ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Nursun
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4665
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
20 Mart 2019 21:13
Son Ziyaret:
08 Temmuz 2022 23:15
Toplam Mesaj:
2650 [2.14 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Nursu
Doğum Tarihi:
02 Mayıs 1998
Yaş:
24
İl:
Erzurum
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Nursu __________________ Half black lepistes/ Bloody Mary Karides Tankı Nano Betta Tankı x2

SON 10 MESAJI

Böcek Gibi Birşey Var
Copepod a benziyor ,zararlı bir canlı değildir .
Bu Bitki Nedir
Pek net değil ama bacopa monnieriye benziyor .
Betamın Cinsiyeti Nedir?
Oluşturduğunuz ortam balık için uygun değil , bu konuyu incelemenizi ve araştırma yapmanızı öneririm :
https://www.akvaryum.com/Forum/beta_baligi_bakimi_k954539.asp
Beta Balığı Bilgi
Bu konuyu incelemenizi öneririm :
https://www.akvaryum.com/Forum/beta_baligi_bakimi_k954539.asp
İç Filtre
Merhaba,
O kadar küçük akvaryumda iç filtrenin akıntısı yavruları yorabilir , yerine hava motoru ile birlikte xinyou xy-168 vb pipo filtre kullanabilirsiniz . Pipo filtrenin akıntısını hava vanası ekleyerek kontrol edebilirsiniz .
Bu Akvaryumu Ne Şekilde Değiştirmeliyim?(15 Litre)
Siz su değişimini aksatmayın , su değerlerini olabildiğince iyi tutmaya çalışın ki yara oluşmasın , ben kuyruğunu ısırdığı zamanlarda seachem stressguard , jbl tropol ve tropical ketapang gibi ürünler kullanıyordum , kuyruğun daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor . Dikkatini kuyruktan uzaklaştırmak için bir adet salyangoz ekleyebilirsiniz belki işe yarar .
Bu Akvaryumu Ne Şekilde Değiştirmeliyim?(15 Litre)
[QUOTE=kavgacisiyam2021]

Sizin önerdiğiniz Sobo biraz sesli göründü bana. Şelale çıkartılabilir mi bilmiyorum, su çok sesli akıyor. Şu ana kadar anladığım kadarıyla filtrelerin 24 saat açık kalması gerekli, ve o ses bana uymaz. Daha sessiz bir şey lazım.
Şu an elimdeki iç filtrenin modelini internetten arattım; Eurostar Ege400.
https://www.hepsiburada.com/eurostar-ege-400-ic-filtre-400-lt-h-4w-pm-ptm4521051
Kısmak için vantuzu da alındı. Onu yan çevirip akışı azaltarak kullansam daha mantıklı görünüyor sanki benim için. Boşuna para da gitmesin kardeşim almış 100 TL gibi bir şeye. Ancak vantuzları nasıl takılıyor ve kaç tane gerek, kayıp mı ettim birkaç tanesini bilmiyorum. Süngerinin olduğu kısma takar gibi yaptım sıkıştırdım öyle mi takılıyor ki, sanmıyorum bilmiyorum. İnternette 4 vantuz çıktığı söyleniyor kutudan.
4W gücü. Takıp göremediğim için de nasıl bir düzen oluşturabilirim bilmiyorum.
Bir de kısık ayarla da olsa iç filtre kullanmaya gönülsüzüm yarattıkları akıntıdan, akvaryumun küçüklüğünden, balığın beta balığı olmasından dolayı. Özellikle sürekli çalışacaksa hayvana acırım yani, camlara çarpmamak için uğraşıyordu eskiden adeta. Şu anki halde sürekli yansımasını gördüğünden olsa gerek neredeyse hergün gerilip şov yapıyor mutlu oluyor, sakin sakin dinleniyor sonra istediğinde sürekli hareket halinde oluyor. Filtre halindeyken durabildiği yer yok küçük bir köşede yere yapışmasını tutunmasını gerektirecek bir yer dışında. Siz akıntıyı şelale aparatı ile önlüyorsunuz sanırım. O sesde bir şeyi gece açamam. Bu da pipo tek seçenek gibi olmasını düşündürüyor bana. Bu filtreyi çalıştırırsam hindistan cevizi kabuğuyla bir sığınak yapabilirim belki, ama yine de akıntı şelalesiz işkence olur gibi.

Benim gönlümde yatan sizin gösterdiğiniz gibi bir pipo filtre ve hava motoru. [K]Bu ikili filtre olarak tüm görevi üstlenebilir mi bilmiyorum.[/K]
Benim filtre haricindeki isteğim akıntının makul seviyede olması.
Bugün-yarın kartıma para yatırıp akvaryum için bir alışveriş listesi oluşturmayı düşünüyorum. Söyleyecekleriniz önemli benim için. Öne çıkardığım soru evetse muhtemelen bu ikiliyi tercih edeceğim ama emin değilim.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232875/021220211408131.jpg[/IMG] (Bunu nasıl takarım?)

Balığımla ilgili bir sorun var. Daha yeni olmuş nasıl oldu bilmiyorum bakın [:(]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232875/021220211710521.jpg[/IMG]
Konu açtım bununla ilgili de[/QUOTE]

Soboyu kendim kullanıyorum sesli değil o kadar şelale aparatıda su içinde kullanılıyor su akma sesi olmuyor ,aslında pipo filtre çok daha sesli çalışır sesi gece rahatsız edebilir , sobo ile aralarında çok büyük fark var . Sobo ve haileanın sesi kullandığınız eski filtrenizin sesi ile nedeyse aynı olur.
Elinizdeki iç filtre 15 litre için güçlü , su akışı tek bir noktadan çıktığı için akıntı balığı rahatsız ediyor , ama su çıkış kısmına sünger takabilir , içini elyaf ile doldurabilirsiniz akıntı azalır .
Aldığınız vantuzlar iç filtreye olmayacaktır , kendi vantuzlarını bulmanız gerekir .
Kuyruğundaki yırtılmalar çok büyük ihtimalle kendi ısırığından kaynaklanıyor , bir bettamda da aynı durumu yaşadım , neden yaptıkları muamma ben engelleyememiştim , siz su değişimi aksatmayın , belki tekrar ısırmaz .
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214092/161220201825261.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214092/151020201901181.jpg[/IMG]
Bu Akvaryumu Ne Şekilde Değiştirmeliyim?(15 Litre)
[QUOTE=kavgacisiyam2021]

Bu akvaryumu sizin tavsiyenizle böyle yaptım. Yine sizin tavsiyenizle düzenleyeceğim sanırım[:)] Ama her zamanki gibi bir-iki sorum var.
Catappa yaprağını bir süre suyun üzerinde kaldıktan sonra atıyor muyuz, tam olarak nasıl oluyor?
Şu andaki bütçem mevcut akvaryumu bir süreliğine kullanmayı hayal ettiğim için eskisi kadar dar değil. Bütçemin eskisi gibi olduğunu düşündüğünüz için mi bu mini filtreyi tavsiye ettiniz yoksa akvaryuma sadece bu boyutta bir filtrenin gideceğini düşündüğünüz için mi? Çünkü internetten baktığım ve düşündüğüm filtreler daha pahalıydı. Bu fiyatta bir filtre olduğunu bilmiyordum. Daha iyisi var mı bu akvaryum için yoksa bunu alayım mı dersiniz? Bu hava motoru kullanılabilir mi ve sizce uygun mudur? Videolardan baktım, hava motoru olarak sesi rahatsız etmeyen bir bu dikkatime çarptı, o yüzden bu olursa çok iyi olur: https://www.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/dophin-ap-1301-hava-motoru-ultra-sessiz_pdp_668175862
Alttaki önerilerinizi de uygulamayı düşünüyorum üstteki üyelerin tavsiyeleri için de çok teşekkür ederim. Bitkiye hangi bitki karar veremedim, bir sorun var yer az o yüzden hepsi olmaz. Bir sipariş edeyim dekor, bitki, filtre vb. akvaryumun içinde nasıl yer kapladiklarına göre son plan kafamda oluşur herhalde.[/QUOTE]

Catappa yaprağının çeyreği kadarını kullanmanız bu hacim için yeterli olur , kullandığınızı çöpe atmak zorunda değilsiniz ,yaprak yavaş yavaş çürüyerek kum üzerinde yararlı tortu oluşturur (tortu görüntüsü hoşunuza gitmeyebilir isterseniz çürümeye yakın atabilirsiniz) ancak kullanmadaki amaç suyu yumuşatması olduğundan bir süre sonra yaprağın etkisi azalıp yenisini eklemeniz gerekecektir (10 günde 1 gibi) ,aynı şekilde kızılağaç kozalağı da kullanılabilir .

Ben bu filtreyi sizde halihazırda hava motoru bulunduğunu sandığımdan ve hacmin az olduğundan dolayı önermiştim ama sanırım hava motoru yok , bunun yerine hailea mv-100 yada sobo wp300f gibi akıntısı az , şelale aparatı bulunan iç filtreler kullanabilirsiniz , piyasada akıntısı en az olan iç filtreler saydığım bu iki filtre , sobo wp300f i kendim 20 litre de kullanıyorum ,şelale aparatının akıntısını cama doğru verince balığı rahatsız etmiyor , hailea yı kullanmadım ama onun da akıntısı azaltılabiliyor ayrıca şekli sebebiyle az yer kaplıyor .Eğer halihazırda hava motoru yoksa pipo filtre önermem çünkü çok sesli çalışıyorlar ama düşük hacimlerde akıntıları az olduğundan daha çok tercih ediliyor .
https://www.ozelyem.com/hailea-mv-100-akvaryum-kose-ic-filtre-200-lth
https://www.ozelyem.com/sobo-wp-300f-akvaryum-ic-filtre-150-lts
Ben sobonun içinden çıkan süngeri kullanmıyorum bunun yerine içini eheim substrat pro (seachem matrix-sera siporax mini de olur) ile doldurdum ve en üst kısma da sera elyaf ekledim , böylece bakteri popülasyonu arttı, filtreyi daha verimli kullanıyorum . Eğer sizde bu ürünleri (eheim substrat pro-seachem matrix-sera siporax mini) açık olarak bir yerden bulabilirseniz bu şekilde kullanabilirsiniz ,yaklaşık bir avuç dolusu yeterli olur .
[EDIT]Nursun,2021-12-01 23:33:02[/EDIT]
Bu Akvaryumu Ne Şekilde Değiştirmeliyim?(15 Litre)
Merhaba,
Balığın kuyruğunda çok bariz şekilde iyileşme var , yaptığınız değişiklikler olumlu şekilde etki etmiş .
Kuyruğunun tamamen iyileşmesi için su değişimini düzenli şekilde yapmaya devam edin, süreci hızlandırmak için catappa ,kızılağaç kozalağı yada tropical ketapang , seachem stressguard vb kullanılabilirsiniz.
https://www.atakanpetshop.com/tropical-sanital-ketapang-100gr-kovadan-bolme.html
https://www.atakanpetshop.com/dogal-catappa-yapragi-5-adet.html
https://www.akvaryum.com/Forum/catappa_yapragi_geldikizilagac_kozalak_i76104.asp
https://www.atakanpetshop.com/seachem-stressguard-50-ml-stress-giderici.html

Hava taşı kullanmak yerine mini pipo filtre (xinyou xy-168 vb) kullanmanızı öneririm , hava vanası kullanarak da akıntıyı normal düzeye indirmiş olursunuz .
https://www.ozelyem.com/xinyou-xy-168-mini-uretim-filtresi
https://www.ozelyem.com/ziss-aqua-ince-ayarli-akvaryum-vanasi

Saklanması için bir adet hindistan cevizi alıp bazı işlemlerden geçirerek kullanabilirsiniz .
https://www.akvaryum.com/Forum/hindistan_cevizi_evi_yapimi_k934491.asp
Hazırları da mevcut :
https://www.atakanpetshop.com/hindistan-cevizi-formlu-yuvalik.html
Yada pistia ,salvinia natans gibi su üstü bitkileri ekleyerek gölge alan oluşturabilirsiniz .
https://www.atakanpetshop.com/pistia-stratiotes-su-ustu-canli-bitki-10-adet
https://www.atakanpetshop.com/salvinia-natans-5x5-cm-su-ustu-canli-bitki.html
https://www.atakanpetshop.com/phyllanthus-fluitans-su-ustu-canli-bitki-4-adet.html

Dekor olarak mini mangrow kökü ekleyip üzerine anubias vb bağlayabilirsiniz , ayrıca fon eklenebilir .
https://www.atakanpetshop.com/akvaryum-dekorlari/brillant-kendinden-yapiskanli-akvaryum-arka-fon-kumlama-1-mt-x-60-cm.html
https://www.atakanpetshop.com/akvaryum-dekorlari/dogal-mangrove-koku-kucuk-boy
https://www.atakanpetshop.com/anubias-barteri-var-5-6-yaprakli-kok-canli-bitki-L233

[EDIT]Nursun,2021-12-01 20:23:55[/EDIT]
Betta Su Değişimi
[QUOTE=Erdem_İzmir]
Farklı kaynaklarda çok ayrı
bilgiler var. Tecrübelerini aktarmak isteyen yok mudur? Öğrenmek istediğim şu; bettanın sağlığı için düşük hacimlerde su değişimi nasıl olmalıdır? Haftada 2 mi, 1 mi ya da daha uzun sürede mi? %25-30 mu, %50 mi? [/QUOTE]
Haftada bir kez %50 lik bir su değişimi yeterli olacaktır (klorsuz-aynı sıcaklıktaki su ile) , eğer ki zamanınız varsa ve balık halfmoon gibi uzun kuyruğa sahip ise değişim sıklığı ve miktarını artırabilirsiniz (haftada 3 kez %25 gibi) ,kesin bir oran yok ,önemli olan eklenecek yeni suyun dinlendirilmiş (yada su düzenleyici kullanılmış) ve benzer sıcaklıkta olması .[EDIT]Nursun,2021-12-01 19:27:47[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.