Malawi Gölü - Dalgalı, üst kayalik habitati

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Dalgali - Dalgalı habitat'da üstte Tropheopslar ve Labeotropheus fuelleborni görünüyor. Videoda gösterilen Labeotropheus trewavasae ise biraz daha altta olan dalgasıdaha az tortusuz kayalık habitatta yaşar.
Göl hakkında genel bilgi için buraya tıklayınız.

Gölün kıya yakın 3-5 metre derinlikteki bölgeleridir. Genellikle berrak sulara sahip ancak çok akıntılı olan bu bölge kayalık olarak; küçük adacıklar barındıran, çıkıntılı ve dik kayaçlı bir bölgedir. Bu bölgede hiçbir zaman tortu ve çökelti olmaz, kayaların üzeri yosun tabakaları ile kaplıdır. Bu bölgede sadece mbunalara ait bir avuç otçul cichlid yaşar.

Bu bölgede diğer bölgelere göre pH biraz daha yüksek (8.2-8.5), su oksijence daha zengindir. İletkenlik 200-260 mikroseiemens arasıdır. Su alkali olmasına rağmen sert değil, gH 7, kH ise 10 civarıdır. Sıcaklık 26 derece civarında olur.

Akvaryumda iyi bir filtrasyon ve güçlü dalga motoru olmalı, bol, iri ve bazıları dik bazıları yatay olarak dekore edilmiş kayalar kullanılmalı, kumluk alan olabildiğince az tutulmalıdır. Su berrak ve renksiz olmalıdır. Yüzeye çok yakın bir habitat olduğu için, oldukça güçlü bir ışıklandırma konularak hem doğaya yakın bir ortam elde edilmeli hem de yosun gelişimi teşvik edilmelidir. Işıklandırma olarak gün ışığına yakın tayfda metal halide lamba veya güçlü power ledler kullanılabilir. Bu şekilde güçlü ve noktasal ışık kaynakları dalgaların gölgesini taşlara düşürerek, aşağıdaki Kawanga bölgesi fotoğrafı gibi doğal ve güzel bir görüntü sağlarlar.

Biyotoptan Görüntüler

Biyotoptaki Balıklar

Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları