ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Mert92
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
42
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
14 Haziran 2024 20:41
Toplam Mesaj:
152 [0.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
18 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mert Akbaş
Doğum Tarihi:
Girilmedi
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mert Akbaş

SON 10 MESAJI

Yine Yeniden Bitkili Akvaryum Kurulumu
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205778/140620242042061.jpg[/IMG]
Merhabalar güncel 14.06.2024 itibarıyla durum yukardaki gibi. Bayram çncesi biraz budama yaptım arka tarafta. Montecarlolardan kararanları çıkarttım şimdilik iyi gibi bakalım bayrama dayanabilecek mi.[:)]
Balıklarım Sürekli Ölüyor
Çikletlerle hiç haşır neşir olmadım ama her hafta dış filtre temizlemeniz yanlış mavcut bakterileri öldürüyor. Bana sorarsanız en az 2 ayda bir temizlenmeli tabi takdir sizin
Yenı Kurulan Akvaryum
Öncelikle elinize sağlık
Aklıma bir kaç konu geliyor bu durumla ilgili
1- çeşme suyuyla su değişimi yapıyorsanız yada kurulum yaptıysanız o sebepten koku ve bulamıklık olabilir su düzenleyici katkı kullanarak muhtemelen çözebilirsiniz.
2- akvaryum içerisine koyduğunuz malzemeler salınım yapıyor olabilir( örneğin ortada bulunan gri dekor bina gibi) bunu tespit etmek biraz zor ama çıkarım yüzde 50 su değişimi yaparsanızda sorununuz çözülecektir.
Saygılar[:)][EDIT]Mert92,2024-06-13 02:50:06[/EDIT]
Siyah Yosun Sorunu
Eğer yosunlu kısımlar ce bitkiler akvaryumdan çıkabiliyorsa çıkartın bir tasa sulandırılmış çamaşır suyu koyum daldırıp 20 sn bekleyin yosun moraracaktır sonra durulayıp tanka geri koyun en hızlı yöntem budur bilginize saygılar[:)]
Tankımda Oluşan Yosun
Arama kısmına yosun rehberi yaz orda doğru cevabı bulacaksınız. Keyifli hobiler
40*40*40 Deniz Akvaryumu
[QUOTE=Laterthanbefore]Benim yaptığım hesaba göre "ne eksik ne fazla" şekilde 10-12 bin civarı tutacaktır.

Hesap içerisinde şunlar var :
En pahalı olan üründen göz ardı edilebilecek miktarlara doğru sıraladım.

Işık (filtre veya taş ile de yerleri değiştirilebilir kalitelisi kalitesizi gibi etkenler var.)
Filtre (protein skimmer)
Canlılar (seçenek çok fazla ama ucuz bir kurulum için toplam 2 bin tl yi aşmayacak şekilde düşündüm)
Mercan kayaları
Dalga motoru
Isıtıcı
Akvaryum
Tuz (10kg)
tuz ölçer ve ismini unuttuğum ortalama fiyatı 700 tl olan bir alet daha.
Yemler
Kum

Bu ürünlerin eklenmesi opsiyonel (daha stabil bir akvaryum için eklemekte fayda var elbette) :
Bakteri kültürü?
Ekstra filtrasyon ürünleri?
Katkı ürünler?
Soğutucu?
Test kitleri?
Su tamamlama sistemi?

Sanırım bu ürünler ile minimum şekilde kurulum yapılabilir.
Sizi etiketlediğim başlığın en alt kısmına bakarsanız forum üyelerinden birisi benim için ürünlerin yurt dışı fiyatlarını yazmış işinize yarayabilir.

[/QUOTE]
Refraktometre sanırım adını unuttuğunuz alet[EDIT]Mert92,2024-06-13 02:24:14[/EDIT]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205778/120620242325531.jpg[/IMG]

12 Haziran 2024 itibarıyla güncel durum bu şekilde gelişim biraz yavaş gibi duruyor. Site üzerinde satış yapan bir kullanıcıdan tam set evyap zirai sıvı gübre satın aldım. Bakalım tam setle gelişim nasıl olacak[:)]
Camlarda yavaş yavaş yeşil nokta yosunu olmaya başladı. Sanırım fosfat eksikliğinden kaynaklanıyor. Elimde yok bakalım aydınlatmayı bir saat azaltarak yok etmeye çalışacağım. Şimdilik elle kazıyarak yok ediyorum. Montecarlolarda hafif kararmayla birlikte bazı yapraklarda erime söz konusu ancak yeni yeşil yaptaklarda çıkmakta. Bunun sebebi sanırım diatom sürecinden kaynaklanıyor. Kendime not
90x40x40 Ölçüleri İçin Filtreleme Ve Canlı Seçimi
Bence dert etmeyin okadar dikkatli olun sadece yeter gerisine endişe etmeyin halledersiniz[:)][:)]
Bitkili Akvaryum Önerisi
Extraclear mantığı tam olarak şöyle camlar genelde renkli olur( yeşilimsi) kadtettiğim gündelik hayatta kullanılan buda ışığım kırılıöını ve akvaryum seyrinde renkleri etkiler kısaca extra veya ultra clear camlar renksiz olur. Seyri güzel olur. Özellikle belirtilir genellikle. Forumda satan atkadaşlar görmüştüm daha önce gene vardır. Büyükşehirlerde imalatçı çok fazla var sıfır düşünürsenizde. Benim halihazırda kullandığım creaqua 40x35x30h extraclear akvaryum internette vardır.[EDIT]Mert92,2024-06-09 04:00:05[/EDIT]

Forum ilanları arasında bulduğum bir örnek
https://www.akvaryum.com/Forum/2_adet_akvaryum_ve_bitkiler_i112178.asp

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.