ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
easyfun
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
8
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
09 Ekim 2016 00:47
Son Ziyaret:
17 Temmuz 2018 01:30
Toplam Mesaj:
5 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erdem ASIBOSTAN
Doğum Tarihi:
30 Ağustos 1979
Yaş:
38
İl:
Izmir
Meslek:
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erdem ASIBOSTAN Ana Tank: 80*27*44(h) Japon(6), Cüce Vatoz(2) ve Elma Salyangozu (5)(Eklenme Tarihi:13/03/2018) 2 Japon yavru (İlk yavrularım. 20/02/2018) Not: Artık 1 yavru... Yavru Tankı: 50*20*30(h) 5 L144 yavru 15 Cüce Vatoz, ve sürüsüne

SON 4 MESAJI

Bir Akvaryum Güncesi
Ölçüler: 80*28*44

Canlı Türleri: Japon balığı (carassius auratus) (1 ranchu, 2 black moor teleskop, 3 common gold fish)
cüce vatoz (Ancistrus dolichopterus) (2 adet)

Bitki Türleri: Anubias Barteri var. Barteri (3 kök)

Tankın Yaşı: 01/05/2017 (ikinci kurulum)

Filtrasyon ve Işıklandırma: Sunsun Hv603b dış filtre;
Roxin 30cm, 6w. pembe dalgıç floresan,
140 cm 12v. 36 w. 3 pin şerit led.
Tasarım ve Dekorasyon: Arka fon;
5 kg. silis kum ve 2 kg. midye kırığı karışık kum;
Hindistan cevizi kabuğu


Merhabalar, mayıs ayı içinde "Kafamda Sorular" adında bir konu açmıştım. Oradaki önerileri göz önüne alarak biraz da cahil cesaretiyle yenilikler yaptım akvaryumumda.

Cahil cesareti diyorum çünkü canlı yükümü artırdım, haliyle iş yüküm biraz arttı. Kesinlikle yorulmuyorum aksine bir zevk benim için.

Bunun dışında üç kök de Anubias aldım. İlk başlarda kararsız kaldım; yapabilir miyim, benim gibi bir acemiyi aşar mı diye ama Melih (@izmirmelih) kardeşim sağ olsun fikrimi değiştirmeme yardımcı oldu. Anubiasları biraz araştırınca almaya karar verdim. Yaklaşık bir haftadır yeni balıklarım, bitkilerim mutlu mesut devam ediyoruz.

Üç günde bir dip çekimiyle birlikte 20-22 litre civarı su değişimi gerçekleştiriyorum. Anubiaslar az ışık istedikleri için şerit ledi sadece 2 saat açık bırakıyorum, gecenin geri kalanında 30 cm dalgıç floresan işimi görüyor. Tabii dalgıç floresan da akvaryum kapağındaki ışık bölümünde yer alıyor. Şerit ledler zarar vermesin diye alt kısmı cam ile örttüm.

Yem olarak da Sera Goldy spiriluna ve AHM spiriluna pond yem kullanıyorum. Ayrıca cüce vatozlarım için Sera Wells Chips ve dip yemi kullanıyorum ancak her ikisi de bitmek üzere. Tabii bunun en önemli sebebi benim büyük canavarlar; ne bulurlarsa silip süpürüyorlar. Bunun yerine ev yapımı yem tarifi gördüm vatozları araştırırken Kedibalıkları forumunda (https://www.akvaryum.com/forum/vatozlar_icin_ev_yapimi_yem_tarifim_k804503.asp). Bunu yapmayı planlıyorum.

Öneri ve eleştirileriniz benim için değerlidir. Şimdiden teşekkür ederim.

Video:

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=FHe5lQV1yOg&t=12s[/VID]
Kafamda Sorular....[:?]
Çok teşekkür ederim İbrahim Bey, cevaplarınız sayesinde kafamdaki soruların büyük kısmı açıklığa kavuştu.

İç filtrenin akıntısı sanırım Hindistan cevizini hareket ettiriyor, bunu da göz önüne alarak iç filtreyi çıkardıktan sonra sabitleme işini yapsam daha mantıklı olacak.

Bitki düşünmüyorum, dediğiniz gibi işi biraz daha öğrendikten sonrasında düşünüyorum. Bu yüzden aydınlatma için ledleri bitki alıncaya kadar kullanabilirim diye anladım yazdıklarınızı.

Tekrar teşekkür ederim cevaplarınız için.


Edit: Bunlar da benim canavarlar... Işık yetersiz olduğunu resmen bağırmış.

Bir de... Büyük japonum ryukin olabilir mi?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189808/080520172254481.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189808/080520172255101.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189808/080520172255291.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189808/080520172255451.jpg[/IMG][EDIT]easyfun,2017-05-08 22:58:29[/EDIT]
Kafamda Sorular....[:?]
Herkese merhabalar,

İlk gençlik yıllarımızda babam sorumluluk duygusu aşılamak adına bize bir akvaryum yaptırmıştı. Yanlış hatırlamıyorsam 70*40*40 gibi ölçülere sahipti.

Aynı duygularla kızım sorumluluk duygusuyla daha çabuk tanışsın düşüncesiyle ve eski tecrübeler ışığında akvaryum almaya karar verdim ve geçen Ağustos sonunda 50*20*30(h) ölçülerinde bir akvaryum aldım. Üç japonumu da kurulumu takip eden haftanın sonunda ekledim.

Buraya kadar her şey normaldi. Ancak hem japonlarım gittikçe büyüdüğünden hem de artık hobiyi aşmaya başladığını düşündüğüm sevgiyle akvaryumu büyütme kararı aldım. (Şimdi bu forumda kim yazmıştı hatırlayamadım ama şuna benzer bir cümle yazmıştı: "Bir tonluk akvaryuma bu balıkları bıraksak bir ay sonra üç tonluk akvaryum almayı düşünürsünüz." İşte tam da beni anlatan sözler bunlar.)

Öncelikle iç filtreyi değiştirip biyolojik döngüyü daha uygun hale getirmeyi amaçladım. Sunsun hv603b model bir dış filtre aldım ve maalesef her şey bundan sonra başladı: Nasıl başardıysam filtreyi akvaryumun arkasına yerleştirirken (yer sıkıntısı nedeniyle filtrem akvaryumla aynı seviyede olmak zorunda.) arka camı çatlattım. Balıklara bir şey olmasın diye kovaya aldım ancak akvaryum araştırıp alıncaya kadar iki gün geçti ve balıklarım strese girdi.

Aceleyle 80*28*44 ölçülerinde yeni bir akvaryum aldım. Daha fazla stres artıp balıklarımı öldürmeyeyim diye su değerlerinin oturmasını beklemeden akvaryuma ekledim. Tabii balıklar için bu ikinci şok haline dönüştü. Bozuk yumurta kokusuna benzer bir kokuyla birlikte bulanık bir su...

Dış filtreye buradaki konulardan hareketle aktif karbon ve seramik ekleniştim ilk kurduğumda. Ve bu olay filtreyi kurduğum günün akşamı gercekleşti. Biraz da aktif karbona güvenmiştim doğrusu.

Balıkları ekleyeli tam bir hafta oldu ve gün aşırı 15 litre su değişimi ve hem iç hem de dış filtreyi birlikte çalıştırarak su dengesinin oturmasını sağladım. Bu hafta da gün aşırı su değişimine devam etmeyi planlıyorum.

Tüm bunlar güzel gelişmeler benim için ancak tüm malzemelerim 50*20*30 akvaryum için olduğundan ve çok aceleyle davrandığımdan çok eksiğim olduğunu düşünüyorum. Bu noktada aşağıdaki sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim.

Örneğin, üç japon dışında iki de cüce vatozum ve onlar için hindistan cevizi kabuğum var ama suyun artmasından ve kumun az olmasından sürekli yerinden oynuyor. Kum olarak midye kırığı var akvaryumda ancak yetersiz kaldı (iki kilo aldığını hatırlıyorum. Bu hafta içinde sanırım beş kilo daha ekleyebilirim. Su şartları düzelsin diye bekletiyorum.). Bu ceviz kabuğunu büyükçe iki veya üç taşla sabitlesem, kum az olduğu icin alt kısma strafor da yerleştirmediğimden cama zarar verir mi? Straforu ve taşları sonradan eklemek bir sorun oluşturur mu? Aslında straforun salınımı olur mu, daha doğru bir soru olur.

Sunsun dış filtreyi iç filtre ile çalıştırmaya mı devam etmeliyim? Yoksa dış filtrem yeterli olur mu? (İç filtreyi yüzeye yakın konumlandırıp sirkülasyon sağlama fikri de oluştu sabah yemlerken. Mantıklı olur mu?
Gelelim diğer bir soruya, burada çok güzel ırklar gördüm ve doğrusu shubunkinler adeta gönlümü çeldi. İki ya da üç tane daha shubunkin alsam balık yüküm çok mu olur? Üç ya da dört günde bir su değişimi ile bu yükü hafifletebilir miyim? Böyle bir durumu dün gece Erkin Beyin (@stormare) konusunda ([URL]https://www.akvaryum.com/Forum/cocukluk_aski_japon_baligina_donus_k897410.asp[/URL]) okumuştum. Bende de işe yarar mı?

Şimdiki balıklarımı bırakmak isemiyorum, yaklaşık sekiz dokuz aydır bir çeşit bağ kurdum onlarla. Vefasızlık olacakmış gibi geliyor onları bırakmak.

Bir diğer sorum da ışıklandırma üzerine olacak. 30 cm. boyunda pembe ışık veren bir dalgıç flüoresan var, yeterli olmadığı açık. Bunun yerine evde kullanmak üzere aldığım ve bir türlü monte edemediğim beyaz renk power şerit ledler var. Bunları akvaryum suyu ya da buharı gelmeyecek şekilde akvaryumun ışıklandırma kısmına yerleştirsem verimli olur mu? Işıklandırma alanını pleksi ile kapatma fikri geldi aklıma.

Fotoğraf maalesef şu an ekleyemiyorum, akşam eve varınca ekleyebilirim.

Şimdiden tüm fikirlere açık olduğumu ve bu fikirlere çok sevineceğim. Teşekkürler, sağlıklı hobiler.[EDIT]easyfun,2017-05-08 11:57:50[/EDIT]
Çocukluk Aşkı Japon Balığına Dönüş
İyi geceler Erkin Bey, hayırlı olsun kurulumunuz.

Benzer durumları (ilk göz ağrımın japonlar olması, 20 litrelik akvaryum tecrübesi, akvaryum değiştirme vb.) yaşayan biri olarak son derece başarılı bir kurulum olduğunu düşünüyorum. Darısı başımıza... Gıpta ile fotoğrafları ve videoyu inceledim.

Yeni akvaryuma geçişim ve geçişte yaşadığım su değerleriyle ilgili sorunlar nedeniyle bilgi edinmek için forumu dolaşırken konunuza denk geldim. Ama sanırım sık sık gelişmeleri takip için uğrayacağım. Benim için güzel bir örnek olacağınızı düşünüyorum.

Sağlıklı balıklar dilerim.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,612,442 Mesaj
  • 383,129 Konu
  • 91 Forum
  • 132,644 Forum Üyesi
  • 1,398 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,512 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.