Malawi Gölü - Geçiş habitatı (Kum ve Kayalar)

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Madimba Korfezi - Madimba Körfezi'nde,Tropheops sp. yellow chin. Peter Barnes
Göl hakkında genel bilgi için buraya tıklayınız.

Bu bölge tam kayalık bölge ile, kumluk, tortulu bölge arasındaki geçiş bölgesidir ve adından da anlaşılacağı üzere hem kum hem kaya barındırır. Bu bölge daha çok derin su bölgelerinde görülür, sığdaki hali için Sığ geçiş habitatına göz atabilirsiniz. Geçiş habitatı en fazla balık sayısına sahip olmasa da, en fazla tür çeşidini barındıran habitattır.

pH 8, su oksijence zengindir. İletkenlik 200-260 mikroseiemens arasıdır. Su alkali olmasına rağmen sert değil, gH 7, kH ise 10 civarıdır.

Akvaryumda iyi bir filtrasyon ve orta seviyeli dalga motoru olmalı, bol miktarda, kimisi iri, kimisi daha ufak kayalarla dekore edilmeli, 3'de 1'lik kumluk alan da bırakılmalıdır. İnce bej renkli silis kum uygundur. Su berrak ve renksiz olmalıdır. Yüzeye yakın bir habitat olduğu için, iyiü bir ışıklandırma konularak hem doğaya yakın bir ortam elde edilmeli hem de yosun gelişimi teşvik edilmelidir.

Biyotoptaki Balıklar

Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları