ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Nonickname
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Eylül 2018 20:01
Son Ziyaret:
20 Haziran 2019 13:43
Toplam Mesaj:
22 [0.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
2 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Muhammed Furkan Korkmaz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Siirt
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Muhammed Furkan Korkmaz

SON 10 MESAJI

Eş Tutan Blue Acara Erkek Yumurtaları Yiyor.
Hala merak ediyorum bilgisi olan var mı acaba?
Eş Tutan Blue Acara Erkek Yumurtaları Yiyor.
Merhaba, Daha önce akvaryumumda dişi ve erkek blue acara vardı, dişi yumurtlamış ve erkekle beraber çok güzel bakım üstlenmişlerdi. Lakin daha sonra yavrular öldü, erkek çıldırdı, çiftleşmek için sürekli dürtükledi dişiyi ve en sonunda hasta oldu dişi, ne ettiysem olmadı öldü.

Kuzeni olan Green Terror vardı akvaryumda 2 adet, bu balıklardan birini de öldürdü. Daha sonra 2 astronotumun da gözlerini yedi. (evet biraz canileşti yavru kaybettikten sonra, daha önce hiç agresif değildi.) son kalan Green Terror ve astronotumu öldürtmemek için bende balıkları ayırdım.

Lakin imkansızlık neticesinde 2 ay sonra akvaryumları birleştirdim. Bir de baktım ki yine titreyip duruyor blue acara, GT'nin dişi olduğunu anladım. Daha sonra 1 hafta dişiyi dürtükledi en sonunda dişi yumurta döktü. Bu sefer hiç beklemeden yumurtaları yedi blue acara. 10 dk sonrasında yine çitleşmek için GT'yi rahatsız etmeye başladı. Bu sefer GT'ye daha nazik davranıyor kendi ilk öldürdüğü eşine göre. GT de yumurtlamak üzere, tekrar tüpçük çıktı bu akşam veya yarın gibi yumurtlar diye beklerken, yine yumurtladı ve erkek olan blue acara yine yumurtaları yiyip tekrar dansına başladı çiftleşmek için...

Ben bu işe hiçbir anlam veremedim. Hem çiftleşsin diye haftalarca durmadan peşinde geziyor hem de döllemeden yumurtaları patır patır yiyor. Ne yapmam lazım sizce?
Astronotlarda Beyaz Benek Düzelmiyor ?
[QUOTE=Nonickname]En son yazdığımın üzerine akvaryumdaki suyu boşaltıp ilaçsız musluk suyuyla sünger yaptım tüm malzemeleri. Tüm kumu ve dekorları çöpe attım. Yeni suyu doldurup suyu 32 derece ısıtıp balıkları tekrar koydum. Çok mutlu oldular çılgınca yüzüyorlar sağa sola beni görünce tekrar tepki vermeye başladılar. Üzerlerinde bu akşam itibariyle sadece 1-2 tane benek kalmış. Benekler sabaha geçer, sizce tedaviyi sonlandırmalı mıyım yoksa 3-4 gün daha mavi suyla devam mı etsinler?[/QUOTE]

Benim balıklarda benek kalmadı şuan hepsi iyileşti. Su hala ilaçlı su, ne zaman değiştirmeliyim yardımcı olabilecek var mı
Astronotlarda Beyaz Benek Düzelmiyor ?
En son yazdığımın üzerine akvaryumdaki suyu boşaltıp ilaçsız musluk suyuyla sünger yaptım tüm malzemeleri. Tüm kumu ve dekorları çöpe attım. Yeni suyu doldurup suyu 32 derece ısıtıp balıkları tekrar koydum. Çok mutlu oldular çılgınca yüzüyorlar sağa sola beni görünce tekrar tepki vermeye başladılar. Üzerlerinde bu akşam itibariyle sadece 1-2 tane benek kalmış. Benekler sabaha geçer, sizce tedaviyi sonlandırmalı mıyım yoksa 3-4 gün daha mavi suyla devam mı etsinler?
Astronotlarda Beyaz Benek Düzelmiyor ?
[QUOTE=mesutok]Dışkısı dememki koyulaşıyor rengi normale dönüyor, bu iyiye işaret.
Beyaz benek paraziti olduğundan eminmisin yanılıyor olabilirsin resimdeki gibibi beyazlıklar altta beyaz benek paratizi resmi
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/beyaz%20benek.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/betta%20beyaz%20benek.jpg[/IMG]

Gözlerinde bile beyaz benek var diyorsun, gözünde olmaz, o göz fungusu(mantar) olmasın. Alttaki resimdeki balığın gözlerine bak. Sanki senin balıklar mantar gibi geldi bana.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/goz%20fungu.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/1_columnaris1.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/COLUMNARIS2.jpg[/IMG]
Mantar ise ozaman sen Metilen mavisiyle onu geçiremezsin, Biyoteknik Mikofish ilacı kulanacaksın Yahut Sera baktopur 800 L sıvısı, yahut bunları bulamazsan tedavi ilaçlarıda zorluk çıkartıyor ziraat bakanlığı falan satımında, onun için biyoteknik su düzenleyici adı altında mantar tedavisi için suyu sarıya boyan ilaç üretmiş onu alabilirsin Biyoteknik Nitrofur, ilacı geçen hafta bir arkadaş kullandı suyu sarıya boyuyormu dedim boyuyor demişti bunu kullanabilirsin, yani bir mantar sıvısı kullanman lazım, suyu açık sarı yapacaksın ilaçla metilendende diye her 10 litre akvaryum suyu için yine 1 damla damlatırsın mantar ilacıyla birlikte. 3 gün bu ilaçlı suda yüzsün balıklar 2. 3. gün akşamı suyun rengi açılırsa ilaçlarla biraz daha damlat su rengini koru 4. gün 1/4 su değişimi, sonra böyle yine ilaçla 3 ğün daha tedavi et. Hava taşı kullan tedavi boyunca.
İmza kısmımda link var " Tedavi edilebilmiş balıklar ve Tedavi yöntemleri" o linki tıkla aç, oradan mantar ilacını kullanmak için "Yüzgeç erimesi çürümesi" "Columnaris", "Gözfungusu" "Mantar" başlıklarını bul incele ilaçların kullanım tekniklerini.[/QUOTE]

Yok abi beyaz benek olduğuna eminim resimlerle de uyuşuyor, mantar olmuşlardı daha önce çok kolay geçiyordu o bu sefer gözlerinin içinde sorun yok gözlerinin üstünde bile ufak ufak beyaz tuz taneciği gibi benekler oldu demek istedim. Akla karayı seçtim bugün de azalma olmadı sanırım tüm akvaryum suyunu değiştireceğim baştan sona dezenfekte edip tekrar tedaviye başlayacağım. işin ilginç yanı iki astronotta varken vatozda eba'da ve bir astronotta yok hastalık, hala da yok ilk günden beri.
Astronotlarda Beyaz Benek Düzelmiyor ?
[QUOTE=mesutok]Su çekimini dipten yapın, balıkların üzerindeki beyaz benek yumurtaları genelde su ısısına bağlı olarak 4-8 gün içinde olgunlaşıp patlar içinden yeni doğan parazitler balık üzerine ve oradan kuma düşerler bu ısınızın balıkları fazla yormaması için bu tedavi döneminde yaklaşım 28-30 derece olması iyi fazlası bozulmaları hızlandırır suda, oksijeni düşüşür, oksijeni hava taşıyla iyi verin suya iyi çalışsın. Bir ampul suya benexol ampül b vitamini tepesini havluyla tutup kırıp 250-300 litre akvaryum için bir ampul vitamini suya boşaltabilirsiniz, bu balıkların bağışıklığını yükseltir iyi gelir ezcanelerde satılıyor.atta konuda var.
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/bemiks_ampul_k820170.asp[/URL]
o yumurtalar patlayınca sudaki metilen mavisi zehiri onları öldürecektir. dipten çekmenin amacı bu parazitler doğduklarında kimi balık üzerinde durur kimi zemine dökülür oradan başka balıklara bir şekilde geçerler. Ama ilaç onları doğduklarında zehirleyip öldürüyor. Balıkların dışkısı beyazlayalı birkaç gün olmuşsa bu sudaki, filtrelerdeki kirliliğin bir belirtisi olabililir, balıkların hergün dışkılarını takip etmek iyidir, dışkı baktınız birkaç gün beyaz gidiyor, bu size su değişimi ve filtre bakımları yapmanın vakti geldiğini belli eder , yahut diyelim yem kutusundaki yemler elinizden damlayan suyla ıslandı bunlar haftalar içinde mantarlaştı bozuldu bunu yiyen balıklarda rahatsızlıklar başlayabilir, onun için yem kutusundaki yemler her zaman rutubet geçirmeyecek kutularda muhafaza edilmeli mesela ben küçük 250 ml. coca kutularını atmam onun içinde kapaklarını sıkıca kapatarak saklarım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/coca.jpg[/IMG]
yahut cam şurup şişelerini atmam onlarda aynı cola gibi sağlam kapaklılar ve cam oldukalrı için sağlıklılar.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/72854/surup.jpg[/IMG]

[/QUOTE]

Hocam çok sağolun cevaplar için, mesajı buraya attığımdan beri hiç dokunmadım akvaryuma ama değişen bir şey yok gibi. 2 balığım hala hasta gözlerinde bile beyaz benekler var artık ağızlarının içlerinde bne yapacağımı şaşırdım. vatoz dahil diğer 3 balıkta hiçbir şey yok bu 2si ise artarak devam ediyor. Sadece bembeyaz olan dışkılar artık siyahımsı çıkıyo, hala yem yemiyor ağzına alıp tükürüyor sonra bir daha da almıyorlar.
Astronotlarda Beyaz Benek Düzelmiyor ?
Cevaplar için çok teşekkürler, sürekli beyaz dışkı yaptıkları için bende su değişimi yapıyordum birikmesin pislik diye ama yapmayayım o zaman, 3 gün kendi hallerine bırakıp izleyeceğim gelişmeleri haberdar ederim.
Konuları okudum ama sebat ettiği için size sorma ihtiyacı hissettim, bende deepfix var baya da güzel boyuyor.
Astronotlarda Beyaz Benek Düzelmiyor ?
Her hafta %50 su değişimi yaparım normalde hiç hastalık olmamıştı. Ancak 10 gün önce 1 astronot eklemiştim akvaryumcudan alıp, hasta değildi, şuanda da beyaz benek o astronotta yok.
Arkadaşlar çarşamba günü bir balığımda kaşıntı olması üzerine akvaryumun filtresini temizledim kendi suyunda yeniden düzenledim, ısıtıcıyı fişten çıkarmıştım geri takmayı unutmuşum, cuma günü baktım hayvanların hepsi de çok yavaş hareket ediyorlar sağda solda duruyorlar falan sorun ne olabilir diye baktım su 21 dereceye kadar düşmüş. Öyle olunca hareketleri yavaşlamış, neyse sıcaklığı yükseltip kaşıntı için metilen mavisi ile beraber 2 yemek kaşığı tuz uyguladım(metilen mavisini yaklaşık her 10 litreye 15 damla ayarladım) filtreyi de kapattım. 1 gün sonra yani cumartesi astronotlar düzelmedi diğer 2 balık düzeldi. su 32 derece yapmıştım.
Astronotları kontrol ettiğimde yüzgeçlerinde beyaz benek başladığını gördüm, suyun 1/4 değiştirdim sıcaklığı 30 dereceye çektim, değiştirdiğim kadar da su ve metilen mavisi ekledim. Pazar ve pazartesi de aynı şekilde davranmama rağmen 2 astronot da tamamen beyaz dışkı yapıyor bugün ve beyaz benekler başlarına da yayıldı tavsiyeniz nedir ne yapmalıyım?[:((]
[EDIT]Nonickname,2018-12-25 09:01:59[/EDIT]
Electric Blue Acara Yavru Alıyorum Nasıl Bakacağım
Yanıtlarınız için teşekkür ederim, yarın bir akvaryumcuya satmaya çalışacağım astronot vatoz ve gtyi, sizce ederi nedir? gt 7 cm, astronotlar 11, vatoz da 18 cm, burada sadece 1 akvaryumcu var, adam almazsa da ufak bir akvaryum alıp şimdilik oraya astronotları aktarıp bir çare bakmayı düşünüyorum.

Filtre yavruları çeker mi acaba düşünceniz nedir hocalarım?
Electric Blue Acara Yavru Alıyorum Nasıl Bakacağım
Merhaba arkadaşlar, geçenlerde şapşik şapşik hareket eden acaralarım mermer koymam üzere anında yumurtladılar ve erkek de dölledi, bugün 3. gün bitiyor, yarın 4. gün olacak, biran baktım yumurtaları yerinde göremedim çok üzüldüm sonra meğer yumurtalar hareketlenmiş hepsinden ufak kuyruk gibi uzantı çıkmış ve mermerin aşağısına toplanmışlar, anne de baba da giremiyor o aralığa, şimdi sorularım var lütfen yardımcı olunuz...

1-) Siirtteyim bu yavruları nasıl besleyeceğim?
2-) Yavruları titreme hareketi yapıyorlar kaç gün içinde bunlar balık olarak çıkarlar yumurtadan fikriniz var mı?
3-) Akvaryumda 2 tane astronot 1 vatozum var, anne baba astronotları hiç bu tarafa sokmuyor böylece yumurta kaybı olmadı, astronotlar da uysal davranıyor ilginç şekilde hiç sataşmıyorlar. Yavru alınca da böyle devam eder mi yoksa akvaryumu bölmem lazım mı her türlü? Ne ile bölebilirim akvarytumu, hanım sıkıntı çıkartıyor başka akvaryum alamıyorum maalesef. Astronotlarımı kimseye vermek de istemiyorum...
4-) Mermeri çıkarmamda sakınca var mı artık? Çünkü rastgele bir mermer atmıştım akvaryuma uzun ve ince, kırıp yeniden koyacağım.
5-) Vatoz yavru yer mi? Yumurtalara 3-4 kere saldırdı ama anne acara haşat etti onu kaçırdı.
6-) Son sorum da, filtrem çok güçlü değil ama yavruları çeker mi yine de ne derisniz? Sunsun hw-603b kullanıyorum.

Şimdiden değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim, çok heyecanlıymış bu yavru alma olayı çok mutlu etti beni[:3][EDIT]Nonickname,2018-11-13 23:02:26[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 312 Online Kullanıcı, 170 Üye

Online Kullanıcılar

wellyy, Fatih ÇE, ilker2626, meto55, dragons, diper, ankara0606, YavuzTut, faruk7481, tayfund, Noyes, rainbowdivx, TheHobi, fzkdevil, gattar5050, kn0w, mustafakuzu, Fatos_dmrr, tropeus, Asamet123, Quersian, Luthien, melektrikci, Hizeybe, yokte, berke0017, wendigo, deepahm, Harlequin, peace41, Gökhan1907, Formicasmind, Brk26, rdroo, Hakan Ezer, MiSoSiKiaN, Taskinilsever, Kınayu, fikret43, muratgurer, Bisnev99, Esnaf, olympos06, deepbigblue, furkan_scream, Koksal Gurkan, Dost34., eozen81, aXarayli, pugy, smckr, tosbag, bilenix, SCORPION_79, arconim, IlkerSalmanoglu, vendetta99, zatonica, ONRAYDN, orimohito, DeviLLe, balik123, ternapi, Bilgekarga, Rokujou, Alcynone, fretzly, redfox69, sinor, punis_her, Emerse, Aquasecron2, Melih3509, Therbosstat, enginm2000, Efekulien, Baranmeng, ALPDEM, indianaconz, StenkaRazin, furkanyy38, Mikail Erdoğan, gokkurt, MURAT111, darkaura, oytun, osman-01, ErzurumLu, ers1905, firat0133, MertA, BoraBerkol, nevzatk, BULENTKARABULUT, serkantezel, muratyarici, KILLIFISH, fa61, ersel, HarunYldrm, lizuferum, smithiseek, Kemalk41, hakanycl, Kaangzkr, Talha, MEID, Demasoni34, UmitYilmaz, HobiciBalıkçı, yunusemre98, frtdmr23, atlantis917, biray, SahinTaskin, Ahmet Haşim, oguzzkann, Supervenenis, Taha2699, Chewere, Dipayrer70, emreemin, haganni, AhmedVural, tosyalı, Hamza Özel, Arifhb, Kfat, AmazonDream, Mete Duru, emirkagan, Hak@N, Necdet Buluk, adige42, yorgunsair, Fatihs, Balikcionur, kdeniz, OMER006, ibmsony, RuLing, ekcinar, PoTM, goldfishlove, Hasan Acar, selahattinfidan, drersayan, Lepisteseyma, Volkan61, DiscusFan, FRaVF, Emre39, aslasensiz, shark26, atakartal, fahrisk, kontrast, serdar131977, mustafasen, peterparker, UĞUR KARA, FurkanKöse59, Buğra Divrikli, Splendor, babanus, 61oflu61, lojistisyen, yusuf21, GkhnBtmz, KahramanTaban, alpyg,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,741,108 Mesaj
  • 401,294 Konu
  • 91 Forum
  • 141,729 Forum Üyesi
  • 1,446 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,444 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.