ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Melih Arslan
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
26
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
18 Eylül 2018 15:39
Son Ziyaret:
5 Saat 18 Dakika önce
Toplam Mesaj:
59 [0.11 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
26 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Melih Arslan
Doğum Tarihi:
25 Ocak 1999
Yaş:
21
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

.

SON 10 MESAJI

Sump Bilmecesi
Açıklamamda atladığım bir husus var. Benim söylemek istediğim eğer imkanınız var ise daha iyi ölçülerde sump edinmeniz ileriye dönük olarak daha iyi olur. Eğer yoksa bu sumpu kullanabilirsiniz.

Bir sump her zaman dış filtreden daha iyidir.

Keyifli hobiler dilerim. [:)]
Sump Bilmecesi
Sump tankında önemli olan taban alanıdır. Biyolojik olarak bakterilerin suyu temizlemesi için uygun su hızı olmalıdır. Su hızı da taban alanına bağlı olarak değişir. 20×60lık taban pek yeterli olmayacaktır. Hızlı olan su fiziksel olarak temizlenecektir yani sünger elyaf sorunsuz işler ancak bakteri tutucu için kullanılan biyoball seramik pek yeterli olmaz. Bu sump kullanılamaz demiyorum ancak biyolojik filtre için yetersizdir, fiziksel temizlik yapar. [EDIT]Melih Arslan,2020-02-26 09:15:16[/EDIT]
Yeni Kurulan Akvaryum Üzerindeki Tortu
İç filtre işe yarar. Suyu hareketlendirmelisiniz. Hareketli suda kısa sürede kaybolacaklardır.
Bitkilerde Problem
Merhaba, 2 hafta önce kurduğum akvaryumda (35×25×30) sadece bitkiler var. Mayalı sistem co2'yi 2 gün önce yaptım. Işık olarak 9w led ampul kullanıyorum günlük 5 saat. Co2 çıkmaya başlayınca dıy KNO3 (3ml) ve KH2PO4 (8ml) takviyesi yaptım. Birkaç gün geçmedi bile ve fotoğraftaki gibi bitkilerin üzerinde toz,pislik ya da pamuğu andıran bir şeyler oluştu.

Tahminim alg ancak konuya hakim değilim, ne oldukları, kaynağı ve çözümü nedir yardımcı olur musunuz?

Kum: Hagen
Bitkiler: Tilki kuyruğu, tenellum, java fern, moss ball (şimdilik bunlar)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209253/240220201957381.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209253/240220201958091.jpg[/IMG]
Orando Akvaryumu Kurucam? Sorularım Var.
[QUOTE=ŞahinK]
Kimseyi yanlış bilgilendirmiyorum kendim de 90lt de besliyorum bu benim düşüncem. sağlıklı hobiler
[/QUOTE]

Bu forumda düşüncelerimizi ifade ederken tecrübelerimize dayanırız ancak gerçekleri tolere etmemek şartı ile. Bir bardakta da balık yaşatılabilir ancak bu uygun değildir. Aynı şeyi tekrar dile getirmişsin "ben besliyorum". Kesinlikle yanlış yönlendirme yapıyorsun.

Ayrıca biri sana yanlış yaptığını söylüyorsa (ki elbet bir bildiği vardır) lütfen doğrusunu öğrenmeye çalış, ben yapıyorum ile olmaz. Hata yapa yapa bircok şeyi öğrenilir. Anlayış göstereceğini düşünüyorum.

Keyifli hobiler dilerim. [:)]
Kendi Yaptığım Sump Sistemim Hakkında
Emek vermişsiniz çok güzel. [:)]

Genellikle sumplar için akvaryumlarda taşırma sistemi yapılıyor. Bu sistemi incelemenizi tavsiye ediyorum. Yaptığınız şekilde sorunsuz çalışabilmesi için bir yol bilmiyorum malesef. Ancak bildiğim bir konu sumpun taban alanının önemi. Bunun sebebi suyun akış hızını belirlemesidir. Hızlı akan su bakterilerle iyi şekilde karşılaşamaz ve iyi bir filtrasyon sağlanamaz. Bakteriler canlılar için zararlı olan amonyağı daha az zararlı hale getirirler. Bu konuda yaptığınız sump pek yeterli gelmedi açıkçası. Ancak sumpunuz suyu fiziksel olarak temizleyecektir o konuda bir sorun yok.
İlk Akvaryumum
Balıklar olmadan döngü olacağını düşünmüyorum. Şöyle ki;
Balıkların dışkılarından suya amonyak karışır. Bu amonyak bakteriler tarafından önce nitrite daha sonra nitrata dönüştürülür. Bitkiler de nitrata ihtiyaç duyarlar. Akvaryumda amonyak yani dolayısıyla balık olmadan (suya ek gübre vb atmıyorsanız) azot döngüsü olmayacaktır.

Ek olarak kılıçkuyruk genelde yavruları yiyen bir tür. Lepisteslerinizden yavru almak gibi bir düşünceniz varsa ilk başta kılıçkuyruk almamanızı öneriyorum.

Keyifli hobiler dilerim. [:)]
Akvaryum İçin Bitki
Merhaba genç kardeşim, bitki önerisi olarak [B]low tech[/B] olanlara bakmamı tavsiye ederim. Tilki kuyruğu, elodea vb bitkiler çabuk büyüyen ve co2, gübre gereksinimi düşük olan (yani ekstra bir şey yapmana gerek yok) bitkilerdir.

Keyifli hobiler [:)]
Yeni Akvaryum Kurulumu
[QUOTE=Cüneyt sönmez]

Joseph bey,
Malawi cikletler ini saatte 350 km. Hıza ulaşabilen bir yarış arabası olarak düşünün. Fakat pistiniz sadece 80 metre ve 80 metrenin sonunda bir duvar var. Bu yarış arabası 80 metre de 100 km hıza bile ulaşamadan duvara çarpacaktır. Bir de bu 80 metre pistte, 10 tane agresif pilotun kullandığı yarış arabasının olduğunu düşünürsek şuursuzca ya birbirlerine çarpacaklar ya da duvara çarpacaklar.

En az 150 cm uzunluğunda bir akvaryum, bol kayalık alan (ufak bir yarığa girerek diklemesine ya da başaşağı şeklinde, saatlerce etrafa boş boş bakmaktan çok keyif alabilirler) , yüksek ph, bir miktar kumluk alan (kumun çok ince olması gerekir, kumu ağızlarından alıp yüzgeçlerinden püskürtebilirler) kumla oynamayı çok severler, iyi hafriyat yaparlar :)) uygun erkek dişi dengesi, yüksek akıntı, azot dengesini sağlayacak güçlü filtre sistemi, olmazsa olmazdır.

Tüm yazdıklarım tavsiye ve tecrübeden ibarettir. İnternet te ve forumda çok daha detaylı yorumlara ulaşabilir siniz. Hatta bilimsel makale tadında yazan arkadaşlar da var.

Keyifli hobiler,
[/QUOTE]

Söylediklerinize katılıyorum ancak bir nokta gözüme çarptı "[B]En az 150 cm[/B]". Böyle bir şartlandırmayı kullanmanızın sebebini merak ettim. Açıklayabilir misiniz?
Bitkili Akvaryum İşinde Acemiyim
Low tech yani gereksinimleri daha düşük bitkileri inceleyebilirsiniz. Tilki kuyruğu, elodea vb.

Keyifli hobiler dilerim [:)]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 292 Online Kullanıcı, 159 Üye

Online Kullanıcılar

destina_23, Alixrd, toprakzan, Flexa, DRARH, ak43, Hüseyin Eroğlu, al1may, yusufsarac98, Alina_Meleğim, ahmetcirali, erakay, sinanb85, Jujlak, secaflex, UmitOnay, morisbr75, mehmetmercan, darkaura, calderon, Fatih ÇE, DeviLLe, jueJ., |✓.Murat, Koksal Gurkan, 1serdar, CagriSindirac, Burak Dişli, alix, lebowskia, zgrcskn, EnGeeN, a.gumrah, RoIF, hurricane29, beyazgul, KILLIFISH, i_yilmaz, mehmetaydin, ozan_1903, 35yukselozcan, yusufoner, Mikail Erdoğan, rexxter, Asamet123, Kınayu, sbilgic82, fetih6806, erimgorgulu, OceanWolf, EsraCem, wmelontr, mozoner, kadircelik, SCORPION_79, selam123da, dusumsel, smckr, sina cen, Aspet, Aydin92, dream07, omerali06, Supervenenis, Fatihs, erten, ataU, EmreCev, capo di capi, Tolga30, icelebi, lojistisyen, biacar, Magma, Captainturk, kuduzruh, Efe55116, ozgurnez, omursari89, ekcinar, boran.123, edabilsel, TahaArif, hosserdar, Hendekli54, Kafa1000000, OKIRATLI, TolgahanA, H.Ocal, Aytekeli, Kemalk41, zatonica, aydinaksu77, Ali yavuzel, kaya.brk, darkandcold, Cüneyt sönmez, egedeveli1, Aras5434, Aralti, asabijapon, FurkanKrg10, frgmgdn, atiryaki, KeremT, ilturk, Tosbicik, hanbeyiderler, omerfaruk812, sasa01, Bahadir, BerkayB, Carl, gokhan0063, Hüseyinköprülü, Khann, Kaam, Joker355, Alihanunal01, hakanycl, webmaster891, utku79, umutak, SuperSport, DrTuren, Fatihhaznedarogl, Emrkyk, nzmyksl, ibmsony, innersilence, SahinTaskin, Grolux, Labidu, KeremUlaş, alonesmaug, Oğuz.K, DEPP, rohembus, Merdan onluel, Piyanist., 17arda06, mustafaolgun, Baliksevergenc, mehmet 20, yakaryus, XOCOHTbI, kbtraif, Erdiii, alecozan, MŞEN, lapseee, dtunahan, brucelee44, gokhankuzeyelvin, Betanın_Tacı, baracuda508, gunata2003, Delta Hoby, AKINNN, Mylife70,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.