Malawi Gölü - Derin, zengin tortulu, kayalık habitat

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Mbowe Sari Prenses - Peter Barnes'in Mbowe Adası'nda çektiği Sarı Prenses görüntüleri.
Göl hakkında genel bilgi için buraya tıklayınız.

Bu biyotop 15 metreden daha derinlerde görülmeye başlanır ve genellikle tortular bakımından zengindir. Bu tortu atıklar, mikroorganizmaların yıkımı ile oluşan yapılar ve havalanmış çökmüş kum parçalarından oluşur. Bu az ışıklı tortulu ortamda sadece bazı yosun türleri yaşayabilir. Bu bölgenin daimi sakinleri dışında, kumluk alana geçiş yapmak için yüzen bazı türlere de rastlanır. Bölgenin yerel sakinleri genellikle mbunalardır ve sarı tonları dikkat çeker. Bu ortamda daha iyi kamufle oldukları için mi yoksa yosunun sarıyı arttırıcı etkisinden mi kaynaklandığı net değildir. Üst biyotoplardaki mbuna dişileri renksizken buradaki mbuna dişileri sarı veya sarımsıdır.

pH 7.8'dir. İletkenlik 200-260 mikroseiemens arasıdır. Su alkali olmasına rağmen sert değil, gH 7, kH ise 10 civarıdır.

Bu bölgedeki cichlid yoğunluğu üst bölgelere oranla çok daha düşük seviyededir. Bunun muhtemel nedeni ise yiyecek miktarının az olmasıdır. Pek çok kaya etrafında yaşayan tür yosunla beslenir, hem derine inince zayıflayan ışık hem de tortular bu yosunların gelişimini kısıtladığı için, bu alanda yeterli besin görünmez.

Akvaryum iri kaylardan oluşan bir tasarıma sahip olmalı, tortuları tutabilme açısından dip çekimi yapılmamalı, su değişimi sırasında su üstlerden alınmalıdır. Akıntı için filtrenin mevcut su sirkülasyonu yeterlidir. Kum kullanımına gerek yoktur sadece taşlar arasında kalan yerlerde taban camının görünmemesi için bir miktar kullanılabilir. Işıklandırma litreye 0.1-0.2 watt düzeyinde, yüksek kelvinli (hafif mavimsi) yaklaşık bir floresandan ibaret olmalıdır.

Biyotoptaki Balıklar

Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları