Malawi Gölü - Kumluk Habitat

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Malawi Kumluk - Kral cichlid rostratus ile nigriventer ve nyassa türleri.
Göl hakkında genel bilgi için buraya tıklayınız.

Gölün neredeyse yarısının sahil şeridi tamamen kumluktur. Bu çıplak alanlar küçük cichlidler için saklanma alanı bulundurmadığı için buradaki türler sürüler halinde yüzerler. Kumun ortasındaki bir kaya veya sel tarafından atılmış bir ağaç parçası koloninin üremesi için bir referans noktası oluşturur, bu bölgede küçük cichlidler de kendilerine saklanma alanı bulurlar. Boş salyangoz kabukları da bazı küçük türler için bu görevi üstlenir.

pH 7.6-7.8 arasıdır, sıcaklık 25 derece civarında olur. İletkenlik 200-260 mikroseiemens arasıdır. Su alkali olmasına rağmen sert değil, gH 7, kH ise 10 civarıdır.

Doğada korkan balıklar hızlıca yüzerek kaybolmakta ancak akvaryumda bu mümkün olamayacağı için, akvaryumda 1-2 tane de olsa balıkların arkasına saklanabilecekleri kaya olmalıdır. Açık ve geniş bölge balıkları daha temiz ve sabit su değerlerine alışıktır bu nedenle sık su değişimi yapılmalıdır. Tabanda bej veya beyaz ince kum kullanılmalıdır. Bu bölgedeki balıkların pek çoğu düzenli olarak kumu karıştırırlar, bu yüzden iri taneli, sivri köşeli kumlardan uzak durulmalıdır. Litreye 0.2 watt ışık yeterlidir. Su kalitesi için güçlü bir dış filtre alınmalı veya sump kurulmalıdır, filtre motorunun aktıntısı akvaryumdaki gerekli akıntıyı sağlayacaktır.

Biyotoptaki Balıklar

Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları