ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erhansavan
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
78
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Şubat 2006 11:18
Son Ziyaret:
Dün 02:15
Toplam Mesaj:
148 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
11 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erhan Savan
Doğum Tarihi:
08 Mart 1977
Yaş:
46
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erhan SAVAN ------------ İstanbul

SON 10 MESAJI

Kurulu Caridina Tankında Nasıl Gh Düşer ?
[QUOTE=Cem Altay]Ppm değeriniz yüksek bu sebeple Gh değeri de buna bağlı yüksek seyrediyor.
Ppm değeri ortalama 120/150 değerinde tutulmalı.Mineral ürünü olarak ne kullanıyor ve ppm değerini nasıl ayarlayıp ekliyorsunuz ?
Ben Caridina tanklarımda Ph,Gh,Kh ölçümü hiç yapmadım dwsem yeridir.
Değişim suyunu istedim ppm değerinde mineralize ederek ekleme yaparım.
Fazlasıyla yeterli oluyor.[/QUOTE]

Seachem in shrimp gh sıvısını kullanıyordum ( bitti şimdi shrimps forever ın gh ını kullanmaya başlicam ) 150 ppm e geldiğin de su değişimini yapıyordum eklediğim su gh ve ppm olarak sorunsuz aslında ama ilk caridina ya geçtiğimde kurulu olan su ro suz olarak co2 destekli tank üzerine kuruldu, eski suyun yarısını boşaltıp yerine ro su ile devam ettim, gh ı 18 lerden indirdim, bir süre sonra da akvaryumu değil eklediğim suyu ölçmeye başladığım, akvaryum arada kaynadı açıkçası.

Yeni gh plus a geçerken, yavrular da gelin ce şeytan dürttü ve tankı ölçtüm, sonuç vahim çıktı [:)]

Şimdi azar azar yüzde 5 leri geçmeyecek şekilde, katkısız olarak ro su değişimi yapıp gh ve ppm i düşürmeye devam edim diyorum.
Kurulu Caridina Tankında Nasıl Gh Düşer ?
Hi tech kurulu 30x30luk akvaryumu caridina tankına çevirdim, co2 kesildi ve aktif toprak eklendi. R.O suyu gh 5 olarak ayarlıyorum ph 6. prl karideslerimiz eklendi ve bir tanesinden yavru aldım hatta ama tankın içinde ki gh 8 10, tds 300 aralığında, bunu nasıl düşürebilirim ?
Ro dan çıkan suyu yüzde 5 oranında haftalık ekledim biraz daha düştü. bu şekilde devam mı edim ? başka bir yol var mıdır ? yavru da olduğundan büyük su değişimine gidemiyorum.
High Tech Akvaryum İçin Canlı Önerileri
Selam, ben 60x50x40 lık high tech te eheim 2217 kullanıyorum ve anca kesti diyebilirim, liliy pipe la fazla debiyi ortalığı karıştırmadan kullanabiliyorum.

En basta liberyt 200 denedim olmadı, 2213 te denedim o da kesmedi en son eski emektar 2217 yi bağlayınca her şey rayına oturdu diyebilirim.

Green Aqua gibi profesyonellerin tank kurulumlarına baktığınız da da hep büyük hacimli filtreler kullanıyorlar.

Eheim gibi bir markanın 2. ellerin de size bir ihtimal açacağı en fazla masraf mil ve pervane olur, biraz kovalarsanız, insaflı hobidaşlara denk gelebiliyorsunuz.
Caridina Akv Da Ph Nasıl Yükseltilir ?
[:D]şimdi beyler mevzu biraz çetrefilli [:D]

40 litrelik co2 destekli bitki için dizayn edilmiş bi akvaryumum var iken caridina blue bolt a merak sardım 10 adet satın aldım ve 4 ünü kaybettikten sonra bu iş olmayacak derken 2 tane hamile karidesi görünce yine alevlendi ve tds değerim şebeke suyu yüzünden 450 civarlarında olduğundan karidesler için tasarlanmış bi su arıtma aldım.( henüz yolda ) ph değerim co2 yüzünden 6 / 6,5 civarlarında ama arıtma suyu da o civarlarda su vereceğinden ve buna co2 de etki edeceğinden daha da düşecek gibi görünüyor.

soruma gelirsek, suyun ph ını tamponlamak için askı filtrenin içine birkaç tane mercan kırığı mı koysam yoksa ph tamponlayıcı Seachem Aquavitro Shrimp PHB tarzı bir ürün mü koysam bilemedim.
Dıy Co2 Leri Ne Kadar Zamandır Kullanıyorsunuz ?
[QUOTE=Burakaksu]

Merhaba aynı ürünü bende bir yılı biraz aşkın süredir kullanıyorum yalnız uzun zamandır şöyle bir sorunum var. Gaz çıkışını ayarlıyorum misal saniyede bir damla olacak şekilde. İlk aldığım zamanlarda o ayarını uzun süre koruyordu sürekli ve aynı oranda gaz çıkışı veriyordu. Yalnız beş altı aydır içinde 2 bar ve hatta üzerinde basınç olsa bile gaz çıkışı zamanla azalıyor sonra duruyor. Öyleki şuan saniyede 2 damla verecek kadar açsam dahi yarım saat geçmeden neredeyse durma noktasına geliyor. Herhangi bir yerden kaçak yok co2 hortumu vs yeniledim içinde basınçta var. Ayar vanası bozuldu desem onuda çözemiyorum. Belli bir ayarda açtıktan sonra ne olurda kapanır çıkış durur ki.? Lütfen yardımcı olabilir misiniz. Aklıma co2 ince ayar vanası alıp hortuma eklemek geldi. Kendi vanasını sonuna kadar açıp basıncı ince ayar vanasıyla tutup gaz ayarını öyle yapayım diyorum. Onunda dıy sistem için satılanı muhtemelen kalitesiz bir şey o bile 150 lira gibi adam akıllı bir şey alsam 300 400 neredeyse sistemi o paraya almıştım zaten. Yapabileceğim demeyebileceğim bir şey var mı ? Teşekkür ederim.[/QUOTE]

aynı sorun bende de oldu, haftalarca uğraştım durdum, bahsettiğin gibi ince ayar vanası da aldım, selenoid dedim onu da iptal ettim, damla sayacı dedim onu da iptal ettim, sızdırıyor mudur diye doğalgaz borularına sıkılan sıvı conta ile de denedim, olmadı da olmadı. bu halde ne satabiliyorum ne atabiliyorum, dolapta gördükçe küfrediyorum [:/]
Caridina İçin Hangi Gh+
Caridina akvaryumu için hangi marka Gh+ ürünü kullanıyorsunuz ?

Ben yeterli dir diye düşünerek Seachem Aquavitro Shrimp Gh aldım ama önerilerinize de açığım.


Seachem Acid Regulator Ve Co2 Kullanılır Mı
[QUOTE=Cem Altay]

Stabil olarak Co 2 dozlandığında öyle bariz bir değişim olmuyor,olsa da sabit kalıyor.
Bizim hightech tankta 24 saat kesintisiz co2 var ve tabanda aktif toprak.Hatta onlarca neocaridina sağlıklı bir sekilde yaşıyor ve ürüyor..
Ben co2 yi kesintisiz verdiğim için farklı uygulamalar yapan(gece kapanan,ışıktan önce açılan vs.)tanklar için pek yorum yapmayayım.
Sonuçta söz konusu olan Caridina türleri ve değişim ne oranda etkiler yada etkilenmez kestirmek zor.[/QUOTE]

Siz böyle anlatınca bir aydınlanma geldi, bende co2 yi selenoid ile kullananlardanım, ve bir araştırma yaptım makale bayaa uzun ve sonunda co2 surekli verildiğinde ph dalgalanması olmayacağı gece suya bir dalgalanma verilerek fazla co2 nin de balıklara tehlike teşkil etmesi önleneceği anlatılıyor ki ben zaten şelale filtre kullandığım için akıntı hep var.

Şimdi co2 yi ayarlayarak ph ı sabit bir halde tutma düşüncesindeyim.

Son olarak sizde co2 takviyesi ile aktif toprak kullanınca Ph kaç oluyor ?

makale : https://www.karidesdunyasi.net/sayfa/co2-ve-akvaryum
Seachem Acid Regulator Ve Co2 Kullanılır Mı
[QUOTE=Cem Altay]Seachem sitesinden alıntıdır..
Asit Regülatörü™ bitkili bir akvaryumda kullanabilir miyim?
Evet, bitkilerinize zarar vermez, ancak Acid Regulator™ fosfat bazlı bir tampondur, bu nedenle kullanıma bağlı olarak bazı istenmeyen yosun oluşumu yaşayabilirsiniz. Bitkili akvaryumda pH'ı düşürmek için Acid Buffer™ öneririz . Acid Buffer™, pH 4–6,8 asit aralığında pH'ı düşürmek ve stabilize etmek için fosfat/karbonat içermeyen bir tampondur.

Bence de en sağlıklı olanı aktif toprak.
Jbl ph minus tarzı Ph düşürücü ürünler de mevcut.Fakat tankta değişkenler çok fazla olduğundan tecrübe dahilinde ve sürekli ölçümlerle yol alınmalı..
Ayrıca bu ürünler de maliyetli ürünler,biraz daha üzerine koyup garanti gitmek bence çok daha sağlıklı.
İyi hobiler.[/QUOTE]

Evet sitesinde bende bunu okudum, Acid Buffer daha mantıklıya geliyor ama o da ülkede yok sanırım ve ya ben bulamadım. Mevzu en sağlıklı olarak dönüp dolaşıp aktif toprağa geliyor.

O zaman da şu soru çıkıyor, aktif toprak olan bir bitkili akv da, co2 kullanıldığında ph aktif toprağın tamponlandığı seviyeden aşağıya düşer mi ?

Bu gidişle bu sevda başka bahara kalacak gibi.

Seachem Acid Regulator Ve Co2 Kullanılır Mı
[QUOTE=Cem Altay]Erhan bey,Caridina türleri için stabilite açısından Aktif toprak öneririm.
Acid regulatör zamanında denemiştim,fosfat tamponlu bir ph düşürücü ve Ph düşürürken iletkenlik değerlerinde sapmalar gözlemlemiştim.
Karidesler için şahsen önermem fakat siz bilirsiniz tabii ki..[/QUOTE]

Cem bey bilgi için teşekkürler, kurulu bir bitkili akv. olduğundan olanı bozmadan nasıl yaparım ın yollarını arıyorum ama aktif toprak kaçınılmaz son gibi görünüyor.
Seachem Acid Regulator Ve Co2 Kullanılır Mı
Co2 destekli bitkili akv da caridina beslemek istiyorum, su co2 eklendiği için ph 6,5 a iniyor ama gece co2 olmadığından geri çıkıyor dur diye tahmin ediyorum, göstergenin maviye dönmesinden dolayı.
Bunu sabitlemek için Seachem Acid Regulator kullansam diye düşündüm ama bu sefer de onun sabitlediği ph ı, co2 nin açık olduğu aralıkta daha da indirir mi ?
sorusuna takılıp kaldım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.