ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
SupreMarcy
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
9
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
27 Aralık 2020 02:38
Son Ziyaret:
28 Mayıs 2022 18:24
Toplam Mesaj:
41 [0.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa Tatar
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Teleskop Yüzeyde Takılıyor
Japonlar bazen dinlenebiliyor.. Bakım düzeniniz gayet iyi, akıntı da çok yoksa bir problem olduğunu sanmıyorum. Bence boş yere evham yapmayın derim :)
Balıklarım Yavrulamış Ayırma Şansım Yok Ne Yapmalı
Teşekkür ederim Nihat Bey. Oraya onları ayırabilmek veya alabilmek için alacağım bi alet yok elimde alan çok dar. Onları alabilmem için muhafazayı çıkarmam gerek, onu çıkarmak kolay iş ancak o esnada gözden kaçırırım korkup akvaryuma dalarlarsa yem olurlar.. Muhafazadan dolayı diğer balıklar oraya geçemez, yavrular ordan ayrılmadığı sürece sorun olmayacaktır diye düşünüyorum, zaten saklanmak için oraya kaçtıkları belli muhtemelende bunlar sağ kalanlar..

[QUOTE=Nihat Taşçı]Öncelikle hayırlı olsun. Elinde sonunda oradan çıkacaklar gibi düşünmelisiniz. Ben balıkları beslediğim zaman anaçlar doyduktan sonra aşağa iniyor yavrular da beslenmek için yukarıya çıkıyorlar. O an gördüklerimi ayırıyorum. Gözlenlerinize göre böyle oluyorsa uygulayabilirsiniz. Ayıramazsanız da anaçlar acıkmadıkça yem aramaz böylece yavruları yemezler. Japon gibi balıklar olmadıkları içinde düzenli yemlemede doyacaklar ve yavruların yaşama yüzdesi artacaktır. Bence yinede gözlemlere devam etmeli yakalayabileceğiniz seviyedeyken ayırmalısınız. Sağlıklı hobiler dilerim.[/QUOTE]
Balıklarım Yavrulamış Ayırma Şansım Yok Ne Yapmalı
Herkese iyi hobiler, alttan sumplı akvaryumun sump borusunun olduğu yerde bir muhafaza var, bugün farkettim orada yavrular var sayabildiğim 8-10 yavru var. Büyük balıklar oraya giremez ee akvaryum 80h yüksekliğinde onları ordan toplamamda imkansız gibi bir şey o bölümde yaşatabilir miyim balıkları büyürler mi?

O yavruları görünce de çok mutlu oldum 4-5 aydır bu hobiyi yapıyorum gerçekten güzel oldu hangisinin yavruları bilmiyorum ama 1-2 tanesi kardinal gibi duruyor, bazılarıda zebra danio gibi.

350Litre
11 Kardinal Tetra
6 Transgenetik Tetra
6 Panda Tetra
9 Zebra Danio
3 Gökkuşağı
2 Panda Çöpçü
2 Çöpçü
2 Albino Cüce Vatoz
10 Helena Salyangoz

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228685/251120211921041.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228685/251120211921071.jpg[/IMG]
Balıklarım Yemleri Didikleyip Bırakıyor.
[QUOTE=Sheyda27]Bahsettiğiniz türdeki balıklar ufak balıklar olduğundan granül yemleri yemekte zorluk çektikleri için o yemlere ilgisiz oluyorlar.Ben o sebeple tüm yemlerimi pul yem olarak alıyorum böylelikle daha kolay yiyorlar.
Eğer fırsatınız varsa artemia da verin haftada 1-2defa.[/QUOTE]

Sanırım haklısınız. Daha dikkatli gözlemlediğimde ben de bu kanıya vardım. Vipagran çok azda olsa iri taneli olduğu için yiyebildiklerini yiyorlar biraz daha ufalayıp atıyorum akvaryuma. Pul yem için öneriniz var mı?
Balıklarım Yemleri Didikleyip Bırakıyor.
[QUOTE=hakanyildizpost]Benim 190 litrelik akvaryumumda 14 ember tetra ve 6 adet rosy tetra balığı var. Yem konusunda ben de endişeliyim çünkü çok az yem yiyorlar, onu da dibe düşmekte olan yemlerden iştahsızca yiyorlar. Yüzeydekileri ve diptekileri yemiyorlar. İştahlarını açmakta veya beğenecekleri yem bulmakta zorlanıyorum. Yem yedirmeye çalışırken bir tek "aç, aç, aç, uçak geliyooor" demediğim kaldı. [:)))] Tecrübeli akvaristlerden bilgi paylaşmasını bekliyorum. Herkese keyifli hobiler. [/QUOTE]

Normalde iştahları yerinde aslında benimkilerin ama didikleyip bırakıyorlar tek çeşit yem varken yiyorlardı :) hangi yemleri kullanıyorsunuz
Balıklarım Yemleri Didikleyip Bırakıyor.
[QUOTE=Yorum yapmaz]Tarihlerimi geçmiş yoksa kötü koşulda mı bekletildi yemler. Belki sorun budur. [/QUOTE]

Yani skt daha zaman var, kutusunda kapalı dolapta bekletiyorum, daha ne yapabilirim bilemedim
Balıklarım Yemleri Didikleyip Bırakıyor.
Arkadaşlar tank yaklaşık 4 aylık 350 litrelik altan sump sistemli bol bol bitkili bir akvaryum.

6 Transgetik
9 Zebra
3 Gökkuşağı
6 Penguen Tetra
11 Kardinal Tetra
2 Albino Cüce Vatoz
2 Panda Çöpçü
2 Çöpçü var.

Görseldeki yemleri kullanıyordum, ilk başlarda sadece Tetranın pul yemi vardı gayette hepsi yiyordu saldırıyorlardı yeme. Sonra Sera ve Tropical aldım çeşit olsun istedim. Özellikle kimi transgenetikler Sera Vipagranı didikleyip bırakıyor granüle dokunan yok. İşin aksi artık pul yemi de yemiyorlar. Daha doğrusu bazı kardinaller vipagranı didikleyip bırakıyor bazıları yiyor bazıları pul yemi yiyor. Eskiden yemlediğimde ilk transgenetikler atılırdı kapışırlardı yemi şimdi akvaryumun bir kenarında yüzüyorlar öyle atılmıyorlar yemi didikleyip bırakıyorlar. Başka yem ne alabilirim nerede hata yapıyorum?[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228685/231120212139561.jpg[/IMG][EDIT]SupreMarcy,2021-11-23 21:40:03[/EDIT]
Japon Balığı Kararması
[QUOTE=nightsoldie]Reeflowers goldfish minerals olarak geçiyor. Hem nispeten uygun fiyatlı, hem de memnunum. Bu tip eklentilerin ne işe yaradığını veya yarayıp yaramadığını genelde anlamak zordur, markaya güvenmek gerekir. Ancak kırmızı kafa, reeflowersın bu katkısını kullandıktan sonra rahat yüzmeye başladı. Belki su düzenleyici işini yaptı, belki su değişimi işe yaradı, belki de her ikisi birden işe yaradı.
Reeflowersın crystal clearı ve bakteri kültürü destekleyicisini de kullanıyorum su değişimlerinde. Aslında gönül sera aqutan,nitrivec ikilisini veya jbl ve tetra kullanmak ister ama günümüz koşullarında hemen hemen aynı işi yapan ve daha az maliyetli olan markalara yönelmek gerekiyor. Tetra da alsan,jbl de alsan bana göre hepsi aynı. Tabi marka kullanınca belki ufak bir fark olabilir ama bence dış filtre,iç filtre ve ısıtıcının marka olması siz evde yokken akvaryumun ve evin güvenliği açısından çok daha önemlidir diye düşünüyorum. O açıdan bu tip su hazırlayıcılara çok para vermektense,bütçeyi akvaryum ekipmanına ayırmayı yeğliyorum. [/QUOTE][QUOTE=engin045]Ben Sera Goldy, Sera Goldy Gran, Tropical Süper Goldfish Mini Sticks kullanıyorum genelde. Haftada bir iki öğün kurutulmuş karides, haftada bir etçil balık yemlerinden veriyorum. Elinizdeki yem kalitesiz değildir, muhtemelen proteini yüksek bir yemdir. Sürekli aynı yemi tüm öğünlerde kullandıysanız kararmayı hızlandırmıştır.Mevcut yemi azaltıp daha hafif yemlerle menüyü genişletirseniz bir iki hafta içinde balıklarınız düzelir diye düşünüyorum. [/QUOTE][QUOTE=Alpella]Cevabı vermişler zaten ama birşey demek istiyorum balık çok şekil olmuş.[/QUOTE]

Herkese ayrı ayrı teşekkür ederim, önerilerinizi uygulamaya çalışıp burdan zaman zaman gelişmeleri paylaşırım çok yardımcı oldunuz sağolun
Japon Balığı Kararması
[QUOTE=ulutürk]Amonyak yanığı rastgele, düzensiz olur. En hassas olan yuzgeclerinde başlar, su çok kirli ve önlem alınmazsa vücudunda hafiften artar.

Akvaryum suyu temizse, haftalik su değişimi yapıyorsanız, balıkları almadan önce tankın bakteri dengesini oturtmussaniz, suyunuz kokmuyorsa, rengi sarı değilse , su yüzeyi köpürmüyorsa sıkıntı yok.[:)] Balıklarınız renk değiştiriyor olabilir.

Baliklarda renk değişimi de bu kadar hızlı olacağını düşünmüyorum. Yeni alınmış baliklar ortama alismalari lazim. Hadi 1 ay sonra olsun. 2 hafta çok erken diye düşünüyorum.

Evet, alttaki balığın kuyrukta benekleri ben de fark ettim. Japonlarda çok sık olur bu benek işi. Özellikle havalar az sogudugu zaman, kış aylarına girince çok olur.
[/QUOTE]

Değerli yanıtınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Suyun temizliğinden şüphem yok bu konuda hassasım, yine de insan her şeyi düşünüyor böyle bir durumla karşılaşınca özellikle de acemi olduğumdan bilene sormakta fayda var dedim :) benekler içib seachem paraguard kullanıyorum, sanırım biraz bitkisel beslemem gerekecek öneriniz olur mu?

[QUOTE=nightsoldie]Bilmediğim için konuya balıklama dalmak zorundayım. Acaba su ısısı çok yüksek olabilir mi? Bende 3 japon balığı var, dün sizinki ile aynı cins yani kafası kırmızı olan dış filtrenin basış yerindeki akıntıdan hiç ayrılmıyordu, hep aynı şekilde akıntıya karşı yüzüyor, ara sıra da kuma sürtünüyordu. Biraz araştırma yaptım, akvaryumdaki su değerleri ve ısının problem yarattığını keşfettim. Bende 5 litre kadar su çekip- ekleyip, akvaryumun ısısını kademeli olarak düşürdüm. ( akvaryum 60 litre civarında ) ısıyı da böylelikle 28 dereceden kademeli olarak 25.5 -26 derecelere düşürdüm. Aslında japon balıkları en iyi 22 derecede yaşarlar ama ne hikmetse, ısıyı o kadar düşürünce her zaman beyaz benek oldukları için 26 dereceler ideal oluyor. Belki de üstü açık, cama cam akvaryum kullandığımdandır, bilemiyorum.

Ayrıca dış filtrenin debisini de biraz düşürüp, şelale aparatıyla akvaryumda şelale yapacak şekilde suyu ayarladım. Böylece oksijen olarak da suyu dengelemeye çalıştım. Bunun yanı sıra reeflowersın japon balıkları için ürettiği mineral katkı maddesinden ve fishtavitden de ekledim akvaryuma.

Bugün kırmızı kafa, gayet iyi durumda. Akvaryumun her yerinde yüzmeye başladı. Acaba sizin de su değerlerinizde bir problem olmuş olabilir mi?[/QUOTE]

Teşekkür ederim yanıtınız için. Akvaryumda ısıtıcı yok 23-24 derece su ısısı. Eheim 2213 dış filtreyi iç sump olarak kullanıyorum debisi gayet iyi bence sadece yüzeyi dalgalandırıyor hafiften ki oksijen konusunda sıkıntı olmasın. Su tertemiz ama bakteri döngüsü tam oturmamış olabilir. Reeflowersın hangi ürünü? Memnun musunuz?

[QUOTE=engin045]Bu tip kararmaların nedenlerinden biri de yüksek proteinli yemlerdir. [/QUOTE]
Merhabalar bitkisel olarak önerdiğiniz bir markanın yemi var mı hangisini tercih edeyim
Japon Balığı Kararması
[QUOTE=ShowaSanshoku]Merhabalar.
Kararmanın ilk sebebi tanktaki amonyaktır.
Ancak sizin bakım şartlarınız incelendiğinde, balıkların anlattığınız davranışlarının yerinde olduğu düşünüldüğünde ve balığın renk değişimi gözlendiğinde, sizin balıktaki olayın genetik olduğunu düşünüyorum.
Bu denli değişim kırma japon balıklarında çok az rastlanır değildir. Özellikle ilk iki yaş içinde bu gibi renk değişimleri olabilir.
Sizin balığın boyutları ve bakım şartları düşünüldüğünde o yaş aralığında olduğunu tahmin ediyorum.
Bu değerlendirmeler çerçevesinde korkulacak bir şey olmadığını zannediyorum.
Bakım şartlarınızı disiplinli şekilde bu seviyede tutmanız, balıkları aşırı beslemeden kaçınarak 3 - 4 farklı kaliteli yem ile devam etmeniz güzel olur.
Sağlıklı hobiler...
[/QUOTE]

Yanıtınız için teşekkür ederim. Balıkları atakan petshoptan almıştım, onların paketlediği yemi kullandım belkide ondandır iyidir diye düşünmüştüm kesinlikle kaliteli bir marka alacağım hemen.

Bu konuyu açtıktan sonra balığımın bi tanesinde beyaz benek gördüm oysa 2 saat alıştırmada yapmıştım yalnız akvaryumu kurarken %10-15 kadar suyunu diğer akvaryumumdan çekmiştim belki de büyük bir hataydı bu.

Konuyu açtıktan sonra bir kapta kendi akvaeyum suyuna çok az metilen mavisi ekledim balıklarımı o kaba aldım akvaryumda da %50 oranında su değişimi yapıp balıkları tekrar ekledim.

Sonraki günde tanka seachem paraguard uygulamaya başladım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.