ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
UĞURBABÜR
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
6
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Şubat 2008 12:38
Son Ziyaret:
7 Saat 35 Dakika önce
Toplam Mesaj:
102 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
3 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Uğur BABÜR
Doğum Tarihi:
11 Haziran 1961
Yaş:
58
İl:
Bursa
Meslek:
Makine Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA


150x60x60 High tech tropkal
70x50x50 L201-L260
Uğur BABÜR

SON 10 MESAJI

Sonunda Bitkili Low Tech
Güzel olmuş, iyi seyirler dilerim
Görmüşken bir tavsiyem olacak , o ısıtıcı komple su içinde sorun yaratmaz ama yine de kafa kısmını su dışında bırakacak şekilde kullanmanı ve bunu her ısıtıcında alışkanlık haline getirmeni tavsiye ederim.
Co2 Difüzörü Yosundan Temizleme
İçine giren çamaşır suyunun tam olarak atılması için şöyle yapın.Önce çamaşır suyunda temizlenmesi için gereken süre bekletin.15 dakika bile yeterli olacaktır.Sonra bir diş fırçası ile fırçalayıp, ölen yosun birikintilerini temizleyin .Sonra su içine koyarak bekleyin, yarım saat beklemek yeterli olacaktır.Sudan çıkardığınızda diskin içine giren bir miktar suyu dışarı alamayacaksınız.Bu da sizi kuşkuya düşürecek .Bunun için cihazı CO2 e bağlayın ve su dışında TERS olarak tutun. Su dışında ters tuttuğunuzda , içindeki gaz basıncının etkisiyle içinde kalan suyu diskten dışarı verir.Bu diskten sızan suyu bir kağıt peçete ile silin , bu şekilde içinde kalan suyu da tam olarak çıkartırsınız ve tam olarak kurutmuş olursunuz. Sonrasında kullanmakta sakınca olmayacaktır.
Sizdeki cihaz tipi daha basit. Bunların, içlerinde ayrı spiral boru olan daha büyük tipleri var . Onların içlerinde kalan sıvıyı çıkarmak daha da sıkıntılı, ama bu şekilde, o tip spiralli cihazlardaki sıvı bile rahatça boşaltılabiliyor.
Benim uyguladığım yöntem budur.[EDIT]UĞURBABÜR,2019-03-16 11:35:52[/EDIT]
Puntius Denisonii (kırmızı Flaş Barb) Hakkında
Puntius denisonileri 150x60x70 high tech Co2 destekli, bol bitkili karma rainbow ve tetra grupları içinde uzun süre baktım.İnanılmaz zevk veren bir görsellikleri vardır.Küçük hamsi boyuna kadar büyürler.Benim bol bitkili tankımda genellikle orta bölgelerde bitki altlarını tercih eder ve grup halinde gezerlerdi.Çok hareketlidirler, ama bitkili tankta atlama sorunu olacağını sanmam, Ben hiç yaşamadım.
Oksijen ihtiyacı ana problem.Normal hava taşı ile desteklenen bir tankta sorun yaşamazlar , ama işe Co2 girince sorun karmaşıklaşıyor.
Biliyorsunuzdur ama gene de anlatayım tankta Co2 ve O2 varlığı birbirinden bağımsızdır.Her ikisi aynı anda yüksek olabilir.CO2 seviyesi canlıları zehirleyecek seviyeye çıkmadıkça sorun yoktur.Ama uygulamalar birbirinin tersine çalışır .Tankta CO seviyesini yüksek tutmak ve kaçmasını engellemek için su hareketini , özellikle yüzey hareketini azaltmanız gerekir.
O2 seviyesini yükseltmek içinse , aksine su hareketini özelikle yüzey hareketini artırmak ve hava taşı çalıştırmak gerekir.2 gayret birbirinin aleyhine çalışır.
Hangisini tercih edeceğiniz ve dengeyi nasıl kuracağınız , sizin tercihinize ve tanktaki bitki - balık dengenize bağlıdır.
Bu yüzden özelikle ışıkların sönük olup, fotosentez ve bitkilerin O2 üretmediği gece saatlerinde , tankta O2 seviyesi kritik seviyenin altına düşerek sorun yaratma riski vardır. Buna dikkat ediniz.
Ben kendi tankımda bu sorunu , gece ışıkların kapalı olduğu dönemde timer ile 3 defa aralıklı 15 dakika hava motoru çalıştırarak aşıyorum.Hava motoru gündüz ve ışıkların açık olduğu dönemde çalışmıyor.
Denisoniler O2 ihtiyacı konusunda gerçekten diğer türlere nazaran daha hassas.
2 sene evvel tüm denisonilerimi bu nedenle kaybettim.Tankı yeniden kurma amacıyla boşaltmıştım ve tüm balıklarımı daha küçük hacimli bir yedek tanka aktarmıştım.Diş filtreyi de olduğu gibi bu tanka aldım, ama bir hava taşı da koymayı ihmal ettim ya da başıma geleceği tahmin edemedim.Sabah kalktığımda en az 15 tür karma cinsten sadece denisonilerin tümünün (10 kadar vardı) öldüğünü görünce çok üzüldüm ama yapacak bir şey yoktu.Bu olay bu balıkların O2 eksikliğine ne kadar hassas olduğunu kulağıma küpe etmiştir.
Eheim 2260 Classic - Fluval FX5
Endirekt filtrelerin dolduğu zaman debilerinin düşmemesi doğal, çünkü akışı filtre malzemeleri üzerinden zorla geçirmeye gerek kalmadan , sepet gövde arasındaki boşluklardan vs kaçırdıkları için  debi düşüşü yaşamazlar. Ama Eheim direkt filtreler (2217-2260 gibi) filtre malzemeleri aşırı kirlenerek tıkanınca ister istemez debi düşüşü yaşarlar. Önemli olan bu debi düşüşünün farkına varınca filtrenizi temizlemeniz.
Eheim 2260 için dezavantaj olarak söylenebilecek şudur.İç sepet sistemi olmadığı için filtre malzemelerini dizmekte sıkıntı yaşarsınız .Ayrıca hacim dev olduğu için,  içine konacak malzeme de fiyat olarak belinizi büker.
Bu konuda , belki ilgilenenlere de yardımcı olur diye kendi çözümümü söyliyeyim. Yapı marketlerde satılan plastik tel ızgaralar olur.Bu tel ızgaraları sepet şeklinde büküp içlerini filtre malzemeleriyle doldurabilirsiniz.Ara katlara da bir sıra düz tel koyarsınız.En üste de 2 ya da 3 ad mavi sünger, gövde çapında kesip koyarsanız, mükemmel oluyor.En üste de 2 kat elyaf.
Ben bu şekilde kurduğum Eheim 2260'ı 6 ayda bir temizliyorum. Çok yoğun bitkili,  filtre içine aşırı miktarda yaprak kalıntısı giden bir tankım olmasına rağmen,  debi düşüşü sıkıntım da olmuyor.
İlgilenen arkadaşlara fikir olabilmesi için bir kaç foto da koyayım.
Bu sepet yöntemini , sepeti bulunmayan her tür direkt filtrede kullanabilirsiniz.
UĞURBABÜR2013-10-24 21:03:02
Eheim 2260 Classic - Fluval FX5
Yaklaşık 3 yıldır 150x60x60 tankımda eheim 2260 kullanıyorum.
Hiç tereddütsüz Eheim derim.Eheim 2260 direkt filtredir.Kaçağı vs yoktur.Endirekt filtrelerle ölçülmez.tabii fiyatını göze alanlar için.UĞURBABÜR2013-10-24 20:16:22
Seramik halka
Seramik halka olarak adlandırılan fitre malzemeleri gözenekli yapıları nedeniyle görünür yüzeylerinden kat kat daha fazla yüzey alanı oluştururlar .Bu yüzey alanında daha fazla sayıda bakteri tutunmasını sağlayarak, bakteri yatağı görevi görürler.Bu bakteriler de akvaryum ortamında Amonyak(NH3)/Nitrit/Nitrat dönüşümünü gerçekleştirirler.
Strafordan kapak yapımı bizden yorumlar sizden...
İyi günlerde kullanın. Güzel olmuş.
Fakat sakıncasını söylemeden geçemeyeceğim.
Strofor inanılmaz derecede kötü ve çabuk yanar. İstenmeyen bir tutuşma halinde , hele o panik anında söndürmeniz çok sıkıntılı olur. Kimse yokken oluşabilecek bir tutuşmanın sonucu tam felaket olur.
Keşke bu kadar emek verdikten sonra suntadan yapsaydınız diyeceğim.
3 M BİTKİLİ AKVARYUM KURULUM BURSA
Bu tankı kurmak ayrı cesaret, yürütmek ayrı cesaret.
Tebrikler, balıklı fotoları da bekliyoruz.
Örneğin 150-200 kadar bir neon sürüsü.
Java fern Windelow
Çamaşır suyu yosunları geriletmek ve baskılamak için etkili olabilir ama, yosunların öleceği kadar tutarsanız  , asıl bitkinin de etkilenmemesi imkansız.Bence bunu denemeyin.
Java fern Windelow
Bu bitki kuma ekilmez bir kütük veya taş üzerine misine veya makara ipliği ile bağlayın.Kökler kütüğe gelecek şekilde yerleştirin.Bir süre sonra köke tutunur.Bozulan yapraklar düzelmez.Ancak yenileri çıktıkça bitki daha iyi bir görünüme kavuşur.Bozulan yaprakları sakın çıkrmaya veya atmaya kalkışmayın , bu yaprakların ucundan veya orta damarından yeni sürügünler vermek suretiyle çolalacaktır. UĞURBABÜR2013-01-22 17:18:58

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,743,471 Mesaj
  • 401,525 Konu
  • 91 Forum
  • 141,845 Forum Üyesi
  • 1,447 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,402 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.