ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Saros
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
27 Nisan 2020 17:58
Son Ziyaret:
3 Saat 22 Dakika önce
Toplam Mesaj:
13 [0.38 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
11 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Gökhan
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Alesta

SON 10 MESAJI

İç Parazit
[QUOTE=Beta_balik]10 litre küçük gelebilir. Daha büyük bir kova yada damacana tarzı bir yere alabilirsiniz bu süreçte. Balıklar hacim nedeniyle strese girebilir. Her gün %20 miktarına su değişimi yaparak 8-10 gün idare edilebilir belk8 ama süreç boyunca dikkatli davranmalısınız.[/QUOTE]

Anladım. Teşekkür ederim. Büyük bir tank alacağım. Cüce Vatozda oluşan saklanma, hareketsizlik için ağızdan Flagyl uygulamayı düşünüyorum. Suya Baktopur katmadım bu arada. Diğer balıklar sadece bakto tabs kullanıyor. İlk etapta Flagyl suya mı katmalıyım, balığın ağzına enjekte mi etmeliyim ne dersiniz? Cüce vatoz yaklaşık 2 gündür aynı yerde saklanıyor çünkü.

[QUOTE=Saros]

Anladım. Teşekkür ederim. Büyük bir tank alacağım. Cüce Vatozda oluşan saklanma, hareketsizlik için ağızdan Flagyl uygulamayı düşünüyorum. Suya Baktopur katmadım bu arada. Diğer balıklar sadece bakto tabs kullanıyor. İlk etapta Flagyl suya mı katmalıyım, balığın ağzına enjekte mi etmeliyim ne dersiniz? Cüce vatoz yaklaşık 2 gündür aynı yerde saklanıyor çünkü.[/QUOTE]


10ml suya 125mg Flagyl eritip 0,15ml Cüce Vatoza ağızdan uyguladım. Enjektör tam olarak ağzına giremediği için damla damla tatbik ettim. Kısmen ilacı emdiğini gözlemledim. Aradan geçen 1 saatte saklanma davranışı kayboldu. Görünür yerde, hatta dekordaki yosunların üzerinde duruyor ama yosunları tükettiğini henüz gözlemleyemedim. Tek gözlemlediğim ince, halay mendili gibi uzayıp sağa sola savrulan, kendi boyunu da geçen saydam dışkısı. Sizce ilaçtan dolayımı dışkısı saydam? Ve hastaysa dozajı arttırmalımıyım? Kaç gün kullanmalıyım? :)
İç Parazit
[QUOTE=AkvaryumKolik]Hocam bu aralar buna benzer bir sürü konu gördüm. Mevsim geçişlerinde çeşme sularına ilaçlar eklendiğini duymuştum. Bunla alakalı olabilir. Ya da belki sıcaklık arttığı için de olabilir. Ya balıklar çok agresif, ya çok durgun, ya iç parazit var, ya da garip dışkılama yapıyor...[/QUOTE]

Aynen öyle. Gözlemleyip bir değişiklik olduğunun farkına varıyorsun. Ama bir teşhis koyamıyorsun. Tek tek kaçınılmaz son gerçekleşiyor birde. Tek bir belirti, bir teşhis için yeterli olmayınca ne yapacağını da bilemiyorsun. Ama bir problemin varlığından haberdarsın. :) Suya aquatan kullanıp 4-5 gün dinlendiriyorum. Ve suda ilaç olsa akvaryumda ki tüm balıklara olurdu diye düşünüyorum. Şuan bakto tabs sanki toparladı. Ortalıkta 1-2 tur atıp geri filtreye saklanıyor. Cüce Vatoz dikkatimi çekiyor sadece. Ortalıkta görünmüyor ve yem atmamama rağmen yosunlarla da beslenmiyor.

[QUOTE=Beta_balik]Geçmiş oslun öncelikle. Eğer iç parazitten kurtulursanız hacim ve balık sayısı arasındaki oranı düzeltmeniz iyi olur. Şu anda sayı iyi duruyor, hacmi büyültemiyorsanız balık sayısını az tutun.
1)İç parazitin balık dışında olacağını zannetmiyorum. Hem benzer durumlar yaşamış hobicilerin durumdan hem de, iç parazitin balığın bağırsaklarına yerleşen parazitlere dendiğinden dolayı. Balık dışında besini nasıl sağlarlar bir fikrim yok, bağırsaklardayken balığın besinine ortak olurlar.
2) Tedaviyi ana tanka yapmak yerine karantinaya yapsaydının bence. 1 ayda oluşmuş döngü gitmemiş olurdu hem. Anladığım kadarıyla bakto tabs ürünü çoktan kullandınız, o zaman döngü gitmiştir zaten. Elinizdeki ürün amonyak-nitrit giderici galiba. Onu ilacı kesince bir kere kullanmanız yeterli. Daha sonra varsa bakteri kültürü eklemeniz iyi olacaktır. İlk üç hafta kadar haftada iki kere su değişimi yapın %30-40 oranında. Daha sonra oranı normal seyrine indirebilirsiniz. Elinizde varsa özellikle ilk 1-2 hafta ve hastalık sürecinde akvaryum değerlerini ölçmek iyi olabilir.[/QUOTE]

Sıra sıra balıklarda problem olunca tankın hasta olma ihtimali hasıl oldu. Şuan Cüce Vatoz garip davranıyor. Ortalıkta yok, aç kalmasına rağmen yosunlarla beslenmiyor. Tedbir amaçlı ana tankımı komple boşaltıp iyi bir şekilde dezenfekte edeceğim azot döngüsü de bozulduğu için. Ayrıca Karantina tankı 10 lt :( Ana tankta döngü oluşana kadar bu kadar canlının bu ufak tankta bulunması ne gibi sorunlar oluşturur peki? Günlük su değişimiyle tolere edilebilir mi? Ne kadar dayanabilirler?
İç Parazit
Merhaba. Bu iç parazit illetinden kurulumdan beri mağdurum. Sıra sıra balıklar durgunlaşıp yemden kesilip kaçınılmaz son yaşıyordu. Şuan en son iki balık daha filtre arkasına saklanma eğiliminde. Bu zamana kadar tek belirtileri saklanma, halsizlik ve yemden kesilme oldu. Şuan görünürde 2 balığın hareketleri dikkat çekmekte. Balıklar Zebra Danio. Hareketli balıklar olduğu için zaten direkt olarak dikkat çekiyor. En son bulaştığı balık dayanıklı çıktı. Ve suda saydam dışkı gözlemledim. Şuan teşhis daha kuvvetlendi. Radikal bir karar alıp ana tankta ki bütün balıklara Sera Bakto Tabs uygulamasına başladım.

Bu yemleme neticesinde azot döngüsü bozulacaktır. Şuan ekstradan ana tanka Baktopur 50ml kullanma düşüncesindeyim. Aklıma takılan sorular var ve lütfen cevaplamadan geçmeyin.

Tankım 50 lt ve 1 aylık; kalan popülasyon 5 siyah tetra, 6 zebra danio.

1- Bu illet suda, kumda, filtrede tutunabilir mi?

2- Nitrivec elimde mevcut. Azot döngüsünü tekrardan kurmam gerekeceği İçin (Baktopur + Bakto Tabs) nasıl bir yol izlemem gerekli? Tedavi esnasında ve tedavi sonrasında döngü oluşana kadar ne kadar sıklıkla, ne kadar su değiştirmem gerekli?

3- İlk sorudaki cevap evet ise; Baktopur kullanmadan bu illeti yok edebilir miyim?

Teşekkürler.

Zebra Danioda Kamburlaşma
Neon tetra hastalığı balığı akordiyon gibi katlıyor sanırım. Karantinaya ayırmadan önce teşhisinizde emin olmaya çalışın. Balık strese gireceğinden immün direnci düşecektir.
Zebra Danioda Kamburlaşma
Merhaba. Aynı sorun bende de mevcut. 3 haftalık süre ile 4 zebra kaybettim.50lt 5 tetra 10 zebra tankta 5 Tetra 6 zebra kaldı. Tetralarda bir sorun bulunmamakta. İlk olarak halsizleşmeye ve saklanmaya başlıyorlar. Sonra yemden kesiliyorlar. Anatanka mycopur tedavisi, karantina tankında Baktopur tedavisi işe yaramadı. Bugün bir zebrada daha bu sorun başgösterdi. Tam teşhis konulamadığı için sinirlenip iç parazit ihtimali üstünde durup pul yemi sarımsakla ısladım. Birazda sarımsak parçaları mecbur tanka dahil oldu. Şuan tank kokuyor ama balık dibe çöken yemleri, sarımsağı bile yedi. Sanırım düzelme var; derken başka bir zebrada (en hareketli olanı) durgunlaşma oluştu. Gece kalkıp baktığımda renginde hafif solma ve beyazlaşma(benek değil) fark ettim.

Bu mevzu can sıktığından yabancı kaynaklara da baktım. Bir kaç hastalığının tedavisi sanırım yok. Birisinde sarımsak özlü yemlerden bahsediyor. Araştırmadan önce zaten sarımsak özlü yemi atmıştım. Sanırım iyi geliyor bilemiyorum. Daha yeni sarımsaklı yem verdiğimden kesin bişey söyleyemem. Ama bence ilk izlenim olarak düzelme var. Kesin bir teşhiste bulunamayan, tedavi öneremeyen olursa yemden kesilmeden bu sarımsaklı yem uygulamasını araştırıp uygulamanı tavsiye ederim. Zaten son çaren bu olacaktır.

Burayı biraz incele istersen;

https://zebrafish.org/wiki/health/disease_manual/start
Teşhis..
[QUOTE=ceyh]Sera bacto tabs (balık henüz yemden kesilmediyse) önerenler de var ama galiba flagyl + cipro en etkili yöntem.[/QUOTE]

Maalesef balık yemden kesiliyor. Aslında kesilmeden önce uzaklaşıyor, özellikle iç filtre ya da ısıtıcının arkasına saklanıyor. Bazende su seviyesine yakın hareketsiz sallanmalar yapıyor.

Akıllara stres, dışlanma, baskın türden kaçış ihtimalleri gelse de yemlendiği için; eğer kendini soyutlamış bir balık varsa karantina tankına alınmalı bence. Sarımsaklı yem vermeme ve yemesine rağmen böyle bir sonuç oluştu. Bilginiz olsun.

Balığın hastalık teşhisi konulamıyorsa da önlem amaçlı çok düşük dozda bu flagyl ve cipro sıkıntı yaratmaz, zarar vermez ise uygulanmalı diye düşünüyorum. Yemden kesilince sanırım süreç zora giriyor çünkü...
Teşhis..
Hacim 10 lt kastediyorsanız karantina tankı o. Maalesef Flagyl cipro tedavisi için uğraşırken kaçınılmaz son gerçekleşti. İç parazit mevzusunda flagyl ve cipro harici bir tedavi sanırım başarılı olmuyor. [EDIT]Saros,2020-05-20 16:52:16[/EDIT]
Teşhis..
[QUOTE=ceyh]İç parazit ya da neon tetra hastalığı gibi. İç parazitse sarımsaklı yem iç paraziti tedavi etmez, baktopur direct ya da flagyl kullanımı öneriliyor. Neon tetra hastalığı ise (bulaşıcıdır ve diğer türleri de etkiler) bilinen bir tedavisi yok. [:(][/QUOTE]

İlginiz için teşekkür ederim. Neon tetra hastalığı belirtileri taşımıyor. Kum üzerinde yatarken solungaçlarının hızlı çalıştığını fark ettim. Solungaç paraziti ihtimali dahil oldu. Lakin baktopurun tedavisinin 2. gününde hareketlendi. Aynı kamburluk bu balıkta da oluşmuş. Yüzüşünde sıkıntı var. Yamularak yüzüyor. İç filtrenin akıntısında da savrulup kendini toparlıyor. Flagyl elimde mevcut değil ama Cipro var. Baktopur tedavisini sonlandırıp %50 su değişimi yapıp Cipro kullanmamı tavsiye edermisiniz? Ve dozajı nasıl olacak? Tankın hacmi 10 lt. Teşekkürler.[EDIT]Saros,2020-05-20 11:26:23[/EDIT]
Teşhis..
Öncelikle merhaba. 3 hafta önce 3 adet zebra danio kaybı yaşamıştım. Aradan geçen sürede şuan 1 zebra danioda da sıkıntı yaşamaktayım. İlk kayıplardaki belirtiler; birisi şekil bozukluğu (kambur şeklinde), birisi aşırı zayıflık ve sanki ağız yamukluğu, sonuncusunda bir belirti yoktu lakin tepe filtrenin su çeken kısmında sıkışmış şekilde buldum.

Bu süreçten sonra ana tanka mycopur kullanımı gerçekleştirdim ve %50-60 su değişimi yapıp bakteri kültürünü tekrar ekledim. Sarımsaklı yem kullanıp haşlanmış bezelyenin kabuğunu soyup verdim. Bu sırada filtrem için siporax bulamadığımdan substrat ekledim (su inanılmaz berrak). Test kitim yok lakin dip çekimi, su değişimi (dinlendirilmiş suya belirtilen oranda aquatan kullanıp) vs. düzenli yaptığım için su değerlerinde sorun olduğunu düşünmüyorum. Sadece dekor ve taşlarda kahverengi yosunlanma, havataşı borusunda beyaz tüy şeklinde yosunlanma mevcut onlar içinde cüce vatoz alacağım. Geri kalan balıklar (6 zebra danio, 5 siyah tetra) çok hareketli ve sorunsuz görünüyor.

Lakin aralarından bir tane zebra danio yaklaşık 1.5 haftadır durgunlaşma, filtrenin arkasına saklanma gibi durumları vardı. İlk kayıplardan sonra akşam öğünlerinde sarımsaklı yem verdim. Lakin 3 gün öncesinde yemden kesildi. Rengi matlaştı gibi. İlk ölümlerin iç parazit ihtimalinden şüphelenmişti sorduğum kişiler. Bu yüzden 50ml Baktopur ve karantina tankı almıştım problem olması durumunda kullanmak için.

Balık yemden kesilince karantina tankını kurup (dinlendirilmiş suya belirtilen oranda aquatan kullanıp) balığı aktardım. Hem önlem hemde tedavi için. Daha sonrasında kullanım talimatı ve dozajına uyarak Baktopur 50ml kullandım. Şu an için yerde kum üzerinde durmakta. Araştırmalarım sonucu Baktopur 50ml iç parazit ilacı olmadığını söyleyenler var. Baktopur direct kullanılması gerektiğini söyleyenler var (piyasada yok). Balıkta şeffaf dışkı yok lakin suda sallanma ve yemlenmeme vardı, şuan kum üzerinde duruyor.

Araştırmama rağmen bir teşhis, tedavi için sonuca varamadım. Bu balık için bir teşhis, tedavi önerileriniz varsa, böyle bir durum için tecrübeleriniz varsa paylaşabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler..
[EDIT]Saros,2020-05-20 08:42:34[/EDIT]
Mycopur Ve Bionitrivec
Diğer canlılara birşey olma endişesiyle MyCopur kullanımını gerçekleştirdim. Pek bi sıkıntı gözlemlenmiyor balıklarda. Halsizleşmeye başlayan zebralardan biri (belki bi sorunu yoktu bilemiyorum) diğer zebralarla beraber çılgınca yüzmeye devam ediyor.

Bundan sonraki süreçte; bu tedaviden sonra ne kadar su değiştirmeliyim? (Normal söyleneni 3/1su ama tedavi yapıldığından bir seferlik fazlasını değiştirmelimiyim?) Belirtildiği gibi haftalık 3/1 su değişiminden sonra mycopur kullanmalımıyım? Yok hayır kullanmamam gerekiyorsa nitriveci; tankta balıklar varken nasıl kullanmalıyım? MyCopur nitrivec bakterilerine sorun yaratmıyorsa ikisi nasıl kullanılmalı? Yoksa ikisinide bundan sonraki süreçte kullanmamam mı gerekir?

Uzman olan arkadaşlar; bu süreçten sonra nasıl bir yol izleneceği konusunda yardımcı olabilirlermi? :)

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.