Malawi Gölü - Sığ, geçiş habitatı

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Sig Gecis - Chizumulu'daki Labidochromis flavigulis türü.
Göl hakkında genel bilgi için buraya tıklayınız.

Göldeki pek çok yerde kayalıklı sahil; sahilden 20-50 metre uzaklaşıp aniden derinleşene kadar yavaş bir şekilde derinleşen kayalık ve kumluk karışık bir habitata sahiptir. Gölün diğer bölgelerinde yaşayan ve bu bölgede görülen balıklar dışında, sadece bu habitata ait balıklar da bulunmaktadır.

pH 8.2, su oksijence zengindir, sıcaklık 25-26 derececivarında olur. İletkenlik 200-260 mikroseiemens arasıdır. Su alkali olmasına rağmen sert değil, gH 7, kH ise 10 civarıdır.

Akvaryumda iyi bir filtrasyon ve dalga motoru olmalı, bol miktarda; kimisi iri, kimisi daha ufak kayalarla dekore edilmeli, 3'de 1 lik kumluk alan da bırakılmalıdır. İnce bej renkli silis kum uygundur. Su berrak ve renksiz olmalıdır. Yüzeye yakın bir habitat olduğu için iyi bir ışıklandırma konularak hem doğaya yakın bir ortam elde edilmeli hem de yosun gelişimi teşvik edilmelidir. Işıklandırma olarak gün ışığına yakın tayfda metal halide lamba veya güçlü power ledler kullanılabilir. Bu şekilde güçlü ve noktasal ışık kaynakları dalgaların gölgesini taşlara düşürerek, doğal ve güzel bir görüntü sağlarlar.

Biyotoptaki Balıklar

Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları