtıcının neden kötülendiğini anlayamadım. Kullanım klavuzunda bile nasıl yapılacağı yazıyor. Fahri Bey'in bu ısıtıcının kalibrasyonu konusunda tüm söyledikleri aynen doğru çıktı. Bu konuyu okumasaydım hemen hemen aynı fiyata çin mallarının bir iki tık üstü olan Tetra HT100 alacaktım. Şimdi profesyonel bir ısıtıcıya sahibim. Kendisine teşekkür ediyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208148/180920181142061.jpg[/IMG][EDIT]fgulcicek,2018-09-18 12:55:43[/EDIT]
İzmir De Duvara Akvaryum 3 Metre Yükseklik
[QUOTE=elifgp]Çok teşekkür ederim. Evi yöneticim kendisine yapacak, kendisi müteahhit. Akvaryum için uygun zemini vs hazırlayacaktır. Bunun için inşaat başlamadan, beni akvaryumu yapacak kişiyi bulmam gerekiyor. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi bekliyor olacağım.[/QUOTE]

Böyle bir akvaryumda zemin en önemli parametrelerden biridir. Bu işi müteahhite filan bırakmayı düşünüyorsanız en baştan vazgeçmeniz sizin için daha doğru olur. Her bir detayı bu işte uzman ve profesyonel biri tarafından düşünülmüş olmalı. En ufak bir hata kabul etmez. Aksi halde çok büyük mal ve can kaybına gebe olur.

Neon Tetra İçin Ters Ozmos?
Akvaryum suyu şu an 177 ppm.

Sabah yürüyüşe çıkmadan önce yemleme yaptım. Farkettiğim bir şey var; neonlar birbirlerinin karınlarının altına vuruyor. Deneyimim olmadığı için çiftleşme hareketleri mi bilmiyorum. Bir de danio zebralar agresifleşmeye başladı. Özellikle dişi. Akvaryumun köşesinde java moss var, oraya tutmuş kimseyi yaklaştırmıyor. Anlam veremedim. Neonları rahatsız ettiği için akvaryumdan çıkarmayı düşünüyorum.
Neon Tetra İçin Ters Ozmos?
[QUOTE=bjkalley]Karıştırma fikri gayet güzel bir fikir. Alkali ünitede taş vs vardır, içme için iyi olsa da yumuşak su isteyen türlere iyi değil, osmosun çıkış iletkenliği nedir? [/QUOTE]

Membran çıkışı 15 ppm, alkalin üniteyi taktığımda ise 27 ppm oluyor. (alkalin ünite pentek marka, aynı zamanda minerallendiriyor. İkisi bir arada gibi bir şey) Ya da T vana ekleyip doğrudan membrandan da alabilirim.
Neon Tetra İçin Ters Ozmos?
Aslında bunu bir de Refet Bey'e sormak lazım. Umarım bildirimimden sonra boş vaktinde cevaplar.

7.5 PH'a sahip 285ppm iletkenlik değeri olan suyu (kireçli olduğu için KH değerinin de epey yüksek olduğunu düşünüyorum) ters ozmoslu arıtmadan çıkan suyla 1/2 karıştırmak neon tetralar için kötü bir fikir mi? (ters ozmosta alkalin filtrede var, sonradan ekledim. üreticinin değerleri doğruysa PH 7 civarında su çıkarması gerekiyor)[EDIT]fgulcicek,2018-08-16 22:33:05[/EDIT]
Eheim Jager Kalibrasyon Resimli, Detaylı Anlatımlı
Brüt 92 net 72 litre akvaryumum için tetra ht100 ve eheim jager 100w arasında kaldım. (bütçe bunlara müsait) Tetranın daha iyi ölçtüğünü bilmeme rağmen uzun vadede eheim'ın daha stabil olacağını düşündüğümden eheim jager siparişini bugün itibarıyla verdim. (kalibrasyon derdini bilerek aldım)

Kalibrasyon zor bir şey gibi görünmüyor. Asıl olay ilk denemede (henüz kalibrasyon yapmıyor, ölçüm alıyoruz) kırmızı okun arkasındaki çentik ile mavi ayar halkasındaki beyaz noktayı eşleştirmek herhalde. Sonrasında fark çıkarsa okun arkasındaki kırmızı çentiği mavi halka oynamayacak şekilde mavi halkadaki doğru sıcaklık bölgesine getireceğiz. Eğer fark (+)(-)4 derece ise bu şekilde tabi. Daha fazla fark varsa siyah kapağı açıp pistonu kaldırarak kırmızı oklu halkayı serbest bırakmamız gerekecek.

Ürün gelince test edip kalibrasyon sonuçlarını burada bildireceğim. Bakalım söylenildiği gibi sorunlu muymuş?
Neon Tetra İçin Ters Ozmos?
Ters ozmos sistemim geldi. 2 gün önce ilk karışık suyu koydum. Tankı ilk çeşme suyuyla kurduğumda 285 ppm idi. Şu an 205 ppm. Yarin yine 10 litre ( 5 litresi arıtma suyu) değişim yapıp 195 civarlarına düşüreceğim. 150 -160 a kadar bu rejimi tekrarlayacağım.

Balıklarda herhangi bir huzursuzluk yok. Neonlarin ani ve huzursuz hareketleri bitti. Süzülerek yüzüyorlar.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.