ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
alperen9
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
04 Şubat 2016 23:19
Toplam Mesaj:
22 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Alperen Tekkaya
Doğum Tarihi:
Girilmedi
İl:
Kars
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Alperen Tekkaya

SON 10 MESAJI

Lepistes Ve Moli De Tuz Kullanımı
[EDIT]alperen9,2015-09-20 00:23:04[/EDIT]
Bitkili Akvaryumlarda Taban Ve Kurulum
[QUOTE=idris22]Tecrube tecrubedir desenize elinize saglik [/QUOTE]

Sağolun İdris Bey
Bitkili Akvaryumlarda Taban Ve Kurulum
Bitkili akvaryumların bakımı,kurulumu, taban kurulumu, ışıklandırma gibi konularda zorluk çekiliyor.

Şimdi ilk olarak taban kurulumunda kum çeşitleri çok fazladır ama ben şimdiki kurulumumda

1-Hindistan Cevizi Torfu
2-Dere Kumu
3-Lav Kırığı Kum
4-Hagen Kum Kullanıcam.

KURULUM

Kurulumu 3 yıl önce yaptım o nedenle fotoğraf paylaşamıyacağım.[:'(]

Başlıyoruz[:)]

Hesaplayalım
65x25x35h
Net litre: 57 litre
10 litre kum (6 cm kum)
tepeden 5 cm bırakıcaz yaklaşık olarak 40 litre.

5 litre hct yi döküyoruz ve güzelce yayıyoruz. Arkadan öne eğim yapıyoruz sonra 1lt dere kumu sonra 2 litre lav kırığı 2 litre hagen kum bunları sineklikle ayırıyoruz ki karışmasınlar.10 kök saz,4 kök eledoa,2 kök çam,1 kök cryptocoryne lutea, 10kök subulata dikim şöyle.
Eğer kuru yaprak veya iyi halde olmayan yaprakları atın.
Kökler 2cm den uzun ise 2cm boyutuna getirilerek kesilir.

DİKİM

Yarısı dinlenmiş su ile doldurulur

Sazları 5er kök olarak ayırıp en arka köşeye dikilir. Sonra 2şer kök olarak sazların yanlarına eledoa dikilir onların yanında 1er kök çam diktim.

Orta bölüme cryptocoryne lutea dikilir.
Ön bölüme 10 kök subulata bir sıra halinde dikilir.

Ben 3 yıldır 9 watt pembe dalgıç florasan kullanıyorum sıkıntı yok.

Suyun hepsi doldurulup ısıtıcı takılır 21 dereceye ayarlanır. Sera nın florena sıvı gübresi iyi soda ve yumurtayı haşlayıp suyunu dökebilirsiniz. Günde 5 saat ışığı açsanız yeterli. Co2 ye gelince tablet ve mayalı kullanım isra ve sera iyi ista biraz daha ucuz iyi yönü o[:D]

MAYALI SISTEM YAPILIŞI

1,5 lt lik kola veya gazoz şişesi
2 yemek kaşığı pakmaya
1 çay bardağı şeker
yarım limon
yarım çay bardağı süt
difüzör
2,5 m hava hortumu

Yapılışı: Şişeyi güzelce tuz la yıkıyoruz. Ardından şişenin kapağına hava hortumunun girebileceği bir delik açıyoruz. Sonra bir litre akvaryumdan alınmış 21 derece su koyuyoruz maya yı o suda bir pet bardakta eritip koyuyoruz şekerde öyle süt ve limon suyunuda ekleyip deliği kapatıp sallıyoruz 1dk sonra kapağın deliğin den hortumu geçirip sıcak silikon ile yapıştırıyoruz fakat hortum karışım sıvısına değmeyecek hortumun ucuna difüzörü bağlayıp takıyoruz 1ay gider yaklaşık olarak.

Yazdıklarımın hepsi tecrübeyle sabittir
50 Litre Bitkili Akvaryum Kurulumu
50 litrelik bitkili bir akvaryum kurulumu için ne yapılmalı onları sorucam. Tabana 5 litrelik torf
4 kg hagen kum
3 kg lav kırığı kum

Bitki olarak saz,java moss,eledoa ve tilki kuyruğu olacak için de
10 karides
2 çöpçü
1 vatoz
7 lepistes

olacak co2 kullanmalı mıyım
gübre kullanmalı mıyım
filtre pipo

Önerileriniz nelerdir[:)]
Ücretsiz Bitki
Ben denizli de oturuyorum da bana gönderebilir misiniz akvaryumum 50 lt toplamda 25 wat ışık var

Sizin gibileri tebrik etmemek elde değil[:)]
50 Litrelik Canlı Doğuran Tankı
Zamanın da yaptım fakat sonuç sıfır yani birde arkadaşlar dediğin gibi 1.5 aylık lepistes yavrusu var 4 adet küçükler ve renk sizler nedeni ne olabilir. Forum da bir konu da rafya da büyük balıkların sıkışıp öldüklerini duydum ondan cevaplarınız için teşekkürler
50 Litrelik Canlı Doğuran Tankı
Arkadaşlar 3 moli ile 3 lepistesim var. Artı 2 çöpçü 2 karides 4 tane lepistes yavrusu ama renklenmediler ve küçükler gibi 1.5 aylık moscow blue lepistesim doğuracak bitki yok rafya koysam büyük balıklara zararı olurmu?[EDIT]alperen9,2015-08-12 23:15:39[/EDIT]
Zebra Ciklet Doğuracak Mı?
Ali bey çok teşekkür ederim. Zaten zebralardan önce lepistes bakıyordum. Ama yavrular 1.5 aylık olduktan sonra hep ölüyorlardı son 1haftada büyük lepistesler kamburlaştı ve pulları dökülmeye başladı ve bende sinir olup değiştirdim. 2. yavru alışımda zaten büyükleri verip küçüklere bakmayı düşünüyorum sonra bitkili bir akvaryum 1ay kadar boş bırakıp sadece bitkilerin büyümesini beklicem sonraki 1 ayda kiraz karides, elma salyangoz, tatlı su midyesi alıcam. Sonra ise Moli bakmayı düşünüyorum açıkçası.
Çıkarıp bakmadım ışık tutup baktım küp zaten küçük belli oluyor yani diğerlerinide karar verdim yumurtladıkları zaman beta ile değiştireceğim
Baktım yumurta yok Ali bey akvaryum 60 litre diğerleri de zebra ciklet birisi 6 cm diğerleri 4 cm ve daha küçükler

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.