Tanganyika Gölü - Kumluk habitat

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Tanganyika Kumluk - Erkek Enantipousların üreme dönemi açtığı krater setleri ve dişileri için yaptıkları kur dansları. Bu kurdan etkilenen ne yazık ki sadece dişiler değil.
Göl hakkında genel bilgi için buraya tıklayınız.

Kumluk biyotop, bölgenin en fazla 10'da 1'inin kayalık, geri kalanın kumluk olduğu biyotop için kullanılır. Çıplak kumluk alanlar, korunma alanı olmadığı için fazla balık barındıramaz. Mevcut türler de genellikle sürüler halinde yüzer ve yemlenirler, bu nedenle bu biyotopta balığa kolay rastlanılmaz. Kumluk alanlarda saklanabilen kayalıklar başladığında ise canlı sayısı dramatik olarak artar.

Neolamprologus tetracanthus ve cunningtoni bu bölgelerde sığ sularda yaşar bölgedeki xenotilapia cinsi gibi diğer balıklar ile salyangoz avlarlar. Üreme kaya veya kabukların oralarda olduğu için üreyen çiftler genellikle kumluk alanda değil, geçiş habitatında bulunur. Xenotilapia flavipinnis, ornatipinnis, boulengeri, sima ve nasus xenoların bu bölgede yaşayan üyeleridir. En güzel tanganyika cichlidlerinden olan Enantiopus sp. Kilesa ve Xenotilapia sp. ochrogenys ndole da bu bölgenin balıklarındandır. Erkekler yan yana üreme kraterleri açarak dişileri güzel kurları ile bu bölgelere davet ederler.
Cardiopharynx schoutedeni, Ectodus descampsi ve Lestradea perspicax ve gölün en büyük kum kazıyan cichlidi Grammatotria lemairii de bu bölgede yaşamaktadır.

70 cm boyu ile bilinen büyük cichlid türü Boulengerchromis microlepis de bu biyotopta yaşamakta, kuma yuva yapıp üremekte ve balıklarla beslenmektedir.

Suyun pH'ı 9 civarında, toplam sertlik (GH) 11-17 dH, karbonat sertliği (kH) ise 16-19 dH aralığındadır. Bu akvaryum pencereye yakın, eğer soğutucu yoksa doğrudan ışık almayacak ancak iyi aydınlanacak bir bölgeye konulmalıdır. Bu bölgedeki kum kelebekleri sabahları gün ışığında harika kurları ile sizi büyüleyecektir. Gün içinde de izleyebilmeniz için 0.2 watt civarı gün ışığı renklerinde aydınlatma sağlanmalıdır. Az bir kayalık bölge, balıklar arası kavgayı engellemek ve kortuklarında saklanabilmeleri için orada bir optik engel gibi konularak ince bej bol kumluk bir akvaryum tasarlanabilir. Orta seviyede akıntı isterler, filtre yeterli seviyede akıntı sağlamazsa minik bir dalga motoru konulabilir.

Biyotoptan Görüntüler

Biyotoptaki Balıklar

Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları