Batı ve Orta Afrika Nehir Sistemleri

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Amazon'dan sonra Dünya'nın en büyük ikinci yağmur ormanı sistemini besleyen Kongo Nehri, Nijer Nehri, Senegal Nehri ve çevresindeki küçük nehirlerden ibaret olan bu bölge yine Amazon'dan sonra en fazla tatlı su canlısı çeşitliliği açısından ikinci sırada gelir. Amazon'un aksine kollar arası ortam ve su değerleri açısından büyük farkları olmayan bu bölgedeki akarsuların denize döküldüğü yerlerde suyun tuzlulaştığı ve mangrove ormanlarının görüldüğü haliçlerlerle karşılaşılır.

Çok çeşitli türleri barındıran Batı Afrika nehirlerinde hala literatüre alınmayan türler olduğu varsayılsa da en çok karşılaşılan türler cichlidler ve killifish türleridir. Benitochromis hemichromisler nehirlerin durgunlaşan geniş kısımlarında yer alan cichlidler iken nanochromis ve pelvicachromis türleri ise Batı Afrika'nın cüce cichlidleridir. Synodontis türü kedibalıkları ve Congo tetra gibi tetra türleri bu bölgedeki bazı balık türleridir. Bu bölgede en yaygın balık türlerinden bir diğeri ise çok yıllık killifish türleridir. Kongo, Kamerun civarında aphyosemionlar, Nijerya civarında fundulopanchax türleri ve Gine civarı pseudepiplatys türleri yaygındır. Afrika kelebek balığı ve cüce puffer gibi endemik balık türleri de bu bölgedeki ilginç canlılardır.

Bölgede nehirlerin denize dökülen haliçlerinde suyun tuzluluk oranı arttığı için su bitkisi bulunmaz. Balçıklı ya da kumlu tabanlara kök salan mangrovelar bölgenin su altı görüntüsünü oluştururken bazı pufferlar, tilipalar ve yengeçler burada bulunan canlılardır. Nehrin genişleyen ve akış hızının azaldığı yerlerde göl tabanını anımsatan tortulu bir tabana rastlanır. Bu bölgelerde bitki olarak en fazla nilüfer ve lotus türleri görülür. Nehrin sığlaşıp yağmur ormanı altına indiği bölgelerde karsal bitkilerin suyla teması artar. Bu bölgelerde en bilinen akvaryum bitkilerinden olan anubias türleri ile karşılaşılır. Bilinenin aksine anubiaslar tamamen suyun içersinde değil çoğunlukla suyun üzerinde gelişimine devam etmektedir. Havadaki yüksek nem bu gelişime imkan vermektedir. Orman atıkları olan çürüyen yapraklar ve ağaç parçaları burada karşımıza çıkar. Ph'ın Amazon'daki kadar olmasa da düşük olduğu ve yıl boyu sıcaklık farkının çok az oynadığı bu gölgede karşımıza çıkan diğer bitki türleri bolbitis, vallisneria türleri, crinum ve aponogeton türleridir.

Bu bölgede temel olarak 2 tane nehir vardır. Batıda Nijer, ortada ise Kongo Nehri. Özellikle Nijer nehri çok fazla ülkeden geçer ve akvaryumlarda bakılan pek çok türe ev sahipliği yapar. Bu nehirlerin detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

- Kongo
- Nijer
Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları