Malawi Gölü

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Chiofu -
Dünya'daki hiçbir göl Malawi gölü kadar farklı tür ve ayrı grupdaki cichlide ev sahipliği yapmaz. Göldeki toplam cichlid türü sayısının 1000 kadar olduğu düşünülüyor, bu sayı bütün Kuzey Amerika'nın tüm bölgelerindeki bütün tatlı su balığı türlerinden 200 adet daha fazla.

Gölün tarih boyunca pekçok defa seviyesi düşmüştür. 25.000 sene önce bugünkü seviyesinin 400 metre daha altında olduğu kanıtlanmıştır ancak bu haldeyken dahi Tanganyika'nın eski hali gibi 3 küçük göle bölünmemiş ufak tek göl olarak kalmıştır. Gölün dibinde, bu son 25,000 yılda 40 metreye yakın tortu biriktiği, toplam tortunun ise 4 kilometre kadar olduğu düşünülmektedir bu da gölün en az 2 milyon yaşında olduğunu gösterir. Gölün yaşı ile ilgili tahminler 3 ile 20 milyon yıl arasında değişmektedir.

David Livingstone göle ilk gezisinde yerlilere gölü gösterip adını sorunca Nyassa cevabını aldı, Livingstone da göle Nyassa Gölü dedi ancak Nyassa'nın göl demek olduğundan habersizdi. Gölün resmi adı Malawi Gölü'dür, hobide Nyassa olarak bilinmesinin nedeni de yukarıdaki hikayeye dayanır.

Dünya'daki en büyük 9. göldür, 600 km boyunda, yaklaşık 80 km genişliğindedir. En derin yeri 700 metre olan gölün yüzeyi deniz seviyesinin 470 metre üzerindedir. Sıcaklık ve pH; bölge, mevsim ve derinlik değiştikçe sırasıyla 23-28 derece ve 7.8-8.5 arasında değişir. Elektrik iletkenliği 200-260 mikrosiemens arasındadır, bu değer diğer Doğu Afrika Rift Gölleri'nden çok daha düşüktür ve mineral içeriğinin de diğer göllerden daha düşük olduğunu gösterir.

Cichlidlerin yanında balık olarak; spotted killifish (Nothobranchius orthonotus), mottled eel (Anguilla nebulosa) gibi balıklar da vardır. Bunlar dışında yenilen; kedibalıkları, sardalya türleri, sazangiller de mevcuttur.

Gölde 16'sı göle özgü olan toplam 28 tür tatlı su salyangozu, 1'i endemik olan 9 adet de midye türü yaşar. Yengeç ve karidesler açısından ise zengin değildir. Mavi Malawi Yengeci (Potamonautes lirrangensis) tek yengeç türüdür, o da endemik bir tür değildir. Göl araştırılmamaış derinlikleri hariç Ad Könings tarafından 7 ayrı biyotopa ayrılarak incelenmiştir. Bu bağlantılara tıklayarak daha detaylı bilgi edinebiliriniz.

- Dalgalı, üst kayalık habitatı
- Derin, zengin tortulu habitat
- Geçiş habitatı
- Kumluk habitat
- Sığ Geçiş habitatı
- Sucul bitkilere sahip korunaklı körfezler
- Tortusuz kayalık habitat
Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları