ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
kmercan
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
118
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Eylül 2018 23:03
Son Ziyaret:
16 Şubat 2020 20:36
Toplam Mesaj:
3 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kadir Mercan
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Kadir Mercan

SON 3 MESAJI

Channa Aurantimaculata Çiftim Ve Yavruları

Öncelikle güzel kelâmlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnternet araştırmaları ve edindiğim tecrübeleri harmanladığım bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. Bilginin hamallığını yapmak yerine paylaşmayı tercih ettim. Umarım bir kusurum olmamıştır.

Channa Aurantimaculata (Portakal Benekli Yılanbaş)

Channa: Bir tür deniz levreği uzantısı olarak isimlendirilir.
Aurantium: Portakal.
Maculatus: Benekli, lekeli.

Ana Vatanı: Hindistan'ın kuzeyindeki Assam, Arunachal Pradesh eyaletlerinde Brahmaputra Nehri havzasına özgü bir balık türüdür.

Yaşam Alanı: Yoğun yağış, yüksek nem ve yaz sıcaklarına bir 'tropikal muson yağmur ormanı' iklimine sahiptir. Geçici olarak su altında kalan ormanlık alanlarda ağaç kütüklerine yakın yuvalar kurdukları bilinir. Habitat sular altındayken avlanır ve ürerler. Muhtemelen habitatta daha küçük balıklar ve doğada böcekler ile beslenirler.

Standart Uzunluk: 40+ cm.

Karakter:
Son derece sert, agresif ve tepkili olan bu türü bir erkek ve bir dişi olarak çift beslemek en doğrusu. İnternette ikiden fazla ve ya karma akvaryumlarda beslendiğine rastlamak mümkün olsada şahsen benim tavsiyem çift olarak bakılması yönünde olacaktır. Çünkü uyumlu çiftler arasında bile çeşitli sebeplerden bile ciddi kavgalar çıktığına şahit oldum. En azından benim tecrübem bu yönde. Labirentli türler sınıfındadır. Atmosferik havadan solunum yaparlar.

Akvaryum Ortamı:
Minimum 500 litrede beslenmesi tavsiye edilir. Ben 120×40×60 ölçülerinde 280 lt bir tankta bir buçuk sene civarı sağlıklı bir şekilde büyütüp, yine bu tankta yavru almayı becerebildim. Ancak yukarıda da belirttiğimiz balığın standart ölçülerini göz önüne alacak olursak genel akvaryum ölçüleri tavsiyesine uymak daha yerinde bir karar olacaktır ki, bende artık 160×60×60 bir tanka geçtim. Akvaryumun üst kısmının sıkıca kapatılmış olmasına dikkat edilmelidir. Her delikten kaçabilme yetenekleri oldukça gelişmiştir. "Yok artık buradan da kaçamaz arkadaş!!!" demeyin kaçıyor (tecrübe ile sabit)😊. Akvaryumda gölgelik ve saklanacak yer ihtiyacı duyarlar. Bu sebeple yoğun kök ve bitki dekoru kullanılması gerekir. Su üstü bitkisi de bu ihtiyacı karşılayacak güzel bir yöntemdir. Söz konusu canlı, sığ sularda atlama sıçrama eğilimi olan bir tür. Bu sebeple 35 cm'den az olmamak üzere su seviyesi düşük tutulabilir. Bu aynı zamanda akvaryum kapağı ile su seviyesi arasında nemli bir ortam oluşturmamıza yardımcı olur ki, yukarıda da yaşam alanlarının yüksek nem ile karakterize olduğunu belirtmiştik.

Cinsiyet Ayırımı:
Klasik tanılar ile belirlenmiş birkaç yöntem vardır. Bunlardan ilki en bilineni yukarıdan bakıldığında kafa yapılarından anlaşılmakta olup, dişi kafa yapısının daha geniş erkeğin ise daha düz bir kafaya sahip olmasıdır. Burada şunu belirtmem gerekir ki, ben de bu yöntem tam tersi işlemiştir. Yani erkeğin kafası daha geniş dişinin kafası daha düz bir şekilde solungaçlara doğru devam etmektedir. Ancak bu yöntem yine de "her iki cinsiyet" olarak ayırım yapmanıza yardımcı olur. Bir diğer yöntem, yine canlıya yukarıdan bakıldığında sırt desenleri erkek de daha yoğun gözükmesi şeklinde olur. Bir başka yöntem ise damızlık boya ulaşmış Aurantimaculata'da erkek de anal yüzgeç tamamen mavi bir renkte gözlemlenir. Dişi de ise kısmen lokal olarak gözlenir.

Beslenme:
Akvaryum ortamında kuru yemi zor kabul eder gibi anlaşılsa da biraz sabir göstererek büyük bir iştahla yemelerini sağlayabilirsiniz. Bu na ek olarak un kurdu, dondurulmuş karides, kril, vb. takviyeler de yapabilirsiniz. Yetişkin bir Aurantimaculata dieti, 3 günde bir ya da 2 günde bir şeklinde yeterlidir.

Üreme:
Sonunda geldik en zor ve en merak edilen bölüme. Günümüz piyasasında zaten tedarik edilmesi başlı başına zor olan bu türden yavru almak en az tedarik etmek kadar zor ve meşakkatlidir ( en azından hobisini evinde idame ettirenler için bu böyledir). 30 cm'den sonra damızlık boya ulaştığı tahmin edilen bu türün üremesi için her ne kadar doğal ortamı kadar mümkün olmasa da mevsim geçişlerini taklit etmek gerekiyor. Kış dönemi hissiyatı vermek için akvaryum su ısısını kademeli olarak yaklaşık 17°C'ye düşürüp, 2,5-3 ay kadar bu ısı muhafaza edilir. Bu süre içerisinde su seviyesini yükseltip, ışık süresini kısmak faydalı olacaktır. Bu süre içerisinde su ısısına bağlı olarak metobolizma ve sindirim sistemi yavaş olacağından dolayı yemlemeyi 20 günde bir yapmak gerekecektir. Hatta bu kışlık dönem boyunca hiç yem vermeyeni bile duydum. Bu kışlık süreci bitirmek için tekrar su seviyesini bir miktar düşürüp, ışık süresini yükseltip ve en sonunda ısıyı kademeli olarak arttırıp artık baharı yılanbaşlarımıza müjdelemek gerekmektedir. Çiftleşme kendisi gibi labirentli bir tür olan betta'ya benzer bir biçimde birbirlerine sarmal bir şekilde dolanıp, erkeğin baygın düşen dişiden dökülen yüzlerce yumurtayı toplaması şeklinde tamamlanır. Erkek yumurtaları iki hafta kadar ağızında kuluçka yöntemi ile yumurtaların mantarlaşmasını önleyecek şekilde büyük bir dikkatle muhafaza eder. Yaklaşık iki hafta sonra artık serbest yüzüşe geçen yavruları salmaya başlayacaktır.

Yavru Bakımı:
Sebest yüzüşe geçen yavrular anne ve babanın gözetiminde ciddi bir ilgi ile hayata hazırlanır. Yaklaşık bir ay boyunca anne boş yumurta atarak yavruları besler. Anne bu besleme modundan çıktıktan sonra artemia, yavrular için hazırlanmış pul yem, ince kıyılmış dondurulmuş karides vs. ile artık sizin besin takviyesi yapmanız gerekecektir. Ancak babanın görevi hala devam etmektedir. Yavrular büyüdükçe yamyamlık ve hayatta kalma istekleri ağır basacak ve birbirlerini yeme dürtüleri kabaracaktır. Baba işte tam bu sırada kardeşlerin bu sertliğine müdahale edip akvaryum içerisinde asayişi sağlar. Yavrular 8-10 cm iken anne babadan rahat bir şekilde ayrılabilir.


Kadir Mercan[EDIT]kmercan,2019-06-28 11:05:05[/EDIT]
Channa Aurantimaculata Çiftim Ve Yavruları
Güzel kelâmlarınız için çok teşekkür ederim...
Channa Aurantimaculata Çiftim Ve Yavruları
Altın cobra yılanbaş çiftim bir yıldan fazla süredir benimle birlikteler. İthal olarak ilk başta toplamda 6 adet olarak alıp dişi erkek ayırımı yaptıktan sonra diğerlerini elden çıkarmıştım. Ortalama 17 cm gelen canlılar şu an 33 cm civarındalar.
120×60×40 ölçülerinde bir akvaryumda besleyip büyüttüğüm canlılardan geçen haftalarda yavru almayı da başarabildim.
Şu anda 160×60×60 bir tankta bütün aile mutlu mesut şekilde yaşıyorlar.
Şimdi bu yavruları yaşatmaya çalışacağım.
[VID]null[/VID]Hayı[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209011/070520191855201.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209011/070520191900141.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209011/070520191906051.jpg[/IMG][VID]null[/VID][VID]https://youtu.be/mY5EWcEBRvQ[/VID][VID]null[/VID][VID]https://youtu.be/prOqtYqhsus[/VID][:/]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.